Wołyń zapomniany

Marek A. Koprowski
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wołyń zapomniany
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Dzieje Polaków na Wołyniu to nie tylko historia ukraińskich rzezi. To zdecydowanie dłuższa i bogatsza epopeja pisana potem i łzami. Pisana krwią zamordowanych przez władze sowieckie w podziemiach odebranego wiernym kościoła w Połonnem. Tych, którzy podczas zesłania trudzili się w kazachskich kopalniach, i łzami tych, którzy potracili rodziny w wyniku Wielkiego Głodu oraz licznych represji.

Dzieje Wołyniaków to historia heroizmu prostych ludzi i cichego bohaterstwa duchownych, którzy w czasach sowietyzacji i ateizacji, ryzykując życie za rodaków i wiarę, umacniali na Ukrainie Kościół katolicki i poczucie przynależności do narodu polskiego.

Od Wielkiego Głodu lat trzydziestych i przymusowej kolektywizacji, przez zsyłki do łagrów i wywózki na Daleki Wschód, aż po bestialstwa banderowców oraz represje ze strony Sowietów, Polacy na Wołyniu robili wszystko, by ocalić własną tożsamość narodową oraz wychować w wierze katolickiej i poszanowaniu polskich tradycji następne pokolenia, które także nie powinny zapomnieć o swoich korzeniach.

Choć po upadku ZSRR represje ustały, dla Polaków mieszkających na Wołyniu batalia o polskość i Kościół katolicki na Ukrainie się nie zakończyła. Nadal walczą o swobodne kultywowanie tradycji, nauczanie języka ojczystego czy jego obecność w liturgii. Robią, co mogą, by ocalić od zapomnienia tragiczną opowieść o poległych. Opowiadają o przeszłości, gdyż wiedzą, że w obliczu historii każdy, kto milczy na ten temat, jest po prostu zdrajcą.

Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.
„Do Rzeczy”


Data wydania: 2022-08-16
ISBN: 978-83-67295-39-0, 9788367295390
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Historia Polski
Stron: 552
dodana przez: Catta

Autor

Marek A. Koprowski Marek A. Koprowski
Urodzony w 1947 roku w Polsce
Pisarz, dziennikarz, reporter, od ponad dwudziestu lat zajmujący się problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Jako wysłannik kilku pism odbył ponad sto dwadzieścia podróży – od Brześcia po Sachalin i Kamczatkę, odwiedzając wszystkie kra...

Pozostałe książki:

Obrońcy Wołynia Rozkaz mordować Polaków. Roman Szuchewycz - krwawy dyktator OUN-UPA Łemkowie Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów. Tom 1 Mord na Wołyniu. Zbrodnie ukraińskie w świetle relacji i dokumentów. Tom 2 Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA. Akcja „Wisła” Bestie Bandery Kaci Małopolski Wschodniej Inna Ukraina. Zakarpacie - tu się zaczyna i kończy Europa Kaci Wołynia. Najkrwawsi ludobójcy Polaków Kresy w II Rzeczpospolitej Legiony - droga do legendy. Nie tylko I Brygada. 1915-1916 Legiony – droga do legendy. Tworzyli Wojsko Polskie 1916-1918 Legiony. Droga do legendy. Przed wyruszeniem w pole 1906-1914 Lwów. Historia, ludzie, tradycje Wołyń zapomniany Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt I Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt II Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt III Żołnierze Wyklęci Żołnierze Wyklęci. Przecież to dziecko bandyty! Akcja "Wisła". Krwawa wojna z OUN-UPA Akcja "Wisła". Ostateczna rozprawa z OUN-UPA Bandera Białoruś. Uparte trwanie polskości Dziewczyny kresowe Kobiety kresowe Kresy na Pomorzu. Tułaczka po Ziemiach Odzyskanych Kto niszczy Polskość na Białorusi? Mord na Wołyniu Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu Prusy Wschodnie w ogniu i krwi Rzeźnicy z OUN-UPA Wierzę, że nie zginie! Mniejszość polska na Zaolziu 1870-2015 Wołyń Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie Część 2 Wołyń. Krawawa epopeja Polaków. Tom II Wołyń. Krwawa epopeja Polaków. Tom 1 Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 1 Wołyń. Tom II Wołyń. Wspomnienia ocalałych. Tom 1 Zginęli za polską sprawę Łuny na Wschodzie. Krwawa wojna z OUN-UPA o Lubelszczyznę Śmierć za Sienkiewicza! Żołnierze Wyklęci. I znów za kraty Żołnierze Wyklęci. Wspomnienia i relacje. Tom II Żołnierze Wyklęci. Złapali go i dostał czapę
Wszystkie książki Marek A. Koprowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wołyń zapomniany aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tatiaszaaleksiej
2022-10-04
9 /10
Przeczytane

"... Historia Polaków na sowieckiej części Wołynia została napisana krwią i łzami".

Cóż to była za mocna książka! Ważna, potrzebna, trudna, autentyczna!

Przejmujące dzieje Polaków, którym dane było żyć na Ukrainie. Autor z zaangażowaniem, sumiennością i rzetelnością podszedł do tematu swojej powieści. Czuć ogromną wiedzę historyczną – czuję podziw i szacunek. Pan Marek bazował na relacjach naocznych światków i licznych dokumentach wyszukanych w archiwach.

Niełatwa, poruszająca epopeja, naznaczona krwią i łzami naszych rodaków. Heroizm prostych ludzi i umacniających w wierze duchownych. Skuteczna, konsekwentna likwidacja polskości na Ukrainie przez władze sowieckie. Kolektywizacja, próba stworzenia „mini republik”, Wielki Głód zbierający swoje żniwo, deportacje do Kazachstanu rozpoczęte już w 1935 roku, mordercza praca w kazachskich kopalniach, brutalność, bezwzględność. Bestialskie, okrutne mordy banderowców, szczególny nacisk na likwidacje osób związanych z Kościołem katolickim. Represje trwały długie lata, ustały dopiero po upadku ZSRR. Polacy tam mieszkający niestanie muszą walczyć o polskość, o kościół, o język, o historię. Czy to się kiedykolwiek zmieni?

Jest to reportaż, ale czyta się go jak porywającą, choć niełatwą powieść. Fakty przeplatają się i uzupełniają z relacjami ludzi, którzy przeżyli to piekło na ziemi. Liczne fotografie są ciekawym dopełnieniem całości.

Ogrom wiedzy Autora zadziwia, lekturę musiałam sobie da...

× 10 | Komentarze (1) | link |
@madbed
2022-09-06
Przeczytane

"Wołyń zapomniany" to najnowsza książka pana Marka Koprowskiego, którego wiedza w temacie losów Polaków na wschodzie jest niebywała.
Pisze głównie o tematyce Wołynia, ale znajdziemy też temat żołnierzy wyklętych, Łemków, o legionach czy Kresach.
Bardzo sobie cenię książki autora, ponieważ ogrom wiedzy i rzetelność przekazu jest dla mnie godna podziwu.

Niniejsza książka to spisana pamięć o Polakach, którzy zostali na granicy polsko-sowieckiej. Na sowieckiej części Wołynia, która sięga aż za Żytomierz, miała miejsce wielka akcja depolonizacyjna, która zlikwidowała większość skupisk polskich.
Bazując na dokumentach i relacjach autor opisuje nam sytuacje jaką Sowieci napotkali po przyłączeniu części Wołynia że stolicą w Żytomierz oraz jak wyglądały początki ich władzy na tym terenie.
"... Historia Polaków na sowieckiej części Wołynia została napisana krwią i łzami"
Książka to ogrom wiedzy od Wielkiego Głodu lat trzydziestych, przymusowej kolektywizacji, zsyłek do łagrów, wywózek na Daleki Wschód, aż po bestialstwa banderowców oraz represje ze strony Sowietów.
Polacy walczyli o swoją tożsamość, o kościół o historię, którą nigdy nie powinna być zapomniana.
Przyznam, że czytając niektóre rozdziały serce mi pękało z czym musieli mierzyć się ludzie. Jak wielki musi być głód, aby gotować zmarłe dzieci... 😢
Tyle okrucieństwa potrafił zgotowac człowiek człowiekowi.
Pozostawię to bez komentarza.
Książka składa się z opowiadań i relacji...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wołyń zapomniany. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat