Wyjątkowo długa linia

Hanna Krall
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Książka Wyjątkowo długa linia
Książka Wyjątkowo długa linia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

"Wyjątkowo długa linia" - piękna mocna książka Hanny Krall. Historia mieszkańców znanej lubelskiej kamienicy napisana tak, że wzbudza żal za tymi, co nie wrócą. (TADEUSZ SOBOLEWSKI, "Gazeta Wyborcza")
Czym jest "wyjątkowo długa linia"? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale na pewno warto spróbować wyjaśnić sobie tajemnicę zawartą w najnowszej książce Hanny Krall "Wyjątkowo długa linia". Opowieść została skonstruowana na podobieństwo kamienicy, a losy jej lokatorów stworzyły różnorodną historię życia, którą poznajemy od piwnic aż po najwyższe piętra. Mieszkańcy zmieniali się w miarę upływu czasu, lecz najgwałtowniejszy zwrot nastąpił po wybuchu II wojny światowej, wtedy niemal wszyscy zginęli w komorach gazowych Sobiboru i Majdanka albo podczas likwidacji getta. W powojennym świecie bardzo szybko wykreślono ich z pamięci. Jednak Hanna Krall w sposób niemal detektywistyczny odtworzyła barwne życiorysy przedwojennych mieszkańców lubelskiej kamienicy. Jedną z najważniejszych postaci była jej właścicielka, Franciszka Arnsztajnowa. Z zapartym tchem można śledzić życiorys Arnsztajnowej i narodziny niezwykłej przyjaźni łączącej ją z Józefem Czechowiczem. Zdumienie budzi siła namiętności dawnych kochanków - narzeczona Jana Arnsztajna, syna Franciszki, strzela sobie w serce nad grobem ukochanego mężczyzny. Przejmujący jest koniec życia przywódcy powstania w Sobiborze, Leona Felhendlera, który stracił rodzinę w obozie, pokonał kryzys znajdując nową miłość i wrócił do Lublina, żeby zginąć od kuli nieznanego sprawcy tuż po zakończeniu wojny. "Wszystko musi mieć swoją formę", napisała autorka, a "nieobecność musi mieć formę szczególnie wyszukaną". Krall umiejętnie szuka odpowiedniej formy, w której utrwali losy, nie pozwalając im odejść w zapomnienie. Linia jej twórczości układa się często w sposób nieprzewidywalny. Biegnie w przód, zawraca głęboko w przeszłość, zataczając koła. Jednocześnie, jak zauważył Krzysztof Kieślowski, pisarka bezustannie zaspokaja nasze "zapotrzebowanie na niesamowitość, przypadkowość czy nawet wzniosłość tragedii".
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-85568-63-6, 9788385568636
Wydawnictwo: a5
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

ur. 20 maja 1935 w Warszawie Jedna z najwybitniejszych polskich reporterek. Pracowała w „Życiu Warszawy” i „Polityce” (odeszła z „Polityki” w stanie wojennym). Była zastępcą kierownika literackiego Zespołu Filmowego „Tor”, współpracowała z Krzysztofe...

Książki Hanna Krall

Wszystkie książki Hanna Krall

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Wyjątkowo długa linia"

Bohaterką reportażu jest kamienica. Blisko pięćsetletnia, przycupnięta na ulicy Złotej w Lublinie.Od wieków w jej murach drzemią historie mieszkańców i dzieje miasta. "Tam zdarzyło się wszystko: życie, śmierć, miłość, poezja" - napisze Hanna Krall. To z nią zwiedzimy piwnice i wszystkie piętra budynku, zajrzymy do pokojów, poznamy domowników i ich gości. Zobaczymy ich, jakbyśmy przeglądali album pełen czarnobiałych fotografii. "Wyjątkowo długa linia"jest kolejną pozycją Hanny Krall, dotykającą losów ludzi wyznania mojżeszowego podczas II wojny. Sama autorka, pochodząca z żydowskiej rodz... czytaj dalej »

@karolas2 @karolas2

Moja opinia o książce

Opinie
@polokokta
@polokokta
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@jusjar
@jusjar
2011-12-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@paulaB
@paulaB
2007-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@Exlibris
@Exlibris
2007-08-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@SYSTEM
@SYSTEM
2007-08-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Wyjątkowo długa linia”- Hanna Krall

Książka Rodzinna historia lęku
Rodzinna historia lęku Agata Tuszyńska
{}8.7/10
Szokująca i wzruszająca na przemian autobiograficzna opowieś...
Książka Poznanie chorego
Poznanie chorego Antoni Kępiński
{}8/10
Książka jest moim psychiatrycznym dekalogiem. Zawsze, kiedy ...
Książka Na przykładzie mojego brata
Na przykładzie mojego brata Uwe Timm
{}8/10
Uwe Timm debiutował w 1974 roku; jest autorem kilku powieści...
Książka Orfeusz i Eurydyka
Orfeusz i Eurydyka Czesław Miłosz
{}8/10
Stojąc na płytach chodnika przy wejściu do Hadesu Orfeusz ku...
Książka Wrocław
Wrocław Teresa Kulak
{}8/10
Wrocław wyrósł na skrzyżowaniu szlaków handlowych, wpływów p...

Cytaty z książki

O nie! Książka Wyjątkowo długa linia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}