Za szczytem

Sebastian Sadlej
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Za szczytem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

W trakcie zamieci w górskiej chatce spotyka się kilka z pozoru niezwiązanych ze sobą osób: starsza kobieta, bezdomny, biznesmen oraz okoliczny bandzior. Wkrótce wszyscy będą już martwi, a miejscowa policja będzie próbowała dociec, co tak naprawdę wydarzyło się w tym ponurym miejscu.

Niedługo później znana polska himalaistka Alicja Kandora przybywa do rodzinnego Międzygórza, by poznać okoliczności śmierci swojej matki, Jadwigi. Czy to możliwe, że popełniła ona samobójstwo? Alicja postanawia na własną rękę odkryć prawdę o śmierci matki. W śledztwie pomaga jej dawny znajomy Albert, nowo poznany GOPR-owiec Figiel oraz dwóch specyficznych miejscowych, którzy mroczne sekrety Międzygórza znają od podszewki. Nie wszyscy w małym górskim miasteczku chcą jednak, aby prawda wyszła na jaw. Alicja musi się zmierzyć nie tylko z tragiczną śmiercią matki, ale i z własną przeszłością.

Czy górskie szczyty skrywają w sobie coś więcej niż tylko piękno, ambicję i poświęcenie?

Wydanie 1 - Wyd. SQN
Data wydania: 2024-05-08
ISBN: 978-83-8210-792-0, 9788382107920
Wydawnictwo: Sqn
Stron: 352
dodana przez: Vernau

Autor

Sebastian Sadlej Sebastian Sadlej
Urodzony w 1988 roku w Polsce (Częstochowa)
Urodzony i zamieszkały w Częstochowie, zakochany w Bieszczadach. Nie jest dziennikarzem, a jedynie grafikiem komputerowym. Zamiast prawa, psychologii czy filozofii studiował zarządzanie i inżynierię jakości. Je mięso, a nawet gluten, uśmiecha się i ...

Pozostałe książki:

To nie moja wina Za szczytem Szepty - charytatywna antologia na rzecz WOŚP
Wszystkie książki Sebastian Sadlej

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

WIERZCHOŁEK UPADKU

13.05.2024

Nakładem wydawnictwa SQN ukazała się nowa powieść Sebastiana Sadleja. „Za szczytem” to osadzona w górskich realiach przejmująca opowieść o zbrodni, rodzinie i nieukojonym żalu. Alicja Kandora to młoda, ambitna himalaistka z licznymi sukcesami na koncie. Przybywa do rodzinnego miasteczka, gdy dowiaduje się o śmierci swojej matki. Kobieta nie wie... Recenzja książki Za szczytem

„Prawda ukryta jest w górskich szczytach”

20.05.2024

Pan Sebastian Sadlej w swojej najnowszej książce pt."Za szczytem" zabiera nas do górskiego świata pełnego tajemnic i niebezpieczeństw. Już sam wstęp tej historii był bardzo obiecujący - zapowiadał niezapominaną podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki oraz górskiej scenerii, czy tak się właśnie stało? O tym za chwilkę ;) "Za szczytem" t... Recenzja książki Za szczytem

Droga do prawdy...

4.06.2024

"Do­brze wie­dzia­ła, jakie de­mo­ny krążą po opu­sto­sza­łych gó­rach, kiedy w po­bli­żu po­ja­wia się śmierć." Podczas zamieci śnieżnej mała górska chatka splata drogi czwórki niezwiązanych ze sobą osób. Lokalnego bandziora, bezdomnego, starszej kobiety oraz majętnego biznesmena. Szukali schronienia, chwili oddechu w zimowej zawierusze, skaz... Recenzja książki Za szczytem

Za szczytem

1.06.2024

Kiedy otrzymałam propozycję przeczytania i zrecenzowania powieści Sebastiana Sadleja, nie mogłam się powstrzymać i natychmiastowo się zgodziłam. Po przeczytaniu opisu tej książki doszłam do wniosku, że jest to tytuł, który po prostu chcę poznać bliżej i to jak najszybciej. Przychodzę więc dzisiaj z moją opinią na temat tego tytułu — czy zasługuje ... Recenzja książki Za szczytem

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2024-05-02
6 /10
Przeczytane audiobook

W sumie może być, ciężko się czegoś czepiać - kryminał jak kryminał. Plus z zwięzłość, bo audiobook trwa 7 godzin, więc słuchacz nie zdąży się mylić, ale czy za tydzień będę pamiętał o tej książce? szczerze wątpię.

× 19 | link |
@kryminal_na_talerzu
2024-05-09
7 /10

Historia powieści “Za szczytem” Sebastiana Sadleja rozgrywa się w połowie grudnia głównie na górze Śnieżnik. To tam kilkoro bohaterów utknęło w starej chatce w czasie śnieżycy - a my od początku wiemy, że te trzy dni nie zakończyły się dla nich dobrze. Brzmi jak historia kryminalna, prawda? I choć faktycznie taki jest punkt wyjścia, to książkę jednak trudno kryminałem nazwać - bo tak naprawdę skupiamy się na refleksjach postaci - jednej z tych zamkniętych w chacie i później jej córki, znanej himalaistki, którą matka nauczyła nie stać w miejscu, a ciągle gnać do przodu. I teraz z jednej strony też nie może się zatrzymać, z drugiej szuka potwierdzenia, że jej poczucie winy nie mają uzasadnienia. Choć chyba ma? To proza przede wszystkim refleksyjna, która zmusza do zastanowienia nad wyrzutami sumienia i poczuciem winy, nad więziami rodzinnymi i priorytetami. Która mówi o to, że czasami jeden cel jest tak wyraźny, że rozmywa wszystko inne. I później może się okazać, że jest już za późno, by wyostrzyć szerszy obraz… Dobry zimowy klimat, gorące emocje towarzyszące poczuciu straty i narastająca panika związana z zamknięciem to coś, co w pewnych momentach fabuły jest mocno odczuwalne. Do tego ciekawe wstawki dotyczące wspinaczki wysokogórskiej, tej walki człowieka z surową naturą, ale i trochę z samym sobą, swoimi słabościami psychicznymi i fizycznymi. Sam koniec wraca na tory kryminalne i sprawia, że historia zmienia trochę w naszych oczach zabarwienie. Coś, co zadowoli tych sz...

× 2 | link |
KA
@czytam_kiedymoge
2024-05-20
6 /10
Przeczytane

W trakcie zamieci śnieżnej w górskiej chatce spotykają się cztery obce dla siebie osoby. Warunki pogodowe nie sprzyjają, zmuszeni są do spędzenia ze sobą czasu aż do poprawy warunków pogodowych. Jednak żaden z nich nie spodziewa się, że to są ich ostatnie dni życia.

Do Międzygórza przyjeżdża Alicja Kandora - himalaitka, córka kobiety z chatki. Alicja pragnie dowiedzieć się co tak na prawdę przytrafio się jej matce, ponieważ nie wierzy w próbę samobójczą matki, pomimo najszczerszych i najwiekszych chęci dochodzi do muru. Zmowa milczenia. Niby w poznaniu prawdy pomaga jej znajomy i miejscowi to i tak może liczyć jedynie na siebie.
Czy upór kobiety doprowadzi do rozwiązania tajemniczej śmierci?

Książka jest przesiąknięta górskim klimatem. Nie ma tu krwawych opisów czy jakieś mega super akcji. Na pewno nie jest to typowy kryminał.

× 1 | link |
@pola841
2024-05-21
Przeczytane

Jakiś czas temu otrzymałam od wydawnictwa SQN książkę w ciemno. Nie było oznaczonego tytułu ani autora. Uwielbiam takie niespodzianki i ochoczo zabrałam się do czytania. Okazało się, że jest to książka Sebastiana Sadleja “Za szczytem”. Było to moje pierwsze spotkanie z autorem, dlatego nie było możliwości, bym zgadła po samej lekturze tej powieści, kto ją stworzył.

W trakcie zamieci górskiej w chacie spotykają się trzy osoby, które są od siebie kompletnie różne. Starsza kobieta, tutejszy biznesmen oraz okoliczny bandzior. Za jakiś czas wszyscy kończą martwi, a policja bardzo się stara by ustalić co się stało. Sprawę również stara się wyjaśnić Alicja Kandora, znana himalaistka, która straciła w tej chacie matkę. Czy droga do prawdy będzie prosta?

Uwielbiam klimaty górskie w książkach. Mimo, że zima dawno za nami czułam ten mroźny klimat. Bez problemu potrafiłam się wczuć w książkową aurę. Mamy tutaj dużo zagadek i niedopowiedzeń. Autor przeskakuje z teraźniejszości w przeszłość odkrywając przed nami kolejne części układanki. Ale nie było to dla mnie takie oczywiste. Musiałam się mocno wysilić, by powiązać wszystko ze sobą. Bo oprócz zbrodni na pierwszy plan wysuwają się również problemy Alicji. Jej trudna relacja z matką. Dużo tutaj wewnętrznych rozterek i przemyśleń głównej bohaterki. Do tego niespieszna akcja sprawia, że napięcie w książce czasem opada. Oczywiście to nic złego, bo finał historii skłania nas do dłuższych przemyśleń. Książka nie jest zła...

| link |
@coolturka104
2024-06-03
6 /10
Przeczytane

Na hasło "góry" zawsze jestem na tak, a zwłaszcza uwielbiam je w powieściach. One nie tworzą tylko tła, dla mnie są bohaterem drugiego planu, nieodzownym elementem całej historii.

Gdy tylko zobaczyłam tę okładkę - przepadałam, nic innego nie miało już znaczenia. Grupa nieznajomych znajduje schronienie przed zamiecią w górskiej chacie na totalnym pustkowiu. Następnego dnia wszyscy są martwi. Jedną z ofiar jest matka słynnej himalaistki Alicji Kandory. Kobieta postanawia odkryć prawdę o jej śmierci.

Akcja powieści toczy się dwutorowo i obie perspektywy są szalenie intrygujące, zwłaszcza przeszła, zawierająca pewien element trudnej do wyjaśnienia zagadki, którą za wszelką cenę pragniemy rozwiązać. Teraźniejsza dotyczy prowadzonego przez policję oraz Alę śledztwa, a nie będzie ono należało do najprostszych, okazuje się bowiem, że miejscowi nie chcą, by prawda ujrzała światło dzienne. Jakie mroczne sekrety skrywa to małe górskie miasteczko?

Przez cały czas podczas lektury towarzyszyła mi ciekawość, a stworzony przez Sebastiana Sadleja klimat niepokoju i grozy powodował szybsze bicie serca. Rozgrywające się w górach wydarzenia i ich bohaterowie okazali się bardziej złożeni, niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać.

"Za szczytem" to niezwykle nastrojowa powieść kryminalna, która zadowoli nawet najbardziej wybrednych czytelników.

| link |
@Spizarnia_ksiazek
2024-06-04
8 /10
Przeczytane
@Natalia_Swietonowska
2024-06-01
6 /10
Przeczytane Posiadam Recenzenckie
@zaczytana.archiwistka
2024-05-20
8 /10
Przeczytane
@werciajakubiak
2024-05-18
7 /10
Przeczytane
@renata.chico1
2024-05-13
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Za szczytem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl