Zespoły napięć

Janusz Leon Wiśniewski
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów
Zespoły napięć
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów

Opis

Przychodzą, odchodzą, znikają i pojawiają się znowu. Najczęściej jednak po prostu są. Jak wschody słońca, tyle że przez kilka dni w miesiącu. Są epicentrum kobiecości, misternym tworem ewolucji. Według Natalie Angier, autorki książki opisuje konsekwentnie świat kobiet: uważa, że jest zupełnie inny niż świat mężczyzn. A także lepszy, ciekawszy, bogatszy w przeżycia. Bardziej i częściej wzruszający. I o tych wzruszeniach jest ta książka.Tym, czego nie warto oczekiwać po lekturze katartycznych opowiadań i powieści wirtuoza smutku, to beztroska radość czytania. Janusz Wiśniewski, trącając sposobem opisu zdarzeń i stanów psychicznych struny wszystkich emocji, tego jednego nie jest w stanie: sprawić, że z chłodnym uznaniem dla językowego kunsztu autora przebrnie się, z nie zaburzoną przemyśleniami przyjemnością, przez gąszcz spisanych przezeń kłopotliwych prawd o życiu i miłości.Anna Sternal, Notes Wydawniczy
Data wydania: 2006-03-09
ISBN: 978-83-7337-887-2, 9788373378872
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 148
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Janusz Leon Wiśniewski Janusz Leon Wiśniewski
Urodzony 18 sierpnia 1954 roku w Polsce (Toruń)
Janusz Leon Wiśniewski – naukowiec i pisarz polski, magister fizyki (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), magister ekonomii (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), doktor informatyki (Politechnika Warszawska), doktor habilitowany chemii (Politechnika Łódzka)....

Pozostałe książki:

Samotność w sieci Bikini Zespoły napięć Intymna teoria względności Sceny z życia za ścianą Czy mężczyźni są światu potrzebni? Molekuły emocji Los powtórzony Łóżko Koniec samotności Martyna Zbliżenia Arytmie 188 dni i nocy Grand Miłość oraz inne dysonanse Listy miłosne Martyna i inne opowiadania o miłości Na fejsie z moim synem Opowiadania letnie, a nawet gorące Arytmia uczuć Gate Ukrwienia Marcelinka, Cecylka i pan Genomek Nazwijmy to miłość Stany splątane Między wierszami Opowieści wigilijne Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych I odpuść nam nasze... 7 x miłość Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości Kulminacje Udręka braku pożądania Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie Moja bliskość największa Moje historie prawdziwe Marcelinka rusza w Kosmos. Bajka trochę naukowa. Nowa Zelandia. Podróż przedślubna Siedem lat później Spowiedź niedokończona Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze Utkane z miłości 10 x miłość 188 dni i nocy - część II Czułość oraz inne cząstki elementarne Eksplozje Bajkoterapia czyli dla małych i dużych o tym jak bajki mogą pomagać O siedmiu krasnoludkach, które nigdy nie spotkały królewny Śnieżki. I inne prawdziwe opowieści. Pisać. Rozmowy o książkach W poszukiwaniu Najważniejszego Ślady
Wszystkie książki Janusz Leon Wiśniewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zespoły napięć

17.08.2010

Janusza Leona Wiśniewskiego czytałam już "Samotność w sieci" oraz "Arytmie", więc bardzo ucieszyłam się, kiedy dostrzegłam na jednej z półek biblioteki jego książkę - "Zespoły napięć". Nawet nie rzuciłam okiem na opis, od razu popędziłam z nią do domu. Dopiero po jakimś czasie zorientowałam się, że wypożyczyłam kolejny zbiór opowiadań tego autora. ... Recenzja książki Zespoły napięć

@saruska@saruska × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Booka
2023-01-04
6 /10
Przeczytane Posiadam Literatura piękna/współczesna

Ta niewielkich gabarytów książka Janusza Leona Wiśniewskiego to zbiór sześciu niedługich opowiadań dotykających uczuciowej i emocjonalnej strony ludzkiej natury. Wiele lat temu polecił mi ktoś tę książkę. Dziś już nie pamiętam od czego w ogóle zaczął się temat rozważań właśnie nad tym tytułem. Po latach przypomniałam sobie o "Zespołach napięć".

Przez karty tej książki przewijają się: miłość, tęsknota, zdrada, przyjaźń, śmierć, przemijanie. Tęsknota za bliskimi lub za ludźmi, których bohaterowie opowiadań kochają, bądź kochali, stracili lub niedługo stracą. Kruchość ludzkiego życia to motywy przewodnie tych krótkich historii. Historii, które bądź co bądź trzymają bardzo wyrównany poziom. Mile się zaskoczyłam, bo jeśli chodzi o zbiory opowiadań - rzadko się zdarza aby większość tytułów trzymało równy poziom. Przeważnie jedne są mocno słabsze, inne lepsze. I nie ważne czy książkę napisało parę różnych mniej znanych autorów (jak np. "W łóżku z..."), czy noblistka ("Opowiadania bizarne"). Po prostu z tym bywa naprawdę różnie.

O Wiśniewskim podobno mówią, że jest mistrzem krótkiej formy. Ciężko mi porównać, bo muszę zapoznać się z innymi zbiorami jego opowiadań. Jednakże ta "równość" poziomu opowiadań podoba mi się. Każde z nich gdzieś tam głęboko skłania do przemyśleń.

Poniżej moje niedługie, niezdradzające szczegółów wnioski o każdym z tych sześciu opowiadań:

1) "Syndrom przekleństwa Undine" (...

× 1 | link |
@fioletowa
@fioletowa
2010-08-12
Przeczytane

to dziwne zjawisko powtarza się w kilku Jego książkach, romantyzm mieszany z niebywałą dosadnością i nauka. w tej książce są zachowane odpowiednie proporcje i wątek o dziewczynie podłączonej do oddychającej maszynerii staje się poruszający, może nawet bajkowy.

| link |
@ewka9505
@ewka9505
2011-06-22
10 /10

Kolejna książka Wiśniewskiego, która spowodowała we mnie łzy. Autor dogłębnie opisuje zdarzenia, a najlepsze jest to,że wplata w nie wątki nauki. Jednakże pozostał mi niedosyt , ponieważ chciałabym poznać te historie dalej..

| link |
@Jjolka
@Jjolka
2010-11-01
5 /10
Przeczytane

Pierwszy raz czytałam Wiśniewskiego i rozczarowałam się treścią książki po lekturze z okładki. Spodziewałam się całkiem czegoś innego. Ale dałam radę. Jedyne co mnie zaciekawiło to hm "wczucie się autora" w Martę Goebbels.

| link |
@plusjamais
@plusjamais
2009-06-05
Przeczytane

każda z historii boli do granic paznokci. jest tak prawdziwie, że aż nierealnie. nie wiem czy można tak kochać (siebie, innych) przekraczając granice rozsądku. dalej tego szukam.

| link |
@solitaire
@solitaire
2009-08-13
10 /10
Przeczytane

Za każdym razem gdy kończyły się opowiadania żałowałam, że były tak krótkie:) Polecam.

| link |
@chani
@chani
2008-09-08
10 /10
Przeczytane

Sześć różnych światów, a jednak coś je łączy. Emocje, uczucia, doznania.

| link |
@bhuushhitaam
@bhuushhitaam
2009-10-09
8 /10
Przeczytane

Wiśniewski w całej swojej klasie. Polecam

| link |
@DZIKA_BESTIA
2023-03-22
5 /10
Przeczytane różne polskie
@adam_miks
2020-08-12
9 /10
Przeczytane
AG
@agnieszkawinczer
2020-05-05
5 /10
Przeczytane
@witch.
@witch.
2020-03-06
8 /10
Przeczytane
@anewryzm
@anewryzm
2009-03-30
8 /10
@makarenaaa
@makarenaaa
2010-02-01
10 /10
@beata87
2019-11-17
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

"Przecież prawie każde 'nigdy' można jakoś obejść".
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl