Avatar @ladymakbet33

Lady Makbet33

@ladymakbet33
32 obserwujących.
Kanapowicz od ponad 3 lat. Ostatnio tutaj około 3 godziny temu.
ladymakbet35
Napisz wiadomość
Obserwuj
32 obserwujących.
Kanapowicz od ponad 3 lat. Ostatnio tutaj około 3 godziny temu.
poniedziałek, 3 stycznia 2022

Cudowne korzyści wynikające z czytania książek

Od dawna wiadomo, iż sięganie po wartościowe lektury poszerza nasze horyzonty intelektualne, zdobywamy wiedzę. Teraz, w świetle badań amerykańskich, okazało się, iż dzięki czytaniu książek wiele zyskujemy.

 

Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie.

 

Z dostępnych wyników dowiemy się, że już sześć minut poświęconych na zagłębianie interesujących na treści niweluje poziom stresu, poprawia pamięć i koncentrację. Nie grozi nam też Alzheimer i demencja. Czas spędzony z ulubionymi bohaterami, nigdy nie będzie stracony. 

 

Kto czyta książki, żyje podwójnie.

 

Co jeszcze zyskujemy? Czytanie kształtuje wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa, sprawia, że biegle władamy piórem. Oprócz tego zostaniemy wyposażeni w większe kompetencje społeczne: empatia. Erudycja pomaga w życiu, poprawia relacje interpersonalne.

 

Przyzwyczaić się do czytania książek- to zbudować sobie schron przed większą przykrością dnia codziennego.

 

Wszelkiego rodzaju publikacje, te poważne i te mniej, nie pełnią już tylko funkcji informacyjnej i rozrywkowej; są czymś znacznie więcej. Uspokajają, ułatwiają zasypianie. Czytanie wpływa na jakość myślenia analitycznego, stajemy się odporni na wszelkiego rodzaju socjotechniki, manipulacje.

 

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem -  to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.

 

I tutaj pojawia się pojęcie biblioterapii, tę formę terapii przez sztukę zaleca się osobom zmagającym się z depresją. Prekursorem terminu był Nikołaj Rubakin, rosyjski bibliotekarz i bibliograf. Ów zajmował się leczniczymi właściwościami książek. Definicja ta została pierwszy raz zastosowana przez Samuela Mc Crothers'a w 1916 roku. Jako gałąź nauki rozwinęła się znacznie później, bo w latach osiemdziesiątych.

 

Książki są lekarstwem dla umysłu.

× 8
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Zgodzę się ze wszystkimi korzyściami oprócz ostatniej. Może czytanie książek pomaga przy lekkich stanach depresyjnych. Niestety znam to z autopsji. Nie potrafiłam czytać książek, czytałam pół strony i nie pamiętałam, co przeczytałam, co pogłębiało tylko moją frustrację i złość na siebie, po prostu nie potrafiłam na tyle skupić uwagę, aby móc czytać. Pytałam się też znajomych chorujących na depresję i mieli podobne doświadczenia. Jak wreszcie mogłam czytać książki, to byłam przeszczęśliwa, ale musiał minąć jakiś czas.
× 4
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · ponad 2 lata temu
Wiesz, też mam wątpliwości co do ostatniego punktu. Każdy przypadek jest indywidualny, wyniki amerykańskich badań oceniam sceptycznie.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Oprócz siebie spotykałam ludzi w podobnej sytuacji i oni też mieli problem. Później rozmawiałam z psychologami i stwierdzili, że to jest jeden z objawów depresji, niemożliwość skupienia uwagi.
× 2
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · ponad 2 lata temu
Więc żadnych korzyści z lektury nie wyniesiemy. Czasami badania naukowe są tak nieprecyzyjnie przeprowadzone. W zasadzie nie napisano nic o przyjętych wskaźnikach, etc.
× 1
BD
@bdarek230 · ponad 2 lata temu
W pełni się zgadzam co do stwierdzenia że książka jest lekarstwem na ból,ale w moim przypadku stała się bardziej pomocna na ból ten fizyczny np,różne bóle po operacjach i też te namacalne jak by chociaż pospolity ból zęba czy angina,potrafie się wyłączyć czytając książke i nie myśleć o bólu. Wiem że jak boli naprawdę mocno to święty turecki nie pomoże ale przy dolegliwościach przewlekłych gdzi bólem steruje nasz mózg,który w danej chwili nie ma powiedzmy nic innego do przerobienia i my mu zaoferujemy inny rodzaj pracy np. wciągająca lektura gwarantuje że odpuści Nam choć trochę myślenie o chorobie. Na temat depresji nie będe się wypowiadał gdyż są książki które zdrowego mogą doprowadzić do opętania czy zaniku własnej wartości jako człowieka.
× 2
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · ponad 2 lata temu
Nawet znam takie "dzieła", które pogłębiają problemy. I "mądrości" z nich wynikające.
× 2