Avatar @ladymakbet33

Lady Makbet33

@ladymakbet33
6 obserwujących.
Kanapowicz od 5 miesięcy. Ostatnio tutaj około godziny temu.
{} ladymakbet33.blogspot.com
{} Napisz wiadomość
6 obserwujących.
Kanapowicz od 5 miesięcy. Ostatnio tutaj około godziny temu.
wtorek, 8 czerwca 2021

Jak to jest z czytaniem książek u Polaków?

Mam przed sobą jeszcze świeży raport odnośnie stanu czytelnictwa w Polsce w 2020 roku. Sondaż został przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową.

Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.

Na pytanie o przeczytanie choćby jednej książki w ciągu roku, 42 % ankietowanych udzieliło twierdzącej odpowiedzi. Taki stan rzeczy oczywiście jest satysfakcjonujący, to najwyższy wynik od sześciu lat. Mamy więc pewien postęp. Pytający są ostrożni w artykułowaniu wniosków o wpływie pandemii COVID-19 na wzrost poziomu czytelnictwa. Z dokumentu wynika też, że płeć piękna czyta zdecydowanie więcej niż mężczyźni.

Postanów sobie czytać codziennie, choćby przez kwadrans, po roku odczujesz skutki.

W kwestii formy wyboru lektur jesteśmy tradycyjni; decydujemy się raczej na wydania papierowe. Gusta czytelnicze badanych są zróżnicowane, dominuje tzw. literatura popularna (24%). W następnej kolejności są to: biografie, wspomnienia, literatura historyczna XX wieku (19%).

Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka jego świątynią.
Skąd pozyskujemy interesujące nas publikacje? Respondenci wskazali: zakup (45%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (34%). Na kolejnym miejscu znajduje się: wypożyczenie z biblioteki (23%), własny księgozbiór (20%).

Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nikt zapału do książek nie ostudzi.
Wśród najpopularniejszych pisarzy pierwsze miejsce zajął nie kto inny jak Remigiusz Mróz ( informacja ta nie zaskakuje). Na drugiej pozycji uplasowała się Olga Tokarczuk. Pierwszą trójkę zamyka mistrz grozy, Stephen King.
Badania na temat stanu czytelnictwa w naszym kraju, Biblioteka Narodowa prowadzi od 1992 roku. Podstawą empiryczną raportu są wyniki odrębnych ankiet ogólnopolskich. Mają charakter stricte socjologiczny, a nie jak mogło się wydawać, bibliotekoznawczy. Kwestionariusz złożony jest z 12 pytań: otwartych, półotwartych i zamkniętych.

Myślę, iż nadal aktualne jest przesłanie Denisa Diderota: Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.{}× 4
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · 10 dni temu
Strona się nie otwiera. Czytanie książek nie jest dzisiaj modne, a więc łudzę się nadzieją, że część ludzi nie przyznaje się do czytania.
{}× 2
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · 10 dni temu
Ale niektórzy dumnie obnoszą się z tym, iż nic nie czytają.
{}× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · 10 dni temu
Wiem, te czytałam, że to snobizm, który dzieli ludzi. To kiedyś się nazywało. równanie w dół i było promowane w sowieckiej Rosji. Kiedyś czytałam wiersz Czechosłowackiego opozycjonisty pt "Czego się oni boją" Tekst to była długa wyliczanka, między innymi boją się ludzi czytających, kościołów i krzyży, a więc z nimi walczą.
{}× 1
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe