SŁOWA, KTÓRE ROZTAPIAJĄ LODY.

Młodość rządzi się swoimi prawami. Wybaczamy młodym ludziom popełniane błędy, ponieważ usprawiedliwiamy ich działania brakiem doświadczenia, jakiegoś rodzaju beztroską i zwyczajnie po ludzku młodością. Łatwiej się zakochują i co za tym idzie częściej używają słów kocham Cię. Omijają bariery, które w przyszłym czasie mogą stać się jakiegoś rodzaju ogranicznikiem. Stan błogich emocji zastępujemy chłodną kalkulacją, przyzwyczajeniami, czy stanem posiadania. Wszystko jest ważne i zdrowy rozsądek również, ale tak, jak muzyka łagodząca obyczaje to słowa, które winny być w powszechnym użyciu niejednokrotnie więzną nam w gardle. Sprowadzanie słów tak ważnych w naszym życiu jak powiedzenie komuś, że się go kocha nie mogą być kłamstwem, czy powszechnym sloganem. Zbyt często powtarzane obniżają swoją wagę do równoważnika jakim jest pozdrowienie, czy życzenie komuś miłego dnia. Jest wiele relacji, gdzie usłyszymy je płynące prosto z serca. Ludzie, którzy przeżyli z sobą pięćdziesiąt lat, trzymający się nadal za ręce i potrafiący w dalszym ciągu wyznawać sobie miłość to nie jest tylko przyzwyczajenie. To sentencja ich życia. W każdym związku są wzloty i upadki, kłótnie i nieporozumienia, ale wzajemny szacunek i tolerancja pokona wszystkie przeciwności. Jeżeli wasz pogląd jest z goła inny, to znaczy, że wasz wybór był nietrafiony, albo coś wam bezpowrotnie umknęło.
Dzień Matki, Dzień Dziecka sprzyja refleksji nad relacjami rodzinnymi. Dla mam kwiaty i czekoladki, a dla dzieci nowe gadżety. Poza przedmiotami jest jeszcze część metafizyczna. Najcenniejszym prezentem jest czas. Ktoś, kto podaruje drugiej osobie chwile szczęścia nie zrobi tego uczuciowym oszustwem. Jeśli dziecko usłyszy od rodzica kocham Cię córeczko, kocham Cię syneczku, to otrzyma coś najcenniejszego na świecie. Będzie żyć w zapewnieniu, że jest kimś ważnym i nauczy się przekazywać te uczucia innym. Rodzice mogą otaczać swoje dziecko troską, poczuciem bezpieczeństwa, na swój sposób miłością, ale niewypowiedziane słowa miłości mogą tworzyć pustkę, a w przyszłości żal ,,Dlaczego nigdy nie powiedziałaś mi mamo, że mnie kochasz?” Czuć, a wiedzieć to dwie różne sprawy. Te relacje działają w dwie strony. Starsi, może bardzo schorowani rodzice generalnie nie czekają na prezenty. Oni czekają na swoje dzieci, które je przytulą, potrzymają za rękę i powiedzą, że nadal ich kochają. Mimo, że się zmienili, zestarzeli to nadal pozostają waszymi rodzicami. Bez idealizowania wszystkiego bywają również toksyczni rodzice, którzy okaleczyli emocjonalnie swoje dzieci. Aby się uratować dzieci musiały się od nich odciąć. To taka łyżka dziegciu w beczce miodu. Obserwując młodych rodziców mam wrażenie, że ta beczka miodu mieści coraz więcej gorzkiej substancji niż tylko łyżka. Uczenie miłości, tolerancji, wzajemnego szacunku nie może pochodzić tylko z oglądanych filmów. Życie to nie bajka, czy film. Przebywanie z sobą, rozmowy, ciepły dotyk, ciepłe spojrzenie pełne miłości i wyrozumiałości oraz słowa, które winny roztapiać najtwardsze lody kocham Cię może stać się receptą na dobre relacje i poprawę samopoczucia. Przedmioty są mniej ważne niż ludzkie emocje i uczucia. Mówienie komuś, że się go kocha nie jest żadnym wstydem, rodzajem słabości, czy infantylizmu. To uczłowieczenie, które chroni nas przed staniem się emocjonalnym cyborgiem. Dokąd zawiedzie nas galopująca cywilizacja jak będziemy komunikować się tylko przez urządzenia? Przez komputer nie dotkniemy naszej ręki, nie pocałujemy się w policzek, nie potrząśniemy przyjacielsko ramieniem. Cenię sobie polskie przysłowia i lubię je cytować. Nasze dzieci uczymy wszystkiego od podstaw. Nie tylko posługiwania się nożem i widelcem, ale również przekazywania uczuć. ,,Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.”
Kocham Was ludzie!

Sara Romska
https://sararomska.wordpress.com/2019/06/02/slowa-ktore-roztapiaja-lody/

serce

Komentarze:

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się