10 najpiękniejszych klasycznych powieści o miłości, przez które przestaniesz sięgać po współczesne romanse

Autor: juliastrach ·4 minuty
2021-07-26 9 komentarzy 13 Polubień
10 najpiękniejszych klasycznych powieści o miłości, przez które przestaniesz sięgać po współczesne romanse

Miłość to niezwykle silne i wyjątkowe uczucie. O jej potędze i wyjątkowości świadczą choćby niezliczone, inspirowane nią, dzieła literackie. Jednak ta tematyka wciąż pozostaje niewyczerpana i ponadczasowa, tak jak ponadczasowe stają się powieści o niej.


Nie wiem jak wy, ale ja przepadam za historiami o miłości: zarówno tej idealnej, jak i tragicznej, niespełnionej, nieszczęśliwej, a czasem nawet tajemniczej. Moim zdaniem o miłości najpiękniej opowiadają… klasyki.

Niebezpieczne związki” Pierre Choderlos de Laclos

Jest to libertyńska, okrutna i bezwzględna opowieść pełna cielesnych. Jest to jednocześnie opowieść o starciu pożądania z miłością delikatną, niewinną i w końcu przejmującą siłę tej prawdziwej. A do tego, pierwsze skrzypce w tej powieści gra najbardziej charyzmatyczna literacka para, czyli Markiza de Merteuil i Hrabia de Valmont. Ponadczasowość tej historii wieńczy pojawienie się kilku jej ekranizacji.

„Żegnam Cię, aniele; wziąłem cię z przyjemnością, opuszczam bez żalu: może jeszcze wrócę do ciebie. Tak toczy się świat. To nie moja wina”.

Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë

Miłość pozornie zwyczajnej Jane Eyre i Pana Rochestera o bajronicznym spojrzeniu. Miłość pełna poświęceń, niezważająca na konwenanse i bolesną przeszłość. A to wszystko na tle niezwykle tajemniczej posiadłości Thornfield. W roku 1847, w którym Charlotte Brontë opublikowała tę powieść, pisarki nie były tak bardzo cenione, jak dzisiaj. Z tego powodu, Brontë opublikowała pracę pod pseudonimem Currer Bell, podobnie zresztą jak jej siostry, Emily i Anna.

„Daleko lepiej jest cierpliwie znosić ból, którego nikt nie odczuwa prócz ciebie, niż popełnić czyn nierozważny, którego złe następstwa rozciągnęłyby się na wszystkich twoich bliskich”.

Duma i uprzedzenie” Jane Austen

Jeśli szukacie miłości idealnej, trochę dumnej, trochę uprzedzonej, miejscami pokrętnej w swojej męsko-damskiej relacji, pełnej pasji i miłosnych perypetii w czasach angielskiej regencji, to musicie sięgnąć po „Dumę i uprzedzenie” Jane Austen. Jane przeszła do historii jako jedna z najbardziej wnikliwych pisarek ukazujących Anglię XIX wieku. Za sprawą swoich powieści przenosi nas w świat bali, ukradkowych spojrzeń i pełnych pasji dramatów, które zainspirowały do stworzenia wielu ekranizacji, zarówno na małym, jak i dużym ekranie.

„Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony”.

A jeśli po „Dumie i uprzedzeniu” zapragniecie zostać dłużej w świecie Jane Austen, po prostu sięgnijcie po inne jej powieści.

Wichrowe wzgórza” Emily Brontë

To opowieść o przeklętej miłości, która nie mogła nigdy zostać spełniona. Historia Cathy i Heathcliffa i ich tragicznej miłości. „Wichrowe wzgórza” Charlotte Bronte to powieść o zemście i niespełnionej miłości, osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin w tajemniczej i mrocznej, ale jakże urzekającej scenerii wrzosowisk północnej Anglii.

„Nie mogę żyć bez mego życia! Nie mogę żyć bez mojej duszy!”.

Anna Karenina” Lew Tołstoj

„Anna Karenina” to opowieść o nieszczęśliwej i niespełnionej miłości, wewnętrznym konflikcie rozbitej rodzinie, porzuconych dzieciach i zdradzonych mężach. Historia kobiety, która dokonała nieodwracalnego, poświęciła własną godność, własne szczęście oraz samą siebie, a jej pragnienia i namiętności zmieniły jej życie na zawsze.

„Wolność? Po co ta wolność? Szczęście polega właśnie na tym, by kochać i pragnąć, by podążać myślą za jej życzeniami, jej myślami, czyli - nie posiadać żadnej swobody. To właśnie jest szczęście”.

Romeo i Julia” William Szekspir

To historia nastoletniego buntu, pierwszej miłości, skłóconych rodzinach i miłości silniejszej, niż śmierć. A jednocześnie to opowieść ponadczasowa, pełna niezapomnianych dialogów, niezwykle bolesna, która dzięki swojej ponadczasowości wzrusza czytelników od lat. Tragedia młodziutkich kochanków należy do najbardziej znanych historii miłości na świecie.

„Romeo! Czemuż ty jesteś Romeo!”.

„Lecz cicho! Co za blask strzelił tam z okna!

Ono jest wschodem, a Julia jest słońcem!”.

Wielki Gatsby” Francis Scott Fitzgerald

Niezwykle przejmująca opowieść o nieodwzajemnionej miłości, marzeniach i o snach z przeszłości, które nie mogły się ziścić. To historia tragicznej miłości tajemniczego Gatsbiego i uroczej Daisy widziana oczami sąsiada Gatsbiego i jednocześnie kuzyna Daisy, Nicka. „Wielki Gatsby” to powieść pełna zapachu cygar, luksusu, dźwięków jazzu i wielkich imprez.

„To dobrze — powiedziałam — cieszę się, że to dziewczynka. I mam nadzieję, że będzie głupia — to najlepsza rzecz dla kobiety na tym świecie, być pięknym głuptaskiem”.

Rebeka” Daphne du Maurier

„Rebeka” to powieść w mrocznym gotyckim stylu. Opowiada o miłości nieco naiwnej i niedocenianej, takiej, którą się tylko toleruje. Ale także o miłości z przeszłości, okrutnej i bezwzględnej. Jest to historia pełna namiętności, pasji oraz tajemnic i sekretów nawiedzających korytarze ogromnej posiadłości Manderley.

„Nigdy mnie nie pokocha, zawsze dzielić nas będzie Rebeka”.

Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell

Ponadczasowa opowieść rozgrywająca się w czasach wojny secesyjnej. Historia, która od razu zyskała status bestsellera i klasyki gatunku, a postacie głównych bohaterów, Scarlett i Rhetta, na dobre zagościły w popkulturze. Nie tylko za sprawą wspaniałej książki i ekranizacji, ale też za sprawą niezapomnianych cytatów. Powieść o kobiecej sile i niezłomności, walce o rodzinne dobro i własne szczęście. A także o wielkiej cenie popełnionych przez siebie błędów.

„Pomyślę o tym jutro”.

„Jutro też będzie dzień”.

„Szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi”.

Wiek niewinności” Edith Wharton

„Wiek niewinności” to pełna znakomitych portretów psychologicznych powieść o miłości i konflikcie uczuć oraz cenie, jaką trzeba czasami płacić za realizację pragnień. To opowieść o miłości, która nie powinna się zdarzyć i wyłamywaniu się z powszechnie obowiązujących konwenansów i schematów. Historia o potępionych przez społeczeństwo ludziach, stawianymi przed różnymi dylematami moralnymi.

„I raz jeszcze owładnęła nim myśl, że małżeństwo nie jest bezpieczną przystanią, jak nauczono go wierzyć, lecz podróżowaniem po bezkresnych morzach”.

A wy lubicie czytać klasyczne powieści o miłości? Które z nich należą do waszych ulubionych?

Julia Strach
× 13 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Romeo i Julia to nie powieść.
× 12
· ponad 2 lata temu
I nie jest opowieścią o miłości.
× 4
@Tanashiri
@Tanashiri · ponad 2 lata temu
" Niebezpieczne związki" de Laclosa to nie jest powieść o miłości, to przykład manipulacji i chęci zemsty urażonej dumy wzgardzonej kobiety. Elementy miłosne może i są ( zależy jaki kto ma sposób postrzegania tejże), aczkolwiek więcej tu rozpaczy niż pięknej miłości. Ja bym tu "Emme" jeszcze dała. I brakuje mi jakiś pięknych książek o miłości, które zostały wydane bardziej współcześnie, nie dawno dawno temu.
× 6
@almos
@almos · ponad 2 lata temu
A nasza Lalka?
× 6
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Właśnie! I jeszcze parę innych naszych tzw. wielkich klasycznych powieści z wątkiem miłosnym by się znalazło.
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Chciałem powiedzieć coś o Faraonie, ale dotarło do mnie, że to już nieśmieszne :'(
× 4
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
@Fredkowski, i teraz nuda, co nie? :(
× 4
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Trzeba coś z tym zrobić. Może napisz do niego na priv, a potem ja napiszę na priv i go niby osobno o coś poprosimy, żeby nikt nie widział, a gdy przyjdzie czas, to go oboje zaczniemy o to grillować przy ludziach. Ktoś chętny się do tego planu przyłączyć? Im nas więcej będzie, tym lepiej.
× 3
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Ale musimy ustalić, o co go poprosimy. Tak żeby nikt nie widział.
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Tak, bo to lipa, jak ktoś zobaczy. Może coś z jakąś babską literaturą? Coś z listy powyżej?
× 2
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Przeminęło z wiadrem! (jak mawia ktoś w mojej rodzinie. :D) Już widzę tę recenzję!
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Dobra, tylko tera ciii, żeby @Mackowy czasem się nie kapnął.
× 2
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
W razie czego przekonamy go, że przecież się zgodził.
× 2
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Ja mam dla was wyzwanie przyjaciele, tam mi się właśnie skojarzyło po przeczytaniu powyższego dialogu: "Dziady" :P
× 4
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Przyjacielu, ale ja już to czytałam...
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Jak zwykle histeryzujesz, Maćku. Przeminęło z wiadrem to podobno arcydzieło.
× 4
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
@aleksiunka, już chyba nie musisz się martwić. :D
× 2
@Antytoksyna
@Antytoksyna · ponad 2 lata temu
Jesteście niemożliwi!
× 3
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
To wszystko z sympatii do naszego przyjaciela. :)
× 3
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 2 lata temu
Żeby podwyższyć poprzeczkę, proponuję „Wojnę i pokój”.
× 2
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
@Rudolfina, to weź napisz do @Mackowego na priv w tej sprawie. Tak niby od niechcenia. ;-)
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
I żeby nikt nie widział.
× 2
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Albo mi się wydaje, albo coś knujecie przyjaciele hmmm...

× 6
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Ej, a kto nie czytał Mistrza i Małgorzaty?
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Ja nie czytałem. Chętnie to zrobię, ale nie wiem czy warto ;)
× 3
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Panie Fredkowski, też myślałem, że może ktoś przeczyta i mi zrecenzuje :P
× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Jak dobrze pamiętam ktoś się już kiedyś do tego zdeklarował. Trzeba teraz zdecydować kto :D
× 2
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Na pewno nie ja, na sto procent, na milion procent. Od czasu "Afery Faraona" jestem czujny, jak ważka w kwestii wszelakich zobowiązań :D
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
A to nie @Johnson ostatnio marudził na brak motywacji?
× 4
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Może być, że @Johnson :P
× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
No też mi się tak wydaje, że on o tej Małgorzacie coś mówił.@LetMeRead to powinna potwierdzić.
× 1
@Antytoksyna
@Antytoksyna · ponad 2 lata temu
@Johnson i powieść o miłości pasują jak ulał!
× 4
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Właśnie, @LetMeRead ostatnio coś pisała, że jest żądna wyzwań, to ja znalazłem wyzwanie - Ja Klaudiusz, tylko pierwszy tom :)
× 2
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 2 lata temu
@Fredkowski, właśnie się zdeklarowałeś. Czekamy na recenzję „Mistrza i Małgorzaty”.

× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
" Chętnie to zrobię, ALE nie wiem czy warto" Potrzebuję dodatkowej recenzji kogoś zaufanego. Wtedy się zdeklaruję.
× 1
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 2 lata temu
@Fredkowski, masz moją recenzję: warto. Jestem wystarczająco zaufana?
× 5
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Potrzebuję więcej. Już taka ze mnie gadzina, że potrzebuję więcej.
× 1
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 2 lata temu
Oj, przyjaciele, widzę, że ktoś tu się wymiguje. Czy Wy też to widzicie? Chyba trzeba będzie zacząć wywierać presję 😉
× 7
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
A wicie co? Zrobię Wam na złość i przeczytam tego Bułhakowa. I tak był w planach :P
× 3
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 2 lata temu


× 2
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
@ Fredkowski dajesz!
× 4
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Yghm... Przeminęło z wiadrem jest jeszcze do wzięcia...
× 2
@Antytoksyna
@Antytoksyna · ponad 2 lata temu
Tak! Tak! Przeminęło z wiatrem! Albo Ptaki ciernistych krzewów!
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Czyli mamy kolejnego ochotnika. Brawa dla Aleks. Brawa za odwagę :D

× 1
@Antytoksyna
@Antytoksyna · ponad 2 lata temu
Nie no, ale nie dla mnie chyba?Ja ostatnio czasu nie mam i tematyka taka nie bardzo...
× 1
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Ja już wypełniłem swój kanapowy obowiązek 😎
× 4
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Ja też, ale co tam. Zrobię to ponownie. Dla przykładu ;)
× 4
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
To co, dla mnie ten Klaudiusz ma być? Przegapiłam Państwa dyskusję, potrzebuję potwierdzenia. ;-)
× 3
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
@LetMeRead może być dla ciebie :)
× 2
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Dobrze. Nie czytałam, a chłop zachwalał nie raz. :)
× 3
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Dziwna sprawa. W całej mojej kolekcji "Gazety Wyborczej" Klasyka XX wieku akurat tego tomu brakuje. :D A jestem pewna, że miałam wszystkie.
× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Tak oto miecz przeznaczenia błysnął swym ostrzem... zaś kolejna książka została kupiona w internecie ;)
× 5
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
@LetMeRead pewnie Lucek zeżarł, akurat ten tom :P
× 3
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
No właśnie chyba nie... Może komuś pożyczyłam i nie oddał, hultaj jeden...
@Johnson
@Johnson · ponad 2 lata temu
Dla Mackowego proponuję "Cierpienia Młodego Wertera". Coś kiedyś pisał, że lubi...
@LetMeRead widzisz! Challenge powoli się jako akcja przyjmuje :) Pomyśl o tym!
× 3
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 2 lata temu
@LeMeRead, będzie pani zadowolona 😉
× 1
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
@Johnson :)
Faktycznie, @Mackowy kilkakrotnie wspominał o swojej sympatii do Wertera. A to taka nieduża lekturka. :)
× 2
@Johnson
@Johnson · ponad 2 lata temu
@Fredkowski, było, ale jest co czytać! @aleksiunka jak najbardziej, zaproponujcie coś. Możemy zrobić jakiś osobny temat z wyzwaniami. Np. zrobić listę klasyków wg. jakiejś kategorii i przypisać osobę bez jej wiedzy i zgody i ciśnienie. :)
× 3
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Znalazłam! Ale i tak muszę poszukać innego wydania - czcionka w tej serii już nie na moje oko.
× 1
@maciejek7
@maciejek7 · ponad 2 lata temu
Piękne pozycje, czytałam je i nawet czasem lubię wracać do nich (Wichrowe wzgórza lub Przeminęło z wiatrem)..., ale oczywiście jest cała masa innych równie pięknych.
× 5
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Nie czytuję romansów i nigdy nie czytywałam, gdyż najczęściej mnie nudzą. Natomiast większość z przytaczanych wyżej powieści przeczytałam, jako klasykę, którą warto poznać. Dorzuciłabym do wykazu "Tristan i Izolda".
× 3
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Czytałam kilka z wymienionych wyżej powieści, ale za klasycznymi romansami nie przepadam. Wolę książki obyczajowe z wątkiem romantycznym, w których dużą rolę odgrywają również emocje, uczucia bohatera, to jak jego przeszłość wpływa na teraźniejszość.
× 1
@stos_ksiazek
@stos_ksiazek · ponad 2 lata temu
Nie przepadam za romansami. Te współczesne jakoś do mnie nie przemawiają.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl