10 najpiękniejszych klasycznych powieści o miłości, przez które przestaniesz sięgać po współczesne romanse

@juliastrach
{} 2021-07-26 {} 9 komentarzy
10 najpiękniejszych klasycznych powieści o miłości, przez które przestaniesz sięgać po współczesne romanse

Miłość to niezwykle silne i wyjątkowe uczucie. O jej potędze i wyjątkowości świadczą choćby niezliczone, inspirowane nią, dzieła literackie. Jednak ta tematyka wciąż pozostaje niewyczerpana i ponadczasowa, tak jak ponadczasowe stają się powieści o niej.


Nie wiem jak wy, ale ja przepadam za historiami o miłości: zarówno tej idealnej, jak i tragicznej, niespełnionej, nieszczęśliwej, a czasem nawet tajemniczej. Moim zdaniem o miłości najpiękniej opowiadają… klasyki.

Niebezpieczne związki” Pierre Choderlos de Laclos

Jest to libertyńska, okrutna i bezwzględna opowieść pełna cielesnych. Jest to jednocześnie opowieść o starciu pożądania z miłością delikatną, niewinną i w końcu przejmującą siłę tej prawdziwej. A do tego, pierwsze skrzypce w tej powieści gra najbardziej charyzmatyczna literacka para, czyli Markiza de Merteuil i Hrabia de Valmont. Ponadczasowość tej historii wieńczy pojawienie się kilku jej ekranizacji.

„Żegnam Cię, aniele; wziąłem cię z przyjemnością, opuszczam bez żalu: może jeszcze wrócę do ciebie. Tak toczy się świat. To nie moja wina”.

Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë

Miłość pozornie zwyczajnej Jane Eyre i Pana Rochestera o bajronicznym spojrzeniu. Miłość pełna poświęceń, niezważająca na konwenanse i bolesną przeszłość. A to wszystko na tle niezwykle tajemniczej posiadłości Thornfield. W roku 1847, w którym Charlotte Brontë opublikowała tę powieść, pisarki nie były tak bardzo cenione, jak dzisiaj. Z tego powodu, Brontë opublikowała pracę pod pseudonimem Currer Bell, podobnie zresztą jak jej siostry, Emily i Anna.

„Daleko lepiej jest cierpliwie znosić ból, którego nikt nie odczuwa prócz ciebie, niż popełnić czyn nierozważny, którego złe następstwa rozciągnęłyby się na wszystkich twoich bliskich”.

Duma i uprzedzenie” Jane Austen

Jeśli szukacie miłości idealnej, trochę dumnej, trochę uprzedzonej, miejscami pokrętnej w swojej męsko-damskiej relacji, pełnej pasji i miłosnych perypetii w czasach angielskiej regencji, to musicie sięgnąć po „Dumę i uprzedzenie” Jane Austen. Jane przeszła do historii jako jedna z najbardziej wnikliwych pisarek ukazujących Anglię XIX wieku. Za sprawą swoich powieści przenosi nas w świat bali, ukradkowych spojrzeń i pełnych pasji dramatów, które zainspirowały do stworzenia wielu ekranizacji, zarówno na małym, jak i dużym ekranie.

„Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony”.

A jeśli po „Dumie i uprzedzeniu” zapragniecie zostać dłużej w świecie Jane Austen, po prostu sięgnijcie po inne jej powieści.

Wichrowe wzgórza” Emily Brontë

To opowieść o przeklętej miłości, która nie mogła nigdy zostać spełniona. Historia Cathy i Heathcliffa i ich tragicznej miłości. „Wichrowe wzgórza” Charlotte Bronte to powieść o zemście i niespełnionej miłości, osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch ziemiańskich rodzin w tajemniczej i mrocznej, ale jakże urzekającej scenerii wrzosowisk północnej Anglii.

„Nie mogę żyć bez mego życia! Nie mogę żyć bez mojej duszy!”.

Anna Karenina” Lew Tołstoj

„Anna Karenina” to opowieść o nieszczęśliwej i niespełnionej miłości, wewnętrznym konflikcie rozbitej rodzinie, porzuconych dzieciach i zdradzonych mężach. Historia kobiety, która dokonała nieodwracalnego, poświęciła własną godność, własne szczęście oraz samą siebie, a jej pragnienia i namiętności zmieniły jej życie na zawsze.

„Wolność? Po co ta wolność? Szczęście polega właśnie na tym, by kochać i pragnąć, by podążać myślą za jej życzeniami, jej myślami, czyli - nie posiadać żadnej swobody. To właśnie jest szczęście”.

Romeo i Julia” William Szekspir

To historia nastoletniego buntu, pierwszej miłości, skłóconych rodzinach i miłości silniejszej, niż śmierć. A jednocześnie to opowieść ponadczasowa, pełna niezapomnianych dialogów, niezwykle bolesna, która dzięki swojej ponadczasowości wzrusza czytelników od lat. Tragedia młodziutkich kochanków należy do najbardziej znanych historii miłości na świecie.

„Romeo! Czemuż ty jesteś Romeo!”.

„Lecz cicho! Co za blask strzelił tam z okna!

Ono jest wschodem, a Julia jest słońcem!”.

Wielki Gatsby” Francis Scott Fitzgerald

Niezwykle przejmująca opowieść o nieodwzajemnionej miłości, marzeniach i o snach z przeszłości, które nie mogły się ziścić. To historia tragicznej miłości tajemniczego Gatsbiego i uroczej Daisy widziana oczami sąsiada Gatsbiego i jednocześnie kuzyna Daisy, Nicka. „Wielki Gatsby” to powieść pełna zapachu cygar, luksusu, dźwięków jazzu i wielkich imprez.

„To dobrze — powiedziałam — cieszę się, że to dziewczynka. I mam nadzieję, że będzie głupia — to najlepsza rzecz dla kobiety na tym świecie, być pięknym głuptaskiem”.

Rebeka” Daphne du Maurier

„Rebeka” to powieść w mrocznym gotyckim stylu. Opowiada o miłości nieco naiwnej i niedocenianej, takiej, którą się tylko toleruje. Ale także o miłości z przeszłości, okrutnej i bezwzględnej. Jest to historia pełna namiętności, pasji oraz tajemnic i sekretów nawiedzających korytarze ogromnej posiadłości Manderley.

„Nigdy mnie nie pokocha, zawsze dzielić nas będzie Rebeka”.

Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell

Ponadczasowa opowieść rozgrywająca się w czasach wojny secesyjnej. Historia, która od razu zyskała status bestsellera i klasyki gatunku, a postacie głównych bohaterów, Scarlett i Rhetta, na dobre zagościły w popkulturze. Nie tylko za sprawą wspaniałej książki i ekranizacji, ale też za sprawą niezapomnianych cytatów. Powieść o kobiecej sile i niezłomności, walce o rodzinne dobro i własne szczęście. A także o wielkiej cenie popełnionych przez siebie błędów.

„Pomyślę o tym jutro”.

„Jutro też będzie dzień”.

„Szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi”.

Wiek niewinności” Edith Wharton

„Wiek niewinności” to pełna znakomitych portretów psychologicznych powieść o miłości i konflikcie uczuć oraz cenie, jaką trzeba czasami płacić za realizację pragnień. To opowieść o miłości, która nie powinna się zdarzyć i wyłamywaniu się z powszechnie obowiązujących konwenansów i schematów. Historia o potępionych przez społeczeństwo ludziach, stawianymi przed różnymi dylematami moralnymi.

„I raz jeszcze owładnęła nim myśl, że małżeństwo nie jest bezpieczną przystanią, jak nauczono go wierzyć, lecz podróżowaniem po bezkresnych morzach”.

A wy lubicie czytać klasyczne powieści o miłości? Które z nich należą do waszych ulubionych?

Julia Strach

Komentarze

@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Romeo i Julia to nie powieść.
{}× 13
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
I nie jest opowieścią o miłości.
{}× 4
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
Do moich ulubionych należą książki, w których miłość nie jest najważniejsza. Ona wybrzmiewa jak echo, jednak autor potrafi zachować zdrowe proporcje między uczuciem, a światem zewnętrznym. Najciekawsze książki o miłości, to takie w których bohaterowie nie kochają ludzi, ale przedmioty, pasje, zawody, albo przekonania.

--------------

Wielkie nadzieje - Charles Dickens
Madame Bovary - Gustave Flaubert
Doktor Żywago - Boris Pasternak
Zakochane kobiety - David Herbert Lawrence
Ptaki ciernistych krzewów - Colleen McCullough
Katedra Marii Panny w Paryżu - Victor Hugo
Sen nocy letniej - William Shakespeare
Kochanek Lady Chatterley - David Herbert Lawrence
Śniadanie u Tiffany'ego - Truman Capote
Słońce też wschodzi - Ernest Hemingway
Trilby. Iluzja miłości. - George du Maurier
Hrabina Cosel - Józef Ignacy Kraszewski
Królowa Margot - Alexandre Dumas
Szkarłatna litera - Nathaniel Hawthorne
Wrzos - Maria Rodziewiczówna
Trędowata - Helena Mniszkówna
Tajemnica Edwina Drooda - Charles Dickens
Ostatnia miłość - George Sand
Consuelo - George Sand
Narzeczona z Lammermoor - Walter Scott
Historia Manon Lescaut - Antoine Prévost
Dama Kameliowa - Alexandre Dumas
Czerwone i czarne - Stendhal
Dekameron - Giovanni Boccaccio
Carmen - Prosper Mérimée
Nana - Emil Zola
Portret damy - Henry James
Pokój z widokiem - Edward Morgan Forster
Miasteczko Middlemarch - George Eliot
Upiór Opery - Gaston Leroux
Kochanica Francuza - John Fowles
Lolita - Vladimir Nabokov
Znachor - Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Noce i dnie - Maria Dąbrowska
Krystyna córka Lavransa- Sigrid Undset
Heloiza i Abelard - Étienne Gilson
Sztuka kochania - Owidiusz
Giaur - George Gordon Byron
Cierpienia młodego Wertera - Johann Wolfgang von Goethe
Nowa Heloiza - Jean Jacques Rousseau
Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułhakow
Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski
Nędznicy - Victor Hugo
Faust - Johann Wolfgang von Goethe
{}× 11
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Madame Bovary... Okrutnie mi się podobała ta książka za czasów szkoły średniej.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
Sigrid Undset była pisarką, która dużo książek pisała o miłości"
Wiosna
Wierna żona
Jenny
{}
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
@LetMeRead To znaczy, że już Ci się nie podoba?
@jatymyoni O tak! Szkoda tylko, że tak mało tłumaczeń. Chociaż bardziej od wątku miłosnego podobał mi się obraz społeczeństwa, portrety psychologiczne, oraz stan psychiczny bohaterów.
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
@Christina, nie o to chodzi - po prostu nie wiem, jak odebrałabym ją teraz, po wielu latach. Może kiedyś sprawdzę. :)
{}
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
@LetMeRead Wiem, wiem... dorosłość zmienia wszystko.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
@Christina Kiedyś Sigrid Undset była w całości wydana przez PAX i wtedy je przeczytałam. Niestety teraz przydomek "pisarz katolicki" skazuje go na niebyt. Mnie też interesują w każdej powieści portrety psychologiczne bohaterów i ich psychologiczne portrety, gdzie wątek miłosny jest jednym z wątków powieści.
{}
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
@jatymyoni To znaczy można było liczyć na Madame Dorthea i Ida Elisabeth w języku polskim? No właśnie, jednym ale nie jedynym. Dawni autorzy jakoś umiejętniej dobierani liczbę wątków. Obecnie mamy zazwyczaj jeden wątek i nic poza tym. Mam na myśli współczesne powieści o miłości i romanse.

{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
Nie wiem, nie czytuję współczesnych romansów. Zresztą jak widzę na okładce romans, to odkładam na półkę. Człowiek jest zawsze mieszaniną różnych uczuć, a sprowadzeni go tylko do jednego uczucia jest jego zubożeniem.
{}
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
@jatymyoni Zgadzam się. Wnioskuję po recenzjach owych romansów. Właściwie mam czasem wrażenie, że nie muszę czytać książki. W recenzje i tak powiedzą mi o czym ona jest.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
Przy romansach i współczesnych powieściach obyczajowych wystarczy przeczytać recenzję, na książkę szkoda czasu.
{}
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
@jatymyoni Prawda, choć czasem i na recenzję i na książkę szkoda czasu.
{}× 1
@Tanashiri
@Tanashiri · około 2 miesiące temu
" Niebezpieczne związki" de Laclosa to nie jest powieść o miłości, to przykład manipulacji i chęci zemsty urażonej dumy wzgardzonej kobiety. Elementy miłosne może i są ( zależy jaki kto ma sposób postrzegania tejże), aczkolwiek więcej tu rozpaczy niż pięknej miłości. Ja bym tu "Emme" jeszcze dała. I brakuje mi jakiś pięknych książek o miłości, które zostały wydane bardziej współcześnie, nie dawno dawno temu.
{}× 7
@almos.s
@almos.s · około 2 miesiące temu
A nasza Lalka?
{}× 7
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Właśnie! I jeszcze parę innych naszych tzw. wielkich klasycznych powieści z wątkiem miłosnym by się znalazło.
{}× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Chciałem powiedzieć coś o Faraonie, ale dotarło do mnie, że to już nieśmieszne :'(
{}× 4
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
@Fredkowski, i teraz nuda, co nie? :(
{}× 4
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Trzeba coś z tym zrobić. Może napisz do niego na priv, a potem ja napiszę na priv i go niby osobno o coś poprosimy, żeby nikt nie widział, a gdy przyjdzie czas, to go oboje zaczniemy o to grillować przy ludziach. Ktoś chętny się do tego planu przyłączyć? Im nas więcej będzie, tym lepiej.
{}× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Ale musimy ustalić, o co go poprosimy. Tak żeby nikt nie widział.
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Tak, bo to lipa, jak ktoś zobaczy. Może coś z jakąś babską literaturą? Coś z listy powyżej?
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Przeminęło z wiadrem! (jak mawia ktoś w mojej rodzinie. :D) Już widzę tę recenzję!
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Dobra, tylko tera ciii, żeby @Mackowy czasem się nie kapnął.
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
W razie czego przekonamy go, że przecież się zgodził.
{}× 2
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Ja mam dla was wyzwanie przyjaciele, tam mi się właśnie skojarzyło po przeczytaniu powyższego dialogu: "Dziady" :P
{}× 4
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Przyjacielu, ale ja już to czytałam...
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Jak zwykle histeryzujesz, Maćku. Przeminęło z wiadrem to podobno arcydzieło.
{}× 4
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
@aleksiunka, już chyba nie musisz się martwić. :D
{}× 2
@aleksiunka
@aleksiunka · około 2 miesiące temu
Jesteście niemożliwi!
{}× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
To wszystko z sympatii do naszego przyjaciela. :)
{}× 3
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu
Żeby podwyższyć poprzeczkę, proponuję „Wojnę i pokój”.
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
@Rudolfina, to weź napisz do @Mackowego na priv w tej sprawie. Tak niby od niechcenia. ;-)
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
I żeby nikt nie widział.
{}× 2
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Albo mi się wydaje, albo coś knujecie przyjaciele hmmm...

{}× 6
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Ej, a kto nie czytał Mistrza i Małgorzaty?
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Ja nie czytałem. Chętnie to zrobię, ale nie wiem czy warto ;)
{}× 3
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Panie Fredkowski, też myślałem, że może ktoś przeczyta i mi zrecenzuje :P
{}× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Jak dobrze pamiętam ktoś się już kiedyś do tego zdeklarował. Trzeba teraz zdecydować kto :D
{}× 2
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Na pewno nie ja, na sto procent, na milion procent. Od czasu "Afery Faraona" jestem czujny, jak ważka w kwestii wszelakich zobowiązań :D
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
A to nie @Johnson ostatnio marudził na brak motywacji?
{}× 4
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Może być, że @Johnson :P
{}× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
No też mi się tak wydaje, że on o tej Małgorzacie coś mówił.@LetMeRead to powinna potwierdzić.
{}× 1
@aleksiunka
@aleksiunka · około 2 miesiące temu
@Johnson i powieść o miłości pasują jak ulał!
{}× 4
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Właśnie, @LetMeRead ostatnio coś pisała, że jest żądna wyzwań, to ja znalazłem wyzwanie - Ja Klaudiusz, tylko pierwszy tom :)
{}× 2
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu
@Fredkowski, właśnie się zdeklarowałeś. Czekamy na recenzję „Mistrza i Małgorzaty”.

{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
" Chętnie to zrobię, ALE nie wiem czy warto" Potrzebuję dodatkowej recenzji kogoś zaufanego. Wtedy się zdeklaruję.
{}× 1
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu
@Fredkowski, masz moją recenzję: warto. Jestem wystarczająco zaufana?
{}× 5
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Potrzebuję więcej. Już taka ze mnie gadzina, że potrzebuję więcej.
{}× 1
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu
Oj, przyjaciele, widzę, że ktoś tu się wymiguje. Czy Wy też to widzicie? Chyba trzeba będzie zacząć wywierać presję 😉
{}× 7
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
A wicie co? Zrobię Wam na złość i przeczytam tego Bułhakowa. I tak był w planach :P
{}× 3
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu


{}× 2
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
@ Fredkowski dajesz!
{}× 4
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Yghm... Przeminęło z wiadrem jest jeszcze do wzięcia...
{}× 2
@aleksiunka
@aleksiunka · około 2 miesiące temu
Tak! Tak! Przeminęło z wiatrem! Albo Ptaki ciernistych krzewów!
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Czyli mamy kolejnego ochotnika. Brawa dla Aleks. Brawa za odwagę :D

{}× 1
@aleksiunka
@aleksiunka · około 2 miesiące temu
Nie no, ale nie dla mnie chyba?Ja ostatnio czasu nie mam i tematyka taka nie bardzo...
{}× 1
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Ja już wypełniłem swój kanapowy obowiązek 😎
{}× 4
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Ja też, ale co tam. Zrobię to ponownie. Dla przykładu ;)
{}× 4
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
To co, dla mnie ten Klaudiusz ma być? Przegapiłam Państwa dyskusję, potrzebuję potwierdzenia. ;-)
{}× 3
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
@LetMeRead może być dla ciebie :)
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Dobrze. Nie czytałam, a chłop zachwalał nie raz. :)
{}× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Dziwna sprawa. W całej mojej kolekcji "Gazety Wyborczej" Klasyka XX wieku akurat tego tomu brakuje. :D A jestem pewna, że miałam wszystkie.
{}× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Tak oto miecz przeznaczenia błysnął swym ostrzem... zaś kolejna książka została kupiona w internecie ;)
{}× 5
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
@LetMeRead pewnie Lucek zeżarł, akurat ten tom :P
{}× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
No właśnie chyba nie... Może komuś pożyczyłam i nie oddał, hultaj jeden...
{}
@Johnson
@Johnson · około 2 miesiące temu
Dla Mackowego proponuję "Cierpienia Młodego Wertera". Coś kiedyś pisał, że lubi...
@LetMeRead widzisz! Challenge powoli się jako akcja przyjmuje :) Pomyśl o tym!
{}× 3
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu
@LeMeRead, będzie pani zadowolona 😉
{}× 1
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
@Johnson :)
Faktycznie, @Mackowy kilkakrotnie wspominał o swojej sympatii do Wertera. A to taka nieduża lekturka. :)
{}× 2
@Johnson
@Johnson · około 2 miesiące temu
@Fredkowski, było, ale jest co czytać! @aleksiunka jak najbardziej, zaproponujcie coś. Możemy zrobić jakiś osobny temat z wyzwaniami. Np. zrobić listę klasyków wg. jakiejś kategorii i przypisać osobę bez jej wiedzy i zgody i ciśnienie. :)
{}× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Znalazłam! Ale i tak muszę poszukać innego wydania - czcionka w tej serii już nie na moje oko.
{}× 1
@maciejek7
@maciejek7 · około 2 miesiące temu
Piękne pozycje, czytałam je i nawet czasem lubię wracać do nich (Wichrowe wzgórza lub Przeminęło z wiatrem)..., ale oczywiście jest cała masa innych równie pięknych.
{}× 5
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
Nie czytuję romansów i nigdy nie czytywałam, gdyż najczęściej mnie nudzą. Natomiast większość z przytaczanych wyżej powieści przeczytałam, jako klasykę, którą warto poznać. Dorzuciłabym do wykazu "Tristan i Izolda".
{}× 4
@silence
@silence · około 2 miesiące temu
Noc w Lizbonie E. M. Remarque
{}× 2
@viki_zm
@viki_zm · około 2 miesiące temu
Czytałam kilka z wymienionych wyżej powieści, ale za klasycznymi romansami nie przepadam. Wolę książki obyczajowe z wątkiem romantycznym, w których dużą rolę odgrywają również emocje, uczucia bohatera, to jak jego przeszłość wpływa na teraźniejszość.
{}× 1
@stos_ksiazek
@stos_ksiazek · około 2 miesiące temu
Nie przepadam za romansami. Te współczesne jakoś do mnie nie przemawiają.
{}

Zobacz także:

Komentarze

@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Romeo i Julia to nie powieść.
{}× 13
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
I nie jest opowieścią o miłości.
{}× 4
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
Do moich ulubionych należą książki, w których miłość nie jest najważniejsza. Ona wybrzmiewa jak echo, jednak autor potrafi zachować zdrowe proporcje między uczuciem, a światem zewnętrznym. Najciekawsze książki o miłości, to takie w których bohaterowie nie kochają ludzi, ale przedmioty, pasje, zawody, albo przekonania.

--------------

Wielkie nadzieje - Charles Dickens
Madame Bovary - Gustave Flaubert
Doktor Żywago - Boris Pasternak
Zakochane kobiety - David Herbert Lawrence
Ptaki ciernistych krzewów - Colleen McCullough
Katedra Marii Panny w Paryżu - Victor Hugo
Sen nocy letniej - William Shakespeare
Kochanek Lady Chatterley - David Herbert Lawrence
Śniadanie u Tiffany'ego - Truman Capote
Słońce też wschodzi - Ernest Hemingway
Trilby. Iluzja miłości. - George du Maurier
Hrabina Cosel - Józef Ignacy Kraszewski
Królowa Margot - Alexandre Dumas
Szkarłatna litera - Nathaniel Hawthorne
Wrzos - Maria Rodziewiczówna
Trędowata - Helena Mniszkówna
Tajemnica Edwina Drooda - Charles Dickens
Ostatnia miłość - George Sand
Consuelo - George Sand
Narzeczona z Lammermoor - Walter Scott
Historia Manon Lescaut - Antoine Prévost
Dama Kameliowa - Alexandre Dumas
Czerwone i czarne - Stendhal
Dekameron - Giovanni Boccaccio
Carmen - Prosper Mérimée
Nana - Emil Zola
Portret damy - Henry James
Pokój z widokiem - Edward Morgan Forster
Miasteczko Middlemarch - George Eliot
Upiór Opery - Gaston Leroux
Kochanica Francuza - John Fowles
Lolita - Vladimir Nabokov
Znachor - Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Noce i dnie - Maria Dąbrowska
Krystyna córka Lavransa- Sigrid Undset
Heloiza i Abelard - Étienne Gilson
Sztuka kochania - Owidiusz
Giaur - George Gordon Byron
Cierpienia młodego Wertera - Johann Wolfgang von Goethe
Nowa Heloiza - Jean Jacques Rousseau
Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułhakow
Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski
Nędznicy - Victor Hugo
Faust - Johann Wolfgang von Goethe
{}× 11
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Madame Bovary... Okrutnie mi się podobała ta książka za czasów szkoły średniej.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
Sigrid Undset była pisarką, która dużo książek pisała o miłości"
Wiosna
Wierna żona
Jenny
{}
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
@LetMeRead To znaczy, że już Ci się nie podoba?
@jatymyoni O tak! Szkoda tylko, że tak mało tłumaczeń. Chociaż bardziej od wątku miłosnego podobał mi się obraz społeczeństwa, portrety psychologiczne, oraz stan psychiczny bohaterów.
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
@Christina, nie o to chodzi - po prostu nie wiem, jak odebrałabym ją teraz, po wielu latach. Może kiedyś sprawdzę. :)
{}
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
@LetMeRead Wiem, wiem... dorosłość zmienia wszystko.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
@Christina Kiedyś Sigrid Undset była w całości wydana przez PAX i wtedy je przeczytałam. Niestety teraz przydomek "pisarz katolicki" skazuje go na niebyt. Mnie też interesują w każdej powieści portrety psychologiczne bohaterów i ich psychologiczne portrety, gdzie wątek miłosny jest jednym z wątków powieści.
{}
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
@jatymyoni To znaczy można było liczyć na Madame Dorthea i Ida Elisabeth w języku polskim? No właśnie, jednym ale nie jedynym. Dawni autorzy jakoś umiejętniej dobierani liczbę wątków. Obecnie mamy zazwyczaj jeden wątek i nic poza tym. Mam na myśli współczesne powieści o miłości i romanse.

{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
Nie wiem, nie czytuję współczesnych romansów. Zresztą jak widzę na okładce romans, to odkładam na półkę. Człowiek jest zawsze mieszaniną różnych uczuć, a sprowadzeni go tylko do jednego uczucia jest jego zubożeniem.
{}
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
@jatymyoni Zgadzam się. Wnioskuję po recenzjach owych romansów. Właściwie mam czasem wrażenie, że nie muszę czytać książki. W recenzje i tak powiedzą mi o czym ona jest.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
Przy romansach i współczesnych powieściach obyczajowych wystarczy przeczytać recenzję, na książkę szkoda czasu.
{}
@Christina
@Christina · około 2 miesiące temu
@jatymyoni Prawda, choć czasem i na recenzję i na książkę szkoda czasu.
{}× 1
@Tanashiri
@Tanashiri · około 2 miesiące temu
" Niebezpieczne związki" de Laclosa to nie jest powieść o miłości, to przykład manipulacji i chęci zemsty urażonej dumy wzgardzonej kobiety. Elementy miłosne może i są ( zależy jaki kto ma sposób postrzegania tejże), aczkolwiek więcej tu rozpaczy niż pięknej miłości. Ja bym tu "Emme" jeszcze dała. I brakuje mi jakiś pięknych książek o miłości, które zostały wydane bardziej współcześnie, nie dawno dawno temu.
{}× 7
@almos.s
@almos.s · około 2 miesiące temu
A nasza Lalka?
{}× 7
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Właśnie! I jeszcze parę innych naszych tzw. wielkich klasycznych powieści z wątkiem miłosnym by się znalazło.
{}× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Chciałem powiedzieć coś o Faraonie, ale dotarło do mnie, że to już nieśmieszne :'(
{}× 4
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
@Fredkowski, i teraz nuda, co nie? :(
{}× 4
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Trzeba coś z tym zrobić. Może napisz do niego na priv, a potem ja napiszę na priv i go niby osobno o coś poprosimy, żeby nikt nie widział, a gdy przyjdzie czas, to go oboje zaczniemy o to grillować przy ludziach. Ktoś chętny się do tego planu przyłączyć? Im nas więcej będzie, tym lepiej.
{}× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Ale musimy ustalić, o co go poprosimy. Tak żeby nikt nie widział.
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Tak, bo to lipa, jak ktoś zobaczy. Może coś z jakąś babską literaturą? Coś z listy powyżej?
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Przeminęło z wiadrem! (jak mawia ktoś w mojej rodzinie. :D) Już widzę tę recenzję!
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Dobra, tylko tera ciii, żeby @Mackowy czasem się nie kapnął.
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
W razie czego przekonamy go, że przecież się zgodził.
{}× 2
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Ja mam dla was wyzwanie przyjaciele, tam mi się właśnie skojarzyło po przeczytaniu powyższego dialogu: "Dziady" :P
{}× 4
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Przyjacielu, ale ja już to czytałam...
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Jak zwykle histeryzujesz, Maćku. Przeminęło z wiadrem to podobno arcydzieło.
{}× 4
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
@aleksiunka, już chyba nie musisz się martwić. :D
{}× 2
@aleksiunka
@aleksiunka · około 2 miesiące temu
Jesteście niemożliwi!
{}× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
To wszystko z sympatii do naszego przyjaciela. :)
{}× 3
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu
Żeby podwyższyć poprzeczkę, proponuję „Wojnę i pokój”.
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
@Rudolfina, to weź napisz do @Mackowego na priv w tej sprawie. Tak niby od niechcenia. ;-)
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
I żeby nikt nie widział.
{}× 2
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Albo mi się wydaje, albo coś knujecie przyjaciele hmmm...

{}× 6
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Ej, a kto nie czytał Mistrza i Małgorzaty?
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Ja nie czytałem. Chętnie to zrobię, ale nie wiem czy warto ;)
{}× 3
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Panie Fredkowski, też myślałem, że może ktoś przeczyta i mi zrecenzuje :P
{}× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Jak dobrze pamiętam ktoś się już kiedyś do tego zdeklarował. Trzeba teraz zdecydować kto :D
{}× 2
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Na pewno nie ja, na sto procent, na milion procent. Od czasu "Afery Faraona" jestem czujny, jak ważka w kwestii wszelakich zobowiązań :D
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
A to nie @Johnson ostatnio marudził na brak motywacji?
{}× 4
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Może być, że @Johnson :P
{}× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
No też mi się tak wydaje, że on o tej Małgorzacie coś mówił.@LetMeRead to powinna potwierdzić.
{}× 1
@aleksiunka
@aleksiunka · około 2 miesiące temu
@Johnson i powieść o miłości pasują jak ulał!
{}× 4
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Właśnie, @LetMeRead ostatnio coś pisała, że jest żądna wyzwań, to ja znalazłem wyzwanie - Ja Klaudiusz, tylko pierwszy tom :)
{}× 2
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu
@Fredkowski, właśnie się zdeklarowałeś. Czekamy na recenzję „Mistrza i Małgorzaty”.

{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
" Chętnie to zrobię, ALE nie wiem czy warto" Potrzebuję dodatkowej recenzji kogoś zaufanego. Wtedy się zdeklaruję.
{}× 1
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu
@Fredkowski, masz moją recenzję: warto. Jestem wystarczająco zaufana?
{}× 5
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Potrzebuję więcej. Już taka ze mnie gadzina, że potrzebuję więcej.
{}× 1
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu
Oj, przyjaciele, widzę, że ktoś tu się wymiguje. Czy Wy też to widzicie? Chyba trzeba będzie zacząć wywierać presję 😉
{}× 7
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
A wicie co? Zrobię Wam na złość i przeczytam tego Bułhakowa. I tak był w planach :P
{}× 3
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu


{}× 2
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
@ Fredkowski dajesz!
{}× 4
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Yghm... Przeminęło z wiadrem jest jeszcze do wzięcia...
{}× 2
@aleksiunka
@aleksiunka · około 2 miesiące temu
Tak! Tak! Przeminęło z wiatrem! Albo Ptaki ciernistych krzewów!
{}× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Czyli mamy kolejnego ochotnika. Brawa dla Aleks. Brawa za odwagę :D

{}× 1
@aleksiunka
@aleksiunka · około 2 miesiące temu
Nie no, ale nie dla mnie chyba?Ja ostatnio czasu nie mam i tematyka taka nie bardzo...
{}× 1
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
Ja już wypełniłem swój kanapowy obowiązek 😎
{}× 4
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Ja też, ale co tam. Zrobię to ponownie. Dla przykładu ;)
{}× 4
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
To co, dla mnie ten Klaudiusz ma być? Przegapiłam Państwa dyskusję, potrzebuję potwierdzenia. ;-)
{}× 3
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
@LetMeRead może być dla ciebie :)
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Dobrze. Nie czytałam, a chłop zachwalał nie raz. :)
{}× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Dziwna sprawa. W całej mojej kolekcji "Gazety Wyborczej" Klasyka XX wieku akurat tego tomu brakuje. :D A jestem pewna, że miałam wszystkie.
{}× 3
@Fredkowski
@Fredkowski · około 2 miesiące temu
Tak oto miecz przeznaczenia błysnął swym ostrzem... zaś kolejna książka została kupiona w internecie ;)
{}× 5
@Mackowy
@Mackowy · około 2 miesiące temu
@LetMeRead pewnie Lucek zeżarł, akurat ten tom :P
{}× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
No właśnie chyba nie... Może komuś pożyczyłam i nie oddał, hultaj jeden...
{}
@Johnson
@Johnson · około 2 miesiące temu
Dla Mackowego proponuję "Cierpienia Młodego Wertera". Coś kiedyś pisał, że lubi...
@LetMeRead widzisz! Challenge powoli się jako akcja przyjmuje :) Pomyśl o tym!
{}× 3
@Rudolfina
@Rudolfina · około 2 miesiące temu
@LeMeRead, będzie pani zadowolona 😉
{}× 1
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
@Johnson :)
Faktycznie, @Mackowy kilkakrotnie wspominał o swojej sympatii do Wertera. A to taka nieduża lekturka. :)
{}× 2
@Johnson
@Johnson · około 2 miesiące temu
@Fredkowski, było, ale jest co czytać! @aleksiunka jak najbardziej, zaproponujcie coś. Możemy zrobić jakiś osobny temat z wyzwaniami. Np. zrobić listę klasyków wg. jakiejś kategorii i przypisać osobę bez jej wiedzy i zgody i ciśnienie. :)
{}× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 miesiące temu
Znalazłam! Ale i tak muszę poszukać innego wydania - czcionka w tej serii już nie na moje oko.
{}× 1
@maciejek7
@maciejek7 · około 2 miesiące temu
Piękne pozycje, czytałam je i nawet czasem lubię wracać do nich (Wichrowe wzgórza lub Przeminęło z wiatrem)..., ale oczywiście jest cała masa innych równie pięknych.
{}× 5
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
Nie czytuję romansów i nigdy nie czytywałam, gdyż najczęściej mnie nudzą. Natomiast większość z przytaczanych wyżej powieści przeczytałam, jako klasykę, którą warto poznać. Dorzuciłabym do wykazu "Tristan i Izolda".
{}× 4
@silence
@silence · około 2 miesiące temu
Noc w Lizbonie E. M. Remarque
{}× 2
@viki_zm
@viki_zm · około 2 miesiące temu
Czytałam kilka z wymienionych wyżej powieści, ale za klasycznymi romansami nie przepadam. Wolę książki obyczajowe z wątkiem romantycznym, w których dużą rolę odgrywają również emocje, uczucia bohatera, to jak jego przeszłość wpływa na teraźniejszość.
{}× 1
@stos_ksiazek
@stos_ksiazek · około 2 miesiące temu
Nie przepadam za romansami. Te współczesne jakoś do mnie nie przemawiają.
{}
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe