Świerszczyk obchodzi 75 lat!!!

@8dzientygodnia
{} 2020-05-02 {} 22 komentarze
Świerszczyk obchodzi 75 lat!!!

Obok „Misia” był najpopularniejszym czasopismem dla dzieci, przynajmniej tych, które dorastały w latach 60-80. XX w. Niestety „Miś”, ze względu na coraz mniejszą poczytność, nie jest wydawany już od 2010 roku, ale „Świerszczyk” nadal cieszy się zainteresowaniem, choć zapewne nie tak dużym, jak wcześniej. Współczesne dzieci mają dostęp do wielu innych źródeł kultury i rozrywki, z którymi literatura musi współzawodniczyć i musi być na równi atrakcyjna, by przyciągnąć ich uwagę.(Pierwszą okładkę można zobaczyć w Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy)

Krótka historia:

Tytuł „Świerszczyk” wymyśliła znana pisarka, Ewa Szelburg-Zarembina, późniejsza inicjatorka budowy Szpitala-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka. Grający za kominem świerszcz miał być symbolem tego, co wiele dzieci utraciło w wojennej zawierusze – ciepła rodzinnego domu. W pierwszych latach działalności czasopismo zastępowało zniszczone podczas wojny podręczniki.
Okładkę pierwszego numeru namalował znakomity ilustrator, Jan Marcin Szancer, natomiast pierwszą winietę „Świerszczyka” zaprojektował inny wybitny grafik, Eryk Lipiński- satyryk i długoletni redaktor naczelny „Szpilek”.
Pierwszą redaktor naczelną „Świerszczyka” została pisarka, krytyczka literacka i tłumaczka, Wanda Grodzieńska. Starała się ona skupić wokół tygodnika najznakomitszych twórców, takich jak Hanna Januszewska, Jan Brzechwa, Ewa Szelburg-Zarembina, Olga Siemaszkowa, Lucyna Krzemieniecka, Jan Marcin Szancer, Ha-Ga. Z redakcją współpracowała też m.in. Anna Kamieńska. Na łamach „Świerszczyka” zadebiutował komiks „Jeż Jerzy”.

Pierwszy numer ukazał się 1 maja 1945 roku.
Na przestrzeni lat magazyn ukazywał się pod szyldem wielu wydawnictw takich jak np. Czytelnik czy Nasza Księgarnia, a wśród jego redaktorów naczelnych możemy znaleźć znanych dziecięcych autorów jak Grzegorz Kasdepke czy Marcin Przewoźniak. Obecnie (już od 2005 roku) jego wydawcą jest Nowa Era, wydawnictwo wspierające uczniów i nauczycieli.


Lata 40. I 50. XX wieku

Lata 60. i 70. XX wieku

Lata 70. i 80. XX wiekuTwórcy „Świerszczyka”:

Literaci: Wiera Badalska, Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Wincenty Faber, Danuta Gellnerowa, Stanisław Grochowiak, Czesław Janczarski, Mira Jaworczakowa, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Maria Kownacka, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Irena Landau, Hanna Łochocka, Ewa Nowacka, Józef Ratajczak, Maria Terlikowska, Marta Tomaszewska, Danuta Wawiłow.

Graficy: Julian Bohdanowicz, Tomasz Borowski, Bohdan Butenko, Jerzy Flisak, Elżbieta Gaudasińska, Hanna Krajnik, Maria Mackiewicz, Wiesław Majchrzak, Krystyna Michałowska, Hanna Nowak, Wanda i Bogusław Orlińscy, Zbigniew Rychlicki, Ewa Salomon, Olga Siemaszkowa, Jan Marcin Szancer, Bożena Truchanowska, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki, Hanna Zakrzewska.

Od 2005 roku Szata graficzna „Świerszczyka” stała się nowocześniejsza.Współczesny „Świerszczyk” nadal skupia wokół siebie znanych i cenionych twórców i propagatorów literatury dziecięcej.
Na jego łamach publikują m.in. Małgorzata Strzałkowska, Natalia Usenko, Paweł Beręsewicz, Marcin Brykczyński, Grzegorz Kasdepke, Zofia Stanecka, Wojciech Widłak czy Rafał Witek.

Ale magazyn ten, to nie tylko warstwa literacka, to również przepiękne ilustracje, które tworzą m.in. Marcin Bruchnalski, Bohdan Butenko (zm. 2019), Ewa Poklewska-Koziełło czy Elżbieta Wasiuczyńska.„Świerszczyk” jest również laureatem wielu prestiżowych nagród:

  • Mały Dong – przyznana przez dzieci w konkursie Fundacji Świat Dziecka.
  • Nagroda Polskiej Sekcji IBBY za Upowszechnianie Czytelnictwa (2009).
  • Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wieloletnie upowszechnianie ambitnej kultury dla dzieci (2015).
  • Nagroda Główna w kategorii Kultura przyznana przez kapitułę XIV edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku” organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka (2016).


Byliście czytelnikami? A może czytacie go z własnymi dziećmi lub dopiero zamierzacie to robić? Jeśli nie, to szczerze Wam go polecam, warto po niego sięgnąć, bo „Świerszczyk” to najpiękniejszy kawałek dzieciństwa pokoleń Polaków.
Komentarze

@Renax
@Renax · około miesiąca temu
Tak, i kochałam to czasopismo. Na szczęście rodzice mi zamawiali.
{}× 7
@Little_Lotte
@Little_Lotte · około miesiąca temu
Moje dzieciństwo. 100 lat Świerszczyku!
{}× 5
@sandrajasona
@sandrajasona · około miesiąca temu
Czytałam, mam ogromny sentyment. Wtedy rynek wydawniczy był mniejszy, więc każde pisma odpowiadające na potrzeby młodego czytelnika był na wagę złota. Nie wiem jak teraz, moje bratanice nawet nie wiedzą o nim, wolą książki. Nie wiem czy przyczyna jest w formie, czy nie jest pokazywany w szkole, czy jakby rodzice kupili czytałyby. Wychowane są nie ukrywam na gazetach w oparciu o bajki, gdzie oprócz bajki w formie pisanej są krzyżówki, obrazki do kolorowania itp.
{}× 4
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia · około miesiąca temu
W Świerszczyku też jest sporo zabaw: krzyżówki, rebusy, zagadki, labirynty itp.
{}
@sandrajasona
@sandrajasona · około miesiąca temu
O to nie wiedziałam, ale ich właśnie przyciągały gazetki z ulubionymi bajkami, podejrzewam, że to wynik najpierw kino, telewizja, a potem książka i oczywiście moda wśród dzieci :-) Inne czasy :)
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około miesiąca temu
Ja czytałam swojej córce i razem z nią się bawiłam. Jednak, gdy sama już dobrze czytała wyrosła ze Świerszczyka.
{}× 1
@Renax
@Renax · około miesiąca temu
A pamiętacie 'Skarb Malucha"?
{}
@jatymyoni
@jatymyoni · 30 dni temu
Nie, aż tak dikładnie nie pamiętam.
{}
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia · 30 dni temu
Ja kojarzę. Miałam w bibliotece kilka numerów. Ale w nim były głównie wiersze i inne krótkie teksty literackie, nie kojarzę, by były tam jakieś krzyżówki, zagadki, rebusy. No chyba, że był jeszcze inny magazyn o tym tytule.
{}
@Sargento_Garcia
@Sargento_Garcia · około miesiąca temu
Wowww nie wiedziałem, że on jeszcze się ukazuje. Gdy moje dzieciaki chodziły jeszcze do przedszkola chciałem im coś takiego kupować. Niestety panie w kioskach mówiły, że jest bardzo małe zainteresowanie więc nie zamawiają. Teraz dzieci wolą gazetki tematyczne, z załączonymi gadżetami i zabawkami, związane z postaciami z ulubionych kreskówek typu: Barbie, Strażak Sam czy inny SamSam. Potem, gdy szkodniki podrosły, przestałem się interesować tematem.
{}× 4
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia · około miesiąca temu
No właśnie. U nas "we wsi" jak ktoś sobie go specjalnie nie zamówił, to w kiosku nie dostał. Od stycznia 2019 "Świerszczyk" jest miesięcznikiem, a nie dwutygodnikiem, i dopiero teraz widzę go nawet na naszym końcu świata. My prenumerowaliśmy do szkoły kilka egzemplarzy, tak, żeby jeden zostawał w bibliotece, jeden na świetlicy, jeden u pani pedagog i dwa szły do zerówek lub klas pierwszych. Muszę powiedzieć, że były okresy, kiedy cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, potem bywały przestoje, potem znów do niego wracano. Czasami nawet najstarsze dzieciaki z klas 7-8 po niego sięgały rozwiązując krzyżówki, rebusy, czytając kawały. Oczywiście robiły to tak, żeby pani myślała, że oni to dla beki, dla zabawy robią. Ale jak czasem przyłapało się takiego samotnego (przy kolegach niestety zawsze się zgrywali) ósmoklasistę czytającego opowiadania w Świerszczyku, to widac było, że on je faktycznie czyta.
{}× 3
@Renax
@Renax · około miesiąca temu
Nie wiem, ale mi rodzice kupowali. Może prenumerata była? Kupowali mi też 'Misia' i 'Płomyczek', ale to już nie to. A pamiętacie 'Skarb Malucha"?
{}× 1
@Betsy59
@Betsy59 · około miesiąca temu
Ja się wychowałam na Świerszczyku. Potem był oczywiście Płomyczek i Płomyk. Moim dzieciom już jednak nie leżał. A może był niedostępny? Jak były małe- lubiły "Misia"
{}× 4
@Renax
@Renax · około miesiąca temu
Miś i Płomyczek nie były tak fajne jak Świerszczyk.
{}× 1
@Betsy59
@Betsy59 · 30 dni temu
Zgadzam się. Ale moje dzieci wolały Kaczora Donalda z badziewnymi zabawkami...
{}
@Renax
@Renax · 29 dni temu
Mam nadzieję, że moje wybiorą Świerszczyk... Chociaż moja bratanica jak miała wybór książeczki z ilustracjami Beatrix Porter albo te disneyowskie (okropiieństwo), to wybrała disneyowskie...
{}× 3
@milao.obr
@milao.obr · około miesiąca temu
Nadal mam w domu. Dolna półka wypełniona ''Świerszczykami".
A jak ktoś mi przeszkodził w czytaniu lub rozwiązywaniu, to musiał liczyć na cud , żeby go kara nie spotkała.
{}× 3
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · około miesiąca temu
Urodziłam się tylko w sześć lat później i "Świerszczyk" towarzyszył mi odkąd zaczęłam czytać, kochałam go bardzo. Nigdy nie polubiłam już tak "Płomyczka", który miał mi, gdy troszkę wydoroślałam, zastąpić moje pierwsze czytane czasopismo.
{}× 3
@zuszka60
@zuszka60 · 29 dni temu
U mnie odwrotnie. „Płomyczek” bardziej zapisał się mi w pamięci niż „Świerszczyk”. A później był „Płomyk”.
{}× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około miesiąca temu
200 lat. Ostatnio widziałam wśród innych gazet i oglądałam z sentymentem. Jako dziecko kochałam "Świerszczyk". a później po latach czytałam "Świerszczyk" I"Miś" z moją córką. Obie gazety były też inspiracją dla różnych zabaw z córką.
{}× 3
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · około miesiąca temu
Wspomnień czar. Piekne to były czasy. ŚWIERSZCZYK był cenną gazetą dla mnie, skarbnicą niemalże, radością, gdy go kartkowałam z namaszczeniem. Coś niepowtarzalnego

{}× 3
@Moncia_Poczytajka
@Moncia_Poczytajka · około miesiąca temu
O tak, pamiętam "Świerszczyk", ale był jeszcze "Płomyk" i Płomyczek". Aż dziw, że tyle lat minęło, a on ma się całkiem dobrze. Miło powspominać :)
{}× 3
@Anna30
@Anna30 · 30 dni temu
Pamiętam te czasy, gdy czytało się " Świerszczyka'' cudowne momenty w szkolnej bibliotece. Również Pamiętam ''Świat Młodych'' cudowne chwile. Pozostaną te gazetki w mej młodzieżowej pamięci. Wszystkim pracującym nad " Świerszczykiem'' życzę wszystkiego co najlepsze w dalszym jego rozwoju oraz pomysłowości.
{}× 2
@nataliarecenzuje
@nataliarecenzuje · około miesiąca temu
Ja bardziej lubiłam "Misia" i zawsze z wypiekami na twarzy czekałam na każdy kolejny numer. Czytałam błyskawicznie po kilka razy. Choć "Świerszczyk" też był obowiązkową pozycją mojego dzieciństwa. :) Niesamowite, że ma już 75 lat. Niech nie znika! :)
{}× 2
@Airain
@Airain · około miesiąca temu
Widać, że doświadczenia mamy podobne - "Miś", "Świerszczyk", a co poniektórzy i "Płomyczek". Ech, wzruszyłam się...
{}× 2
@anatola
@anatola · około miesiąca temu
Lubiłam Świerszczyka, ale to jednak Miś był moim numerem jeden :) Wspomnień czar!
{}× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · około miesiąca temu
Miś był dla młodszych dzieci. Miał w środku ciekawe kartonowe wkładki, do wycinania i sklejania.
{}× 2
@LiterAnka
@LiterAnka · około miesiąca temu
Moje dzieci jeszcze za małe, ale sama bym chętnie kupowała 😎
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około miesiąca temu
Aż sama nabrałam ochoty, żeby zobaczyć, jak wyglądają najnowsze numery! :)
{}× 1
@Renax
@Renax · 29 dni temu
Ja też, a nie wiecie po ile za numer?
{}
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia · 29 dni temu
Prawie 10 zł.
{}
@Renax
@Renax · 28 dni temu
Może namówię brata... Ja tam na książki bym wydała.... I wartościowe czasopisma...
{}
@Renax
@Renax · 28 dni temu
Tam w ogłoszeniu piszą, że do gazety dodają planszówki.
{}
@Zaczytane_koty
@Zaczytane_koty · około miesiąca temu
Wspaniałe czasy dzieciństwa🤗

{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około miesiąca temu
Czytało się, a jakże!
{}× 2
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia · około miesiąca temu
Ja chyba jednak częściej czytałam "Misia", bo jakoś bardziej go kojarzę i "widzę" siebie z nim w ręku jako dziecko. "Świerszczyk" pozostaje w otchłani pamięci nieujawnionej, bo za nic nie mogę sobie przypomnieć tych starych okładek. Dopiero gdy przyszłam pracować do szkoły zaczęłam czytać i poznawać go na nowo. Czasem przynosiłam do domu numery, które prenumerowaliśmy w szkole i czytałam moim dzieciakom.
{}× 2
@LetMeRead
@LetMeRead · około miesiąca temu
Ja pamiętam jeszcze "Płomyczek" i "Płomyk". :)
{}× 7
@zuszka60
@zuszka60 · 29 dni temu
Pamietam i ja. Jednak „Świerszczyk” nie przebił nigdy „Misia”
{}× 1
@Renax
@Renax · około miesiąca temu
A czy też dostaliście na maila propozycję prenumeraty?
{}× 1
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia · około miesiąca temu
Nie. A kiedy dostałaś?
{}
@Renax
@Renax · 29 dni temu
Zaraz po ukazaniu się tego artykułu. Może w poniedziałek? Jakaś nagroda est dla prenumeratorów lub konkurs.
{}× 1
@Malpa
@Malpa · około miesiąca temu
O rany, miałam ich mnóstwo! Dzięki za przypomnienie :)
{}× 1
@MaDom
@MaDom · około miesiąca temu
I ciągle jest na dobrym poziomie.
{}× 1
@andziaczyta
@andziaczyta · około miesiąca temu
Pamiętam:) czytałam w latach 90.
{}× 1
@Renax
@Renax · około miesiąca temu
Ja w latach 80-tych.
{}× 2
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}