Bezimienni

Mirosława Kareta
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Bezimienni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Heroiczna miłość, polskie podziemie i walka o pamięć
Nikt nie mógł się o nim dowiedzieć. Odkrycie przez Niemców rannego lotnika RAF–u byłoby kolejną wielką wsypą w krakowskim podziemiu. Pelagia wiedziała, że dla dobra wszystkich musi milczeć – i pozostała wierna tej zasadzie przez kilkadziesiąt lat.
Dopiero jej przyjazd do Polski w Boże Narodzenie 1991 roku sprawił, że zaczyna mówić. Jej opowieści są jednak tak nieprawdopodobne, że nawet najbliższa rodzina ma wątpliwości, czy to wszystko wydarzyło się naprawdę. Ania Petrycy, córka znanego krakowskiego lekarza i polityka, pomaga przybyłej z Anglii ciotce w odnalezieniu świadków, którzy mogliby potwierdzić jej słowa.
W drugiej części Autorka po raz kolejny zaprasza w niesamowitą podróż ulicami wojennego Krakowa. Czy uda się wyjaśnić tajemniczą misję Liberatora - najsłynniejszego alianckiego samolotu, siejącego postrach wśród nazistów - i odkryć losy jego bohaterskiej załogi?
Data wydania: 2016-10-26
ISBN: 978-83-277-1218-9, 9788327712189
Wydawnictwo: WAM
Cykl: Saga rodu Petrycych, tom 2
Stron: 496
dodana przez: monica
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Mirosława Kareta Mirosława Kareta
Urodzona w 1973 roku w Polsce (Kraków)
Studiowała historię i dziennikarstwo, pracowała jako reporter w gazecie codziennej oraz redaktor niemieckojęzyczny, nagrywała i pisała książki. Jej motto: „To, co swojskie, zwyczajowe, daje nam fałszywe pokrzepienie. Większość z nas na stałe się w ...

Pozostałe książki:

Gorzej urodzona Kolorowe szkiełka Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Pokochałam wroga Niespełniona miłość Bezimienni Tajemnice z przeszłości Najkrótsza noc Teczka Próba miłości Imię wroga Raj od kuchni
Wszystkie książki Mirosława Kareta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bezimienni

22.02.2022

"Prawdziwa wolność zaczyna się z chwilą wybaczenia. Wtedy można wybierać." (str.442) Druga część dziejów rodziny Petrycych rozpoczyna się w Wigilię 1991 roku. Atmosfera rodzinna jest napięta. Miedzy małżonkami nie układa się najlepiej, przechodzą kryzys małżeński. Nie dogadują się, seks poszedł w zapomnienie. Marysia znajduje zdjęcia męża z Berli... Recenzja książki Bezimienni

@asach1@asach1 × 11

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@reniarenia
2022-03-23
7 /10
Przeczytane

Kolejny tom o rodzinie Petrycych. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch horyzontach czasowych, co bardzo lubię w powieściach historycznych. Z całą pewnością książka tą jest dobrą lekcją historii. Wiele postaci jest bowiem autentycznych. Polecam szczególnie miłośnikom historii Krakowa i okolic.

× 5 | link |
@gala26
2019-11-30
7 /10
Przeczytane Wypożyczone z biblioteki 2018 Obyczajowe Z historią w tle

Z dużą niecierpliwością oczekiwałam na swoją kolejkę w bibliotece. Teraz, gdy lekturę
„ Bezimiennych „ mam za już sobą czuję lekki niedosyt. Ta część jest nieco inna niż
„ Pokochałam wroga „. Nie twierdzę, że gorsza, ale inna. Jest to, co prawda kontynuacja losów bohaterów z poprzedniego tomu, ale w mniejszym stopniu niż się spodziewałam.
I w mniejszym stopniu też mi się podobała. Moje odczucia znacznie różnią się od większości czytelników, którzy twierdzą, że ta część jest lepsza.

Pewnie, dlatego jestem lekko zawiedziona, bo liczyłam na bardziej konkretną kontynuację losów bohaterów „ Pokochałam wroga” i może miałam nadzieję na płomienny wojenny romans. Natomiast drugi tom o rodzie Petrycych jest książką bardziej złożoną, a bohaterowie naznaczeni cięższym brzemieniem. Historia opowiedziana przez Karetę jest bliższa wydarzeniom historycznym trochę w mniejszym stopniu zaś powieści obyczajowej.

Autorka ponownie przenosi nas do czasów drugiej wojny światowej, do okupowanego Krakowa, jak również w lata dziewięćdziesiąte. Fabuła jest podzielona na dwie płaszczyzny czasowe. Tak, więc z jednej strony mamy przedstawione współczesne życie rodziny Petrycych, natomiast w drugiej ukazane są nie tylko lata wojny, ale także cofamy się do początku XX wieku, kiedy poznajemy losy Petera Redlicha. Autorka przeplata te czasy międz...

| link |
@andzelikajaczynska
@andzelikajaczynska
2020-07-13
7 /10
Przeczytane

Powieść "Bezimienni" oddaje hołd ludziom, dzięki którym mamy wolną ojczyznę. Z różnych względów ich działania były okryte tajemnicą. Dopiero od ponad 30 lat zaczynamy odkrywać prawdę o wydarzeniach z czasów wojny. Osoby, które brały udział w działaniach państwa podziemnego zaczęły opowiadać historię swojego życia. Jednak tych świadków jest coraz mniej z racji ich zaawansowanego wieku. Dlatego korzystajmy z każdej okazji, która pomoże nam poznać historię, która nie jest łatwa, ale jest nasza.

Autorka w znakomity sposób opisała historię Krakowa z czasów II wojny światowej, nawiązując do prawdziwych osób z tego okresu. Biogram postaci historycznych, który jest na końcu powieści pozwala czytelnikowi bliżej poznać te niezwykłe osoby.

Jestem przekonana, że wiele osób z przyjemnością przeczyta "Bezimiennych", ponieważ powieść oprócz wątku historycznego ma też wątek obyczajowy, który równoważy poruszane problemy w życiu Petrycych. Jest to podróż w czasie, która dostarcza wielu cennych informacji o historii Polski.

| link |
KS
@ksiazkowyregal
2019-06-06
5 /10
Przeczytane

Dużo bardziej spodobała mi się pierwsza część. Losy bohaterów bardziej mni w tamtej wciągnęły. Styl pozostał bardzo dobry.

| link |
@asach1
2022-02-22
7 /10
Przeczytane
@Morella
2021-06-24
8 /10
Przeczytane Posiadam Ulubione Domowa biblioteczka
@Remma
2021-02-10
9 /10
Przeczytane saga
KS
@Kseniula
2019-09-23
8 /10
Przeczytane
@MalaMi_2
2019-07-27
7 /10
Przeczytane
MO
@Monika_4
2019-02-02
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Bezimienni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Pokochałam wroga
Pokochałam wroga
Mirosława Kareta
7.4/10
To był związek nie do pomyślenia. Dla otoczenia, dla rodziny i dla samej Jadwigi. Podczas wojny naw...
Teczka
Teczka
Mirosława Kareta
8/10
Poświęcenie dla drugiego człowieka i wierność etosowi lekarza kosztowały Benedykta Petrycego utratę...
Próba miłości
Próba miłości
Mirosława Kareta
6.6/10
Zranione uczucia, niepewna przyszłość i miłość, która może ocalić Podczas gdy Maksymilian Petrycy t...
Imię wroga
Imię wroga
Mirosława Kareta
7.3/10
Ostatnia część sagi rodu Petrycych. Cienie przeszłości, walka o prawdę i miłość, która przetrwa wsz...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl