Tajemnice z przeszłości

Mirosława Kareta
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Tajemnice z przeszłości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Każda rodzina ma swoją przeszłość
Józia po raz kolejny staje na życiowym zakręcie. W jednej chwili traci mieszkanie i pracę, a ukochany znika bez śladu.
Niespodziewane oświadczyny odmieniają jej los. Mieszkający obok wdowiec z szóstką dzieci pragnie, aby Józia została jego żoną. Zaskoczona dziewczyna rozważa tę propozycję. Nie obawia się trudów, a jedynie niepewnej przyszłości. Czy powinna postawić wszystko na jedną kartę?
Wkrótce Józia zostaje wezwana do umierającej matki. Na łożu śmierci kobieta wyznaje córce długo skrywane sekrety. Mówi o prawdziwym ojcu dziewczyny, pieniądzach i skarbie pod gruszą. Słowa matki stają się impulsem do poszukiwania własnych korzeni.
Kto był ojcem Józi? Gdzie zakopany jest skarb? Jak zginął Antek? Czy dziewczynie uda się rozwiązać wszystkie zagadki z przeszłości?
Mirosława Kareta snuje poruszającą opowieść o cieniach, które na nasze życie kładą kłamstwa i intrygi. Dopiero odkrycie prawdy może pomóc w odnalezieniu siebie!
Ostatnia część tomu "Wydziedziczone".
Data wydania: 2023-01-25
ISBN: 978-83-277-3114-2, 9788327731142
Wydawnictwo: Mando
Cykl: Wydziedziczone, tom 3
Stron: 400
dodana przez: Jagrys

Autor

Mirosława Kareta Mirosława Kareta
Urodzona w 1973 roku w Polsce (Kraków)
Studiowała historię i dziennikarstwo, pracowała jako reporter w gazecie codziennej oraz redaktor niemieckojęzyczny, nagrywała i pisała książki. Jej motto: „To, co swojskie, zwyczajowe, daje nam fałszywe pokrzepienie. Większość z nas na stałe się w ...

Pozostałe książki:

Gorzej urodzona Kolorowe szkiełka Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Pokochałam wroga Niespełniona miłość Bezimienni Tajemnice z przeszłości Najkrótsza noc Teczka Próba miłości Imię wroga Raj od kuchni
Wszystkie książki Mirosława Kareta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tajemnice z przeszłości

19.02.2023

Lubicie sagi historyczne? Jeżeli tak, to która jest waszą ulubioną? Po powieści historyczne sięgam dosyć często, lubię zatracić się w lekturze i przenieść się w czasie, by poznać zwyczaje, jakie wtedy panowały oraz przyjrzeć się życiu ludzi, którym przyszło żyć w tamtych czasach. Saga „Wydziedziczone” autorstwa Mirosław Karety to historia Józi, wi... Recenzja książki Tajemnice z przeszłości

Saga "Wydziedziczone" tomy I - III

30.04.2023

Józia od początku nie ma łatwego życia. Jako nieślubne dziecko w domu nie dość, że nie zaznaje miłości matki, to musi znosić złe traktowanie ze strony ojczyma. Ta sytuacja jeszcze należy do w miarę znośnych, ale gdy umierają dziadkowie, a ukochany przyjaciel ginie, dziewczyna zostaje wysłana do Krakowa na tzw. "obowiązek". Tam służy u państwa mece... Recenzja książki Tajemnice z przeszłości

Tajemnice z przeszłości

20.02.2023

Każda rodzina ma swoją przeszłość "Tajemnice przeszłości" to trzeci tom serii "Wydziedziczone". To jedna z moich ulubionych serii o minionych czasach do której miałam okazję napisać blurba, co przyznam szczerze, że było dla mnie czymś niezwykle miłym. Józia kolejny raz staje na życiowym zakręcie. Traci pracę, mieszkanie, a jej ukochany znika bez... Recenzja książki Tajemnice z przeszłości

Piękne zakończenie trylogii.

17.03.2023

Jestem świeżo po zakończeniu serii "Wydziedziczone" Mirosławy Karety. Trzeci tom "Tajemnice z przeszłości" to piękny finał historii Józi opowiedziany przez jej krewną. We dwóch wcześniejszych tomach mogliśmy zaobserwować rozwój głównej bohaterki - skromnej wiejskiej dziewczyny, która została zmuszona do służby w mieście i po różnych perypetiach pr... Recenzja książki Tajemnice z przeszłości

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mommy_and_books
2023-01-30
10 /10
Przeczytane

Czy zdarza wam się płakać, czytając ostatnią część serii? Ja tak mam. Przywiązałam się do bohaterki sagi "Wydziedziczone". Będzie mi ciężko bez niej.
W książce "Tajemnice z przeszłości" bardzo dużo się dzieje: dobrego i złego. Moja ulubiona bohaterka Józia, w końcu poznaje całkowitą prawdę o swoim pochodzeniu. Czy zechce dalej pociągnąć temat i odszukać swojego prawdziwego ojca? Dlaczego matka wyznała jej prawdę dopiero na łożu śmierci?
Józia wiele w swoim życiu przeszła. Pomimo tego, co ją spotkało, jest złotą kobietą. Czy pozna prawdę dotyczącą Antka? Oczywiście ja wam tego nie powiem. Czytając tę historię, płakałam, ponieważ mnie mocno poruszyła. Tak mam tylko przy bardzo dobrych książkach. Czułam się jakby była obok głównej bohaterki i czynnie uczestniczyła w jej życiu. Czasami moje serce biło szybciej, a czasami się zatrzymywało. Nie mogłam uwierzyć w to, co się tam wydarzyło.
Autorka doskonale odzwierciedla tamte czasy. Książa jest bardzo realistyczna. Historia Józi jest fikcyjna. O tym, jak powstała ta książka możecie przeczytać na końcu książki. Autorka w doskonały sposób to wyjaśnia.
Podoba mi się tło historyczne całej sagi "Wydziedziczone". Kto, kogo i dlaczego wydziedziczył? Zachęcam was do poznania książek: "Gorzej urodzona", "Niespełniona miłość" i "Tajemnice z przeszłości". Wszystkie te książki mają cudowne okładki.
Mirosława Kareta przenosi nas do XIX i XX wieku. Podoba mi się piękne słownictwo używane w ta...

× 1 | link |
@przyrodazksiazka
2023-02-01
10 /10
Przeczytane

No i nadszedł czas, by po raz ostatni przyjrzeć się bohaterom serii Wydziedziczone i pożegnać z ich problemami i troskami. Zanim jednak cokolwiek wam powiem o tomie trzecim, chciałam byście wiedzieli, że cała seria bardzo zapada w pamięci. Tutaj postacie od części pierwszej kołatają wam się w sercu, gdyż ich emocje są takie prawdziwe, takie swojskie. To całe poniżanie kobiet jest mocno podkreślone, wiemy, że nie miały łatwo, tym bardziej nasze uczucie do nich wzrasta. W tomie trzecim również przyjdzie się zmierzyć ze stratą i otworzyć na nowe doświadczenie. Poszukiwanie miłości bywa trudne, tym bardziej, kiedy za ciałem mężczyzny majaczy szósta pociech. Taka miłość bywa prawdziwym wyzwaniem. Trzeba jednak spojrzeć na to okiem od strony tego pana. Czy życzył sobie, by jego dzieci nie miały matki? Nie wszystkim przychodzi wychowywać się w pełnej rodzinie o szczęściu nie wspominając. Nigdy nie chciałabym znaleźć się na miejscu Józi. Na jej drodze ktoś poutykał same kłody. Wpierw strata ukochanego, później wyprowadzka z mieszkania, aż w końcu szanowny wdowiec. Tylko czy aby na pewno zwiastował on nieszczęście?
Ten, kto spotyka się z książką po raz pierwszy musi wiedzieć, że cała seria jest książką w książce. My poznajemy losy Józi poprzez pryzmat czytanych listów, ukazywania pamiątek i wracania do jej czasów, podczas gdy wydarzyło się to dawno temu.

,,Otrzymałam od cioci wraz ze skrzynią wszystkie jej zbiory, notatki i wspomnienia, a wśród nich i ten wycinek. Cz...

| link |
@emilka1984
2023-03-26
9 /10
Przeczytane

Lubię sagi, związuję się z bohaterami, z niecierpliwością czekam na ich dalsze losy, przeżywam ich niepowodzenia, cieszę się sukcesami. Cykl Wydziedziczone oczarował mnie już od pierwszego tomu, byłam nim zachwycona i jak najszybciej chciałam poznawać dalsze losy Józi. Prostej dziewczyny we wsi, bękarta, którego każdy wytykał palcami, nawet własna matka nie potrafiła okazać jej miłości, a ojczym wręcz jej nienawidził. Kochająca babcia to skarb, dzięki niej Józia chodziła do szkoły, a później została służką w Krakowie. Polubiłam tą postać, ciężką pracą i życiową pokorą bardzo dużo osiągnęła, mimo że los rzucał jej kłody pod nogi.

W trzecim tomie Józia świetnie sobie radzi w wielkim mieście, pracuje dla pana Wawrzyńca, często przesiaduje w jego antykwariacie, czyta, uczestniczy w rozmowach, prowadzi bogate życie kulturalne. Ona zwykła dziewczyna, dla niektórych bękart, radzi sobie o wiele lepiej, niż Ci co ją wytykali palcami. Kiedy Wawrzyniec umiera znowu staje na życiowym zakręcie, ale opatrzność nad nią czuwa. W tym tomie jej życie opowiada krewna, która dziedziczy słynny kufer Józi, nie mogę zdradzić w jaki sposób z nią spowinowacona, gdyż odebrałabym Wam przyjemność czytania, to jedna z tajemnic, które rozwiążą się w trakcie książki.

Jest to bardzo wartościowa saga historyczna, pięknie opowiedziana, nie brakuje tu poetów, malarzy, całego życia kulturalnego z Krakowa XIX wieku. Najbardziej było mi przykro, że historia Józi skończyła się wraz z tr...

| link |
@paulinkusia1991
2023-02-11
8 /10

Powieść historyczna "Tajemnice z przeszłości" jest trzecim i zarazem ostatnim tomem serii #wydziedziczone, aby pojąć wszystkie wydarzenia, wątki i zależności między bohaterami, należy przeczytać książki w odpowiedniej kolejności. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki, prosty i przyjemny, co sprawia, że książkę czyta się naprawdę sprawnie i z dużym zainteresowaniem. Fabuła została w bardzo ciekawy, realistyczny sposób nakreślona, dopracowana i równie dobrze poprowadzona, a bohaterowie bardzo interesująco wykreowani. Główna postać - Józia od samego początku zaskarbiła sobie moją sympatię - to silna, dobra, nieustępliwa i mająca swoje zdanie i zasady kobieta - bardzo lubię takie damskie postaci w książkach. Józia poraz kolejny będzie musiała się zmierzyć z wieloma przeciwnościami losu, z rodzinnymi tajemnicami z przeszłości. Będzie również zmuszona podejmować trudne i ważne dla jej przyszłości decyzję, które wywołują w Czytelniku wiele mieszanych emocji! Autorka w niezwykle barwny, realistyczny sposób oddała klimat panujący na ziemiach polskich w tamtym okresie, książka ma również niezwykle bogate tło historyczne, co bardzo mi się podobało i jest ogromnym plusem tej powieści! "Tajemnice z przeszłości" to emocjonująca, miejscami poruszająca i wartościowa historia pełna życiowych mądrości i prawd, z którą naprawdę miło spędziłam czas! Chętnie w przyszłości ponownie sięgnę po książkę pisarki! Polecam!

| link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2023-02-11
10 /10

[współpraca reklamowa] Wydawnictwo Mando

Wspaniale było znowu móc przenieść się do świata Józi z Mnikowa. Kobieta od dziecięcych lat nie miała łatwo w życiu. Cały czas ktoś rzucał jej kłody pod nogi. Dla mnie Józia to bardzo silna kobieta, która nigdy nie poddaje się i stara się być szczęśliwa. Jest ona na pewno moją ulubioną postacią literacką, o której nigdy nie zapomnę i myślę, że wrócę jeszcze do całej serii.

„Tajemnice z przeszłości” to trzecia i ostatnia część sagi Wydziedziczone. Autorka ponownie zabiera nas do Krakowa i do Mnikowa. Józia po wydarzeniach w mieście królów postanawia wrócić w rodzinne strony. Traci dom, pracę a na końcu jej ukochany Stefan zostawia ją. W domu, na łożu śmierci matka postanawia wyjawić Józi prawdę o jej prawdziwym ojcu i o skarbie zakopanym pod gruszą. Autorka nie zapomniana również o Antku i wyjaśni prawdziwe okoliczności jego śmierci.

Wydaje się, że Józia w końcu zazna trochę szczęścia. Oświadcza się jej wdowiec z szóstką dzieci. Kobieta waha się. Jaką decyzję podejmie? Czy w końcu zazna trochę spokoju i stabilności? Przekonacie się sami.

Autorka po raz kolejny świetnie oddaje ducha minionej epoki. Doskonale wykreowane postacie, opis przyrody i duża dawka emocji sprawiają, że książkę czyta się bardzo szybko i nie można od niej oderwać się nawet na chwilę.

Na książkę długo czekałam, a gdy przeczytałam ją to poczułam żal, że muszę rozst...

| link |
@MalaMi_2
2023-08-18
9 /10
Przeczytane
@whitedove8
2023-04-30
8 /10
Przeczytane
@papierowamagnoolia
2023-03-17
8 /10
Przeczytane
@madbed
2023-02-20
9 /10
@wolinska_ilona
2023-02-19
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Tajemnice z przeszłości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Gorzej urodzona
Gorzej urodzona
Mirosława Kareta
8.3/10
Bękart, darmozjad, posługaczka. Opowieść o wiejskiej dziewczynie, która została służącą do wszystki...
Niespełniona miłość
Niespełniona miłość
Mirosława Kareta
8.4/10
Czasem tylko miłość może nadać życiu barwę. Tak intensywną, że przesłoni świat Niespodziewane sp...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl