Teczka

Mirosława Kareta
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Teczka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Poświęcenie dla drugiego człowieka i wierność etosowi lekarza kosztowały Benedykta Petrycego utratę wolności, zdrowia i pracy. Po kilku latach od jego śmierci w Krakowie zaczynają krążyć niejasne plotki i pomówienia. W jaki sposób przybrany syn Benedykta zniesie kolejny cios, wymierzony w rodowe nazwisko? Czy uda mu się odkryć, kto jest reżyserem skandalu? Jak daleko będzie gotów się posunąć, by dotrzeć do prawdy?
Kolejna odsłona dziejów rodziny Petrycych ukazuje mroczną powojenną rzeczywistość i działania władz, które nie dawały człowiekowi możliwości wyboru. Opowiada o złamanych życiorysach, nieuleczonych ranach i sytuacjach, w których nawet miłość mogła okazać się fałszywym drogowskazem.

Data wydania: 2017-10-25
ISBN: 978-83-277-1484-8, 9788327714848
Wydawnictwo: WAM
Cykl: Saga rodu Petrycych, tom 3
Stron: 496
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Mirosława Kareta Mirosława Kareta
Urodzona w 1973 roku w Polsce (Kraków)
Studiowała historię i dziennikarstwo, pracowała jako reporter w gazecie codziennej oraz redaktor niemieckojęzyczny, nagrywała i pisała książki. Jej motto: „To, co swojskie, zwyczajowe, daje nam fałszywe pokrzepienie. Większość z nas na stałe się w ...

Pozostałe książki:

Gorzej urodzona Kolorowe szkiełka Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Pokochałam wroga Niespełniona miłość Bezimienni Tajemnice z przeszłości Najkrótsza noc Teczka Próba miłości Imię wroga Raj od kuchni
Wszystkie książki Mirosława Kareta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Teczka

18.03.2022

"Człowiek został obdarowany wolnością wyboru i to, co czyni, wpływa nie tylko na jego losy, ale i na życie innych." (str.331) Kolejna część burzliwych losów rodziny Petrycych. Dużo dzieje się w ich życiu rodzinnym i zawodowym. Maksymilian ledwo otrząsnął się po traumie związanej z publikacją pamiętników matki i ujawnieniem jego niemieckich korzen... Recenzja książki Teczka

@asach1@asach1 × 14

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@reniarenia
2022-03-27
7 /10
Przeczytane

Bardzo cenna książka pod względem historycznym. Po pierwsze opisy lat powojennych, po drugie metody UB i SB przesłuchiwania ludzi i wreszcie po trzecie początek lat 90tych i długie macki komunistów. A to wszystko okraszone perypetiach rodziny Petrycych. Polecam

× 7 | link |
@gala26
2019-11-30
7 /10
Przeczytane Obyczajowe Z historią w tle Wypożyczone z biblioteki 2018

Wiele wskazuje na to, że moja przygoda z rodziną Petrycych znalazła już swój finał. „ Teczka „ odbiega trochę tematem od pozostałych dwóch części. Przede wszystkim tło akcji nie jest umiejscowione, jak wcześniej w okresie drugiej wojny światowej. Tym razem autorka przenosi czytelnika do ponurych lat dziewięćdziesiątych, natomiast rodzina Petrycych przeżywa rodzinne zawirowania.

„ Teczka „ jest kontynuacją „ Bezimiennych „, jeżeli chodzi o lata dziewięćdziesiąte, akcja toczy się dalej nieprzerwanie, nie ma tu takiego przeskoku w czasie, jak to miało miejsce na początku sagi.
Największą uwagę przyciąga tutaj tytułowa „ teczka”, zawierająca dokumenty dotyczące przybranego ojca Maksymiliana, a jej fragmenty, które wypłynęły rzucają cień na krystaliczny wizerunek Benedykta. Maks ponownie przyjmuje rolę detektywa próbując oczyścić dobre imię ojca, a poszukiwania zagadkowej teczki zaprowadzą go aż do Francji, do tajemniczej kobiety. Pomaga mu w tym dziennikarka znana z pierwszej części. Tymczasem w domu rodziny Petrycych tak dużo się dzieje … problemy w pracy żony Maksa oczekującej piątego dziecka, wypadek syna, zdrada córki dotycząca pamiętnika babci, która nieoczekiwanie wychodzi na jaw.

Fabuła „ Teczki” ma więcej dynamiki niż „ Bezimienni „ zapewne za sprawą wątku głównego bohatera, który za wszelką cenę pragnie oczyścić z zarzutów swego ojca. Śledziłam jego poczynania z zapartym tchem, bo także koniecznie chciałam dociec prawdy.

Nie sposób ...

| link |
@andzelikajaczynska
@andzelikajaczynska
2020-07-10
7 /10
Przeczytane

https://czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com/2020/04/3020-teczka-mirosawa-kareta.html
Polecam wam nie tylko "Teczkę", ale całą Sagę rodu Petrycych. Jest to znakomita lekcja historii, która w przystępny sposób przybliża czytelnikowi historię naszego kraju. Autorka w bardzo ciekawy sposób przekazała nam fakty historyczne, poparte licznymi przypisami. Łącząc prawdę z fikcję pokazała, że historia nie musi być nudna, ale może być fascynująca. Z pewnością nie jest to łatwa historia, czasami będziecie chcieli się na moment zatrzymać i przemyśleć przeczytane informacje. A może lektura skłoni was do zgłębienia tematu i poszukaniu informacji o czasach komunistycznych i metodach działania służb.

| link |
KS
@ksiazkowyregal
2019-06-06
9 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawie. Temat interesujący. Nie mogłam się oderwać.

| link |
@asach1
2022-03-18
7 /10
Przeczytane
@MalaMi_2
2019-07-28
9 /10
Przeczytane
MO
@Monika_4
2019-02-02
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Teczka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Pokochałam wroga
Pokochałam wroga
Mirosława Kareta
7.4/10
To był związek nie do pomyślenia. Dla otoczenia, dla rodziny i dla samej Jadwigi. Podczas wojny naw...
Bezimienni
Bezimienni
Mirosława Kareta
7.5/10
Heroiczna miłość, polskie podziemie i walka o pamięć Nikt nie mógł się o nim dowiedzieć. Odkrycie p...
Próba miłości
Próba miłości
Mirosława Kareta
6.6/10
Zranione uczucia, niepewna przyszłość i miłość, która może ocalić Podczas gdy Maksymilian Petrycy t...
Imię wroga
Imię wroga
Mirosława Kareta
7.3/10
Ostatnia część sagi rodu Petrycych. Cienie przeszłości, walka o prawdę i miłość, która przetrwa wsz...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl