Pokochałam wroga

Mirosława Kareta
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Pokochałam wroga
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

To był związek nie do pomyślenia. Dla otoczenia, dla rodziny i dla samej Jadwigi. Podczas wojny nawet szlachetny człowiek ubrany w niewłaściwy mundur - zawsze będzie śmiertelnym wrogiem. Zwłaszcza gdy rywalem do serca kobiety jest członek ruchu oporu Kilkadziesiąt lat później tajemnicze słowa matki wypowiedziane na łożu śmierci i odnaleziony osobisty pamiętnik z wojennych lat naprowadzą Maksymiliana na trop mrocznej rodzinnej tajemnicy i zarazem narodowego tabu. Szanowany krakowski lekarz szybko przekona się, że są osoby, które nie cofną się przed niczym, aby uniemożliwić mu poznanie prawdy.
Data wydania: 2016-02-17
ISBN: 978-83-277-1077-2, 9788327710772
Wydawnictwo: WAM
Cykl: Saga rodu Petrycych, tom 1
Stron: 436
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Mirosława Kareta Mirosława Kareta
Urodzona w 1973 roku w Polsce (Kraków)
Studiowała historię i dziennikarstwo, pracowała jako reporter w gazecie codziennej oraz redaktor niemieckojęzyczny, nagrywała i pisała książki. Jej motto: „To, co swojskie, zwyczajowe, daje nam fałszywe pokrzepienie. Większość z nas na stałe się w ...

Pozostałe książki:

Gorzej urodzona Kolorowe szkiełka Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Pokochałam wroga Niespełniona miłość Bezimienni Tajemnice z przeszłości Najkrótsza noc Teczka Próba miłości Imię wroga Raj od kuchni
Wszystkie książki Mirosława Kareta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pokochałam wroga

2.02.2022

"To nie sztuka nie mieć pragnień. Sztuką jest im się oprzeć." (str.391) Jest to historia miłości Niemca i Polki, która narodziła się podczas wojny. Po śmierci matki dowiaduje się o niej syn z opowieści świadka tamtych wydarzeń. Z odtworzonego pamiętnika matki syn poznaje prawdziwe oblicze swojej rodzicielki, okoliczności jej związku z Niemcem. Do... Recenzja książki Pokochałam wroga

@asach1@asach1 × 11

"Pokochałam wroga" warto pokochać

10.04.2017

Tajemniczość, którą opisała w swojej książce Pani Mirosława Kareta „ Pokochałam wroga” skrywa wiele uczuć pozytywnych, które okazały się potem negatywne w oczekiwaniu na wydarzenia z jakimi spotkają następnie bohaterowie. Gdy rozpoczęłam czytanie to na samym początku zadałam sobie pytanie wynikające z tytułu książki: Czy ja potrafiłabym pokochać sw... Recenzja książki Pokochałam wroga

@Anna30@Anna30 × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-08-02
6 /10
Przeczytane Powieści historyczne

To pochłaniająca lektura. Akcja i intryga rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Jedna z nich to stopniowo ujawniająca się historia miłosna z czasów okupowanego Krakowa. Jest to historia miłosna opisująca narodowe tabu. Naprawdę tabu, a mianowicie miłość Polki i Niemca. Mamy to w pamiętniku Jadwigi. Wątek ten jest ukazany ciekawie i niebanalnie.
Drugi watek książki to historia syna Jadwigi, Maksymiliana Petrycego i jego rodziny, którzy nagle z działaczy opozycyjnych stali się świadkami uwolnienia gospodarki. Nagle sklepy stają się pełne towarów, ale kupić za nie można coraz mniej, nagle pieniądz liczy się coraz bardziej, nagle trzeba podejmować decyzje typu honor czy utrzymanie rodziny. Wątek ten się dopiero rozwija i zapewne będzie kontynuowany w następnych częściach cyklu 'Saga rodu Petrycych'.
Jest też trzeci wątek, łączący obie te płaszczyzny, czyli wątek monachijski. Maksymilian jedzie do Monachium, żeby poznać dzieje swojej rodziny. Przy okazji poznaje różne odcienie dziedzictwa faszyzmu, tego jak na faszyzm reagowano w czasie tryumfu Hitlera, jak reagowano po klęsce, a jak 50 lat później przez pokolenie, które tej ideologii nie znało.
To powieść tzw. popularna, ale bardzo ciekawa. Autorka posplatała bardzo ciekawe wątki zarówno z przeszłości, jak i jeszcze niedawno z teraźniejszości, z początków lat 90-tych, czyli tematu nie do końca w literaturze 'przerobionego'. Książka zaintrygowała mnie z jednej strony romantyczną historią, a z drugiej wsp...

× 11 | link |
@agulkag
2020-09-20
Przeczytane

Kiedy natknęłam się na ten tytuł gdzieś tam na stronach poświęconych książkom to pomyślałam, to będzie cos dobrego. No i końcu dotarłam do powieści i muszę przyznać ledwo ją doczytałam.
Początek to zburzenie muru dzielącego naród niemiecki czyli początek głębokich przemian w Europie. I w przemianach tych uczestniczy rodzina Petrycych. Nestorka rodu Jadwiga oczekuje na zakończenie remontu jej mieszkania. Wiedziona impulsem udaje się na rekonesans do majstra wykonującego pracę. Tam dochodzi do dramatu, gdyż starsza pani zasłabła i trafiła do szpitala. Na miejscu natychmiast pojawił się syn Maksymilian. Stan matki nie pozostawiał wiele do złudzenia, był ciężki z niewielką szansą na powrót do zdrowia. Tuż przed śmiercią Jadwiga prosi syna aby ten koniecznie odszukał w jej rzeczach zielone pudełko. Po pogrzebie Max odnajduje ukryte dokumenty a wśród nich pamiętnik.
Mężczyzna udaje się do Monachium aby tam odszukać Maxa Bayera lub jego potomków.
Cała historia zapisana w książce toczy się na przemian w Niemczech oraz w Krakowie. O miłości między Isią a Maxem dowiadujemy się z odczytywanych stron pamiętnika, ale jest to jakby historia poboczna wbrew temu, co sugeruje tytuł powieści. Bardzo dużo tu jest dosyć chaotycznych działań Petrycego zwłaszcza po stronie niemieckiej. Jego postać jest jakas taka mało konkretna i bezbarwna. Tak naprawdę nie wiadomo co chce osiągnąć. Akcja to przyspiesza, to zwalnia tak, że robi się nudno. Najbardziej szkoda mi niewykorzystanego w...

× 10 | Komentarze (3) | link |
@reniarenia
2022-03-03
7 /10
Przeczytane

Piękna powieść z wątkiem wspólczesnym, jak i historycznym. Mnie bardzo zaciekawiło bardzo różne podejście niektórych obywateli niemieckich (Andrei i Klary) już w latach 90tych i wcześniej do winy przodków. Polecam

× 7 | link |
@gala26
2019-11-30
7 /10
Przeczytane Obyczajowe Wypożyczone z biblioteki Z historią w tle 2018

„ Pokochałam wroga „ to zupełnie inna historia, niż sobie wyobrażałam. Zapewne moje oczekiwania wzięły się stąd, że zasugerowałam się hasłem z okładki gdzie jest reklamowana, jako historia „ zakazanej miłości Polki i Niemca w okupowanym Krakowie „, co nie do końca jest zgodne z prawdą, gdyż wątek ten poznałam tylko dzięki pamiętnikowi Jadwigi a cała fabuła nie jest całkowicie osadzona w czasach drugiej wojny światowej, ponieważ autorka skupiła się na czasach współczesnych, a reklamowana miłość nie jest tematem wiodącym.
Główna bohaterka Jadwiga umiera na początku książki, ale później wielokrotnie pojawia się na kartkach swojego pamiętnika. Dzięki tak opowiedzianej historii dowiedziałam się, że w życiu kierowała się przede wszystkim sercem. Była patriotką oddaną ojczyźnie działającą instynktownie, lecz w czasie okupacji pewne okoliczności postawiły ją przed poważnym wyborem. Poznaje Niemca, okupanta i pomimo, że początkowo go nie znosi, później obdarza go uczuciem, z którym musi sobie jakoś poradzić.
Co okaże się ważniejsze: przywiązanie do ojczyzny czy miłość?
Książka, w pewnych kręgach, zwłaszcza po udzieleniu wywiadu przez autorkę, gdzie wypowiedziała się na temat pomysłu napisania takiej historii, wzbudziła kontrowersje. Jak można pisać o uczuciu do wroga, które w czasie wojny było szczególnie potępianie przez podziemie, gloryfikować i spłycać nazizm?
Zdziwiłam się, wypowiedziami niektórych osób, które nawet nie pofatygowały się, aby przeczytać książkę,...

× 1 | link |
MI
@Mikosz
2018-12-14
8 /10
Przeczytane

Miłość w czasach II wojny światowej nie jest łatwa, choć tan naprawdę nikt nie zna dnia, ani godziny. Doświadczyła tego młoda Jadwiga. Przez wojenne trudy, które skutkują utratą płynności finansowej przez jej rodzinę, w mieszkaniu w którym zamieszkała zostaje zakwaterowany Niemiec- żołnierza z Wehrmachtu. Jadwiga pomimo niechęci, a wręcz początkowej nienawiści do Niemca, stopniowo zbliża się do mężczyzny, zauważając w nim już nie wroga, a człowieka. Równocześnie narasta w niej świadomość, że prawdziwa Polka nie powinna żywić żadnych uczuć do okupanta, walczy sama z sobą, z uczuciem które w niej narasta. Co jest ważniejsze? Czy to co podpowiada nam rozum, czy serce? Przez podjęte decyzje Jadwiga odkrywa czym jest prawdziwa miłość, niezważająca na czasy, w których dane było jej spędzić młodość. Opisuje to w pamiętnikach, które pośmiertnie odnajduje jej syn. Zostaje sam z tajemnicą, którą matka skrywała przez tyle lat. Za wszelką cenę chce poznać historię swojej rodziny, a także ojca, o którego istnieniu dopiero się dowiedział. Stopniowo odkrywane karty historii rodziny Petrycych trzymają czytającego w napięciu i zachęcają do dalszej lektury.

| link |
@monica
2017-01-20
Przeczytane

lektura dla wszystkich miłośników wojennych historii miłosnych , wątki współczesny i ten z przeszłości fajnie się uzupełniają, myślę, że warto sięgnąć po tę pozycję.

| link |
KS
@ksiazkowyregal
2019-06-06
9 /10
Przeczytane

Bardzo fajna ksiażka. Historia bardzo mnie wciągnęła. Mimo, że jest grubsza, przeczytałam ja bardzo szybko.

| link |
@asach1
2022-02-02
7 /10
Przeczytane
@Morella
2021-06-18
7 /10
Przeczytane Ulubione Posiadam Domowa biblioteczka
@canis.luna
2021-03-05
6 /10
Przeczytane
@Remma
2021-02-20
9 /10
Przeczytane II wojna światowa saga
@Polemikaa
2020-11-10
7 /10
Przeczytane z biblioteki wojna/Niemcy/Holocaust
@Asamitt
2020-03-30
7 /10
Przeczytane ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe Wspomnienie wojny/Obozy/Holocaust Polscy autorzy
@Liliowy_Motylek
@Liliowy_Motylek
2020-01-16
3 /10
Przeczytane 2019 Niekoniecznie Na tle historycznym Tragedia ludzka
@Anna30
2017-04-10
10 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Pokochałam wroga. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Bezimienni
Bezimienni
Mirosława Kareta
7.5/10
Heroiczna miłość, polskie podziemie i walka o pamięć Nikt nie mógł się o nim dowiedzieć. Odkrycie p...
Teczka
Teczka
Mirosława Kareta
8/10
Poświęcenie dla drugiego człowieka i wierność etosowi lekarza kosztowały Benedykta Petrycego utratę...
Próba miłości
Próba miłości
Mirosława Kareta
6.6/10
Zranione uczucia, niepewna przyszłość i miłość, która może ocalić Podczas gdy Maksymilian Petrycy t...
Imię wroga
Imię wroga
Mirosława Kareta
7.3/10
Ostatnia część sagi rodu Petrycych. Cienie przeszłości, walka o prawdę i miłość, która przetrwa wsz...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl