Charakternik

Jacek Piekara
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów
Charakternik
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów

Opis

Jacek Piekara odmalowuje mroczną i brutalną wizję Rzeczypospolitej po śmierci Jana III Sobieskiego. Z jej zaściankami, zwadami i karczmami pełnymi rębajłów, gotowych sprzedać szablę temu, kto więcej zapłaci – choćby samemu diabłu. Gdybym żył w tamtych czasach, sam zaciągnąłbym się do kompanii charakternika Myszkowskiego. A jeśli bym urodził się krytykiem, powiedziałbym, że to jedna z najlepszych książek o Rzeczypospolitej XVII wieku od czasów… Komudy. Jacek Komuda, twórca fantastyki szlacheckiej, pisarz i historyk
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7574-333-3, 9788375743333
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Kategoria: Fantasy
Stron: 388
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Jacek Piekara Jacek Piekara
Urodzony 19 maja 1965 roku w Polsce (Kraków)
Jacek Piekara – polski pisarz fantasy i dziennikarz czasopism o grach komputerowych ("Świat Gier Komputerowych", "Gambler", "Click!", "GameRanking", pseudonim: Randall), a także redaktor naczelny czasopisma "Fantasy". Studiował psychologię i prawo n...

Pozostałe książki:

Ja, inkwizytor. Sługa Boży Ja, inkwizytor. Młot na czarownice Ja, inkwizytor. Łowcy dusz Świat inkwizytorów. Płomień i krzyż t. I Miecz Aniołów
Wszystkie książki Jacek Piekara

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Charakternik

21.12.2010

Zachęcił mnie szczególnie komentarz na jej odwrocie, bodajże napisany przez słynnego twórcę fantastyki szlacheckiej Jacka Komudę, niestety nie jestem w stanie przywołać go teraz z pamięci, a książki nie mam pod ręką. Wracając do opinii, autor przenosi nas do czasów w którym za szczyt mody uchodził długi wąs i ozdobny kontusz, a karczmy pełne były ... Recenzja książki Charakternik

Moja opinia o książce

Opinie

@Maynard
2010-05-06
5 /10
Przeczytane Fabryka Słów

Zdecydowanie można było lepiej. Książkę "da się przeczytać" lecz nie jest porywająca ani zapadająca w pamięć. Ostatnimi czasy pan Jacek zdecydowanie podupadł pisarsko i ani ostatnie tomy o Madderdinie ani niniejsza powieść nie zaskakują niczym nowatorskim i ciekawym. Niby mamy tu Rzeczpospolitą szlachecką, niby mamy Panów Braci z ich odzywkami, bronią i fantazją jednakże wszystko w powieści wydaje się sztuczne i przekalkowane z klasyki (Sienkiewicz) oraz Dzikich Pól Komudy. Moim zdaniem, żeby napisać powieść osadzoną w realiach danego wieku nie wystarcza nadać bohaterom szlacheckich imion, włożyć im w usta łacińskich maksym a w ręce Zygmuntówek. Trzeba czegoś więcej, a tego czegoś "Charakternikowi" zdecydowanie zabrakło. Dochodzi również sam styl i fabuła. Liczne tajemnice i zagadki tożsamości pary głównych bohaterów nużą w połowie powieści a liczne "przygody" zdają się nudne i wtórne, nijak mając się do niesamowitych i wciągających losów Reynevana z "Narrenturmu". Gdy wreszcie czytelnik odkrywa prawdę, okazuje się ona tak durna iż przebija może nawet "niesamowitą" tajemnicę klasztoru Amszilas z "Łowców dusz". Jedynym plusem powieści jest moim zdaniem humor słowny (choć zaczerpnięty, wtórny i przekalkowany) oraz postać szlachcica Żytowieckiego, który przypomina nam imć Pana Zagłobę.

| link |
@Mjuz
2012-01-20
8 /10
Przeczytane Posiadane

Książka, owszem, napisana bardzo dobrze, z ciekawym pomysłem, gwarą, wszystko na swoim miejscu. Ale. Jak dla mnie mnie Piekara tak zawinął się w wszechobecną tajemnicę,( co było na pewno zamierzone, nie śmiem wątpić), że przy tych niezliczonych kłamstwach, innych wersjach historii i wyjaśnieniach kierowanych ku panu Żytowieckiemu, poczułam się jakbym to ja była jakaś z mało lotnym umysłem. Było to zabawne, a jakże, lecz wszystko z umiarem. Zachwycili mnie za to główni bohaterzy, nasi 'panowie demonowie'. Świetni, naprawdę świetni! Pełni takiego humorku, ironii, złośliwości..To lubię! Jedyne nad czym ubolewam, to ta końcówka. Co jak co, ale po tym autorze spodziewałam się czegoś innego. Może za bardzo porównuję resztę jego książek do serii o boskim inkwizytorze?

| link |
@Nidda
2011-09-30
5 /10
Przeczytane

Nie powaliła mnie na kolana ani nawet szczególnie nie zachwyciła, chociaż trzymała pewien poziom. Fabuła jest spójna, to fakt, chwilami zabawna, ale możliwe, że mnie po prostu nie fascynują historyczno-fantastyczne książki. Podobała mi się kreacja pana Myszkowskiego, który z pełnym spokojem podchodził do większości spraw. Jego niepozorny wygląd kontrastował z niesamowitą szybkością i ogromną siłą, co od początku zmuszało do przypuszczeń, że nie jest to zwykły "pan brat", którego można spotkać w karczmie.

| link |
@Tymon
2013-02-07
3 /10
Przeczytane

Chyba najsłabsza z książek Piekary, które czytałem. Nuda i rozczarowanie to dwa słowa, które uparcie cisną mi się na usta, gdy pomyślę o Charakterniku. Typowy przykład książki, która napisana została bez pomysłu czy to na fabułę, czy postacie. Kuriozalne i bezsensowne sytuacje oraz zachowania bohaterów, bezustanne wałkowanie tych samych dialogów, brak jakiejkolwiek akcji oraz monotonia. Naprawdę ciężko mi znaleźć jakieś zalety tej książki. Nie polecam.

| link |
@szumo
2009-03-16
5 /10
Przeczytane

Dialogi trzymają klimat, sama akcja przeciętnych lotów. Można przeczytać, ale od Piekary oczekiwałbym więcej - Arivald był zabawniejszy, a cykl o Mordimerze ciekawszy.

| link |
@SaucerheadTharpe
2009-10-06
10 /10
Przeczytane

I wszedł Jacek Piekara w poletko Jacka Komudy. Czekamy na rewanż. A tymczasem polecam, bardzo przyjemnie się czyta

| link |
@calamitas
2011-01-02
8 /10

Całkiem, całkiem. Nie umywa się do serii o Mordimerze, ale koncept ratowania RP bardzo ciekawy. Jak dla mnie 4-

| link |
@frodo
2009-09-05
8 /10
Przeczytane

Rzetelny kawałek prozy. Może słabsze od innych rzeczy Pana Piekary. Ale poziom trzyma.

| link |
@Jezebel
2009-09-05
10 /10
Przeczytane Fabryka Słów Posiadane

akcja akcją, ale powtykane tu i ówdzie porcje inteligentnej ironii bawią do łez :D

| link |
@catbat
2010-11-16
8 /10
Przeczytane

Książka, jak wszystkie inne Piekary, dość fajnie napisana. Dobrze się czyta.

| link |
@misha
2010-05-06
5 /10
Przeczytane

zgadzam się z szumo i Maynard. Charakternikowi zabrakło charakteru.

| link |
@wojtek.dobrzanski
2012-03-24
10 /10
Przeczytane

Przyjemne i pouczające. Super lakura (:

| link |
WS
2021-01-16
6 /10
Przeczytane
@witwona
2012-02-20
8 /10
@danielor
2016-06-09
10 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Charakternik. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl