Człowiek który był czwartkiem

Gilbert Keith Chesterton
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Człowiek który był czwartkiem
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść „Człowiek, który był czwartkiem” zwyciężyła w jednym z najbardziej intrygujących współczesnych rankingów literackich. Zapytano mianowicie funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych, jaki utwór XX-wiecznej literatury oddaje najlepiej charakter działalności policji politycznej, tajnych operacji i ukrytej agentury. Wbrew oczekiwaniom zdecydowana większość respondentów nie wybrała żadnej z powieści Fredericka Forsytha czy Johna le Carre, lecz wskazała jednoznacznie na utwór Chestertona.
Tytuł oryginalny: Man who was thursday a nightmare
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-60335-09-3, 9788360335093
Wydawnictwo: Fronda
Seria: Powieści z krzyżykiem
Stron: 203
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Gilbert Keith Chesterton Gilbert Keith Chesterton
Urodzony 29 maja 1874 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Gilbert Keith Chesterton urodził się w Londynie. Jego ojciec, Edward, był właścicielem biura pośrednictwa kupna i sprzedaży nieruchomości. Odbył studia malarskie w głośnej londyńskiej Slade School i otarł się o uniwersytet londyński. Dokształcał si...

Pozostałe książki:

Człowiek, który był Czwartkiem Przygody księdza Browna Człowiek, który wiedział za dużo Latająca gospoda Ojciec Brown. Detektyw w sutannie Autobiografia Drzewa pychy i inne opowiadania Kula i krzyż Ortodoksja Święty Tomasz z Akwinu Father Brown Stories Heretycy Klub niezwykłych zawodów powieści z krzyżykiem Mądrość księdza Browna Niewinność księdza Browna Obrona człowieka Ojciec Brown. Księga wszystkich spraw Ojciec Brown. Najgorsza zbrodnia na świecie Ojciec Brown. Trzy narzędzia śmierci Poeta i wariaci powieści z krzyżykiem Wiekuisty człowiek Złamana szabla Żywy człowiek Co jest złe w świecie Co widziałem w Ameryce Czterech niewinnych złoczyńców Dla sprawy Krótka Historia Anglii Napoleon z notting hill Nawrócenie i magia Obrona Rozumu Obrona wiary Obrona świata Opowiadania pisarzy angielskich XIX w. Paradoksy Pana Ponda Powrót Don Kichota Wątpliwości księdza Browna Zabobon rozwodu Źródło i mielizny
Wszystkie książki Gilbert Keith Chesterton

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy to jest sen, czy jawa?

WYBÓR REDAKCJI
1.10.2020

Jeżeli potraktujecie dosłownie opis z tyłu książki, że jest to powieść szpiegowska, gdzie Scotland Yardu pragnie rozbić organizację anarchistów szykującą zamach, to będziecie zawiedzeni. Jednak, gdy zapytano brytyjskich funkcjonariuszu służb specjalnych, jaka książka w XX wieku oddaje najlepiej ich działalność, tajne operacje, ukryte agentury to w... Recenzja książki Człowiek, który był Czwartkiem

@jatymyoni@jatymyoni × 23

Apoteoza Boga w wykonaniu Monty Pythona

20.01.2021

Przedmieście Saffron Park leży na zachód od Londynu, czerwone, postrzępione, jak obłok wieczorny. Dziś Saffron Park, gdzie rozpoczyna się (i kończy?) akcja tej powieści, to dzielnica @Link - najstarsze w Wielkiej Brytanii osiedle, które powstało w 1904 roku (zaledwie 4 lata przed napisaniem tej książki) w oparciu o idee "miasta-ogrodu". Do dziś z... Recenzja książki Człowiek, który był Czwartkiem. Koszmar

@tsantsara@tsantsara × 18

Typowo brytyjska powieść, która potrafi zaskoczyć fabułą.

24.02.2020

Po tę powieść sięgnęłam głównie ze względu na jej tytuł. Powiem szczerze, że mnie zaintrygował. I choć po powieści typowo brytyjskie mało sięgam to powiem Wam, że byłam tą książką zaskoczona. Mile, nawet. Gabriel Syme to młody poeta. Nawiązuje z nim kontakt agent Scotland Yardu. Zwerbowany przez policję, która dąży do infiltracji organizacji ... Recenzja książki Człowiek, który był Czwartkiem

Literackie szaleństwo

18.04.2020

"Artysta jest anarchistą"[1]. Spiskowiec nie powinien posługiwać się swoim imieniem. Odkrycie jego tożsamości może zagrozić niepowodzeniem sprawy, o którą walczy. Potrzebny mu dobry pseudonim. Dni tygodnia nadają się do tego idealnie. W naturalny sposób można je wkomponować w wypowiedź i przekazać konieczne instrukcje. Fabuła Gabriel Syme zostaj... Recenzja książki Człowiek, który był Czwartkiem

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kryminal_na_talerzu
2020-01-13
7 /10

Dawno nie czytałam czegoś równie tak szalonego jak inteligentnego! Pierwsze dwie sceny powieści to po prostu mistrzostwo połączenia humoru, ironii, błyskotliwości oraz zdolności oratorskich. Po ich przeczytaniu nie miałam wątpliwości, że będę się przy tym tytule bawić doskonale!
Książka pełna jest angielskiego humoru w stylu Monty Pythona, gdzie absurd i groteska urastają do olbrzymich rozmiarów. Znajdziemy tu też rewelacyjne, mocno intrygujące postacie i oczywiście wiele tematów do rozmyślań. Autor porusza takie zagadnienia jak podziały społeczne, stosunek ludzi do władzy, a także, a może przede wszystkim, do religii. Wszystko to jednak kryje się pod płaszczykiem humoru i absurdu, więc czyta się przyjemnie i z dużym zainteresowaniem.

× 9 | link |
@Edyta_09
2022-08-26
3 /10
Przeczytane Audiobook

Nie przypadliśmy sobie z Czwartkiem do gustu. Specyficzny styl działał mi na nerwy, a całość odbieram jako niekończącą się paplaninę. Wszechobecny absurd kilka razy wywołał uśmiech na mojej twarzy, ale to dla mnie za mało, żeby pochwalić całość. Wiele się spodziewałam po tej pozycji, ale zawiodłam się srodze.

× 7 | link |
@zkatarzyna241
@zkatarzyna241
2020-02-09
5 /10
Przeczytane

Człowiek, który był czwartkiem co może się kryć za tym tytułem?
Już wam mówię, młody pisarz Gabriel Syme dostaje zadanie od policji by rozpracować anarchistyczną organizacje. Aby dostać się do tej grupy potrzebuje jakiegokolwiek punktu zaczepienia, zostaje nim Gregory. Syme i Gregory prowadzą inteligentną bitwę. Wygrana w niej daje możliwość zostania członkiem Najwyższej Rady Anarchistów, gdzie każda osoba nosi imię dnia tygodnia, więc składa się z siedmiu członków. Przewodniczącym grupy jest Niedziela. 
Początek był ciekawy, ale później książka mnie nudziła. Marzyłam aby dobrać do końca i poznać zakończenie. Po przeczytaniu opisu i kilku dobrych opinii wzięłam się za nią z dużymi oczekiwaniami, a dostałam ich niewiele. Bohaterzy, przestępcy opierają się głównie na gadaniu. Czytało się szybko do pewnego momentu, potem tylko ni się to ciągło. Oczekiwalam jakies dynamiki, wiecej akcji a dostalam dialogi. Jak ktoś lubi takie klimaty, klasyczne powieści, bez wielkich oczekiwań to coś dla niego. 
Nie polubiłam się z tą książką, ale nie mówię nie klasycznym powieścią. Byc moze kiedys przeczytam ja jeszcze raz, ale na pewno nie teraz. 

× 2 | link |
@fankath135
2019-12-31
6 /10
Przeczytane

Organizacje anarchistyczne stawały się coraz popularniejsze za czasów króla Edwarda; zrzeszały osoby, które płonąc z nienawiści do ludzkości, gotowe były na najkrwawsze rozwiązania. Skoro jednak działały w ukryciu, a ich członkowie byli niemalże nieuchwytni, policja ze Scotland Yardu wpadła na inny pomysł- rozpoczęła werbowanie chętnych, którzy przeniknęliby do tego tajemniczego środowiska. Jednym z "nowych stróżów prawa" stał się młody poeta, Gabriel Syme. Jego zadaniem jest powstrzymanie anarchistów przed podłożeniem bomby. Rusza więc ich tropem prosto do Francji, gdzie stara się powstrzymać tragedię.

Szczerze mówiąc, na początku nie wiedziałam, czego się spodziewać. Opis był niby prosty, niby wszystko było wiadomo od razu, ale to tylko pozory- o czym przekonałam się, zagłębiając w fabułę.

Gdy Syme przebił się do zgromadzenia anarchistów, nie do końca wiedział, co go czeka; wykorzystując swój wrodzony spryt sprawił, że nie został wykryty przez wrogów. Siedmiu mężczyzn zasiadających w owej grupie przybrało pseudonimy związane z dniami tygodnia, ich przewodniczący określał się mianem Niedzieli. Postawny mężczyzna, budzący grozę wydawał się nie do zdarcia; patrzył w taki sposób, jakby zamiast oczu miał laser. Niejeden myślał, że ich wódz wie o nim wszystko; dlatego budził postrach, ale i swego rodzaju szacunek. 

Człowiek, który był Czwartkiem ma zaledwie dwieścietrzydzi...

× 1 | link |
@frodo
2009-01-08
8 /10
Przeczytane

Zakręcona powieśc kryminalno-anarchistyczna. Groteska i ironia na dobrym poziomie.

× 1 | link |
@zielonofioletowe
@zielonofioletowe
2023-07-25
7 /10
@japoleczka
@japoleczka
2022-10-31
6 /10
Przeczytane
@nemo
2023-01-25
10 /10
Przeczytane Zanim zapomnę
@tsantsara
2021-01-18
9 /10
Przeczytane
@agata.karolina.sz
2020-12-11
9 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-10-01
10 /10
Przeczytane 20 z mojej półki Fascynująca L. angielska Moje lektury
@karolina92
2020-05-25
10 /10
Przeczytane
@asiaczytasia
2020-04-18
8 /10
Przeczytane
@Anna_Szymczak
2020-02-24
7 /10
Przeczytane
@ryszpak
2019-12-01
7 /10
Przeczytane Książki młodości Kryminały, Kryminalistyka
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

" … Chcemy obalić Boga! […] My sięgamy głębiej i mierzymy wyżej. Nie uznajemy arbitralnie narzuconych ludzkości rozróżnień między występkiem a cnotą, uczciwością a oszustwem […] My nienawidzimy wszelkich praw, zarówno jak występku. My bowiem przekreślamy i prawo i występek … "
Bunt sam w sobie to rzecz odrażająca. Nic innego jak rzyganie. [s.13]
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl