Cztery pory roku

Sándor Márai
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Cztery pory roku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Cztery pory roku"(1938) to trzeci po "Księdze ziół" (1943, wyd. pol. 2003) oraz "Niebie i ziemi" (1942, wyd. pol. 2011) zbiór miniatur Sándora Máraiego w tłumaczeniu Feliksa Netza. Tomik podzielony jest na dwanaście części odpowiadających kolejnym miesiącom, a w każdej z nich Márai w swoich „epigramach prozą” spisuje nastroje i spostrzeżenia towarzyszące przemianom pogody i rytmom natury; notuje znaki, które, jak pisze, zaczęły „przemawiać do mnie równocześnie z bezpośredniej obserwacji i ze snu, z doświadczenia i myśli, z wierszy i krajobrazów, z muzyki i rzeczy, ten cudowny promieniujący zimny blask, to subtelne i bezlitosne odczucie”.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-07-03367-9, 9788307033679
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 288

Autor

Sándor Márai Sándor Márai
Urodzony w 1900 roku na Węgrzech (Koszyce)
Sándor Márai - wybitny węgierski prozaik i eseista. Od 1948 r. mieszkał i tworzył na emigracji - w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Znany polskiemu czytelnikowi m.in. jako autor Żaru, Księgi ziół, Wyznań patrycjusza, a przede wszystkim ja...

Pozostałe książki:

Żar Księga ziół Wyznania patrycjusza Dziennik Dziedzictwo Estery Dziennik 1943-1948 Magia Rozwód w Budzie Dziennik 1949-1956. Tom II Ziemia! Ziemia!... Dziennik 1957-1966. Tom III Sąd w Canudos Zbuntowani Dziennik 1967-1976. Tom IV Dziennik 1977 - 1989 Krew świętego Januarego Niebo i ziemia Pierwsza miłość Porwanie Europy Sindbad powraca do domu Stara miłość Trzydzieści srebrników Występ gościnny w Bolzano Zazdrośni Śladami bogów Cztery pory roku Kaland - Színmű Obcy Pokrzepiciel Siostra Ta prawdziwa Wiersze Wyspa Zeszyty Literackie nr 143 Znieważeni Casanova in Bolzano Conversations in Bolzano Csutora Herito - nr 10 - Nieuchwytny środek (Europy) Kronika niedzielna Maruderzy Mistrzowie opowieści. O kobiecie Pokój na Itace Zeszyty Literackie nr 137 (1/2017)
Wszystkie książki Sándor Márai

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Cztery pory roku aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tata_czika
2024-03-27
Przeczytane

Zachwycony „Żarem” z automatu sięgnąłem po cokolwiek autorstwa Márai. Nie patrzyłem na opinie, nie czytałem żadnych opisów. Co wpadnie to wezmę. Koło fortuny wskazało na „Cztery pory roku”.

Jakże wielkie było moje zaskoczenie, gdy nie otrzymałem powieści a zbiór miniatur. Książka podzielona jest na dwanaście rozdziałów. Każdy z nich jest opisem poszczególnego miesięca. Autor opisując je przedstawia ciekawe anegdotki, historyjki ze swojego życia. Wszystkie związane z danym miesiącem. Następnie przedstawia spostrzeżenia i myśli na które wpadł w danym miesiącu. Zazwyczaj ujmuje je w kilku zdaniach, czasem w jednym. O czym? O wszystkim, dosłownie. Wierze i Bogu, szarej codzienności, różnicach między kobietami a mężczyznami, filozofii, życiu itd. itd. Znajdziemy wiele wstawek na temat Schopenhauera, twórczości Goethe, religii. Analizuje swoje tematy w każdej postaci, a jego uwagi są niezwykle trafne, nierzadko okraszone humorem.

Lektura lekka, szybka i przyjemna. Z pozoru proszę Państwa. Nie będę udawał, nie zrozumiałem wszystkiego, jestem o tym przekonany. Brakuje mi wiedzy, brakuje oczytania. Treść miniatur jest wymagająca i nie dla każdego. Jeśli nie czujecie się na siłach to nie sięgajcie po „Cztery pory roku” jak i inne miniatury autora. Ja na ten moment na pewno dam sobie z nimi spokój, ale wrócę. Márai na to zasługuje.

× 1 | link |
@abdita
2019-11-22
8 /10
Przeczytane #literatura wszelka Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Cztery pory roku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat