Niebo i ziemia

Sándor Márai
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Niebo i ziemia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W dorobku Sándora Máraiego osobne miejsce zajmują trzy zbiory miniatur: Cztery pory roku (1938), Niebo i ziemia (1942), Księga ziół (1943). W języku polskim dostępna jest ostatnia z tych książek.
W oczekiwaniu na książkę Cztery pory roku, którą autor cenił najwyżej, wróżąc jej żywot dłuższy niż innym swoim dziełom, czytelnik polski otrzymuje tom Niebo i ziemia, złożony z trzech części: Niebo i ziemia, Ars poetica, Sól i pieprz. Tym, co je łączy, jest poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Jak sobie radzić ze światem? Jak pisać? Jak przyjąć sukces, a jak porażkę? Jak żyć? Po co żyć? Czy pisanie zasługuje na tak wielki mozół? Czy życie warte jest powszedniego trudu? Jak i czym wypełnić dany nam czas pobytu między niebem a ziemią? W którymkolwiek miejscu czytelnik otworzy tę książkę, spotka Sándora Máraiego, bez maski, bez pozy, mądrego, ale i wątpiącego, zarazem elegijnego i zdolnego do dowcipu; człowieka ze świata, który przeminął i równocześnie w zagadkowy sposób ? trwa
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-07-03253-5, 9788307032535
Wydawnictwo: Czytelnik
Stron: 244

Autor

Sándor Márai Sándor Márai
Urodzony w 1900 roku na Węgrzech (Koszyce)
Sándor Márai - wybitny węgierski prozaik i eseista. Od 1948 r. mieszkał i tworzył na emigracji - w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Znany polskiemu czytelnikowi m.in. jako autor Żaru, Księgi ziół, Wyznań patrycjusza, a przede wszystkim ja...

Pozostałe książki:

Żar Księga ziół Wyznania patrycjusza Dziennik Dziedzictwo Estery Dziennik 1943-1948 Magia Rozwód w Budzie Sąd w Canudos Dziennik 1949-1956. Tom II Ziemia! Ziemia!... Dziennik 1957-1966. Tom III Zbuntowani Dziennik 1967-1976. Tom IV Dziennik 1977 - 1989 Krew świętego Januarego Niebo i ziemia Pierwsza miłość Porwanie Europy Sindbad powraca do domu Stara miłość Trzydzieści srebrników Wyspa Występ gościnny w Bolzano Zazdrośni Śladami bogów Cztery pory roku Kaland - Színmű Obcy Pokrzepiciel Siostra Szkoła biednych Ta prawdziwa Wiersze Zeszyty Literackie nr 143 Znieważeni Casanova in Bolzano Conversations in Bolzano Csutora Herito - nr 10 - Nieuchwytny środek (Europy) Kronika niedzielna Maruderzy Mistrzowie opowieści. O kobiecie Pokój na Itace Zeszyty Literackie nr 137 (1/2017)
Wszystkie książki Sándor Márai

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Niebo i ziemia nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@abdita
2019-11-23
3 /10
Przeczytane

Marai to jeden z moich ulubionych pisarzy. Gdybym jednak jako pierwszą przeczytała tę właśnie książkę, tak by się z pewnością nie stało. "Niebo i ziemia" to w mojej opinii książka po prostu bardzo słaba. Napuszona, jakby pełna kompleksów i bardzo wysokiego mniemania o sobie jednocześnie. Marai zwraca się do czytelnika właściwie tylko w formie pouczeń mędrca - „pamiętaj”, „rób tak”, ”pisz” - szczególnie w środkowej części (Ars poetica) jest to bardzo denerwujące. W tej samej części są też krótkie notatki o znanych pisarzach często bardzo złośliwe, umniejszające czyjąś twórczość w bardzo niesympatyczny sposób. Niesympatyczne są też notatki o czytelnikach których Marai nie ceni sobie - tacy, których poziom nie jest wystarczający, żeby nawiązać z nim (autorem) dyskusję na „odpowiednim poziomie”.
Właściwie dla Maraia człowiekiem w pełnym tego słowa znaczeniu jest tylko twórca, a może nawet w ogóle tylko pisarz. Posuwa się do tego, że w jednej z notatek porównuję się do boga. Jakoś tak to żałośnie brzmi.
Kobiety, jeśli w ogóle pojawiają się to są to tylko puste, słodkie idiotki, niewarte wzmiankowania, a już szczególnie użala się nad marnością kobiety, która jest, czy chce być pisarką. Jakoś to nie przystaje już do dzisiejszej rzeczywistości a przecież powieści Maraia nie straciły swojej siły oddziaływania na współczesnego czytelnika i jest to pisarstwo świetne.

| link |
@azia
@azia
2011-12-29
8 /10
Przeczytane Zdobyte

Cytaty z książki

O nie! Książka Niebo i ziemia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl