Dziennik 1943-1948

Sándor Márai
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Dziennik 1943-1948
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszy tom bardzo rozszerzonego wyboru dzienników Sándora Máraiego (1900–1989), jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy węgierskich. Pisanie dziennika autor Wyznań patrycjusza rozpoczął w 1943 roku i kontynuował aż do samobójczej śmierci w 1989. W „Czytelniku” ukazał się dotychczas jednotomowy wybór z tego niezwykle obszernego diariusza. Publikowany obecnie tom, obejmujący lata 1943–1948, stanowi pierwszą część nowej, pięciotomowej edycji. Dziennik Máraiego to dzieło intelektualisty, który w swoich notatkach zawarł refleksję nad światem, przemyślenia z lektur, ocenę socjologiczną i moralną współczesnych społeczeństw, namysł nad kondycją ludzką. Głębia myśli, bezwarunkowa uczciwość w ocenianiu otoczenia i siebie samego, błyskotliwość sformułowań, ironia i finezyjny dowcip – wszystko to nie pozwala oderwać się od lektury tej niezwykłej książki.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-07-03380-8, 9788307033808
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Biografia
Stron: 524
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Sándor Márai Sándor Márai
Urodzony w 1900 roku na Węgrzech (Koszyce)
Sándor Márai - wybitny węgierski prozaik i eseista. Od 1948 r. mieszkał i tworzył na emigracji - w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Znany polskiemu czytelnikowi m.in. jako autor Żaru, Księgi ziół, Wyznań patrycjusza, a przede wszystkim ja...

Pozostałe książki:

Wyznania patrycjusza Księga ziół Dziennik Żar
Wszystkie książki Sándor Márai

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Świadectwo czasów pogardy

27.04.2020

Pierwszy tom obszernego wyboru dzienników wybitnego węgierskiego pisarza dokonany przez tłumaczkę Teresę Worowską opowiada historię Europejczyka, intelektualisty, człowieka wysokiej kultury, którego świat w ciągu kilku lat wali się w gruzy. Nie oszczędzono mu niczego, najpierw był świadkiem polowania na Żydów przez samych Węgrów, ich mordowania i ... Recenzja książki Dziennik 1943-1948. Tom 1, wydanie drugie

@almos@almos × 11

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-11-07
9 /10
Przeczytane dzieła moich ulubinych Gdybym miała tylko jedną półkę... Biblioteka domowa przeczytane 2018

Dzienniki pisarza obejmujące lata 1943-1948 są zapisem końca Europy, Węgier, Budapesztu takich, jakie poznał i pokochał Márai, z jakimi się utożsamiał. Jego codzienne zapiski cechuje niezwykłe zagęszczenie ważnych myśli, poglądów, wniosków. Codzienne czytanie fragmentów tych Dzienników wprowadzało mnie w inny świat: czerpałam ogromną przyjemność z obcowania z przemyśleniami, przeżyciami, obserwacjami Máraiego. Márai jawi się tu nie tylko jako pisarz. To przede wszystkim człowiek, dla którego kultura, moralność, patriotyzm, człowieczeństwo nie są pustymi hasłami. Erudyta. I czytelnik (przez wielkie C). I wnikliwy obserwator współczesności.

Lata obejmujące ten tom Dziennika, były czasem, który w życiu pisarza przyniósł bardzo wiele zmian. Po poważnej chorobie, ukrywaniu żony w naddunajskiej wiosce, wzięciu na wychowanie kilkuletniego chłopca, utracie mieszkania i perspektyw utrzymania rodziny, pisarz podjął decyzję o emigracji. Opuścił Węgry w pierwszych dniach września 1948 r., by już nigdy tam nie wrócić.

Z tych zapisków trudno byłoby ułożyć historię jego życia: prywatnych znajomości, spotkań, miłości. Jego działalności pozaliterackiej. Jego małżeństwa. Za to można byłoby ułożyć historię odwiedzanych miejsc, które poruszyły autora (intelektualnie, kulturowo, emocjonalnie), historię czytanych lektur, poglądów i zagadnień, które zajmowały Máraiego.

Mocno zajmowało go to, co działo się na Węgrzech, w Europie. Dokąd to zaprowadzi? Co jeszcze ulegnie zni...

× 2 | link |
MA
2022-01-10
9 /10
Przeczytane
@almos
2020-04-27
10 /10
Przeczytane ebook wspomnienia/dzienniki/listy
@rafalsocha
2020-03-02
8 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-22
10 /10
Przeczytane Posiadam #biografie, pamiętniki, listy, rozmowy

Cytaty z książki

“Teraźniejszość jest darem dla człowieka starzejącego się. Kiedy człowiek ją odkrywa, staje się nagle bogaczem. I nikt nie jest w stanie mu odebrać tego bogactwa.”
#
“Człowiek staje się naprawdę dorosły dopiero wówczas, gdy nauczy się nudzić i nie czuje z tego powodu żadnej urazy.”
#
“Podczas tej wojny, której potworność przechodzi wszelkie wyobrażenia, w końcu każdy jest w stanie znieść więcej, niż kiedykolwiek by sądził.”
#
“Unikać nie tylko ludzi, którzy przeszkadzają w pracy i życiu; jeszcze bardziej unikać chaotycznych, przegadanych, zbędnych i obcych książek.”
#
“Z ludźmi podłymi potrafię sobie jakoś poradzić, niektórzy nawet mnie interesują. Ale głupców nie znoszę, oręż wypada mi z ręki, jestem wobec nich bezbronny i bezsilny.”
× 3
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl