Dziennik 1943-1948

Sándor Márai
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Dziennik 1943-1948
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszy tom bardzo rozszerzonego wyboru dzienników Sándora Máraiego (1900–1989), jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy węgierskich. Pisanie dziennika autor Wyznań patrycjusza rozpoczął w 1943 roku i kontynuował aż do samobójczej śmierci w 1989. W „Czytelniku” ukazał się dotychczas jednotomowy wybór z tego niezwykle obszernego diariusza. Publikowany obecnie tom, obejmujący lata 1943–1948, stanowi pierwszą część nowej, pięciotomowej edycji. Dziennik Máraiego to dzieło intelektualisty, który w swoich notatkach zawarł refleksję nad światem, przemyślenia z lektur, ocenę socjologiczną i moralną współczesnych społeczeństw, namysł nad kondycją ludzką. Głębia myśli, bezwarunkowa uczciwość w ocenianiu otoczenia i siebie samego, błyskotliwość sformułowań, ironia i finezyjny dowcip – wszystko to nie pozwala oderwać się od lektury tej niezwykłej książki.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-07-03380-8, 9788307033808
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Biografia
Stron: 524
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Sándor Márai Sándor Márai
Urodzony w 1900 roku na Węgrzech (Koszyce)
Sándor Márai - wybitny węgierski prozaik i eseista. Od 1948 r. mieszkał i tworzył na emigracji - w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Znany polskiemu czytelnikowi m.in. jako autor Żaru, Księgi ziół, Wyznań patrycjusza, a przede wszystkim ja...

Pozostałe książki:

Wyznania patrycjusza Księga ziół Dziennik Żar
Wszystkie książki Sándor Márai

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Świadectwo czasów pogardy

27.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pierwszy tom obszernego wyboru dzienników wybitnego węgierskiego pisarza dokonany przez tłumaczkę Teresę Worowską opowiada historię Europejczyka, intelektualisty, człowieka wysokiej kultury, którego świat w ciągu kilku lat wali się w gruzy. Nie oszczędzono mu niczego, najpierw był świadkiem polowania na Żydów przez samych Węgrów, ich mordowania i ... {} Recenzja książki Dziennik 1943-1948. Tom 1, wydanie drugie

@almos@almos {}× 11

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-11-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane dzieła moich ulubinych Gdybym miała tylko jedną półkę... Biblioteka domowa przeczytane 2018

Dzienniki pisarza obejmujące lata 1943-1948 są zapisem końca Europy, Węgier, Budapesztu takich, jakie poznał i pokochał Márai, z jakimi się utożsamiał. Jego codzienne zapiski cechuje niezwykłe zagęszczenie ważnych myśli, poglądów, wniosków. Codzienne czytanie fragmentów tych Dzienników wprowadzało mnie w inny świat: czerpałam ogromną przyjemność z obcowania z przemyśleniami, przeżyciami, obserwacjami Máraiego. Márai jawi się tu nie tylko jako pisarz. To przede wszystkim człowiek, dla którego kultura, moralność, patriotyzm, człowieczeństwo nie są pustymi hasłami. Erudyta. I czytelnik (przez wielkie C). I wnikliwy obserwator współczesności.

Lata obejmujące ten tom Dziennika, były czasem, który w życiu pisarza przyniósł bardzo wiele zmian. Po poważnej chorobie, ukrywaniu żony w naddunajskiej wiosce, wzięciu na wychowanie kilkuletniego chłopca, utracie mieszkania i perspektyw utrzymania rodziny, pisarz podjął decyzję o emigracji. Opuścił Węgry w pierwszych dniach września 1948 r., by już nigdy tam nie wrócić.

Z tych zapisków trudno byłoby ułożyć historię jego życia: prywatnych znajomości, spotkań, miłości. Jego działalności pozaliterackiej. Jego małżeństwa. Za to można byłoby ułożyć historię odwiedzanych miejsc, które poruszyły autora (intelektualnie, kulturowo, emocjonalnie), historię czytanych lektur, poglądów i zagadnień, które zajmowały Máraiego.

Mocno zajmowało go to, co działo się na Węgrzech, w Europie. Dokąd to zaprowadzi? Co jeszcze ulegnie zni...

{}× 2 | link |
@almos
2020-04-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane ebook wspomnienia/dzienniki/listy
@rafalsocha
2020-03-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam #biografie, pamiętniki, listy, rozmowy

Cytaty z książki

“Teraźniejszość jest darem dla człowieka starzejącego się. Kiedy człowiek ją odkrywa, staje się nagle bogaczem. I nikt nie jest w stanie mu odebrać tego bogactwa.”
{}
#
“Człowiek staje się naprawdę dorosły dopiero wówczas, gdy nauczy się nudzić i nie czuje z tego powodu żadnej urazy.”
{}
#
“Podczas tej wojny, której potworność przechodzi wszelkie wyobrażenia, w końcu każdy jest w stanie znieść więcej, niż kiedykolwiek by sądził.”
{}
#
“Unikać nie tylko ludzi, którzy przeszkadzają w pracy i życiu; jeszcze bardziej unikać chaotycznych, przegadanych, zbędnych i obcych książek.”
{}
#
“Z ludźmi podłymi potrafię sobie jakoś poradzić, niektórzy nawet mnie interesują. Ale głupców nie znoszę, oręż wypada mi z ręki, jestem wobec nich bezbronny i bezsilny.”
{}× 3
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe