Wyznania patrycjusza

Sándor Márai
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Wyznania patrycjusza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Wyznania patrycjusza (1934-1935) są opartą na wątkach autobiograficznych afabularną powieścią, w której Márai ? potomek węgierskiego patrycjatu ? opisał zmierzch i postępujący upadek tej warstwy, do której przynależał i której świat uległ na jego oczach destrukcji. Niektórzy nazywają Máraiego węgierskim Tomaszem Mannem, a "Wyznania patrycjusza" porównują do "Buddenbrooków". Sądzę, że Márai nie potrzebuje takich sztucznych komplementów. Jest wartością samą dla siebie. Wiesław Wodecki, "Gazeta Wrocławska" [Márai] w kostiumie własnych wspomnień tworzy wiecznie aktualny model reguł i subtelności w kontaktach między ludźmi. Jego książka, w której z chirurgiczną precyzją opisał palenie papierosa i czarnym humorem nasycił wątki związane ze służącymi, bardzo przypomina "Czarodziejską górę" Thomasa Manna. Katarzyna Szczerbowska, "Życie"
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-07-03017-3, 9788307030173
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Z klasyki Czytelnika
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 11
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Sándor Márai Sándor Márai
Urodzony w 1900 roku na Węgrzech (Koszyce)
Sándor Márai - wybitny węgierski prozaik i eseista. Od 1948 r. mieszkał i tworzył na emigracji - w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Znany polskiemu czytelnikowi m.in. jako autor Żaru, Księgi ziół, Wyznań patrycjusza, a przede wszystkim ja...

Pozostałe książki:

Księga ziół Dziennik Dziedzictwo Estery Żar
Wszystkie książki Sándor Márai

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Fascynująca historia życia.

{} WYBÓR REDAKCJI
7.12.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Do ostatniej chwili, póki dane mi będzie stawiać litery, chcę zaświadczać, że była kiedyś epoka, a w niej kilka pokoleń, które głosiły tryumf rozumu nad instynktami, wierzyły w siłę oporu ducha, który zatrzyma stadne dążenie do śmierci.” Sándor Márai w swojej powieści autobiograficznej przedstawia świat, który odszedł już do historii. Książka ... {} Recenzja książki Wyznania patrycjusza

@jatymyoni@jatymyoni {}× 23

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-11-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane przeczytane 2018 dzieła moich ulubinych Biblioteka domowa

„Wyznania patrycjusza” mówią: oto droga do mojego „ja”. To dlatego jestem takim człowiekiem. Dlatego jestem takim pisarzem. Dlatego w ogóle jestem pisarzem.

„Wyznania patrycjusza” stanowią dla wielu kwestii poruszanych w przeczytanym przeze mnie ostatnio, „Dzienniku 1943 – 1948”, „słowo wstępne”. Bo „Wyznania” są powieścią autobiograficzną. Bardzo szczerą. Prawdziwą. Do granic możliwości, które Márai jasno określił: „Istnieje zawsze ostatnie schronienie, do którego pisarz ucieka: poszukujemy prawdy, ale część tej prawdy zatrzymujemy dla siebie i z nikim się nią nie dzielimy. Starałem się zawsze być w mej suwerenności otwarty i szczery; gardziłem wszelka tanią i tchórzliwą wstydliwością – nie miałem nigdy tajemnic, wszystko, co przynosiło mi życie, trafiało u mnie „na pierwszą stronę” - ale tej tajemnicy, powodu, dla którego nie mogę być kimś innym, tylko sobą, tego, czym się różnię, nigdy nikomu nie zdradziłem.”

Towarzyszymy Máraiemu w okresie dzieciństwa i dojrzewania mając w tle Węgry końca XIX w. i pierwszych kilkunastu lat XX w. oraz jego młodości, której towarzyszą obrazy Europy w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Opisy dawno minionego świata węgierskiego mieszczaństwa przełomu wieków autor przybliża nam w oparciu o szczegóły i proporcje dziecięcej pamięci w konfrontacji z wiedzą młodego mężczyzny. Wprowadza nas w swoje korzenie pięknie kreśląc sylwetki swoich przodków i tych, którzy zostawili w nim swój ślad. Ta część książki – tematem, czułości...

{}× 3 | link |
@jatymyoni
2020-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Fascynująca L. węgierska
@rafalsocha
2020-03-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane #biografie, pamiętniki, listy, rozmowy Trzeba do tego wrócić Posiadam
@oliwa
2019-11-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Autor: Márai
@agatap
2008-02-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@SYSTEM
2007-08-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“W życiu nie zdarzają się żadne „wielkie rzeczy”. Gdy po latach spoglądamy wstecz i szukamy chwili, w której stało się z nami coś nieodwracalnego, coś decydującego – „przeżycie” lub „wypadek”, ...”
{}× 1
#
“Pisarz może żyć i pracować tylko w atmosferze języka ojczystego; moim językiem ojczystym zaś jest węgierski. ”
{}× 1
#
“Nie potrafimy przewidzieć naszych uczynków; ale istnieją także stany pasywnego działania, kiedy jesteśmy pewni, że odmówić czegoś, nie pójść gdzieś, odrzucić coś, gdzieś pozostać i nie ruszać ...”
{}× 1
#
“Wiedziałem, że wolność jest warunkiem wewnętrznym, zdolnością duszy; człowiek może być nieograniczenie wolny i niezależny nawet w biedzie. ”
{}
#
“Społeczeństwo, w którym żyję, jest już obojętne nie tylko wobec najwyższych osiągnięć ducha; zobojętniało też na ludzkie i duchowe aspekty stylu zwykłej, codziennej egzystencji.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl