Zazdrośni

Sándor Márai
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Zazdrośni
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Zazdrośni (1937) to druga część cyklu „Dzieło Garrenów”, który Sándor Márai, wybitny pisarz węgierski, uważał za swoje największe dokonanie. Pierwsza część, Zbuntowani (1930), była swego rodzaju wprowadzeniem do cyklu. Dopiero w drugiej części, której akcja toczy się dwadzieścia lat później, poznajemy rodzinę Garrenów i zawikłane, otoczone aurą tajemnicy relacje między jej członkami. Tłem wydarzeń jest życie jednego z węgierskich miast, wzorowanego na rodzinnym mieście autora, które po traktacie w Trianon znalazło się poza granicami Węgier. O tej sytuacji świadczą jednak tylko zamieszczane jakby mimochodem wzmianki o „obcych, wrogich władzach”. Márai odchodzi tu od klasycznego realizmu, tworząc obraz tajemniczy i poetycki. Tytułowe „dzieło” również okazuje się trudno uchwytne, jak coś tak ważnego i fundamentalnego, że można to jedynie odczuć i przeżyć, ale nie sposób tego zdefiniować. Autor zastanawia się z niepokojem, czy to kruche zjawisko zdoła przetrwać w nowym, kształtującym się świecie XX wieku.
Data wydania: 2010-09-28
ISBN: 978-83-07-03235-1, 9788307032351
Wydawnictwo: Czytelnik
Cykl: Dzieło Garrenów, tom 2
Seria: Mała Proza
Stron: 252

Autor

Sándor Márai Sándor Márai
Urodzony w 1900 roku na Węgrzech (Koszyce)
Sándor Márai - wybitny węgierski prozaik i eseista. Od 1948 r. mieszkał i tworzył na emigracji - w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Znany polskiemu czytelnikowi m.in. jako autor Żaru, Księgi ziół, Wyznań patrycjusza, a przede wszystkim ja...

Pozostałe książki:

Żar Księga ziół Wyznania patrycjusza Dziennik Dziedzictwo Estery Dziennik 1943-1948 Magia Rozwód w Budzie Sąd w Canudos Dziennik 1949-1956. Tom II Ziemia! Ziemia!... Dziennik 1957-1966. Tom III Zbuntowani Dziennik 1967-1976. Tom IV Dziennik 1977 - 1989 Krew świętego Januarego Niebo i ziemia Pierwsza miłość Porwanie Europy Sindbad powraca do domu Stara miłość Trzydzieści srebrników Wyspa Występ gościnny w Bolzano Zazdrośni Śladami bogów Cztery pory roku Kaland - Színmű Obcy Pokrzepiciel Siostra Szkoła biednych Ta prawdziwa Wiersze Zeszyty Literackie nr 143 Znieważeni Casanova in Bolzano Conversations in Bolzano Csutora Herito - nr 10 - Nieuchwytny środek (Europy) Kronika niedzielna Maruderzy Mistrzowie opowieści. O kobiecie Pokój na Itace Zeszyty Literackie nr 137 (1/2017)
Wszystkie książki Sándor Márai

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zazdrośni nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@azia
@azia
2010-11-08
10 /10
Przeczytane Zdobyte

Sandor Marai pisząc językiem pięknej prozy poetyckiej pozostawił między wersami miejsca na wnioski własne czytelnika. Ograniczył dialogi stawiając na obszerne opisy. Niezwykła aura, którą stworzył pobudza wyobraźnię czytelnika. „Zazdrosnych” przepełniają niedomówienia, lecz wszystko co znajdziecie na kartach tej książki, udowodni w końcu swoje głębsze znaczenie. Uniwersalność powieści sprawia, iż każdy znajdzie w niej coś, co scali go z jej treścią. Rodzina, miłość i śmierć to główne wątki „Zazdrosnych”. Tytułowa zazdrość nie jest nam podana na tacy i objaśniona. Jej obecność odkrywamy w trakcie czytania, domyślamy się jej na własną rękę. I w tym tkwi całe sedno jej zrozumienia.

| link |
@Asamitt
2020-05-03
7 /10
Przeczytane Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe

Cytaty z książki

O nie! Książka Zazdrośni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Zbuntowani
Zbuntowani
Sándor Márai
5/10
W mieście położonym z dala od frontów pierwszej wojny światowej, której obecność jest jednak odczuwa...
Obcy
Obcy
Sándor Márai
7/10
Trzecia, po "Zbuntowanych" i "Zazdrosnych" część nieformalnej sagi rodu Garrenów Sándora Máraiego. ...
Znieważeni
Znieważeni
Sándor Márai
6/10
"Znieważeni" (1947) to po "Zbuntowanych", "Zazdrosnych" i "Obcych" czwarta część cyklu Dzieło Garren...
Maruderzy
Maruderzy
Sándor Márai
W ostatnim tomie sagi Sándora Máraiego towarzyszymy Péterowi Garrenowi w jego podróży do Berlina, gd...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl