Czuły narrator

Olga Tokarczuk
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Czuły narrator
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla czytana przez samą Autorkę!

Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów – odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie fascynujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwałe dążenie do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.
Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.

„Wprowadzona przez Olgę Tokarczuk kategoria <<czułości>> i koncepcja <<czułego narratora>> to rewolucyjne idee, które mają wszelkie dane, by sporo namieszać nam w głowach, odwracając – ku dobremu – tradycyjne wektory naszych postaw i dyspozycji działaniowych: czyż czułość nie jest sprzyjaniem temu, co dobre dla bycia (w skali jednostkowej, ale i planetarnej)?”.
RYSZARD NYCZ


1. Ognozja
2. Ćwiczenia z obcości
3. Maski zwierząt
4. Niesamowity tygiel braci Quay, londyńskich alchemików filmu
5. Prace Hermesa, czyli jak tłumacze codziennie ratują świat
6. Palec w soli, czyli Krótka historia mojego czytania
7. O daimonionie i innych motywacjach pisarskich
8. Wykłady łódzkie, Psychologia narratora
9. Wykłady łódzkie, Psychologia literackiego stwarzania świata. Jak powstały Księgi Jakubowe
10. Wykłady łódzkie, Przypadek Duszejko. Postaci literackie
11. Wykłady łódzkie, Kraina Metaksy
12. Czuły narrator (oryginalne nagranie mowy noblowskiej wygłoszonej 7 grudnia 2019 w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie)
13. Nota o książce
Data wydania: 2021-12-15
ISBN: 978-83-08-07340-7, 9788308073407
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Czas trwania: 561 minut
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Olga Tokarczuk Olga Tokarczuk
Urodzona 29 stycznia 1962 roku w Polsce (Sulechów)
Znakomita polska autorka, pisząca książki, eseje, poezję i scenariusze filmowe. Została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury "za wyobraźnię narracyjną, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako fo...

Pozostałe książki:

Prawiek i inne czasy Prowadź swój pług przez kości umarłych Dom dzienny, dom nocny Bieguni Szafa Opowiadania bizarne E.E. Podróż ludzi Księgi Anna In w grobowcach świata Ostatnie historie Księgi Jakubowe Gra na wielu bębenkach Empuzjon Lalka i perła Czuły narrator Profesor Andrews w Warszawie / Wyspa Zgubiona dusza Moment niedźwiedzia Nadzieja Pan Wyrazisty Opowiadania zimowe Nieswojość Opowieści wigilijne PL +50. Historie przyszłości Pokaz prozy Dialog, nr 4 / kwiecień 2000 Drzewa ahat ilī. Siostra bogów
Wszystkie książki Olga Tokarczuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Słowa, słowa...

10.07.2021

To bardzo trudna i wymagająca pozycja. Olga Tokarczuk pisze dla niektórych - taka jest prawda, smutna. Bo czytelnicy albo ją czytają i lubią, albo nie lubią i nie czytają - w takich to konfiguracjach właśnie. A szkoda, bo utożsamiają swoje lubią ją/nie lubię jej z tym, co pisze. Dwa słowa pani Olgi wedle nie tego, co się wyznaje staje się jednozna... Recenzja książki Czuły narrator

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Booka
2020-12-11
6 /10
Przeczytane Literatura faktu Posiadam

Najnowsza książka Olgi Tokarczuk jest głównie zbiorem esejów Autorki, zebranych z kilku lat. Oprócz nich, czytelnik znaleźć tu też może cykl łódzkich wykładów, gdzie Tokarczuk pisze między innymi o sobie o swojej pasji do pisania, o tym jak wyglądały jej początki z literaturą.
Natomiast w dalszej części wykładów porusza temat narratora: tego, kim jest narrator w powieści i jaką pełni rolę. Na przykładach własnej twórczości, podejmuje próbę wytłumaczenia na czym polega tworzenie literatury i jak wygląda proces powstawania postaci literackich. Przy okazji możemy dowiedzieć się jak powstawały "Księgi Jakubowe" oraz "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Wśród esejów w "Czułym narratorze" ukazały się:
- "Ognozja" - esej traktujący o skończoności i nieskończoności, o świecie, konsumpcji, o różnorodności i różnicach między pokoleniami.
- "Ćwiczenia z obcości" - który jest ciekawym esejem, gdzie Autorka przygląda się podróżom, turystyce i jej istocie we współczesnym świecie.
- "Maski zwierząt" - to esej o zwierzętach, o cierpieniu. Tokarczuk snuje tu rozważania o wyższości rozumu nad zwierzęcymi instynktami, równości i empatii
- "Niesamowity tygiel braci Quay. Londyńskich alchemików filmu" - esej gdzie poruszone są pojęcia takie jak: panoptykon, artificial, confusio, wunderkamera, oneiropractica, glosa. Autorka zadaje pytania: czym jest świat? Czym jest istnienie? Kim jest człowiek?
...

× 3 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-23
7 /10
Przeczytane

Zgadzam się z opinią kmp z 18 III: „ Przede wszystkim to nie jest książka dla każdego. Stwierdzę, że chyba dla wąskiego grona. Nazwałbym książkę ucztą intelektualno-literacko-filozoficzną. Dla nielicznych.”
Bardzo trafne. Tylko czy ten nieliczny to ja? Czasem tak, czasem niestety nie. Nie jestem polonistą, filozofem, a moja wiedza ogólna ma, jak się okazało, zbyt potężne luki do tego, by przeczytać książkę z marszu, podążać płynnie za elokwencją autorki i w pełni rozkoszować się „ Czułym narratorem ”.

Lektura obszernych fragmentów sprawiała mi wielką frajdę. Ach, zobaczyć co siedzi w głowie naszej noblistki, co jej w duszy gra, poznać jej postrzeganie świata, zajrzeć za kulisy twórczości, spotkać się z czułym narratorem. Sama przyjemność! To mniej więcej jedna trzecia tekstu.

Druga część tematów wymagała ode mnie nie lada pracy, ale ambitnie podążyłam ku temu wyzwaniu. To było poznanie świata Olgi Tokarczuk, w których odnosi się do innych dzieł i autorów. Co ją przejmuje, ukształtowało, zastanawia, zachwyca. Wybiera się w podróż po dziełach Arystotelesa, Platona, Verne, Dicka, Nabokova, Miłosza, Llosy, Prusa i wielu innych. Pisze o rycinie opublikowanej przez Flammariona ( wow! dzieło i komentarz autorki - bezcenne!), o dziełach Giuseppe Arcimbolda, o obrazach Małgorzaty Laszczak wiszących w jej własnej kuchni i dziesiątkach innych, więc je wszystkie wyszperałam, żeby wiedzieć, o czym pisze. Odwołuje się do „Sklepów cynamonowych” - przerwałam więc...

× 1 | link |
ST
@stary_chleb
2020-11-23
10 /10

Pierwsza książka po literackim Noblu musi być dla autora nie lada wyzwaniem. Jednak w przypadku Olgi Tokarczuk można było być spokojnym o poziom. Zwłaszcza po rewelacyjnej w treści i sile przekazu mowie wygłoszonej podczas ceremonii wręczania. Z tymi esejami jest podobnie. Każdy zasługuje na oklaski na stojąco i bez końca. Oderwać się nie można.

× 1 | link |
@herbatazimbirem
2023-03-08
8 /10
Przeczytane 2023 wenogenne
@Ive.Vivrebien
2022-02-03
10 /10
Przeczytane
@migaczynka
@migaczynka
2021-12-20
8 /10
Przeczytane Kultura
GA
@garbos
2021-12-07
6 /10
Przeczytane
@beatazet
2021-09-05
9 /10
Przeczytane
@tczuba
2021-08-22
6 /10
Przeczytane Literatura polska Literatura piękna
N-
@N-nina
2021-08-15
7 /10
Przeczytane
@aga.kusi_poczta.fm
2021-07-10
9 /10
Przeczytane
@Jenny_89
2021-06-22
6 /10
Przeczytane
@miriady
@miriady
2021-05-13
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021
@magda_miel
@magda_miel
2021-04-08
8 /10
Przeczytane
@Magda_lena
@Magda_lena
2021-04-10
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Czuły narrator. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat