Czwarta małpa

J.D. Barker
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 57 ocen kanapowiczów
Czwarta małpa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 57 ocen kanapowiczów

Opis

Tajemniczy seryjny morderca zwany przez policję Zabójcą Czwartej Małpy sieje grozę wśród mieszkańców Chicago. Policja od lat bezskutecznie próbuje odkryć jego tożsamość. Przełomem w śledztwie jest wypadek, w którym pod kołami autobusu ginie pieszy. Prawdopodobnie to Zabójca Czwartej Małpy: przy zwłokach zostaje znalezione charakterystyczne pudełko z fragmentem ciała uprowadzonej ofiary. Detektyw Sam Porter w kieszeni marynarki mężczyzny znajduje pamiętnik. Musi wejść w umysł psychopaty, by zrozumieć jego zagmatwaną historię i odnaleźć ostatnią porwaną osobę. Zanim będzie za późno… J.D. Barker – światowej sławy autor bestsellerów, zdobywca licznych nagród literackich. Jego książki porównuje się do dzieł Stephena Kinga, Deana Koontza i Thomasa Harrisa. Mieszka w Pennsylvanii.
Tytuł oryginalny: The fourth monkey
Data wydania: 2018-04-04
ISBN: 978-83-8015-577-0, 9788380155770
Wydawnictwo: Czarna Owca
Cykl: Sam Porter, tom 1
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 432

Autor

J.D. Barker J.D. Barker
Urodzony 7 stycznia 1971 roku w USA (Lombard, Illinois)
Amerykański autor międzynarodowych bestsellerów. Jego książki to wyjątkowe połączenie thrillera, kryminału i powieści z elementami nadprzyrodzonymi – przez co Barker bywa często porównywany do Stephena Kinga. Przygodę z pisaniem rozpoczął podczas st...

Pozostałe książki:

Piąta ofiara Dracul Szóste dziecko
Wszystkie książki J.D. Barker

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Detektyw Porter kontra Zabójca Czwartej Małpy

{} WYBÓR REDAKCJI
18.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Do tej pory sensacja spod szyldu Czarnej Owcy kojarzyła mi się głównie z autorami skandynawskimi, a nawet sam "Kredziarz" sposobem narracji, zwolnionym tempem akcji odsyłał moją wyobraźnię w tamtym kierunku. Natomiast za sprawą J.D.Barkera otwierają się drzwi na zupełnie nowe horyzonty, gdzie ustalony przebieg zdarzeń potrafił zaskoczyć nawet zwr... {} Recenzja książki Czwarta małpa

@Asamitt@Asamitt {}× 13

Doskonałość!

{} WYBÓR REDAKCJI
28.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Znacie to uczucie kiedy dana książka wyskakuje Wam wszędzie niemalże z lodówki? Wiele osób chwali, nie wielki odłam Czytelników uważa, że jest jako tako, a jeszcze mniejszy procent określa tytuł jako gniot. Moją największą obawą przy takich powieściach zawsze jest jedna kwestia – czy rozgłos i sława idą w parze z faktycznym stanem i czy przypadkie... {} Recenzja książki Czwarta małpa

Dobry thriller + kilka uwag :)

7.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na okładce tej książki, tuż pod nazwiskiem autora, znajduje się napis "Mroczna i pełna zwrotów akcji powieść". Okej, zacznijmy więc od odpowiedzi na te dwa pytania: 1) Czy ten tekst jest mroczny? 2) Czy ten tekst jest pełen zwrotów akcji? Co do mroku... Niewątpliwie mamy tu dużo przemocy, scen pełnych makabry, znęcania się, czasem naprawdę m... {} Recenzja książki Czwarta małpa

BA
@Bartlox
{}× 8

Pamiętniki mordercy

5.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Tę książkę musiałam sobie dozować, bowiem znajdujący się w niej ładunek okrucieństwa przepalał moje bezpieczniki. Dostajemy nie tylko niesamowitą historię kryminalną, ale również arcyciekawy wgląd w umysł mordercy poprzez strony jego pamiętnika. Czy tylko mnie ta książka przypomina serię o Lincolnie Rhyme, J.Deavera? Niebanalna zagadka, myśli z... {} Recenzja książki Czwarta małpa

@coolturka104@coolturka104 {}× 8

Moja opinia o książce

Opinie

@Eli1605
2020-11-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Posiadam E-book 2020 2020

To dobry thriller ale po tylu rewelacyjnych opiniach i szeroko zakrojonym medialnym szumie spodziewałam się czegoś więcej. Książka jest mocna i chwilami brutalna ale sama intryga jest inspirująca i wciągająca. Sama Portera poznajemy w tym samym czasie kiedy zaginęła piętnastoletnia dziewczyna, jeszcze dziecko przecież. I bardzo polubiłam gościa. Stawia życie innych ponad swoje, dobro innych ma dla niego znaczenie. A sam przecież niedawno przeżył tragedię. Dobry człowiek we właściwym miejscu. Z przyjemnością zapoznam się z dalszymi jego poczynaniami.

{}× 22 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2021-05-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 👨 autor : Barker J. D.

"Kobiety doskonale radziły sobie z bólem, ale nie z emocjami. Mężczyźni radzili sobie z emocjami, ale nie z bólem. Różnice były niekiedy subtelne, niemniej, istniały"

Można by powiedzieć, że ta książka to standard, można by rzec, że w niej nihil novi. Oto nie najmłodszy już, depresyjny, śledczy Samuel (Sam) Porter ze wciąż nie odpłakaną do końca, traumą osobistą, ściga już piąty rok seryjnego zabójcę. Zabójca jest piekielnie inteligentny i swoje makabreski przygotowuje z wyjątkową starannością. Posługuje się legendą, rodem z Japonii o trzech mądrych małpkach, jako wytycznymi dla swoich zbrodniczych działań.

Jak pewnie wiecie, te trzy małpki to Mizaru, Kikazaru i Iwazaru, z których jedna zakrywa oczy, druga uszy, a trzecia pyszczek. Na pewno je kojarzycie? Zabójca wymyślił sobie jeszcze czwartą małpę, która, według niego znaczy "nie robię nic złego". W sumie, taki ciąg, wydał mi się dość logiczny. Cała ta historia dzieje się w Chicago.

Jak już wiemy z opisu, książkę rozpoczyna scena wypadku, w którym pod kołami autobusu ginie pewien człowiek. Pewne przesłanki zdają się sugerować, iż jest to właśnie ten, tak długo poszukiwany "Zabójca czwartej małpy", jak ochrzciły go media, jednak łatwo się domyślić, że jest to tylko podpucha.

Mimo pewnych oczywistości i standardu książkę czyta się naprawdę dobrze. Koncept z pamiętnikiem rewelacyjny, chociaż niektóre opisy w nim, można uznać za niemal instrukcję dla potencjalnego psychopaty. Postacie w...

{}× 11 | link |
@mikakeMonika
2020-04-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Bardzo mi się podobała.
Kiedy zaczynałam czytać, pomyślałam - ot, zwyczajny kryminał... Pomyliłam się. Książka bardzo mocna i trzymająca cały czas w napięciu. Ma nieco ponad 400 stron i dobrze, bo moje napięcie już sięgało zenitu :-)

{}× 10 | Komentarze (1) | link |
@katala
2020-02-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2020 Trup się ściele

Niczym kryminał w najlepszym, starym wydaniu. Uwielbiam takie książki, doceniam i szanuję autorów piszących w takim stylu. Z dbałością o szczegóły, z szacunkiem dla swoich bohaterów i czytelników. Z zaangażowaniem i znajomością psychologii człowieka. Z pomysłem, który choć nie należy do najłatwiejszych, zrealizowany został na wysokim poziomie.
 Wielowątkowa opowieść z przeszłości, odkrywanie teraźniejszości oraz przeżycia uwięzionej osoby. Połączenie tych trzech historii łączy się płynnie w całość sprawiając, że fabuła staje się pełniejsza, bardziej atrakcyjna. Elementy, które niby do siebie nie pasowały, w odpowiednim momencie wskakują na odpowiednie miejsce. 
 Sama końcówka sprawia, że gdybym mogła rzuciłabym się na kolejną część serii o Samie Porterze, ale niestety czekam w bibliotecznej kolejce, która wcale nie jest taka krótka, więc muszę uzbroić się w cierpliwość.
 Wiele jest kryminałów, który wciągają mnie dopiero po jakimś czasie by zakończyć się głośnym przytupem, wiele jest takich, które początkowe zainteresowanie zamieniają w nudę, ale Czwarta małpa nie należy do żadnej z tych kategorii. To historia, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony, dawkując fakty, rozwijając zainteresowanie czytelnika, wciągając go coraz głębiej w dzieje nieuchwytnego mordercy. Świetne fragmenty pamiętników są niewątpliwie szalenie dramatycznym elementem całej opowieści. Elementem szalonym, niemal niewiarygodnym, niemal niemożliwym.
 Polecam wszystkim fanom dobry...

{}× 9 | link |
@Asamitt
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe Thriller/Kryminał/Sensacja ✈ Wymienione/Sprzedane
EM
2018-12-12

Kiedy pod kołami autobusu ginie mężczyzna wszystko wskazuje na to, że jest to poszukiwany od wielu lat morderca, tytułowa "Czwarta małpa" (#4MK). W rzeczach przy nim znalezionych detektyw Sam Porter znajduje m.in. pamiętnik denata.
.
Dlaczego nieuchwytny morderca postanowił popełnić samobójstwo? Czy jego pamiętnik pomoże rozwikłać zagadkę #4MK?
.
Koniecznie przeczytajcie tę książkę! Dla mnie osobiście jest to świetny kryminał napisany w perfekcyjny sposób!!! Czekam na kolejne książki J. D. Bakera!!!

{}× 4 | Komentarze (1) | link |
@Bookmaania
2020-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Tej książki nie trzeba przedstawiać, myślę że większość z Was wie co to za historia.
Lektura o której było dość głośno w 2018 roku, z czym muszę się zgodzić, bo koło tego świetnego kryminału nie można przejść obojętnie.

Chicago.
Enigmatyczny morderca zostawiający za sobą charakterystyczny znak rozpoznawczy, wzbudza przez to w mieście ogromny lęk wśród zamieszkujących. Brak jakiegokolwiek śladu, perfekcjonizm mordercy nie daje żadnych tropów dla śledczych.
Dochodzi do wypadku w którym ginie prawdopodobnie Zabójca Czwartej Małpy. Policja podejrzewa taką sytuację poprzez znalezienie reprezentacyjnego znaku oraz pamiętnik, poprzez który detektyw Porter chce wniknąć w umysł dewianta i odnaleźć ostatnią jego ofiarę.

Zegar tyka, a końca nie widać..

'' Czwarta małpa'' dość długo zagrzała miejsce na mojej półce do przeczytania kiedy wyszła kolejna część, aż w końcu ostatni kończący tom 'Szóste dziecko' otworzyłam książkę i zaczęłam czytać. Wrażenia? Mistrzostwo! Elementy jakie wymagam od kryminału na swoim miejscu, budowanie napięcia, dodatkowe elementy opisów brutalne i jeden moment osobiście wstrząsnął mną wielokrotnie. Zakończenie również niespodziewane, tak że czytelnik chce od razu rozpocząć kontynuację! Podziwiam wszystkich, którym książka przypadła do gustu i wytrwali w oczekiwaniach przez tyle czasu na kolejne tomy!

{}× 3 | link |
@Malwi
2021-01-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

" Mroczna i pełna nagłych zwrotów akcji powieść niczym "Milczenie owiec" pomnożone przez siedem"

Taki napis istnieje na okładce książki " Czwarta małpa ".

Na samym początku powieści dowiadujemy się o śmiertelnym wypadku w którym zginął morderca zwany Czwartą Małpą. Niestety, paczka jaką trzymał w rękach świadczy o tym że przed śmiercią porwał kogoś i uwięził. Policjanci muszą szybko odkryć miejsce w którym znajduje się ofiara. Zaczyna się walka z czasem.

Powieść jest podzielona na rozdziały podporządkowane głównym bohaterom i historii przez nich opowiadanej. Całkowity misz masz .
Opisy są mroczne i przypominają bardziej horror napisany przez początkującego autora niż kryminał/thriller.

Połowa powieści to pamiętnik młodego chłopaka opisujący rodzinę w której się wychowywał i wzorce z których czerpał. Druga część to właściwa fabuła.

Całość to trzymający w napięciu thriller który niepotrzebnie został naznaczony opisami wymyślnych tortur. Sam pamiętnik mógłby stanowić oddzielną książkę. Autorowi nie bardzo wyszło sensowne połączenie z całością. Gdyby tej części poświęcił mniej miejsca było by ok, a tak to mamy dwie historie w jednej lekturze.

{}× 2 | link |
DE
2020-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Ktoś przy okazji recenzji tej książki użył określenia "nieodkładalna". I tak faktycznie jest. Kończysz jeden rozdział i chcesz wiedzieć, co będzie dalej, aż tu nagle orientujesz się, że jest druga w nocy, a na ósmą do pracy.
Książka jest dobra, akcja wartka i wciągająca, ale... No właśnie, jest jedno "ale", to wszystko już było. Zakończenie ewidentnie zrobione pod kolejny tom.
Mimo wszystko jest to dobra powieść rozrywkowa, do końca trzymająca w napięciu. W przyszłości na pewno sięgnę po kolejny tom.

{}× 2 | link |
@milla
2021-01-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

„Czwarta małpa” J.C Barkera to świetnie napisany, trzymający w napięciu thriller ze świetnie skonstruowanymi zwrotami akcji, który otwiera trylogię kryminalną o śledczym Samie Porterze. Powieść składa się z dwóch głównych wątków ujętych w przeplatające się ze sobą rozdziały. W jednej części powieści czytelnik towarzyszy rozwiązującemu sprawę Czwartej Małpy Porterowi. W drugiej czyta przepełnioną makabrą historię wypełnionego kontrastami dzieciństwa mordercy. Czwarta Małpa to zdecydowanie jeden z tych fascynujących, złożonych czarnych charakterów, o których się szybko nie zapomina. To właśnie lektura rozdziałów poświęconych zabójcy dostarczyła mi najwięcej emocji.

Uważam, że Barker stworzył fantastyczny dreszczowiec i gorąco polecam go wszystkim fanom gatunku.

{}× 1 | link |
@Zakreconaa_19
2021-01-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2021


Dzięki @izuu_i_ksiazki która pożyczyła mi książkę, miałam okazję poznać popularną serię #4mk
"Czwarta małpa" od @jdbarker_author jest 1 częścią wciągające kryminału od @wydawnictwoczarnaowca

Znacie? A Może macie dopiero w planach?

Jest to historia detektywa Sama Portera, który poszukuje tajemniczego mordercy, zwanego Zabójcą Czwartej Małpy, ma onna koncie kilka ofiar.
Zabójca zawsze zostawia charakterystyczne pudełeczko, w którym znajduje się część ciała ofiary. Detektyw znajduje pamiętnik prowadzony przez mężczyznę, czy doprowadzi on do rozwiązania zagadki, zanim będzie za późno?

"Nie widzę nic złego"
"Nie słyszę nic złego"
"Nie mówię nic złego"

"Czwarta małpa" już od samego początku ma bardzo ciekawą fabułę z nagłymi zwrotami akcji.
Rozdziały są krótkie, dzięki temu czyta się ją szybko. Historia opisywana jest z perspektywy Portera, Emory i Clair. Pomiędzy rozdziałami jest także Pamiętnik, w którym poznajemy historię #4mk z przeszłości, kiedy był jeszcze dzieckiem. Dzięki temu łatwiej nam zrozumieć dlaczego tak postępował, co nim kierowało i jak wybierał swoje ofiary.

Chętnie sięgnę po kolejną część, gdyż jestem ciekawa co wydarzy się dalej.

Jeśli jeszcze nie znacie to serdecznie polecam! 🤗🤗

Książka polecana przez @ankaczytanka_ 😘
Wybrana przez @zaczytana_tak_po_prostu do #akcjaeliminacja 😘

{} | link |
@aellirenn
2021-07-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Seryjny morderca zwany Zabójcą Czwartej Małpy pozostaje nieuchwytny. Mieszkańcy Chicago są przerażeni, a policja bezradna, jednak pewien wypadek przynosi przełom w śledztwie.

Tyle dobrego słyszałam o tej serii, że w końcu się skusiłam na audiobooka. Realizacja genialna, więc tę formę mogę tylko polecić. W historię detektywa Sama Portera wciągnęłam się od pierwszej strony. Książka napisana jest tak dobrze, że mimo rozbudowanej fabuły, nie sposób się pogubić. Napięcie budowane jest jak na dobrą sensację przystało, a najbardziej do gustu przypadły mi fragmenty z pamiętnika mordercy - to było mocne!

Trochę jednak muszę pomarudzić, bo nastawiłam się chyba aż za bardzo, a wow nie było. Jednak nie mogę odmówić autorowi dobrego pióra, bo to jest kawał dobrego kryminału i z przyjemnością sięgnę po drugi tom.

{} | link |
BA
2021-10-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
@Natalia_Swietonowska
2021-08-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam
@temptershell
2021-07-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Bez dzielenia się wiedzą nie byłoby postępu.”
{}
#
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Piąta ofiara
Piąta ofiara
J.D. Barker
{}7.9/10
Chicago. Jedna z najsurowszych zim od wielu lat. Pod powierzchnią zamarzniętego jeziora zostaje odkr...
Szóste dziecko
Szóste dziecko
J.D. Barker
{}8.5/10
Kolejna powieść porównywanego do Stephena Kinga autora „Czwartej małpy” i „Piątej ofiary”. Książki ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl