Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

Justyna Kopińska
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów
Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 36 ocen kanapowiczów

Opis

Mówiły: Ty alkoholiku, ułomie, głupku. Masz zło w genach zapisane.

To najbardziej wstrząsająca reportażowa książka roku.

O sprawie, zakończonej skazaniem siostry Bernadetty na więzienie, słyszeliśmy wszyscy. Ale jak to, co działo się w Ośrodku przez ponad trzydzieści lat, było w ogóle możliwe?

Czy gdyby nie koszmar bitych i molestowanych wychowanków – dzieci i dorosłych, normalnych i niepełnosprawnych umysłowo w wieku od czterech do trzydziestu czterech lat – doszłoby do morderstwa małego Mateusza? W lutym 2006 chłopiec został zgwałcony i zabity przez Tomasza, byłego wychowanka Ośrodka, ofiarę tamtejszej „pętli molestowania”, bo Tomasz, zanim zaczął wykorzystywać chłopców, już jako kilkuletnie dziecko był gwałcony przez starszych wychowanków.

„Czy Bóg wybaczy…” – opowiadająca z różnych stron historię koszmaru w Ośrodku, procesu z przesłuchaniami zastraszonych wychowanków - to przede wszystkim porażająca opowieść o przyzwoleniu. Głośnym i cichym. Jak to możliwe, że sprawy przez lata nie nagłośniły nauczycielki, widząc brudnych i pobitych uczniów, przychodzących z Ośrodka? Jak to możliwe, że kontroli nie sprawowało kuratorium, ale zakon?

Pytanie, czy Bóg wybaczy siostrze Scholastyce, Bernardetcie, Monice czy Patrycji, bijącej menażką do utraty przytomności i próba odpowiedzi na to, kim były i są owe kobiety, co spotkało je we wcześniejszym życiu, że stały się potworami oraz dlaczego za potwory wcale się nie uważały – to jeszcze inna sprawa…

Justyna Kopińska – dziennikarz, socjolog. Publikuje w Dużym Formacie Gazety Wyborczej. Tematyka – artykuły śledcze, prawo karne, sądy, więziennictwo. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i Afryce Środkowej. Laureatka Amnesty International Journalism Award. Dwukrotna finalistka nagrody im. Teresy Torańskiej w kategorii najlepszy materiał dziennikarski roku, finalistka Grand Press oraz MediaTorów w kategorii najbardziej znane publikacje. W 2014 roku otrzymała wyróżnienie im. Andrzeja Woyciechowskiego.

„Wstrząsająca opowieść o tym, jak zakonnice w Zabrzu przekształciły ośrodek wychowawczy dla dzieci w koszmarny obóz, w którym panowały przemoc, gwałt i strach. To też opowieść o tym, że różne instytucje państwa przez lata przymykały oko na ten ohydny proceder. Książka jest dobrym materiałem na film o mrocznej stronie współczesnej Polski”. MAŁGORZATA SZUMOWSKA, reżyserka

„To jest wstrząsająca opowieść o Polsce widzianej z „bidula”, z ośrodka dla dzieci biednych i opuszczonych. To jest inna Polska niż ta, którą oglądamy codziennie - to Polska ludzi wykluczonych i nieszczęśliwych. To również opowieść o instytucjach państwa polskiego widzianych z tej nieszczęśliwej perspektywy - ileż w nich konformizmu i zakłamania. To wreszcie opowieść o zakonie sióstr Boromeuszek, które z opiekunek dzieci nieszczęśliwych przeobraziły się w instytucję oprawców pełnych okrucieństwa. To chyba najbardziej mroczna i zdegenerowana twarz polskiego katolicyzmu. Zakonne wychowawczynie o zdeformowanych sumieniach wychowywały dzieci, którym deformowały sumienia i osobowości.

Ta książka to więcej niż reportaż - to moralitet. Lektura gorzka, choć fascynująca przez obiektywizm i uczciwość narracji. Chociaż ta opowieść skłania do pesymizmu, to przecież budzi optymizm fakt, że znaleźli się ludzie, którzy podjęli sprzeciw wobec zła i pisarka, która ten sprzeciw podjęła i rzetelnie opisała. Ku nauce i przestrodze”. ADAM MICHNIK, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”

„Justyna Kopińska pokazuje jak przerażające w skutkach dla jednostki mogą być zaniedbania państwa w wypełnianiu roli gwaranta praw człowieka”. DRAGINJA NADAZDIN, dyrektorka Amnesty International Polska

„Książka Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie to aktualna wersja baśni Nowe szaty króla Hansa Chrystiana Andersena. Justyna Kopińska optymistycznie opowiada nam, że przy całym społecznym zakłamaniu wokół "domu dziecka" siostry Bernadetty znaleźli się na szczęście: jedno dziecko, jedna pani nauczycielka, jedna pani prokurator, policjant i psycholog, aby reszta zobaczyła, że KRÓL JEST NAGI”. PAWEŁ MOCZYDŁOWSKI, były szef więziennictwa

Data wydania: 2019-10-30
ISBN: 978-83-8139-495-6, 9788381394956
Wydawnictwo: Świat Książki
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 232
dodana przez: chudini0505
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Justyna Kopińska Justyna Kopińska Justyna Kopińska – polska dziennikarka prasowa, socjolożka, autorka reportaży. Jej twórczość przyniosła jej wiele nagród, m.in. jako pierwsza Polka została uhonorowana nagrodą European Press Prize[1], w 2015 była najczęściej nagradzaną polską dzi...

Pozostałe książki:

Polska odwraca oczy Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? Z nienawiści do kobiet Obłęd Lekarstwo dla duszy
Wszystkie książki Justyna Kopińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piekło to inni

{} WYBÓR REDAKCJI
16.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Długo przyszło mi czekać na tę książkę, ale było warto, bo reportaż Justyny Kopińskiej to książka ważna, otwierająca oczy na zło i tak bardzo potrzebna w jego demaskowaniu. Nie wszystkim zapewne się spodoba, a niektórych może i urazi swą bezpośredniością. Mimo to szczerze ją polecam, szczególnie tym, którzy myślą i czują, są wrażliwi na krzywdę in... {} Recenzja książki Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

@MAD_ABOUT_YOU@MAD_ABOUT_YOU {}× 31

Gestapo w habitach

17.03.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kolejny raz brakuje mi słów. Przecież to wszystko działo się nie tak dawno. To historia, która może człowieka załamać. Myśli w trakcie czytania książki? Gestapo w habitach. Sadyzm. Niewyobrażalna skala okrucieństwa. Przez tak długi czas. Brak właściwej reakcji otoczenia. Przyzwolenie instytucjonalne na takie akty barbarzyństwa, bestialstwa, dem... {} Recenzja książki Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

{}× 13

Nie taki Święty/a

30.12.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nie do końca jestem usatysfakcjonowana po lekturze. Mamy tu opisane okrutne praktyki, które przez zaślepienie świętością świętych nie ujrzały bardzo długo światła dziennego. Początek bardzo dobrze wprowadza w temat i pokazuje związek pomiędzy sierocińcem, a wydarzeniami w późniejszych latach. Ukazanie destrukcyjnego działania i wymyślnych kar/ zac... {} Recenzja książki Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

@malinka.a@malinka.a {}× 7

OFIARY SIOSTRY ZAKONNEJ

11.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Nadal pragnę się zabić, ale chyba boję się śmierci tak samo jak życia”. CZY BÓG WYBACZY SIOSTRZE BERNADETCIE? To obszerny reportaż, który chociaż w części oddaje sprawiedliwość pokrzywdzonym dzieciom w ośrodku wychowawczym prowadzonym przez siostry boromeuszki. Justyna Kopińska poprzez rozmowy z ofiarami, oprawcami i ludźmi, którzy po prostu uda... {} Recenzja książki Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

@anetakul92@anetakul92 {}× 5

Moja opinia o książce

Opinie

@Johnson
2020-02-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 📚2020 Polskie Posiadam Reportaż

Bezmiar
Okrucieństwa, zbydlęcenia, zwierzęcych zachowań. To co Justyna Kopińska opisała w tej książce, w tym reportażu wykracza poza granice ludzkiego pojmowania. Jakbym czytał relacje z obozu koncentracyjnego a nie z sierocińca. Jakby zamiast habitów sióstr zakonnych Bromeuszek były mundury żołnierzy niemieckich za drugiej wojny. Jak można tak traktować dzieci? Jak można tworzyć terror w tak zinstytucjonalizowanej formie i to jeszcze w placówce, która miała tym młodym ludziom, tym dzieciom zastępować DOM? Bicia, system kar, wszechobecne gwałty, poniżenie, terror psychiczny i jeszcze raz przemoc. Naprawdę mocno powinniśmy się jako społeczeństwo kopnąć w główkę ze zbytnim uważaniem, że ksiądz czy zakonnica to świętość. Żadna świętość, abstrahując już od religii (to osobny temat w Polsce…) każdą, powtarzam KAŻDĄ instytucję tworzą ludzie. W tym psychopaci i zwyrodnialcy. Również wśród zakonnic. Zero kontroli, zero nadzoru nad placówką i efekt jaki jest każdy widzi, bo przecież „nie do pomyślenia, żeby zakonnice robiły takie rzeczy”. Trochę chaotyczna ta opinia, ale szczerze mówiąc nie bardzo wiem, co mogę napisać o tej książce. Podczas lektury po prostu szok i niedowierzanie, że takie rzeczy w ogóle są możliwe. Pani Justyna podjęła się ważnego i bardzo trudnego tematu za co można jej tylko podziękować. Uważam, że warto zapoznać się z tą książką. A już szczególnie powinni się z nią zapoznać włodarze miast,...

{}× 33 | Komentarze (7) | link |
@aga.kusi_poczta.fm
2021-02-18

To jest bardzo wymagająca książka.. pełna prawdy, dlatego czytanie aż boli

{}× 10 | link |
@Booka
2019-01-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Literatura faktu E-Booki

Sięgając po reportaż Justyny Kopińskiej, wiedziałam czego mogę się spodziewać, nie tylko ze słyszenia przed laty głośnej medialnie sprawy siostry Bernadetty, ale też dzięki lekturze „Diabelskiego nasienia” oraz dzięki filmom, takim jak np. „Siostry Magdalenki”. Dlatego nie było dla mnie wielką nowością to, co mogłam tu przeczytać. Jedyną różnicą, jaka dzieli wspomnianą przeze mnie wcześniej książkę i film, jest fakt, iż wydarzenia opisywane w „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie” działy się na tzw. „naszym rodzimym podwórku”, a co bardziej szokujące: stosunkowo niedawno - już w XXI wieku. Tu mamy Zabrze, Ośrodek Wychowawczy Sióstr św. Karola Boromeusza. I, choć możemy podczas czytania spotkać się z opisywaniem wydarzeń datowanych na lata nam współczesne, to niejednokrotnie aż chce się krzyknąć: „Witaj średniowiecze!”.

Spotkać się tu możemy z licznymi (i wstrząsającymi) zeznaniami tych dzieci, które opowiedziały w prokuraturze o wydarzeniach z ośrodka. Jak więc nietrudno się domyślić możemy tu przeczytać o siostrach „miłosiernych”, mających pełnić zadania, dydaktyczne, wychowawcze, które w całym swoim oddaniu dla wychowanków (czytaj: repertuarze/szerokim wachlarzu kar) fizycznie i psychicznie maltretowały swoich podopiecznych. Bicie czym popadnie, znęcanie się (na porządku dziennym), absurdalne „średniowieczne” kary, przyzwalanie na gwałty – to tylko nieliczne „cudowne metody wychowawcze”, o jakich tu możemy przeczytać, na które siostry „tak zwanego miłosierdzia” mia...

{}× 4 | Komentarze (1) | link |
@Ewelina229
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam

Strona 105
"W maju 2007 roku rozpoczęły się wielogodzinne przesłuchania. Dla psycholog, prokurator i policjantów przeżycia dzieci z ośrodka były jak opowieść z zamierzchłych czasów. A na pewno nie historia, która wydarzyła się w XXI wieku tuż obok nich."
Strona 169
"I nagle wybuchał płaczem i zaczynał mówić: Mnie też to robili, później musiałem brać takie czarne tabletki na biegunkę"

Historię (niestety przerażającą) o siostrach z Zabrza zapewne kojarzy większość z Was, czytałam książkę a właściwie reportaż i nie potrafiłam ( zresztą nadal nie potrafię) myśleć i mówić o treści bez emocji.. jest ciężka, jest porażająco bolesna kiedy myślisz o wszystkich latach tych biednych dzieci spędzonych w tym "więzieniu", który przecież miał być ich domem. Smutne jest to, że zawiódł CZŁOWIEK, chociaż chwilami zastanawiam się czy człowiek to dobre określenie dla tych kobiet. Jestem pewna, że tutaj oszukała nas siła moralna tytułu ZAKONNICA.Miejsce, które miało być dla tych dzieci bezpieczną przystanią okazało się nie mniej gorsze niż piekło.Zawiodło tutaj tak wielu ludzi począwszy od nauczycieli po wizytatorów, że aż trudno w to uwierzyć i zadajesz sobie pytanie jak to jest możliwe, że tyle osób przez lata przechodziło obojętnie obok krzywdy tych niewinnych dzieci...
Przytłacza mnie myśl, że takich i podobnych miejsc jest niestety dużo dużo więcej, i gdzieś cierpi niejedno dziecko, które zamiast usłyszeć słowo kocham, myśli jak przetrwać by nie być bitym, gwałconym ...

{}× 3 | link |
@Ewik
2019-01-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Książka przygotowana z niesamowitą dbałością. Historia opowiedziana z wyważeniem i szacunkiem do osób biorących w niej udział. Ale sama historia jest naprawdę okropna i straszna. Momentami emocjonalnie trudno mi było poradzić sobie z tym, co autorka odkrywała na kolejnych stronach...

{}× 3 | link |
@malinka.a
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Lekka/ życiowa (przeczytane) Wydawnictwo Świat Książki Przeczytane w 2018
@Brzezinkowa
2020-06-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Słynna siostra Bernadetta. Jak to mówią „z Bogiem na ustach” krzywdziła swoich podopiecznych. Znęcała się nad nimi fizycznie i psychicznie. Mimo, że zasądzono jej odsiadkę nie uważam, żeby był to sprawiedliwy wyrok. Jej działania będą przechodzić z pokolenia na pokolenie a przemoc rodzi przemoc. To co się tam działo jest nie do pomyślenia, a najgorsze, że ona nie znajduje w sobie winy. Niestety nikt przez tyle lat nie zatrzymał tej karuzeli nienawiści. Nikt nic nie widział, nie słyszał... Może się wydawać, że to kolejny przykład zdeprawowania Kościoła. Jednak warto pamiętać, że to jego wycinek - margines. Książka w formie reportażu, z mnóstwem faktów i odwołaniami do akt sprawy. Kiedyś było o tym głośno teraz cisza, ale mimo wszystko warto pamiętać, że nigdy nie należy ufać bezgranicznie...

{}× 1 | link |
@werciajakubiak
2021-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Agnez
2021-09-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@strazniczkaksiazekx
2021-08-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@anna.szmelak
2021-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Hanka
2021-07-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane wydanie tradycyjne
@anna.madrakowska
2021-05-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2021-01-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@koniu
2020-12-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl