Dary bogów

Witold Jabłoński
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Dary bogów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

Czyta: zespół aktorów (superprodukcja) Długość nagrania: 10 godzin 2 minuty Posłuchaj opowieści ze świata słowiańskich bogów! • Pierwsza superprodukcja Audioteki sięgająca do mitologii słowiańskiej • Czternaście niesamowitych opowieści • Mistrzowska narracja Wiktora Zborowskiego Posłuchajcie opowieści starego bajarza... Kiedy bogowie ciskali piorunami, rusałki tańczyły w księżycowym blasku, a krwiożercze zmory i wilkołaki pustoszyły ludzkie siedliska. Świadkiem owych przedwiecznych zdarzeń nie był żaden śmiertelnik. Nieśmiertelni przekazali opowieści o tych dniach najstarszym ludziom, a dziadowie i ojcowie swoim synom i wnukom. Tak właśnie, powtarzane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, przetrwały do dziś. Wybierzcie się z nami na błogie łąki Wyraju oraz na jałowe pustkowia tajemniczej i groźnej Krainy Zmarłych, poznawać ich odwieczne tajemnice. reżyseria: Tomasz Robaczewski w rolach głównych: Narrator - Wiktor Zborowski Mokosza - Magdalena Cielecka Białobóg/Swaróg/Perun - Jacek Król Czarnobóg - Jakub Wieczorek Dziewanna/Marzanna - Marta Kurzak Chors - Przemysław Stippa Jutrzenka - Justyna Kowalska Swarożyc - Paweł Ciołkosz Strzybóg - Robert Jarociński Jarowit - Stefan Pawłowski Dola - Julia Kołakowska Trygław - Łukasz Lewandowski Weles - Przemysław Nikiel Trojan - Mateusz Kwiecień Jaga - Anna Sztejner w pozostałych rolach: Adam Bauman, Cezary Kwieciński, Krzysztof Cybiński, Bożena Furczyk, Janusz German, Grzegorz Kwiecień, Marta Markowicz, Michał Podsiadło, Kamil Pruban, Szymon Roszak, Janusz Wituch, Anna Wodzyńska, Barbara Zielińska udźwiękowienie i mix: Szymon Orfin wykorzystano utwory muzyczne z Audio Network realizacja: Studio TORT produkcja: Audioteka
Data wydania: 2018-09-25
Wydawnictwo: Audioteka
Seria: Superprodukcje Audioteki
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Witold Jabłoński Witold Jabłoński
Urodzony w 1957 roku w Polsce (Łódź)
Witold Jabłoński jest pisarzem, tłumaczem, kusicielem, estetą, lekkostrawnym cynikiem. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim, mieszka i pracuje w Łodzi. Uprawia fantasy historyczną (cykl „Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer”, „Fryne hetera”, „Słow...

Pozostałe książki:

Dary bogów Uczeń czarnoksiężnika Popiel Metamorfozy Odźwierny Księga strachu Ogród miłości FRYNE HETERA Korund i salamandra Szrama Trupi korowód Dzieci nocy Słowiańskie koszmary Awanturnik Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2013 Miasto Nawiedzonych Następca Operacja Żmija Słowo i miecz Tajemnica baronessy Wanda Kochanek Czerwonej Gwiazdy Księga Welesa Maszyna życzeń i inne opowiadania Neolegendy krakowskie Ochrona przeciwporażeniowa w urządzeniach elektroenergetycznych niskiego i wysokiego napięcia Prawdziwa historia Frankensteina. Nowożytny Prometeusz Rezerwat dla naukowców część I Tam Là-bas Uczennica chińskiej kurtyzany Ślepy demon. Sieciech Ślepy demon. Zbigniew
Wszystkie książki Witold Jabłoński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Na początku było Jajo...

WYBÓR REDAKCJI
18.06.2020

"Dary bogów" Witolda Jabłońskiego to zbiór mitów i baśni słowiańskich. Autor narratorem swojej opowieści uczynił bajarza, który snuje swoją klechdę przy kuflu piwa. Jednocześnie opowiada historię dawno zapomnianych bóstw słowiańskich i legendy o dobrze nam znanych postaciach. Całość jest zgrabnie przez Jabłońskiego ze sobą połączona, tak że każda ... Recenzja książki Dary bogów

@Tanashiri@Tanashiri × 18

"Dary bogów" Witold Jabłoński

WYBÓR REDAKCJI
19.09.2022

O tym, że nasze dzieci uczą się w szkole o mitach greckich i rzymskich, ale o słowiańskich bogach wiedzą mniej niż mało nie ma potrzeby wspominać, jest to ogólnie znana prawda. Popiel, Piast, Świętowit, jak ktoś jest bardziej oblatany to świątynia w Arkonie i chrześcijaństwo wraz ze ścinaniem świętych dębów, to jest mniej więcej wszystko, czeg... Recenzja książki Dary bogów

@S.anna@S.anna × 14

Cudowna podróż

2.01.2021

Świat dziś to globalna wioska. Granice bywają jedynie symboliczne, a łatwość pokonywania wielkich odległości sprawia, że każdy przy odrobinie chęci i pieniędzy może być obywatelem świata. To wszystko sprawia, że często zachłystujemy się tym co inne, obce – przejmujemy zwyczaje i tradycje, nie znając dobrze własnych. W podręcznikach do języka po... Recenzja książki Dary bogów

@ania_gt@ania_gt × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@sandrajasona
@sandrajasona
2020-02-25
10 /10
Przeczytane Przeczytane w 2020 Historia

Czternaście opowieści stworzonych przez autora, opowiedzianych przez bajarza (pod każdą jest informacja skąd autor brał informacje, co jest uzupełnieniem, a co ewentualnie wymyślił) Pozycja zawiera posłowie, w której pisarz wyjaśnia pewne zagadnienia dotyczące mitologii słowiańskiej, wymienia autorów najnowszych badań, na końcu są wymienieni i opisani bogowie i najważniejsze święta.
Świat stworzony przez autora bawi się z czytelnikiem Urokliwe powstanie świata, stworzenie lądów i człowieka. Przyroda gra główną rolę i zjawiska atmosferyczne. Czerwone zachody słońca, powstanie miesięcy, księżyca, słońca, fazy przypływów, odpływów, ale także skąd wilki, bociany i te zjawy opiekujące się ludźmi, albo straszące na każdym kroku. Czytało się jak bajkę, fantasy – bazującą na naszej tradycji. Nawiązania do późniejszej religii chrześcijańskiej. Dla każdego lubującego się w czytaniu fantasy z podłożem religii Słowian to obowiązkowa pozycja do przeczytania. Mity opowiedziane w zupełnie inny sposób, intrygująco to mało powiedziane.

× 13 | link |
@mala_mi
2022-10-13
3 /10
Przeczytane 2022

Zaraz na samym początku autor wyjaśnia, że książkę napisał, gdyż miał potrzebę twórczą stworzenia fabularyzowanej wersji rodzimych mitów, oraz z konieczności wypełnienia luki wytworzonej w świadomości Polaków przez brak rodzimego eposu. Czyli ”czasami człowiek musi, inaczej się udusi”. No i niestety to widać. Książka niespójna – styl nawiązujący do opowieści starego bajarza raz próbuje być archaiczny, raz porzuca tę manierę . Postaci bogów i bohaterów posklejane są z mitów słowiańskich, germańskich, bałtyckich i pomieszane w dziwaczny sposób. Mokosz raz jest Marzanną a raz Dziewanną, Swarożyc raz występuje jako Dadźbóg, raz jako Perun, postać Jaromira/Jaryły w ogóle przedstawiona jest chyba w oderwaniu od pierwotnego znaczenia w mitologii słowiańskiej. I wprawdzie byłoby to w porządku gdyby autor, jak sam mówi, chciał przekazać czytelnikom autorską wizję rodzimych mitów. Nijak się to ma jednak do potrzeby zapełniania luki w wiedzy na ten temat. No i jeszcze rzecz, która mnie denerwował najbardziej – sposób przedstawiania postaci kobiecych. Boginie słowiańskie miały potężną moc – tu tego nie widać. Definiowane są przez swoje funkcje wobec mężczyzn, ich dziedziny są pomniejszane, a sylwetki sprowadzane do roli matki, żony, opiekunki, towarzyszki, służki, banitki. Stoi to trochę w sprzeczności z wyrażonym przez autora we wprowadzeniu stwierdzeniem o znacząco lepszej pozycji kobiety w społeczeństwie przedchrześcijańskim.
Wydaje mi się, że jakkolwiek założenie patronując...

× 10 | link |
@beata87
2019-11-17
10 /10
Z mitologią słowiańską Najukochańsze

Absolutnie genialne słuchowisko.
Opowiadania przybliżające nam dziedzictwo naszych praprzodków - mitologię słowiańską, to strzał w dziesiątkę. Zawsze bolałam, że więcej wiemy o mitologiach starożytnych Greków, Rzymian, Celtów... niż o wierzeniach przedchrześcijańskich Słowian. Te opowiadania mitologiczne powinny być także w kanonie lektur. A już audiobook jest mistrzostwem świata. Opowieści snute głosem bajarza (w tej roli niesamowity Wiktor Zborowski), przy ognisku, przeplatane dialogami mitycznych istot... Nie sposób określić wspaniałości i niepowtarzalności słuchowiska. Czekałam na nie z utęsknieniem i doczekałam się arcydzieła. Ocena zdecydowanie wysoko ponad skalą!

× 3 | link |
@ania_gt
2021-01-02
10 /10
Przeczytane Słowiańskie klimaty Mitologie świata

Świetna pozycja. Obowiązkowa lektura dla każdego zainteresowanego historią i wierzeniami Słowian. Konwencja baśniowa w przyjemny sposób przybliża wierzenia i mitologię naszych przodków.

× 3 | link |
@anna117
2024-03-19
9 /10
Przeczytane Ebooki

Wszyscy znamy mitologię grecką, a prawie nic nie wiemy o mitach słowiańskich. Ta książka może to zmienić. Po przeczytaniu będziecie naprawdę dużo wiedzieć o mitologii naszych przodków. Poznacie słowiańskie bóstwa, święta i wierzenia.

Polecam przeczytanie tej książki. We wstępie autor zawarł wiele rzeczowych informacji na temat pogańskich wierzeń Słowian oraz wyjaśnił powody zniknięcia tej religii.
Na końcu w dodatkach zawarte zostały ciekawe informacje o bogach i świętach słowiańskich. Bogata bibliografia i częste odwołania autora do innych pisarzy pozwolą wszystkim zainteresowanym na pogłębienie wiedzy w tym temacie.

Zasadnicza część książki to baśniowe opowieści o powstaniu świata i przygodach bogów i bohaterów. Mają formę swobodnej gawędy. Czyta się je świetnie. Myślę, że niektóre z nich bardzo zainteresowałyby dzieci w wieku szkolnym.
Mnie bardzo się spodobały.

Czytajcie. Poznajcie przygody Swaroga, Czarnoboga, Welesa, Chorsa, Śwarożyca, Trygława, Trojana, Jarowita i Matki Mokoszy.
Poznajcie wierzenia naszych przodków.
Bardzo polecam.
Naprawdę warto!

× 1 | link |
@Bibliotecznie
2021-12-19
7 /10
Przeczytane

"Dary bogów" Witolda Jabłońskiego to kolejna słowiańska pozycja, którą z przyjemnością przeczytałam. Jest to pierwszy tom cyklu Saga Słowiańska, a kolejne części już czekają na półce na swoją kolej.
Autor nie prezentuje w swojej książce aktualnego stanu wiedzy o mitologii słowiańskiej, ale własne interpretacje mitów, których przetrwało do dzisiaj bardzo niewiele. Luki uzupełnia łatkami z innych mitologii, które w mniejszym lub większym stopniu pasują przez analogię do tego, co u nas zaginęło. Szkoda, że nie udało się spisać słowiańskich wierzeń i legend, które z pewnością były pełne interesujących szczegółów i wyjaśniały styl życia naszych przodków i ich spojrzenie na świat.
Wraz z bajarzem, którego autor prezentuje jako staruszka opowiadającego legendy przy ognisku, poznajemy zawiłości panteonu słowiańskich bóstw, a także historie o początku świata i stworzeniu człowieka. Stylizowany na archaiczny język bajarza dopełnia atmosfery dawnych czasów. Polecam osobom, które już trochę o słowiańskich bogach wiedzą. Łatwiej się będzie połapać w opisywanych zawiłościach :-)

| link |
@DZIKA_BESTIA
2024-02-08
6 /10
Przeczytane
@Zorg
@Zorg
2024-01-22
1 /10
@lu369lu
2023-12-25
5 /10
Przeczytane
@S.anna
2022-08-23
4 /10
Przeczytane Literatura polska Miałam, oddałam
@nemesis
@nemesis
2022-03-16
7 /10
Przeczytane Mitologia słowiańska/Słowianie
@PonuryDziadyga
2021-12-28
7 /10
Przeczytane 2020
@renata181075
@renata181075
2021-10-09
7 /10
Przeczytane
@witwona
2021-08-22
8 /10
Przeczytane
GA
@garbos
2021-02-26
5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dary bogów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Popiel
Popiel
Witold Jabłoński
7.9/10
Dawno, dawno temu, w czasach, które zaginęły już w pomorcie dziejów, ziemiami naszych przodków wstr...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl