Dziennik kasztelana

Evžen Boček
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Dziennik kasztelana
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Ta powieść chwyta za gardło i trzyma do ostatniej strony! Zmęczony metropolią Wiktor wyjeżdża z Pragi, by zostać kasztelanem morawskiego zamku. Pragnie odnaleźć wewnętrzną równowagę i zażegnać kryzys małżeński. Jednak wizja spokojnego życia wśród zabytkowych mebli i dzieł sztuki szybko odchodzi w zapomnienie. Na zamku czeka dość zagadkowy personel oraz… demony przeszłości. Tajemnicze odgłosy i niewyjaśnione zdarzenia przejmują władzę nad Wiktorem i jego rodziną. Czy mają swoje wytłumaczenie? Czy racjonalny umysł Wiktora rozwikła tajemnicę zamku? Pamiętajcie: niczemu się tutaj nie dziwcie! Evžen Boček - kasztelan, autor bestsellerowej Ostatniej arystokratki i Arystokratki w ukropie.
Tytuł oryginalny: Deník kastelána
Data wydania: 2017-01-27
ISBN: 978-83-944783-6-0, 9788394478360
Wydawnictwo: Stara Szkoła
Stron: 218

Autor

Evžen Boček Evžen Boček
Urodzony 6 października 1966 roku
Jeden z najpoczytniejszych i najbardziej znanych za granicą czeskich pisarzy. Na Uniwersytecie Masaryka w Brnie ukończył bohemistykę i historię, a po studiach pracował krótko jako nauczyciel w szkole. Zanim zaczął pisać książki Evžen Boček pracował ...

Pozostałe książki:

Ostatnia arystokratka Arystokratka w ukropie Arystokratka na koniu Arystokratka i fala przestępstw na zamku Kostka Arystokratka na królewskim dworze Dziennik kasztelana Arystokratka pod ostrzałem miłości vol. 1 Arystokratka pod ostrzałem miłości vol. 2
Wszystkie książki Evžen Boček

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czesko

2.03.2021

Zachwycona serią o arystokratce w sumie po książce spodziewałam się wybuchów śmiechu. Ta powieść taka nie jest, choć i tu jest zamek, i tam jest zamek. Nie jest też smutna, choć wiele więcej jest tu smutku niż w arystokratkach. Jest trochę humoru, bardziej opartego na drwinie ze świata niż na zabawnych gagach jak w arystokratce. Jest tu trochę wię... Recenzja książki Dziennik kasztelana

@Renax@Renax × 26

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2021-07-29
5 /10
Przeczytane Audiobook Czytadła L. czeska i słowacka

„Ta powieść chwyta za gardło i trzyma do ostatniej strony!”, nic bardziej mylnego, raczej przeciętne czytadło. Zaczęłam poznawać twórczość Bočeka od „Pamiętnika kasztelana”. Następnie zaczęłam słuchać „Ostatnią arystokratkę” i jakie było moje zdziwienie, gdy obie powieści okazały się bliźniacze. W obu wypadkach trzyosobowa rodzina obejmuje rządy na zamku, gdzie spotyka trójkę dość dziwnych pracowników. W tym wypadku narratorem jest Wiktor, który ucieka z Pragi, aby zostań Kasztelanem Zamku na Morawach. Dziwne, że człowiek, który niezbyt dobrze orientuje się w ekonomii, bez doświadczenia zostaje właściwie Dyrektorem Muzeum, jakim jest ten Zamek. Jego małżeństwo się sypie, a więc wymyślił dość dziwny sposób na uratowanie swojego małżeństwa. Ściąga na prowincję swoją żonę, która ma doktorat z socjologii i nagraną pracą na uniwersytecie, i myśli, że zacznie tam sprzedawać bilety i myć okna z zachwytem. Najlepiej charakteryzuje Wiktora zdanie o swojej żonie: "Tylko dlaczego, do cholery, wciąż nie może zrozumieć, że to, czego tak jej brakuje, to same niepotrzebne rzeczy? Po co jej to wszystko? Cała ta quasi-kultura, koślawe pląsy beznogich artystów, wszystkie te gadki o gównie?” On się zmienił, a więc cały otoczenie powinno myśleć jak on. Niestety Wiktor nie wzbudził mojej sympatii.
Dość dziwny jest to pamiętnik człowieka, który ucieka od świata, chociaż miejscami jego rozmyślania na temat współczesnej kultury są dość ciekawe. Szkoda, że bohaterowie są jednowymiarowi i doś...

× 22 | Komentarze (1) | link |
@Justyna_K
2020-02-20
6 /10
Przeczytane

 " Ta powieść chwyta za gardło i trzyma do ostatniej strony " - nic bardziej mylnego. Z początku udało się stworzyć autorowi dobry, klimatyczny nastrój starego zamku przepełnionego dziwnymi zjawiskami.

 " Wreszcie odnalazłem swoją mantrę: Niczemu się tutaj nie dziwić." - w zamku nocą słychać tajemnicze kroki, gramofon sam zaczyna grać w środku nocy, rozszalałe stado psów umiera nagle w dziwnych konwulsjach, na ścianie w gabinecie pojawiają się dziwne odciski jakby dłoni.....

Niestety bardzo szybko klimat powieści grozy znika z kart książki i otrzymujemy dobrą, obyczajową historyjkę, wyciąg z kilku miesięcy życia kasztelana, jego rodziny i współpracowników. Bohaterowie przeżywają kilka traumatycznych sytuacji , czasem można się uśmiechnąć, ponieważ autor za pośrednictwem Kasztelana, w niezwykle trafny, celny sposób komentuje otaczającą go rzeczywistość.
 Nie uważam, żeby książka ta posiadała jakieś złe strony. Niepotrzebnie moim zdaniem została zarekomendowana jako powieść chwytająca za gardło, z demonami przeszłości . Może źle nastawić potencjalnego czytelnika i spowodować rozczarowanie. Owszem, zawiera kilka niewytłumaczalnych zjawisk ale tak naprawdę każdego w życiu mogą spotkać podobne, nie dające się racjonalnie wytłumaczyć sytuacje.  

Na całe szczęście książkę czyta się łatwo,szybko i bardzo przyjemnie. Polecam jako ciekawą, wielce oryginalną opowiastkę :) 

× 12 | link |
@Antytoksyna
2021-03-22
8 /10
Przeczytane e-book 2021 Literatura czeska Relaks z książką ❤️

Wygląda na to, że "Dziennik kasztelana" wpadł w moje ręce w odpowiednim momencie. Powiedzieć, że książkę przeczytałam to za mało - ja ją pochłonęłam. Od pierwszej do ostatniej strony na jednym wdechu.

Autorem dziennika jest młody, egocentryczny, znudzony życiem w stolicy mężczyzna, który obejmuje stanowisko kasztelana w należącym do państwa barokowym zamku. Zapoznaje się z obiektem, jego historią, a także nielicznym personelem, odkurza archiwa, czeka na przyjazd rodziny i początek nowego sezonu turystycznego. Niestety od dotychczasowych rozterek nie udaje mu się uciec, a w nowych okolicznościach przyjdzie mu pokonać wypiętrzoną niespodziewanie górę problemów. Obraz codziennego życia nietuzinkowych bohaterów w niebanalnym miejscu i towarzystwie zjawisk nadprzyrodzonych najwyraźniej poruszył we mnie jakąś uśpioną strunę i wywołał wypieki na twarzy. Szczerze mówiąc, nie do końca wiem co sprawiło, że nie mogłam oderwać się od tej i dziwnej i zwykłej historii. Być może jej klimat? Być może świetne połączenie humoru i trudnych ludzkich spraw? A może jej lekka i strawna forma?

Relaks z książką? Od teraz będzie mi się kojarzył z "Dziennikiem kasztelana ".


× 7 | link |
@ziellona
2020-02-15
7 /10
Przeczytane __Chce przeczytac __All_IN_One_

Ja się nie dziwię, że moja siostra nie była w stanie przeczytać do końca, gdy była sama w domu... CO ZA FANTASTYCZNE PIÓRO !
Dziennik kasztelana jest dziennikiem w pełni tego słowa znaczeniu. Rozpadający się zamek, remonty, strachy, administracyjne "pierepały", układy społeczne na Morawach - tak... tu jest wszystko. Fantastycznie napisany dziennik, rewelacyjnie przedstawione społeczne i zawodowe konotacje. I jeszcze to zmieniające się podejście kasztelana do pewnych spraw. Częściowo przypomina mi to słynny dziennik bazowego (chatara) dyżurującego w pewnej drewnianej chacie w Beskidach.

Jeśli nie należycie do osób bojących się własnego cienia, to polecam czytanie wieczorem, kiedy w domu wszystko skrzypi...

× 3 | link |
@emol
2024-04-21
4 /10
Przeczytane
@apo
2023-10-30
8 /10
Przeczytane
@S.anna
2022-08-03
6 /10
Przeczytane Literatura czeska i słowacka Mam
AN
@Ania04
2021-12-30
5 /10
Przeczytane
@ReniBook
@ReniBook
2021-10-02
5 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2022-03-02
8 /10
Przeczytane różne zagraniczne
@Renax
2021-03-02
9 /10
Przeczytane Humor Literatura obca
@tahti87
@tahti87
2020-06-25
10 /10
Przeczytane
@Oktaryna
@Oktaryna
2020-02-26
7 /10
Przeczytane 2017 > Legimi
@Beata_
2019-11-12
3 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
RY
@RyokoTomoka
2021-08-02
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziennik kasztelana. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl