Fabrykantka aniołków

Camilla Läckberg
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 90 ocen kanapowiczów
Fabrykantka aniołków
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 90 ocen kanapowiczów

Opis

Wielkanoc 1974. Z Valö, małej wyspy w pobliżu Fjällbacki, znika bez śladu rodzina. Na pięknie nakrytym świątecznym stole zostaje obiad wielkanocny, ale w domu nie ma nikogo, znikają wszyscy z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby.
Po latach Ebba wraca na wyspę jako dorosła kobieta. W rodzinnych stronach pragnie wraz z mężem otrząsnąć się po śmierci malutkiego synka. Postanawiają wyremontować i otworzyć dla gości stary ośrodek kolonijny, którym wiele lat temu zarządzał surowy ojciec Ebby.
Wkrótce po rozpoczęciu prac remontowych oboje omal nie giną w tajemniczym pożarze. Równie tajemnicze są stare ślady zaschnietej krwi odnalezione pod zerwaną podłogą w jadalni. Do akcji wkracza wkracza Patrik Hedström. Czy zdoła wyjaśnić zagadkę z przeszłości?
Saga kryminalna Camilli Läckberg osiągnęła światowy sukces czytelniczy. To nie tylko mroczne thrillery, ale również doskonałe powieści obyczajowe, znakomicie oddające klimat współczesnej szwedzkiej prowincji. Od lat zajmują czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów. Książki Läckberg przetłumaczono na ponad 35 języków. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się zdjęcia do międzynarodowej produkcji filmowej „Morderstwa we Fjällbace”, osnutej na kanwie jej powieści.
Camilla Läckberg, jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek, uznawana za mistrzynię skandynawskiego kryminału. Jest także autorką książeczki dla dzieci i dwóch książek kulinarnych.
Data wydania: 2012-05-16
ISBN: 978-83-7554-379-7, 9788375543797
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Czarna Owca
Cykl: Saga o Fjällbace, tom 8
Stron: 400
Mamy 8 innych wydań tej książki

Autor

Camilla Läckberg Camilla Läckberg
Urodzona 30 sierpnia 1974 roku w Szwecji (Fjällbacka)
Jean Edith "Camilla" Läckberg Eriksson – szwedzka autorka powieści kryminalnych, z wykształcenia ekonomistka. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Göteborgu. Ma dwoje dzieci (Willego i Meję) z pierwszego małżeństwa. W 2010 wyszła za mąż za Marti...

Pozostałe książki:

Ofiara losu Kamieniarz Księżniczka z lodu Kaznodzieja Niemiecki bękart
Wszystkie książki Camilla Läckberg

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Fabrykantka aniołków

21.02.2021

Po pierwszym zachwycie „Księżniczką z lodu”, z każdym kolejnym tomem „Sagi o Fjällbace” utwierdzam się w przekonaniu, że Camilla Läckberg rzeczywiście jest królową, ale schematów, powtórzeń, statyczności oraz nielogicznych rozwiązań. W powieści mamy jak zwykle kilka warstw czasowych – z początku XX wieku, z 1974 roku oraz współczesną. Nie będę na... Recenzja książki Fabrykantka aniołków

Fabrykantka aniołków

8.11.2019

Za mną kolejny już ósmy tom sagi o Fjällbace "Fabrykantka aniołków" od Camilla Läckberg. -‐--- Z małej wyspy Valö, niedaleko Fjällbace znika pięcioosobowa rodzina, wyjątkiem jest kilkuletnia dziewczynka, która jako jedyna została na wyspie. Po śmierci synka, Ebba wraz z mężem postanawia wrócić na wyspę Valö. Małżeństwo pragnie wyremontować st... Recenzja książki Fabrykantka aniołków

Fabrykantka aniołków

20.09.2013

Siadam wygodnie w fotelu. Pod ręką mam ciepłą herbatę gruszkowo-karmelową. W dłoniach trzymam słusznych gabarytów powieść mojej ulubionej autorki skandynawskich kryminałów. Camilla Läckberg po raz ósmy zabiera mnie w podróż Fjällbacki. Znów towarzyszę Erice i Patrikowi, z przyjemnością czytam o tym, co nowego słuchać w życiu bohaterów. Złoszczę się... Recenzja książki Fabrykantka aniołków

@milla@milla × 2

"Fabrykantka Aniołków"

9.02.2013

Wielkanoc 1974. Z Valö, małej wyspy w pobliżu Fjällbacki, znika bez śladu rodzina. Na pięknie nakrytym świątecznym stole zostaje obiad wielkanocny, ale w domu nie ma nikogo, znikają wszyscy z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby. Po latach Ebba wraca na wyspę jako dorosła kobieta. W rodzinnych stronach pragnie wraz z mężem otrząsnąć się po śmierci malut... Recenzja książki Fabrykantka aniołków

TA
@Talia
× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-05-07
6 /10
Przeczytane Posiadam Kryminały

I tym razem mi się spodobało. Siadam i czytałam od deski do deski z przerwą na sen. Część 8 to dla mnie część trzecia. Przeskoczyłam kilka wydarzeń w życiu Ericki i Anny. Ale autorka zręcznie wplata wydarzenia w narrację, więc można się połapać w wątku osobistym. W ogóle para Ericka Patrick jest moim zdaniem jedną z najsympatyczniejszych par, jakie czytałam. Wspierający się, z poczuciem humoru, pełni pozytywnej energii. Nie sposób nie uśmiechnąć się czytając ich losy.
W wątku kryminalnym tym razem cofamy się daleko, aż do roku 1917. Czy wydarzenia z przeszłości kształtują teraźniejszość? Czy grzechy przodków wpływają na to kim jesteśmy? Czy można rozliczyć się z przeszłością i przebaczyć sobie? Oto są pytania, z którymi zmierzają się bohaterowie tej części, bardziej i mniej pierwszoplanowi. Bo bohaterów mamy kilkoro. Pojawia się wątek neofaszyzmu i skrajnej prawicy w polityce. Jeden z bohaterów jest szefem takiej partii i stopniowo zdobywa coraz większy poklask i poparcie. Jak to się dzieje? Przykrywa się postulaty złe, krzywdzące, a zastępuje się je populistyczną papką, że trzeba bronić kraju, że obcy atakują, że nam zagrażają... Że tylko MY ich uchronimy. Tak mówi ta partia. Ale co odkrywa Ericka? Że pod płaszczykiem 'ochrony' czai się dywersja, jak mawia znane z podręczników językoznawczych zdanie. Że taki neonacjonalizm to tak naprawdę odradzający się faszyzm, który w rękach szaleńca kończy się masakrą.
Jest to wątek w książce ciekawy, a zarazem bardzo aktual...

× 13 | Komentarze (1) | link |
@Siostra_Kopciuszka
2022-07-05
4 /10
Przeczytane 👨 autor : Läckberg Camilla 📚Bieżące :)

Nie i Nie i właściwie to już mi się nie chce dalej pisać, bo wszystkie "ale", jakie mam do tej książki dokładnie opisała w swojej opinii@denudatio_pulpae, więc jak ktoś chce, proszę sobie przeczytać. Jeszcze tylko mogę dodać, że już mnie mdli od tych schematów, zwłaszcza jak kolejny raz czytam, jak to Eryka uskutecznia swoje "gorzkie żale" i zrzędzi, jak to ONA tylko się zajmuje dziećmi, a Patryk ciągle pracuje i pracuje, no bidulka jedna. Niestety ja podobnie jak@denudatio_pulpae, chętnie bym powiedziała "dość", ale na półce jeszcze dwie książki z tej serii...kiedyś pewnie przeczytam.

× 12 | link |
@jatymyoni
2020-08-01
7 /10
Przeczytane L. skandynawska Kryminał, sensacja, horror

W 1974 roku na małej wyspie w pobliżu Fjällbacki w tajemniczych okolicznościach znika cała rodzina oprócz rocznej córeczki Ebby. Poszukujący zastają w domu na nakrytym świątecznie stole obiad wielkanocny, ale brak biesiadników. Ojciec Ebby zarządzał ośrodkiem kolonijnym, który popadła w ruiną. Po latach wraca wraz z mężem Ebba i zamierza wyremontować ośrodek kolonijny. Niestety oboje mało nie giną w tajemniczym pożarze. Komuś ten pomysł się nie podoba. Równie tajemnicze są ślady krwi w jej domu rodzinnym, pod podłogą jadalni. Sprawą jak zwykle zajmuje się ekipa z Fjällbacki

Szkoda, że to już ostatni tom. Naprawdę dobry kryminał, bez papierowych postaci. Każdy z bohaterów jest wielowymiarowy, każdy ma coś za uszami. Jest pokazane życie każdej z ważnych postaci, a przez to możemy uczestniczyć w jakiś sposób w ich życiu.

× 10 | Komentarze (1) | link |
@Zuell_Zuell
2019-11-12
8 /10
Przeczytane

Camilla Lackberg w bardzo dobrej formie.
Kolejny gorący i emocjonujący, wciągający thriller. Mieszkańcy Fjallbacki dobrze pamiętają nierozwiązaną w latach siedemdziesiątych zagadkę dziwnego zaginięcia całej rodziny. Jedyna ocalała wówczas roczna dziewczynka Ebba wraca dziś do miasteczka, aby wraz z mężem zamieszkać w pustym domu rodzinnym. Zaczynają się przerażające zdarzenia.
Jak zwykle u Lackberg fakty najnowsze wiążą się z mrożącymi krew w żyłach historiami z dalekiej przeszłości. I jak zwykle autorka doskonale
przeplata momenty grozy i mrocznej tajemniczości z radosnymi familiarnymi wątkami obyczajowymi, co daje w efekcie kolejny mocny thriller, a zarazem lekką klimatycznie i łatwą w odbiorze powieść.

Każda kolejna książka autorstwa Camilli Lackberg jest bardzo podobna do poprzedniej. I konstrukcyjnie, i narracyjnie, i problematycznie, i klimatycznie.
I to jest wiadome. I to jest oczekiwane. Przecież to seria. Cykl. Saga. Dlaczego więc czytam tyle krytyki tych aspektów? I skąd tyle krytyki od zdeklarowanych i (paradoksalnie!) wiernych czytelników? Że powielanie. Że reprodukcja. Że reedycja.
Apeluję niniejszym: skoro kolejny już tom przedmiotowej serii nie sprostał Twoim – opiniodawco – gustom czytelniczym, poczuciu estetyki literackiej i artystycznej, czy potrzebom wizji kryminalnych, to nie sięgaj po następną pozycję pióra Autorki. I nie obniżaj surowo oceny danej książki tylko dlatego, że poprzednia część była relatywnie lepsza...
Ja jes...

× 6 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-21
4 /10
Przeczytane Bardziej obyczajowe, z lekkim dreszczykiem Thriller/kryminał/sensacja Mam w domu 📚

Nie, nie, nie! Czytałam i oczom nie mogłam uwierzyć.
Wszystko, co podobało mi się w poprzednich częściach, autorka postanowiła albo wyrzucić, albo zmodyfikować.
Dzięki temu wyszło z tego coś przewidywalnego i wtórnego, co mnie niestety rozczarowało.

Zacznijmy od pary głównych bohaterów, szczególnie Eriki. Jej zachowanie z książki na książkę stawało się coraz bardziej irytujące, ale w „Fabrykantce aniołków” osiągnęło szczyt nieracjonalności i głupoty. Narobiła im Läckberg dzieciaków i mimo to postanowiła, że Erika jednak będzie prowadzić swoje własne śledztwa, wyszło to bardzo mało realnie. Co tam trójka wrzeszczących maluchów w domu, ona musi prześcignąć Patrika, bo przecież mu się nie pochwali zdobytymi informacjami. O tym, że włamali im się do domu też nie powie, po co, ten jej mąż to jakiś policjant jest, czy coś?

Wątek Anny… to jest chyba najgorszy wątek tej książki. Nie będę Wam zdradzać szczegółów, ale momentami czułki mi opadały jak czytałam co ta kobieta wyprawia. Od początku serii jej zachowanie mnie wkurzało, ale to co się działo w tej części przeszło moje pojęcie. Nigdy nie lubiłam tej postaci, ale trochę współczucia dla niej miałam. Niestety już nie mam.

Następna rzecz, której się po prostu nie da nie zauważyć, to kolejna kobieta spodziewająca się dziecka. Nie wiem po co autorka tak mnoży te ciąże w serii. To już jest naprawdę męczące, nawet para lesbijek spodziewa się kolejnego dziecka, no ludzie! Jak jeszcze raz będę musiała cz...

× 6 | Komentarze (1) | link |
@sandrajasona
2019-11-10
6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2016

To już moje kolejne spotkanie z pisarką. Podoba mi się jej styl, lekkość pióra, łącznie wątków i przeplatanie teraźniejszości z przeszłością. Pisze według tego samego schematu, ale właśnie za to ją lubię. Jeśli chodzi o fabułę to z zainteresowaniem czekałam co będzie dalej, wątek bohaterki dobry, ale za to jej siostra wnerwia mnie coraz bardziej.

× 5 | link |
@Deutschland91
2022-04-28
8 /10
Przeczytane

Saga o Fjällbace ma to do siebie, że po skończonej części chce się poznać dalsze losy bohaterów. Fabuła jest owiana tajemnicami, nagłe zaginięcie całej rodziny w Wielką Sobotę, interesujące wątki z przeszłości które stopniowo układają się w jedną całość. Pewne rzeczy mnie irytowały szczególnie wątek homoseksualny zdecydowanie niepotrzebny, denerwująca Anna i chwilami Erika. Czasem mam też wrażenie, że autorka narzuca swoje przekonania innym. W książce są tu też poruszone różne tematy jak tragiczna śmierć dziecka, dorastanie w trudnej rodzinie gdzie dominuje przemoc. Końcówka mrozi krew w żyłach. I wątek, który zapowiada kolejny tom i nasuwa pytanie co będzie dalej.

× 2 | link |
@Pablopan
2012-05-29
10 /10
Przeczytane Camilla Läckberg

Rewelacja, ciężko się oderwać, a co najważniejsze tym razem (w przeciwieństwie do Latarnika) przeszłość łączy się z teraźniejszością bardzo bezpośrednio. Styl jest świetny, a akcja wartka. Lackberg znów w szczytowej formie. Polecam!

× 2 | link |
@frodo
2013-10-21
8 /10
Przeczytane

Z czterech przeczytanych do tej pory książek autorki - ta najbardziej była dla mnie interesująca i ciekawiła od początku do końca. Ale ci policjanci - ciepłe kluchy, no i znów wszechwiedząca Erika.

× 2 | link |
@klaudia.nogajczyk
2020-03-14
6 /10
Przeczytane Biblioteczne Łupy Seria

Zastanawialiście się kiedyś, na ile cechy wyglądu, charakteru, czy skłonności do popełnienia złych czynów są dziedziczne, przechodzą z pokolenia na pokolenie? Tytułowa "Fabrykantka Aniołków" jest legendarną postacią, którą straszy się niegrzeczne szwedzkie dzieci i, której grzech, niezdolność do miłości, zostawia ślad na życiu, przyszłego pokolenia. Dagmar, Laura, Ines to kobiety, które nie doświadczyły w swoim życiu, krztyny dobrego uczucia, zainteresowania, akceptacji. Czy najmłodszej Ebbie, żyjącej w cieniu tragedii, jaką była śmierć jej synka Vincenta, uda się prowadzić normalne życie, razem z mężem Mortenem, w domu na wyspie Valo?. Oprócz historii rzeczonych kobiet, których losy stykają się w retrospekcjach i wspomnieniach, znanego i lubianego policjanta Gosty, dla którego sprawa Ebby i zaginięcia rodziny Elvander, posiada osobisty wymiar. Kolejnym elementem książki jest polityka, za sprawą działalności, partii narodowej "Przyjaciół Szwecji" oraz tajemnica, która na zawsze połączyła piątkę przyjaciół: Jona, Sebastiana, Josefa, Percy'ego oraz Leona, do tego kolejne perypetie rodziny Falck-Hedstroem i jak zawsze, także i w tej części, nic nie jest takie jakim się zdaje, a ludzie nie są tymi, za których się podają. Ja się wciągnęłam i niezmiennie polecam.

× 1 | link |
@tilana
2012-08-24
10 /10
Przeczytane

Nie zawiodłam się ani trochę tą książke. Pani Lackberg pokazała swoją klase. Jest wciągająca, zastanawiająca, gdzie akcja ciągle się toczy. Czystając myślałam, że jestem pewna zakonczenia lecz jak sie okazało myliłam się. Oby więcej było takich książek, już nie mogę się doczekać co następnego wymyśli autorka. Polecam!!!

× 1 | link |
MS
2012-06-20
10 /10

Jak zwykle wciagajaca i z zaskakujacym zaskoczeniem. Dla podbudowania czytelnika:-) tym razem jeden z watkow mozna dosyc latwo "rozgryzc". Straszne jest tylko to, ze niektore z wydarzen w ksiazce nie sa tylko fikcja. Moge powiedziec ze juz czekam na kolejna.

× 1 | link |
@book.book.pl
2023-02-24
8 /10
Przeczytane

Dobrze się czyta, kolejny fantastyczny tom sagi, bardzo polecam

× 1 | link |
@BarbaraMaster
2020-10-24
8 /10
Przeczytane Posiadam

Jest to moja pierwsza książka tej autorki i na pewno wiem, że nie ostatnia, jednak o ile mnie pamięć nie myli to jest to pierwszy przeczytany kryminał w "karierze" czytelniczej.
Jest to książka z rodzaju tych książek jakie w swoim życiu przeczytałam przy której przy każdym następnym rozdziale, następnej kartce często niejeden z nas mówi sobie: ,,Jeszcze tylko jedna kartka, jeden rozdział i zabiorę się za to co mam do zrobienia"
W trakcie czytania tej książki wiele razy zmieniałam swoje podejrzenia co do osoby która zamordowała rodzinę w ośrodku kolonijnym, prawie do końca myślałam, że to mąż Ebby.
Ta książka pokazuje nam że dziecko nie zawsze musi powielać schematy reprezentowane przez swoich rodziców. To, że nasz ojciec czy matka robili coś złego nie oznacza, że nasze dziecko w przyszłości też będzie robiło rzeczy złe i nie można od razu z góry założyć , że skoro "Twoja matka była zła i dopuściła się złego to Ty jako jej córka będziesz także robić złe rzeczy.
Zdarza się również tak, że osoby które nie były otaczane miłością przez swoich rodziców w przyszłości mogą mieć problem z okazywaniem uczuć własnemu potomstwu tak jak to zostało zaprezentowane na przykładzie Dagmar i jej córki Laury.
Jeszcze jednym ważnym tematem poruszonym w tej książce jest sprawa tego ile człowiek jest w stanie poświęcić dla miłości ten wątek natomiast został zobrazowany} na przykładzie Dagmar i Hermana oraz Iii i Krautza.
Pamiętać również należy, że zanim podejmiemy jaką...

| link |
@tytania23
2012-10-14
10 /10
Przeczytane Szwecja

Pięć gwiazdek jak zwykle :) Im więcej części tym lepsze.....:) Czytać,nie obijać się ;) !!!!!

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Życie go nauczyło, że wstyd nie pali tak bardzo, jeśli się go rozcieńczy dobrą whisky.”
#
“Dawne tajemnice powinny pozostać w mroku, w którym się zrodziły.”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Księżniczka z lodu
Księżniczka z lodu
Camilla Läckberg
7.4/10
W niewielkiej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji, wśród małej, zamkniętej społeczności, gdz...
Kaznodzieja
Kaznodzieja
Camilla Läckberg
7.8/10
Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede stają przed skomplikowaną zagadką. Próbuj...
Kamieniarz
Kamieniarz
Camilla Läckberg
8.1/10
Październikowy poranek we Fjällbace. Rybak Frans Bengtsson wypłynął łódką, aby opróżnić więcierze, ...
Ofiara losu
Ofiara losu
Camilla Läckberg
7.8/10
Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie bez śladów nie...
Niemiecki bękart
Niemiecki bękart
Camilla Läckberg
8.1/10
Jakie tajemnice z przeszłości mogą tłumaczyć dzisiejsze złe postępki? Dlaczego matka Eriki Falck wś...
Syrenka
Syrenka
Camilla Läckberg
7.9/10
Szósta część rewelacyjnej sagi o Fjällbace! We Fjällbace w tajemniczych okolicznościach ginie mę...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl