Glatz

Tomasz Duszyński
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Książka Glatz
Książka Glatz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Kłodzko, wiosna 1920 roku. Profesor miejscowego liceum znajduje na moście okaleczone zwłoki. Kilka dni wcześniej na ruchliwej ulicy zostaje zastrzelony wysoki rangą oficer. Czy morderstwa coś łączy? Czy mieszkańcy Glatzu mogą się spodziewać kolejnych ofiar? I dlaczego do rozwiązania obu spraw sprowadzono z Berlina kapitana Wilhelma Kleina, wojskowego śledczego, którego przeszłość wydaje się równie zagadkowa jak popełnione zbrodnie?

Klein, przy wsparciu niepokornego wachmistrza Koschelli i asystenta policyjnego Jürgena Rotha, rozpoczyna dochodzenie. Wie, że na drodze staną mu zarówno miejscowi notable, jak i własne słabości. Nie przypuszcza natomiast, że sam otrzyma zaproszenie do niebezpiecznej gry.

Data wydania: 2019-04-24
ISBN: 978-83-8129-190-3, 9788381291903
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Cykl: Glatz, tom 1
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 408
dodana przez: Smallbookworld

Autor

Tomasz Duszyński Tomasz Duszyński Tomasz Duszyński - jest dziennikarzem, pisarzem, a w wolnych chwilach maratończykiem. Debiutował zbiorem opowiadań - Produkt uboczny, wyd. Fabryka Słów. Jego opowiadania pojawiły się w antologiach  Jeszcze nie zginęła, Epidemie i zarazy, a także w m...

Książki Tomasz Duszyński

Wszystkie książki Tomasz Duszyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wiosna sto lat temu.

10.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kryminały retro są moim nowym objawieniem. Odkryłam niesamowitą reakcję mojej wyobraźni na spędzanie czasu w poprzednim stuleciu. Oczarowana tym klimatem, nie rozmarzyłam się zbyt mocno, ze względu na brutalność zbrodni i szalenie ekspresyjne metody prowadzenia śledztwa. Gdy zaczynałam przygodę z Tomaszem Duszyńskim, najbardziej obawiałam się zbyt... {} Recenzja książki Glatz

Glatz (Kłodzko)

13.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Glatz. Jeszcze w latach 20. niemieckie. Teraz od 1945 roku Kłodzko, na przepięknej i magicznej pod wieloma względami Ziemi Kłodzkiej, w granicach naszego kraju. To interesujące, przepiękne, zabytkowe dolnośląskie miasto z ciekawą historią i górującą na nim Twierdzą Kłodzko - Forteczny Park Kulturowy, budzi podziw turystów. Nie inaczej było ze mną.... {} Recenzja książki Glatz

@Machnas@Machnas {}× 2

Gratka dla miłośników retro - kryminałów

17.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Miłośnicy retro - kryminałów nie będą zawiedzeni tą książką. W 1920 r. w niemieckim wówczas Kłodzku (tytułowy Glatz ) doszło do dziwnego morderstwa, a wcześniej zastrzelono na ulicy oficera. Do rozwiązania obydwu z pozoru nie powiązanych spraw sprowadzono oficera wywiadu o bardzo tajemniczej przeszłości kapitana Wilhelma Kleina. Nieopierzony asyst... {} Recenzja książki Glatz

{}× 1

Świetny kryminał w ciekawych czasach

29.07.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Tomasz Duszyński w powieści "Glatz" przenosi nas na początek XX wieku, gdzie wciąż jeszcze nie zapomniano o wojnie. W małej miejscowości Glatz w bardzo małym odstępie czasu dochodzi do dwóch morderstw. Pada podejrzenie, że te dwa morderstwa są ze sobą w jakiś sposób połączone. Do rozwiązania tak skomplikowanej zagadki zostaje przysłany prosto z... {} Recenzja książki Glatz

@Gosia@Gosia {}

Moja opinia o książce

Opinie

@WolneLitery
2019-07-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Uwielbiam sięgać po kryminały retro i ten również mnie nie zawiódł i pozwolił przenieść się w zupełnie inny i odległy czasowo świat! Tutaj przeniesiemy się do małego miasteczka Glatz, które znajduje się na Dolnośląsku. Cofamy się prawie sto lat temu i akcja dzieje się w 1920 roku, czyli zaraz po wojnie. W tym miejscu cały czas da się odczuć jej wpływ na życie i społeczeństwo.

W miasteczku, które zawsze było spokojne i bezpiecznie, niespodziewanie robi się coraz groźniej i pojawiają się kolejne makabryczne morderstwa. Jakby zabójca chciał wszystkim pokazać na, ile go stać i próbuje wręcz stworzyć z nich sztukę teatralną. Do odkrycia kart zostaje oddelegowany Wilhelm Klein. Bardzo tajemnicza postać, która jest skryta i zdecydowanie nosi za sobą ciemną przeszłość, którą nie chce się z nikim podzielić. Od razu jednak widać, że zna się na rzeczy i wie, jak prowadzić sprawę. Dla tutejszej policji jest on ogromną zagadką i oczywiście konkurencją. Sprawa robi się jednak coraz poważniejsza, odkrywane są kolejne karty i widzimy, że morderca lub mordercy mają obrany jakiś plan działania i chcą nam wszystkim "coś" pokazać. Czy uda się ich złapać, zanim spełnią swój plan?

Książka bardzo klimatyczna i mocna! Mnie wciągnęła od pierwszych stron i uważam, że jest to bardzo dobrze napisany i przeprowadzony kryminał. Przy jej czytaniu po raz pierwszy spotkałam się z twórczością Pana Tomasza Duszyńskiego i z miłą chęcią sięgnę po jego inne książki!

...

{}× 3 | link |
@Patriseria
2019-07-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Glatz 1920r, malownicze miasteczko na dolnym śląsku, budzące się z mroków wojny. Ludzie jeszcze nie zdążyli otrząsnąć się po tych strasznych wydarzeniach, gdy profesor tutejszego liceum znajduje na moście okaleczone zwłoki. Właśnie wtedy na wezwanie burmistrza w miasteczku zjawa się Wilhelm Klein, który ma rozwiązać zagadkę i odnaleźć mordercę. Do pomocy przydzielony zostaje mu niepokorny wachmistrz Koschella, jednak okazuje się, że morderstwo na moście dopiero rozpoczyna krwawy spektakl. Każde kolejne miejsce zbrodni, zaczyna tworzyć na mapie tytułowego Kłodzka geometryczne figury, a to rzuca coraz to nowsze podejrzenia na pewne mniejszości tutaj mieszkające.
Ludzie skłonni są szybko wydać werdykt, jednak sprawa a drugie dno, a swój początek wiele lat wcześniej i ofiar jest więcej niż by się mogło wydawać. Dodatkowo, ktoś bardzo mocno chce by Kleinowi i Koschelli powinęła się noga. Czy ponure tajemnice ujrzą światło dzienne?

Autor stworzył mocno klimatyczny, retro kryminał w dobrym stylu. Akcja już od samego początku nabiera tempa, ale ciągle gdzieś czuć tę ponurą tajemnicę. Nieoczekiwane zwroty akcji, burzą raz przewidziany scenariusz i tworzą zamieszanie nie tylko w życiu bohaterów.
Książka napisana jest po męsku, nie ma rzewnych, mdłych opisów, ale nie są one także ubogie. Duszyński by pokazać hardość bohaterów nie musi używać wulgaryzmów, cała budowa postaci jest tak konsekwentna i dopracowana, że męskość i hart ducha jest tu oczywista.
Nie rozdrabni...

{}× 2 | link |
ZA
2019-05-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

1920 rok. W kłodzkim miasteczku Glatz dochodzi do serii brutalnych morderstw. Giną osoby znaczące w tym mieście, ludzie wpływowi pozornie ze sobą niezwiązani. Jednak czy aby na pewno?
Do pomocy w wyjaśnieniu tajemniczych zbrodni zostaje wezwany z Berlina kapitan Klein. Najważniejsze wydaje się teraz uspokojenie miejscowej ludności wzburzonej jeszcze niedawno zakończoną wojną. Obawy o wywołanie zamieszek są coraz większego dlatego sprawę trzeba rozwiązać jak najszybciej.
Wydaje się, że miejsca zbrodni nie są wybierane przypadkowo, ale mają szczególne znaczenie. Kapitan wybiera sobie do pomocy dwóch policjantów, którzy mogą umożliwić odnalezienie sprawcy i przywrócenie spokoju miejscowej ludności.
Kim jest tajemniczy kapitan prosto z Berlina? Czy zbrodnie są w jakiś sposób związane z jego osobą?

Ginie coraz więcej ludzi, a zabójca staje się coraz śmielszy w swoim postępowaniu. Czasu na jego odnalezienie jest coraz mniej. Napięcie w mieście wzrasta.

Tik Tak. Czas mija...

***

"Te dokumenty dotyczyły pana, Herr Klein. Pańska przeszłość skrywa wiele tajemnic i wydaje się wręcz niewiarygodna, a jednocześnie budzi szacunek. Jest w niej jednak jeden szczegół, jedno powiązanie, które stawia pod znakiem zapytania pańską bezstronność. Prowadzi też do szeregu pytań."

***

Intrygujący kryminał osadzony w burzliwych czasach. Zbrodnie pozornie niepowiązane w rzeczywistości takie nie są, jednak trudno jest odkryć ich przyczynę ...

{}× 1 | link |
JU
2019-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Bardzo rzadko czytam powieści, więc jeśli już po nie sięgam to mam nadzieję, że będzie to coś naprawdę wciągającego i ekscytującego. Czy w przypadku „Glatz” tak było? No nie do końca...

Akcja powieści toczy się w 1920 roku w niemieckim Kłodzku (tytułowym Glatz). Dochodzi tam do serii brutalnych morderstw na wysoko postawionych obywateli, a w miarę upływu akcji denatów wciąż przybywa. Do rozwiązania zagadki zostaje sprowadzony z Berlina kapitan Wilhelm Klein, wojskowy śledczy, który sam skrywa wiele tajemnic.

Bardzo lubię kryminały retro (szczególnie Katarzyny Kwiatkowskiej) za to, że zagadki kryminalne rozwiązywane są tam nie za pomocą DNA i pęknięcia w kościach, ale głównie dzięki inteligencji prowadzącego śledztwo i dodatkowo przenoszą nas w świat, który już nie istnieje.
Śląskie miasteczko Glatz zostało w bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawione przez Tomasza Duszyńskiego, więc czytelnik nie ma problemów, aby się tam przenieść i poczuć jego atmosferę. Duży plus za to dla autora.
Bardzo mi się spodobała postać głównego bohatera - Wilhelma Kleina, bo był to człowiek inteligentny, nietuzinkowy, oryginalny i właściwie niewiele było o nim wiadomo, zaś jego tajemnice poznawaliśmy w czasie lektury.

Przez większość książki akcja potwornie się wlokła. Intryga kryminalna skonstruowana przez autora okazała się jak dla mnie zbyt skomplikowana. Mnogość postaci i niemieckie nazwiska (nie znam tego języka) sprawiły, że myliło mi się kto jest kim,...

{}× 1 | link |
@kryminal_na_talerzu
2019-07-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

„Glatz” to kryminał retro, akcja powieści dzieje się w niemieckim Kłodzku w 1920 roku. Na moście w nocy zostaje znalezione powieszone i mocno okaleczone ciało mężczyzny. Na miejscu zdarzenia szybko pojawia się kapitan Wilhelm Klein, śledczy wojskowy, który został przysłany z Berlina by zbadać sprawę innego morderstwa, które miało miejsce kilka dni temu również w Kłodzku. Wtedy to został zastrzelony wysoki rangą oficer. Czy te morderstwa jakoś się łączą? Jak i dlaczego? Do pomocy w śledztwie oddelegowani zostają asystent policyjny Roth i wachmistrz Koschella. Prócz ciężkiego i zagmatwanego śledztwa, bohaterom przyjdzie się mierzyć z nieprzychylnością tamtejszej policji...

W powieści mocno podkreślone są zwyczaje międzywojennego życia w mieście. Klimat ten jest mocno urzekający i spokojny, prosty. Bardzo przyjemnie się tego słuchało, chwilami miałam skojarzenia z „Lalką” Prusa – może to przez subiekta 😊 Mimo spokojnej codzienności, nad miastem unosi się jednak polityczny niepokój. Są to czasy świeżo po wojnie, dopiero wszystko wraca do jako takiej normalności, ale da się też już wyczuć nadchodzące nowe polityczne zawirowania. Mając to na uwadze, końcówka powieści rozkłada na łopatki! Daje do myślenia. Bohaterowie powieści są ciekawi, główna postać – Klein jest mocno charakterystyczny, walczy nie tym z mordercą, ale i z własnymi traumami. Szczerze muszę przyznać, że bałam się sięgać po tę książkę, bałam się że będę się nudzić albo się pogubię, ale słuchało się jej napr...

{}× 1 | link |
@sandrajasona
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019 Retro

W Kłodzku znaleziono okrutnie okaleczone zwłoki, na miejsce przybywa kapitan Klein, tajemniczy mężczyzna, który wzbudza postrach, ale i szacunek. Niestety nim sprawa się rozwinie odkryte zostaną następne zwłoki, a o morderstwo zostaną posądzeni Żydzi, masoni i naziści. Klein, przy wsparciu wachmistrza Koschelli i asystenta policyjnego Rotha, rozpoczyna dochodzenie. Czy morderstwa coś łączy, kto jest winny?
Sprawnie skonstruowany kryminał retro z zaskakującym motywem i zakończeniem. Bohaterowie z krwi i kości, zagadkowy Klein, trochę nieokrzesany Koschelli i początkowo naiwny Roth wspaniale wplątani w fabułę. Nie ukrywam uwielbiam kryminały retro, tutaj mamy wiernie i z polotem oddane tamte czasy, trochę historii, topografii miasta, a przede wszystkim klimat. Chociaż temat nastrojów społecznych wydaje się już mocno omówiony w innych powieściach tego gatunku, tutaj nie jest do końca tłem wydarzeń. Intryga, którą dostarczył mi autor zaciekawiła, zaintrygowała, dostarczyła niezłej rozrywki.

{}× 1 | link |
@elcia17
2020-07-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Książka rewelacyjna,coś dla miłośników kryminału retro i nie tylko.Duzo tajemnic do rozwiązania .Czytając możemy zabawić się w detektywa ,przyznam że nie będzie łatwo rozwiązać zagadkę :)

{}× 1 | link |
@Gosia
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@kachna.janisz
2020-05-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Machnas
2020-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Kryminały retro Best of the best
@e-ela55
2019-11-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane F/audiobook
@Beata_
2019-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
GA
2019-10-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
SI
2019-07-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Glatz”- Tomasz Duszyński

Książka Wielki następca
Wielki następca Anna Fifield
{}7.6/10
Zakulisowa opowieść o karierze najbardziej tajemniczego tyr...
Książka Różany eter
Różany eter Julia Gambrot
{}7.4/10
Miłość, medycyna i fascynująca podróż w czasy la belle époq...
Książka Przejdź przez wodę, krocz przez ogień
Przejdź przez wodę, krocz p... Christian Unge
{}7.2/10
Pierwsza część czarnej trylogii z Teklą Berg w roli główne...
Książka Raj
Raj Marta Guzowska
{}7.5/10
Raj na ziemi? Miejsce, gdzie wszyscy są szczęśliwi? Świat n...
Książka Gospoda pod bocianem
Gospoda pod bocianem Katarzyna Droga
{}7.2/10
Korzenie rodziny Bogoszów nierozerwalnie wiążą się z zajazde...

Cytaty z książki

O nie! Książka Glatz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Książka Kraj Pana Boga
Kraj Pana Boga Tomasz Duszyński
{}8.1/10
1921 rok. W pobliżu Zieleńca zostają odkryte zwłoki. To zag...
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe