Lala

Jacek Dehnel
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 55 ocen kanapowiczów
Książka Lala
Książka Lala
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 55 ocen kanapowiczów

Opis

Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”, „Lalunia”. W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu. Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, „Lala” je st historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku.
Data wydania: 2006-10-12
ISBN: 83-7414-222-7, 8374142227
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: ...archipelagi...
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 408
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Urodzony 1 maja 1980 roku w Polsce ( Gdańsk )

Poeta, prozaik, tłumacz i malarz. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat licznych konkursów poetyckich. Autor książek poetyckich, powieści i opowiadań. Publikował m.in. w "Studium", ...

Książki Jacek Dehnel

Wszystkie książki Jacek Dehnel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rodzinna historia

" Lala to książka gadana, a zatem książka o wielu sprawach. O miłości w rozmaitych odmianach, chorobie i odchodzeniu. O wielkich wojnach i japońskim szpiegu, piorunie kulistym i krowie w sałatkach. O małym dworku i zagubionym pierścionku z szafirem. Lecz nade wszystko o bliskości- o tym, jak obce miejsca i osoby stają się nam bliskie dzięki opowieści." Już dawno nie czytałam takiej powieści, która składa się z licznych historyjek, anegdotek, dykteryjek i z tego kalejdoskopu ludzkich doświadczeń układa nam się doskonała całość ludzkiego życia. Ta całość nigdy nie jest bezbarwna, ale k... czytaj dalej »

@Nightingale @Nightingale

Moja opinia o książce

Opinie
@bea-ta
2019-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Gdybym miała tylko jedną półkę... przeczytane 2019 Biblioteka domowa
Nie ukrywam, że do lektury „Lali” zachęciły mnie oceny i opinie innych. Spodziewałam się uczty. I być może wysokie oczekiwania były powodem mojego rozczarowania podczas lektury pierwszych kilkudziesięciu stron.

To książka o starości. Przykrej dla otoczenia, upokarzającej dla starzejącej się osoby, trudnej do zaakceptowania dla najbliższych. To również książka o zmianach w życiu powodowanych przez historię, ludzi wokół i czas. Wreszcie to książka o przywiązaniu, miłości i szacunku dla najbliższych. Napisana ładnym językiem, z ogromną tkliwością dla -zmienionej nie do poznania przez starość – babci autora. Zdarzenia opisywane są przez kilku narratorów, bez chronologii i innych wyznacz...
{}× 3 | link |
@oliwa
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Polska
Przyjemna lektura i oddech ulgi od aktualnie obowiązującej, jednowymiarowej, bogoojczyźnianej retoryki.
Dehnel opisał historię swojej rodziny, opowiadaną mu z kolei przez jego babcię, Helenę Bieniecką. Historia sięga XIX wieku i Kijowa, by po pierwszej wojnie przenieść się do Polski. Wtedy też rodzi się jej główna bohaterka – babcia narratora. Jest to kobieta niepospolita – inteligentna, śmiała, bezczelna, niezły numer, silna osobowość. A przy tym jest doskonałym, przepraszam za wyrażenie, produktem swojej wolnomyślicielskiej, polsko-niemiecko-rosyjskiej rodziny. Kiedy babcia wychodzi na plan pierwszy, powieść natychmiast zyskuje na wyrazistości i staje się bardziej wciągająca.
Głów...
{}× 1 | link |
@Betsy59
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2019
Dobra, ale nie doskonała. Sięgnęłam po tę książkę zachwycona trylogią o profesorowej Szczupaczyńskiej, ale już po pierwszych stronach wiedziałam, że tą ostatnią pisał raczej Tarczyński niż Dehnel. Po początkowym chaosie "Lala" wciągnęła mnie bo lubię takie wspomnienia. Trudno ją wprawdzie nazwać powieścią, jest to raczej zbiór luźno powiązanych anegdotek, ale napisanych z wdziękiem i humorem. Styl doskonały, więc czytało się z przyjemnością. Jednak końcówka mnie rozczarowała- z liryki i humoru autor przeszedł do opisywanej naturalistycznie fizjologii. Poza tym irytował mnie przebijający z kartek powieści narcyzm autora i poczucie wyższości. Całe szczęście nie tylko ja odniosłam takie wrażen...
{}× 1 | link |
@MgorzataM
@MgorzataM
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Y: 2016 B: Ulubione A: Posiadam A: Niespodziewanka
Ach, jakaż to piękna książka! Chciałoby się ją czytać w nieskończoność. Książka skrzy się humorem, anegdotą, inteligencją, erudycją.

To moje pierwsze spotkanie z talentem Jacka Dehnela i jestem pewna, że będą kolejne. Wspaniale autor gada (bo to książka gadana) o swojej ukochanej babci, tytułowej Lali, babci nietuzinkowej, charakternej, osobnej. Opowiada o krainach już nieistniejących, o ludziach mieszkających jedynie w pamięci innych. Opowiada ciepło, zabawnie i nostalgicznie. Pięknym językiem.

Czytajcie!
{}× 1 | link |
@zuszka60
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
Do przeczytania „Lali” zachęciły mnie bardzo pozytywne opinie i recenzje, które znalazłam w internecie, a także ciekawość twóczości kolejnego pisarza młodej generacji.
Nie mogę odmówić autorowi kunsztu literackiego, umiejętności posługiwania się językiem i ukazania bogactwa polszczyzny. Doceniam również błyskotliwość autora...
A sama książka? Strasznie trudny początek..... myślałam, że nie przebrnę.... Cała masa przeróżnych postaci, w gąszczu których kompletnie się pogubiłam. Ten „bałagan” książkowy udzielił się moim myślom - trudno było mi skupić się na treści. Z każdą stroną sytuacja się zaczynała robić klarowniejsza, ale mimo to nie potrafiłam z zadowoleniem zatopić się w lektu...
{} | link |
@Pyszcz
@Pyszcz
2008-08-16
Pan Jacek Dehnel, dał się już poznać polskiemu czytelnikowi jako poeta, na tym polu został doceniony ważną i prestiżową nagrodą Kościelskich. Tym razem jednak wystąpił w roli prozaika, za sprawą „Lali” swojego powieściowego debiutu, uznanego za wielce udany, stąd też nie dziwi fakt, że o książce jest głośno. Piotr Śliwiński na łamach Tygodnika Powszechnego zauważył istnienie procesu dehnelizacji, który zaczął dotykać wszystkich, rozprzestrzeniać się z prędkością stonki ziemniaczanej wśród większości krytyków. O co dokładnie chodzi? Mianowicie należy zginać się w pół przed Jaśnie Paniczem i podziwiać, podziwiać, dodatkowo można "cukać" ustami wyrażając uznanie. Ale czy taki środowiskowy serwi...
{} | link |
@bunia
@bunia
2010-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Piękne historie, poruszające, ciekawe, smutne i wesołe. Ich mnogość jednak sprawia, że gdybym miała teraz przytoczyć którąś z nich to byłoby mi ciężko. Dla mnie jest to książka, którą przeżywa się w momencie czytania, natomiast po skończeniu lektura nie pozostawia większego śladu w pamięci. Autor wykonał ogromna pracę, bo faktycznie gawęda wyszła całkiem nieźle jak na tak młodego pisarza, a wymaga nie lada warsztatu ze względu na specyfikę gatunku. Jedno tylko w książce mi się nie podobało - zakończenie, bo chciałam zapamiętać tytułową Lalę jako rewelacyjną gawędziarkę i barwną osobowość, będącą żywą księgą historii. A wyszło jak wyszło.
{} | link |
@Nightingale
@Nightingale
2012-08-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
"Lala" to książka, która wciąga bardzo zawiłą historią rodzinną. To powieść o miłości, przemijaniu a przede wszystkim o wspaniałej postaci babci- tytułowej Lali. To ona jest centrum tego małego mikroświata i to jej barwne opowieści porywają. Książka skrzy się od wielu anegdot, humorystycznych powiedzonek i ciekawych przygód. Polecam ją każdemu, kto lubi powieści rodzinne.
{} | link |
@inez.inez
@inez.inez
2010-07-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Jakbym siedziała w wygodnym fotelu, w kominku paliłby się ogień, a ja słuchałabym babcinej rodzinnej opowieści. Ciepła powieść, wywołująca uśmiech i łzy wzruszenia. Momentami irytowało tylko mnożenie dygresji, postaci- owszem dzięki temu autor uzyskał styl gawędy, ale we wszystkim powinien być umiar, by nie przedobrzyć.
{} | link |
@Nancy
@Nancy
2010-04-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Z początku miałam duży kłopot, żeby się w tym wszystkim połapać. Nie wiedziałam kto jest kim, ani o czym jest mowa, ale jak już udało mi się w tym odnaleźć, to książka bardzo mi się spodobała. Uważam, że jej wyjątkowy klimat dodaje całości uroku.
{} | link |
@Stayrude
@Stayrude
2011-07-14
Przeczytane polskie
Uwielbiam tę książkę. Zachwyciła mnie od pierwszych zdań po sam koniec. Cieszę się, że mamy kogoś tak pięknie potrafiącego przenosić w odległe, nostalgiczne czasy jak Jacek Dehnel
{} | link |
@Elisabeta
@Elisabeta
2008-01-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Ta książka mnie zauroczyła. Jeszcze długo po jej przeczytaniu rozmyślałam o opowiedzianych w niej historiach.
{} | link |
@nie_wiemnie_wiem
@nie_wiemnie_wiem
2010-05-26
a ja jestem zaskoczona młodym wiekiem autora w momencie jej pisania.
{} | link |
@bluedress
@bluedress
2011-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Zabawna, wzruszająca, świetna powieść. Mnie urzekła.
{} | link |
TE
@teresa39
2009-01-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zadziwia mnie ten autor swoją dojrzałością i fabułą.
{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Lala”- Jacek Dehnel

Książka Na posłaniu z trawy
Na posłaniu z trawy Gillian Rubinstein "Lian Hearn"
{}8.9/10
Po śmierci swego protektora Takeo zostaje głową rodu Otori. ...
Książka Dom dzienny, dom nocny
Dom dzienny, dom nocny Olga Tokarczuk
{}7.9/10
Dom dzienny, dom nocny jest najambitniejszym projektem proza...
Książka Miłość w czasach zarazy
Miłość w czasach zarazy Gabriel García Márquez
{}8.4/10
"Miłość w czasach zarazy", napisana przez Gabriela Garcię Ma...
Książka Pani Bovary
Pani Bovary Gustave Flaubert
{}7.8/10
Nigdy pani Bovary nie była tak piękna jak w owym czasie, pi...
Książka Prawiek i inne czasy
Prawiek i inne czasy Olga Tokarczuk
{}8.6/10
Nowe wydanie. "Prawiek jest jedną z najambitniejszych powieś...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}