Myszy i ludzie

John Steinbeck
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 115 ocen kanapowiczów
Myszy i ludzie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 115 ocen kanapowiczów

Opis

 Powieść "Myszy i ludzie" to jeden z największych sukcesów literackich Steinbecka, pierwotnie utwór dramatyczny, wystawiany z ogromnym powodzeniem na scenach całego świata i trzykrotnie przenoszony na ekran. Doczekał się najrozmaitszych interpretacji. Każdą z nich można uznać za trafną, żadnej chyba za wyczerpującą. Bo też książka, choć niewielka objętościowo, z trudem poddaje się klasyfikacji. Ta na pierwszy rzut oka realistyczna i poruszająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu zawiera elementy paraboli okrutnego, współczesnego mitu, baśni i utopii. Jest zatem, jak większość dzieł Steinbecka, sugestywnym opisem ożywionego potężnymi ludzkimi tęsknotami mikrokosmosu, czy jak określił sam autor: "studium marzeń i radości wszystkich mieszkańców tego świata". 
Data wydania: 1998
ISBN: 978-83-7200-179-5, 9788372001795
Wydawnictwo: Muza
Seria: Biblioteka Bestsellerów
Stron: 125
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

John Steinbeck John Steinbeck
Urodzony 27 lutego 1902 roku w USA (Salinas)
Amerykański pisarz i dziennikarz, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1962. W latach 1919–1925 uczęszczał na Uniwersytet Stanforda, studiów nie zakończył jednak uzyskaniem dyplomu. Podejmował wiele prac dorywczych, m.in. jako malarz, pomo...

Pozostałe książki:

Tortilla Flat Dziennik z podróży do Rosji Na wschód od Edenu Grona gniewu Myszy i ludzie
Wszystkie książki John Steinbeck

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Prosto i pięknie o rzeczach najważniejszych

WYBÓR REDAKCJI
25.01.2021

Kocham takie książki. Utwierdzają one moją wiarę w to, że dobra literatura ma ogromną moc: prowokuje do myślenia, wzrusza i budzi sumienia. "Myszy i ludzie" Johna Steinbecka są utworem genialnym w swej prostocie. To minimum słów i maksimum treści (książka liczy zaledwie 125 stron). Sięgając po tę książkę miałam w głowie przebłyski filmu sprzed wi... Recenzja książki Myszy i ludzie

@nika.mail@nika.mail × 15

Historia, która ubodzie, historia, którą pokochasz.

30.08.2021

Czasem zdarzają nam się takie książki, do których wracamy po kilkanaście razy, czasem kilka. W moim przypadku tak jest z powieścią Johna Steinbecka Myszy i ludzie. W 2018 roku przeczytałam tę książkę po raz pierwszy. Pamiętałam, że bardzo, bardzo długo, mimo woli, myślałam o niej. I okazało się tak, że wróciłam. Wzięło się to z tego, że z kimś pis... Recenzja książki Myszy i ludzie

@Possi@Possi × 14

Człowiek o wielkim sercu

18.12.2021

Tym razem w moje ręce trafił niepozorny JOHN STEINBECK i "Myszy i ludzie" jego autorstwa. Niepozorny - ktoś zapyta, dlaczego? a bo zaledwie 120 stron... Można, przy odrobinie szczęścia, przeczytać takie "coś" w jeden wieczór. Można, ale nie należy. Ta ksiązka bowiem to szkatuła o niesamowitej treści. Wydawało mi się, że poczytam o czymś, co już zn... Recenzja książki Myszy i ludzie

"Myszy i ludzie", J. Steinbeck

27.02.2022

Książki Johna Steinbecka mam na półce już od dłuższego czasu. Jednak dopiero ograniczenie współprac sprawiło, że zyskałam przestrzeń na sięgnięcie po jego twórczość. Na swoją pierwszą powieść tego autora wybrałam "Myszy i ludzie". Zdecydowałam się na nią nie tylko ze względu na jej objętość, ale również dzięki temu, że słyszałam o niej dużo dobreg... Recenzja książki Myszy i ludzie

@NataliaTw@NataliaTw × 4

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-05-12
10 /10
Przeczytane Literatura obca

Książka krótka, ale treściwa. Można ją odczytywać jako opowieść o przyjaźni, o kryzysie w Stanach, o złu zamierzonym i niezamierzonym, o samotności, o niepełnosprawności. Ale moim zdaniem jest to wielka, głęboka metafora Stanów i w ogóle społeczeństwa kapitalistycznego, w które i my Polacy weszliśmy.
Książka stawia pytanie o to, gdzie w tym systemie produkcyjno-materialistycznym jest miejsce na człowieka, z jego samotnością i nieporadnością? Gdzie jest miejsce na przyjaźń? Na bliskość z człowiekiem? Inna interpretacja to problem zła. Kto postąpił źle, a kto jest ofiarą? Jak karać zło? Kiedy zło jest nagradzane i nazywane zaradnością życiową?

× 14 | Komentarze (1) | link |
@Antoniowka
2021-06-04
8 /10
Przeczytane

Steinbeck na 120 stronach, w dodatku zadrukowanych dość dużą czcionką, zawarł poruszającą historię o życiu i przyjaźni. Książka napisana jest prostym językiem, bo i fabuła jest prosta i treść nieskomplikowana. Ale te 120 stron przemawia do mnie silniej niż większość przeczytanych przeze mnie książek.

Autor skłania czytelnika do odpowiedzi na trudne pytania. Począwszy od tego, czym jest prawdziwa przyjaźń, przez zasadność życia mrzonkami, po najważniejsze: czy czyn powszechnie uznawany za zły, może być aktem przyjaźni, wybawienia?

Pouczająca i mądra lektura.

× 14 | link |
@Mackowy
2019-11-21
8 /10
Przeczytane Klasyki i w przyszłości klasyki

Jak na objętość książki, ledwie 120 stron, jest w Myszach naprawdę dużo treści. Steinbeck, za co bardzo go cenię, pisze prostym, bezpośrednim językiem, nie obarczając czytelnika nadmiarem informacji.

Autor odmalowuje tło wielkiego kryzysu, migracji zarobkowej i niedoli robotników rolnych w sposób sugestywny i jednocześnie bardzo bezpośredni, wręcz brutalny. Mimo tej surowości noblista oddaje cały wachlarz emocji: od beznadziei dnia dzisiejszego, przez marzenia o lepszej przyszłości, po strach z tą przyszłością związany i mimo tego, że już w momencie gdy poznajemy dwóch głównych bohaterów, wiemy mniej więcej dokąd ta historia zmierza, i raczej na happy-end nie ma co liczyć to trzeba czytać dalej, bo teraz właśnie Steinbeck wyciąga swoją główną literacką broń - niezwykły dar obserwacji i zaczyna portretować ludzi - przekrój farmerskiego mikrokosmosu doby wielkiego kryzysu na, podkreślam raz jeszcze, 120 stronach.

To tyle. Nie chcę aby moja opinia była dłuższa niż książka. Nie będę też zarysowywał fabuły, bo chyba każdy o "Myszach i ludziach" słyszał, a jeśli nie mieliście okazji jeszcze tej powieści poznać to zapewniam, że warto jej poświęcić tą chwilę (dosłownie).

× 6 | link |
@spragnionasztuki
2021-08-10
10 /10
Przeczytane crème de la crème

Na początku ciężko mi było wciągnąć się w tą historię. Jednak podczas lektury towarzyszyło mi wiele emocji. Czytałam na plaży, przy kojącym szumie fal, co jest jednak zupełnie odmienne od doznań bohaterów z lektury. Historia opowiedziana przez Steinbecka w pozycji "Myszy i ludzie" to emocjonalna podróż po ścieżkach ludzkich pragnień, celów, wartości. Czytając ostatnie strony tej opowieści utwierdziłam się w fakcie, że ocena 10/10 jest jak najbardziej zasłużona.

Krótka forma tej historii jest zupełnie wystarczająca. Tutaj nie trzeba zbędnych słów. Jako czytelnik wolę sama dopowiedzieć sobie dalsze losy postaci, to pozwala zatopić się w historii i powracać do niej wielokrotnie.
No dobrze, ale tak w skrócie, o czym to jest?

George ma plan, opowiada o nim swojemu towarzyszowi w podróży za pracą, czyli Lenniemu, ku jego ogromnej radości. Lennie nie jest zbyt bystry, ma problemy natury psychicznej, ale z wielkim podekscytowaniem myśli o hodowli królików na fermie, o której opowiada mu George. Spokojne szukanie pracy i marzenia o fermie ze zwierzętami w pewnym momencie stają pod znakiem zapytania, akcja się zagęszcza... Co tu dużo mówić to trzeba przeczytać. A zakończenie... może nie będę zbyt dużo zdradzać, ale moim zdaniem jest bardzo prawdziwe, mocne i refleksyjne. Polecam bez zawahania. To naprawdę niewiele stron, a za tymi niepozorni literami kryje się historia, która może coś powiedzieć o ludziach i ich uczuciach.

× 4 | Komentarze (1) | link |
@Nightingale
2012-08-06
10 /10

Niesamowita, wciągająca, poruszająca, piękna. J. Steinbeck stworzył wspaniałą historię zaledwie na kilkudziesięciu stronach. Jest to opowieść o przyjaźni, rasizmie, straconych złudzeniach i wielu innych kwestiach dotyczących ludzkiego istnienia. Utwór na długo zapada w pamięć. Polecam ją wszystkim.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@calamitas
2013-11-18
10 /10
Przeczytane

Poruszająca historia. Życie powszednie ludzi właściwie wyrzuconych poza margines społeczeństwa przez biedę i brak perspektyw. Żyją marzeniem, które nie ma szans się urzeczywistnić. Niby krótkie to, ale bardzo smutne, pozostawiające jakąś zadrę w człowieku. Nie mniej jednak warto i należy znać.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@frodo
2009-11-28
10 /10
Przeczytane

Świetna rzecz. Od naszych ludzkich zwyczajnych marzeń i chciejstw do ich stłamszenia przez prozę życia. Dobra też ekranizacja.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@SYSTEM
2008-08-27
8 /10
Chcę przeczytać ślubna 100 najważniejszych postaci - Book Magazine, 2002 100 najważniejszych postaci - do przeczytania

opowieść o zwykłych marzeniach zwykłych ludzi; krótka, zwięzła i bardzo mocna

× 2 | link |
@Amarisa
2021-02-12
7 /10
Przeczytane

„Myszy i ludzie” Johna Steinbecka to z całą pewnością dzieło, nad którym warto się pochylić. To przede wszystkim piękna opowieść o bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach oraz niespełnionych marzeniach, którą docenili zarówno czytelnicy jak też krytycy na całym świecie, co przełożyło się również na to, iż przeniesiona została ona nie tylko na ekrany kin, ale też deski teatrów. Cieszę się, iż dane mi było w końcu się z nią zapoznać. Jak to mówią – lepiej późno niż wcale. Pozostaje mi jedynie gorąco polecić ten tytuł waszej uwadze – tzn. o ile dotąd już się z nim nie zapoznaliście.

Cała recenzja dostępna na moim blogu ⏩ https://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-myszy-i-ludzie-john-steinbeck/

× 1 | link |
@danielmonika
2007-08-27
Przeczytane

Obowiązkowo! Pozycja podstawowa w twórczosci Stainbecka - za nia dostał min. Nobla. A jeśli to, to i "Grona gniewu" (zachwyt) i "Na wschód od Edenu" (jeszcze większy zachwyt - tylko nie oglądac filmu przed przeczytaniem, a po przeczytaniu lepiej też nie ;).

× 1 | link |
@Sun.shine
2013-08-12
10 /10
Przeczytane

Z początku zwykła opowieść o marzeniach, planach, trudach życia. Jednak zakończenie jest tak szokujące, okrutne i niespodziewana, że kompletnie zmienia sposób postrzegania tej historii. Trzeba ją znać!

× 1 | link |
@dina888
2008-12-22
10 /10
Przeczytane

Rewelacyjna proza!! Prostota marzeń ludzkich zdeptana przez szarą rzeczywistość porusza do głębi. Nakazuje zatrzymać się i pomyśleć, przeżyć, zachwycić się, przeanalizować. Po to, aby dodać skrzydeł..

× 1 | link |
@Sylviaa7777
2011-07-06
Przeczytane

świetna pozycja, mam zamiar przeczytać następne Steinbeck'a mam nadzieje ze zachwyt się nie umniejszy. Czytałam jeszcze tortilla flat i jest chyba jeszcze bardziej niesamowita ;)

× 1 | link |
EK
2022-05-18
10 /10
Przeczytane

Nie dziwię się, że znalazła się na wielu listach 100 najlepszych książek wszechczasów. Mała Wielka Powieść Johna Steinbecka. Wielka ze względu na treść i formę, mała ze względu na objętość. Przygnębiająca historia dwójki przyjaciół - Georga i Lenniego, którzy w poszukiwaniu pracy przemierzają Stany w czasie Wielkiego Kryzysu starając się znaleźć swoje miejsce na ziemi i spełnić swój Amerykański Sen. Mają siebie nawzajem oraz wielkie marzenia o szczęściu. O własnej farmie, cieplutkim domu z kominkiem, małym poletku, kurniku, pracy na własny rachunek i hodowli królików, które będzie można karmić.

Opowieść jest o nadziei, ale czytelnikowi nadziei nie daje. O przyjaźni, prawie braterskiej, choć to trudna i nietypowa przyjaźń, skoro jej znakiem jest finałowa przysługa, którą George ze ściśniętym sercem wyświadcza Lenniemu. I wreszcie o dramatycznych realiach tamtych czasów, które autor pokazuje obrazowo i żywo oraz o żyjącej na farmie małej społeczności, o codziennym życiu ludzi przegranych, pogrążonych w beznadziei, zepchniętych na margines, życiowo pokiereszowanych, bądź niespełnionych.

„Myszy i ludzie" to książka skondensowana. To tak, jakby autor napisał 600 stronicowe tomiszcze, przedstawiając historie, opisując otoczenie, przybliżając tło historyczne, rozpisując się o głównych i drugoplanowych bohaterach, pokazując w rozlicznych sytuacjach, by ich w pełni scharakteryzować. A potem te 600 stron wycisnął, przesiał, skondensował do 100 stron, usuwając wsz...

| link |
JU
2021-05-31
Przeczytane

Historia poruszająca wiele aspektów, jednak dla mnie to głównie opowieść o ludziach samotnych, starających się "utrzymać na powierzchni". Ludziach posiadających swoje marzenia, które rzeczywistość zgniecie szybciej niż można by się do nich przyzwyczaić. Znalazł się jednak w tym wszystkim jednak ulotny moment dla przyjaźni, autentycznej troski i poświęcenia o drugiego człowieka,gdzie dwójka obcych sobie ludzie staje się dla siebie dla rodzina.

Utwór, który przypomniał mi ze smutkiem, że na świecie ostatnie czego można się doszukiwać to sprawiedliwość.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Książki - to na nic się nie zda. Człowiek musi mieć kogoś... kogoś bliskiego. Wszystko jedno kogo, byle to był ktoś bliski”
#
“My mamy przyszłość. Mamy do kogo otworzyć gębę, mamy kogoś, kto się choć trochę nami przejmuje (...). Ja mam ciebie, a ty masz mnie.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl