Oleńka. Panienka z Białego Dworu

Wioletta Sawicka
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Oleńka. Panienka z Białego Dworu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

 Dramatyczne dzieje polskiej rodziny ziemiańskiej z wileńskich Kresów.

Pierwszy tom opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną codziennością.

Wileńszczyzna, 1913 rok. Hrabia Aleksander Ostojański jest właścicielem ogromnego rodzinnego majątku ziemskiego, imponującego pałacu, gorzelni i stadniny, gdzie hoduje wspaniałe konie czystej krwi. Od pokoleń Ostojańscy żyją w poczuciu, że ich obowiązkiem jest umacnianie polskiego ducha na opanowanej przez zaborcę ziemi.

Osiemnastoletnia Oleńka, najmłodsza spośród trojga dzieci hrabiego, jego ulubienica, została wychowana na gorącą patriotkę, ale także, inaczej niż jej rówieśnice, na samodzielną, pewną siebie kobietę, która wie, czego pragnie od życia.

A pragnie Joachima, ubogiego nauczyciela z sąsiedztwa. W świecie, gdzie urodzenie stawia się nad uczucia, hrabiostwo Ostojańscy nie dopuszczą do mezaliansu córki.
Zbliża się pierwsza wojna światowa. Pewnego poranka w ostojańskim pałacu dochodzi do tragicznych wydarzeń, które nieodwracalnie zmieniają przyszłość "panienki z Białego Dworu". 
Data wydania: 2020-01-14
ISBN: 978-83-8169-214-4, 9788381692144
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Wiek miłości, wiek nienawiści, tom 1
Stron: 368
dodana przez: Justyna_K

Autor

Wioletta Sawicka Wioletta Sawicka pisarka, twórczyni powieści obyczajowych oraz dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Urodziła się i mieszka na Warmii, a dokładniej w Olsztynie. Z wykształcenia jest pedagogiem, choć zawodowo zajmuje się przede wszystkim pracą dziennikarską - ws...

Pozostałe książki:

Dzień cudu Czas próby Piękna miłość Franka. W obcym domu Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach
Wszystkie książki Wioletta Sawicka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wiek miłości, wiek nienawiści. Tom I

24.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Uwielbiam czytać wszelkiej maści historie rodzinne. Rozbudowane postacie, wgląd w codzienne życie danej rodziny, pokolenia, w danej epoce. Śledzić uważnie ich miłostki, rozterki, smutki i radości, niepokoje, to dla mnie prawdziwy rarytas. A jeśli do tego w książce jest rozbudowane tło historyczne, to lektura jest dla mnie szczególnie ponętna. Wiol... {} Recenzja książki Oleńka. Panienka z Białego Dworu

@jorja@jorja {}× 18

Wileńszczyzna w czasie gorączki niepodległościowej.

10.10.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

" W nieludzkich czasach trudno być ludzkim człowiekiem." W takie nieludzkie czasy zabiera czytelników autorka i umiejscawia akcję powieści w Ostojanach tuż przed wybuchem I wojny światowej. Bohaterami staje się rodzina Ostojańskich : Aleksander, głowa rodziny jego żona Marynia oraz córka Oleńka osiemnastoletnia panienka z głową pełną ideałów. Do r... {} Recenzja książki Oleńka. Panienka z Białego Dworu

@agulkag@agulkag {}× 9

Oleńka. Panienka z Białego Dworu

16.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wstyd się przyznać, ale dopiero teraz sięgnęłam po cykl Wioletty Sawickiej Wiek miłości, wiek nienawiści. Przeczytałam wszystkie dotychczasowe książki autorki i wiedziałam, że mogę się spodziewać dobrej lektury. Dobrej, ale nie genialnej. Oczarowała mnie Oleńska. Panienka z Białego Dworu i w zasadzie to kończę już drugą część pt. Franka w obcym d... {} Recenzja książki Oleńka. Panienka z Białego Dworu

@rudemysli71@rudemysli71 {}× 2

Oleńka. Panienka z Białego Dworu

9.07.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Mamy początek wieku dwudziestego. Czasy są ciężkie, wojna wisi w powietrzu. W Ostojanach w Białym Dworze mieszka rodzina Ostojańskich. Są to ludzie majętni, głównie za sprawą głowy rodu, Aleksandrowi. Mężczyzna ma głowę na karku i smykałkę do biznesu. Razem z żoną Marynią dochowali się trójki już dorosłych dzieci. Ksawery obecnie służy w wojsku, R... {} Recenzja książki Oleńka. Panienka z Białego Dworu

@Lirith@Lirith {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

KA
2021-04-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Książka stanowi pierwszą część cyklu pt. "Wiek miłości, wiek nienawiści". Druga część mam już na swojej półeczce, więc zabiorę się za nią wkrótce.
Akcja książki zaczyna się w 1913 roku. Tytułowa Oleńka jest najmłodszym z trójki dzieci hrabiego Aleksandra Ostojańskiego. Mieszka oczywiście w pięknym pałacu na wileńszczyźnie, a jej ojciec posiada stadninę koni, browar itd. Dziewczyna zakochuje się w ubogim nauczycielu Joachimie. Gdy rodzice oznajmiają jej, że o jej rękę stara się bogaty przyjaciel rodziny Oleńka stanowczo sprzeciwia się. Wkrótce wybucha pierwsza wojna światowa a żołnierze wdzierają się do pałacu i mordują całą rodzinę. Oleńka cudem unika śmierci jednak musi uciekać i ukrywać się a jest to tym bardziej niełatwa sprawa gdyż okazuje się, że spodziewa się dziecka.
Książka wprost kipi emocjami i czyta się ją bardzo dobrze. Nie mamy do czynienia ze zwykłym romansidłem, lecz z książką która ma w sobie coś więcej. Głowna bohaterka mimo młodego wieku potrafi walczyć z przeciwnościami losu. Mimo, iż nie przywykła do warunków w jakich przyszło jej żyć nie załamuje się, nie narzeka tylko prze do przodu.
Myślę, że obok tej pozycji nie można przejść obojętnie.

{} | link |
@rudemysli71
2021-05-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Morella
2021-03-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam Ulubione
@jorja
2021-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@agulkag
2020-10-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@a.anna.sozanska
2020-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
MA
2020-08-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@andzelikajaczynska
2020-07-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@kemorg
2020-07-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Lirith
2020-07-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@Justyna_K
2020-07-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Sagi/Serie/Powieści wielotomowe Z wojną w tle Warte polecenia Ebook/Legimi Kobiecy kącik XIX w/Retro/Belle epoque/lata 20 i 30

Cytaty z książki

O nie! Książka Oleńka. Panienka z Białego Dworu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Franka. W obcym domu
Franka. W obcym domu
Wioletta Sawicka
{}7.9/10
Co zrobi matka dla ratowania dzieci? Oleńka, teraz już Franka Wyrobek, dla ratowania dzieci poświęc...
Maria. Dziewczyna z kwiatem we włosach
Maria. Dziewczyna z kwiatem...
Wioletta Sawicka
{}8.7/10
Dramatyczne dzieje polskiej rodziny ziemiańskiej z wileńskich Kresów. Trzeci tom opowieści o niezło...
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe