Pieśni dziadowskie i legendy

Bohumil Hrabal
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Pieśni dziadowskie i legendy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

"Prawdziwa niespodzianka dla miłośników prozy czeskiego mistrza ""niepowszedniej powszedniości"". Nigdy dotąd niepublikowany w Polsce tom wczesnych (1968) opowiadań Bohumila Hrabala, z typowymi cechami jego twórczości tamtego okresu: zabawa konwencjami literackimi, fantasmagoryczna wyobraźnia, skłonność do groteski, surrealistyczne poczucie humoru. W Pieśniach..., u których podstaw legło zafascynowanie autora XIX-wieczną literaturą jarmarczną, a więc wszelkimi ""krwawymi"" i ""sensacyjnymi"" opowieściami powstającymi wówczas ku uciesze gawiedzi, Hrabal buduje pomost pomiędzy dawną i współczesną literaturą popularną. To w tym właśnie tomie znalazł się m.in. przezabawny, wielokrotnie cytowany tekst Pieśni dziadowskiej, którą napisali czytelnicy, składający się wyłącznie z fragmentów listów otrzymywanych przez autora, a stanowiący swoistą ""cenzurkę"" wystawioną ich nadawcom, których emocje wahają się pomiędzy wulgarnymi inwektywami a egzaltowanymi zachwytami."
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-07-03078-4, 9788307030784
Wydawnictwo: Czytelnik
Stron: 184
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
Urodzony 28 marca 1914 roku w Czechach (Brno)
Bohumil Hrabal – prozaik, poeta i eseista, uznawany za największego pisarza czeskiego swoich czasów. Urodzony w Brnie, wychował się w Nymburku, w browarze, którego zarządcą był jego ojczym. Z wykształcenia prawnik, pracował między innymi jako dyżurn...

Pozostałe książki:

Obsługiwałem angielskiego króla Zbyt głośna samotność Pociągi pod specjalnym nadzorem Postrzyżyny Auteczko
Wszystkie książki Bohumil Hrabal

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niezwykłe opowiadania

12.07.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jest to moje drugie podejście do tej książki. Pierwsze zakończyło się sromotną klęską po kilku stronach, ale w sumie tej książki nie da się zrozumieć i czytać w pośpiechu, jak to się czyta 'recenzencko'. Ale coś mnie do niej ciągnęło i w rezultacie przeczytałam ją teraz, gdy się nie spieszę i mogę ją czytać powoli i w skupieniu. Jest to poezja w c... {} Recenzja książki Pieśni dziadowskie i legendy

@Renax@Renax {}× 17

Moja opinia o książce

Opinie

@oliwa
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Autor: Hrabal

„Pieśni dziadowskie i legendy” to zbiór pierwszych opowiadań Hrabala, przedsmak tego, z czego jest znany. Mamy tu więc łączenie trwogi ze śmiechem, wysokiego z niskim, zwykłego z wyjątkowym. Ale jest to też Hrabal, jakiego nie znamy, surrealistyczny i mroczny. Najwyraźniej widać to na przykładzie „Legendy o Kainie” - opowieści o człowieku opętanym myślą o samobójstwie. Hrabal przerobił ją później na „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.
Do mnie najbardziej przemówiła „Legenda o pięknej Julci”. Jest to historia Żydówki, która po wojnie wraca do Czech, gdzie zginęła jej cała rodzina i, jak się wydaje, majątek. No i to jest najbardziej optymistyczne opowiadanie w całym zbiorze, chociaż nawet nie to jest jego zaletą, ale postaci i obrazy, które mocno zapadają w pamięć (np. na wpół zatopiony żydowski cmentarz w lesie, kobieta pływająca między macewami).
Wolę Hrabala w jaśniejszych barwach, ale może właśnie ten czarny przypadnie niektórym do gustu.

{}× 3 | link |
@tsantsara
2019-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane O Czechach lub Słowacji Literatura czeska (i słowacka)

Wydaje się, że to opowiadania z czasów, kiedy Hrabal był (jeszcze?) bardzo wrażliwy na krytykę, której mu nigdy nie szczędzono. To pewnie dlatego tom otwierają kompilacje autentycznych pochwał i inwektyw z listów tzw. czytelników ("Pieśń dziadowska, którą napisali czytelnicy") a zamyka rodzaj credo literackiego ("Pieśń dziadowska o egzekucji publicznej"). Jednocześnie autor z jednej strony wdaje się w polemiki lub nawet robi na złość grożącym, manifestując swą wolność (i zarazem poniekąd piętnując kołtuństwo chamskich przytyków), lecz z drugiej świadomie pragnie się nawet z tą krytyką pogodzić, uznając, że na pełny obraz człowieka ("Znać swoją sławę i wspierać swą hańbę - taki człowiek jest podniebną doliną" - tyle autor za Lao Tsy) składa się jego wielkość i małość. Podkreślanie tylko własnych pozytywów, jak to się robi współcześnie, zdaniem Hrabala jest źródłem obecnego chaosu.

Większość z tekstów wydaje się być bardzo osobista, autor stara się nawet w jednym z nich wytłumaczyć się ze swojej metody pisarskiej, czyniąc z niego nieśmiałą suplikę w obronie prawa literatury do fikcji:
"Współczesna proza powstaje w wyniku pewnej opozycji, dążenia do odkrywania zakazanego, kiedy w uchylone drzwi wsuwa się czubek buta, potem całe kolano. Jedynie przez otwarte na poły drzwi może wtargnąć ten świeży prąd powietrza, który nazywamy: przestrzeń twórcza. I tak dzięki indywidualnemu doznaniu krzepną wspólnie niebiosa i z roku na rok, a więc także na rok tysiąc dziewięćset s...

{}× 1 | link |
@Renax
2020-07-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Literatura obca

Cytaty z książki

“Z ręką na sercu, panie Peszaku, niekiedy cholernie trudno w historycznych ziemiach czeskich być pisarzem, cholernie trudno, niekiedy ogromnie trudno, tak że choć w mordę bij, jak powiada nasz ...”
{}× 1
#
“Starałem się i czułem, i słyszałem, i widziałem, że nieistnienie moich uczuć wywołuje rozkosz i miłość, i drżenie. Przepływa prze ze mnie jakaś boska głuchota.”
{}× 1
#
“Trzeba będzie wszystko uzupełnić, bo - skoro się nie ma powodu, by nie żyć - musi się żyć.”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe