Obsługiwałem angielskiego króla

Bohumil Hrabal
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Obsługiwałem angielskiego króla
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów

Opis

Nowa edycja książki Obsługiwałem angielskiego króla ukazuje się z okazji wyjątkowego spotkania literatury i filmu: po ponad trzydziestu latach od napisania doczekał się ekranizacji jeden z najsłynniejszych utworów Bohumila Hrabala. Z prozą czeskiego mistrza po raz kolejny zmierzył się z powodzeniem Jiri Menzel, reżyser m.in. legendarnych Pociągów pod specjalnym nadzorem (Oscar dla filmu obcojęzycznego w 1967 roku) i Postrzyżyn.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-60318-34-8, 9788360318348
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca - Świat Literacki
Cykl: film/teatr, tom 13
Serie: Literatura czeska, Klub Interesującej Książki
Stron: 206
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
Urodzony 28 marca 1914 roku w Czechach (Brno)
Bohumil Hrabal – czeski pisarz, wybitny twórca światowej literatury XX wieku. Jego książki zostały przetłumaczone na 27 języków, a na podstawie twórczości powstało kilkanaście filmów, z których najbardziej znane są Pociągi pod specjalnym nadzorem Ji...

Pozostałe książki:

Pociągi pod specjalnym nadzorem Obsługiwałem angielskiego króla Postrzyżyny Zbyt głośna samotność Auteczko Czuły barbarzyńca Taka piękna żałoba Bambini di Praga 1947 Bar Świat Skarby świata całego Drybling Hidegkutiego, czyli rozmowy z Hrabalem Piękna rupieciarnia Miasteczko, w którym czas się zatrzymał Pieśni dziadowskie i legendy Wesela w domu Lekcje tańca dla starszych i zaawansowanych Listy do Kwiecieńki Opowiadacze. Nie tylko Hrabal. Autorzy najlepszej prozy czeskiej Opowiadania pisarzy czeskich XX w. Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać Święto przebiśniegu Balony mogą wzlecieć Dobranocki dla Cassiusa Hrabal, Kundera, Havel...: Antologia czeskiego eseju Legenda o pięknej Julci i inne opowiadania Pabitele Schizofreniczna ewangelia Zaczarowany flet Złocieńka Życie bez smokingu Aferzyści i inne opowiadania Aurora na mieliźnie Closely Watched Trains Kain.Bambini di Praga.Jarmilka Literatura na świecie 2/1971 (2) Literatura na świecie 5/1971 (5) Pamiętam jedynie dni słoneczne. Bohumil Hrabal w fotografii Perełka na dnie Postřižiny Przerwy Rozpirzony bęben Różowy kawaler The Little Town Where Time Stood Still Too Loud a Solitude Vita nuova
Wszystkie książki Bohumil Hrabal

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historia życia kelnera idealnego

19.09.2020

Historia życia człowieka, który zaczynając od zera staje się idealnym kelnerem a potem milionerem i właścicielem hotelu, opowiedziana jest przez Hrabala w jego unikalnym, brawurowym stylu. Już od pierwszych zdań dowiadujemy się, na czym polega istota pracy kelnera: „Kiedy zaczynałem w hotelu „Praga”, złapał mnie szef za lewe ucho, wytargał za nie ... Recenzja książki Obsługiwałem angielskiego króla

@almos@almos × 16

Obsługiwałem angielskiego króla

1.12.2019

Powoli staję się miłośniczką dzieł Hrabala. Lubię jego styl i wyjątkową umiejętność tworzenia tak charakterystycznego dla niego klimatu. Nie inaczej jest również w powieści „Obsługiwałem angielskiego króla”. Pomimo że książka ta to w zasadzie monolog-gawęda, ale ten charakterystyczny dla Hrabala styl powoduje, że wyobraźnia czytelnika wędruje wraz... Recenzja książki Obsługiwałem angielskiego króla

@zuszka60@zuszka60 × 12

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zuszka60
2019-12-01
10 /10
Przeczytane Czechy

Powoli staję się miłośniczką dzieł Hrabala. Lubię jego styl i wyjątkową umiejętność tworzenia tak charakterystycznego dla niego klimatu. Nie inaczej jest również w powieści „Obsługiwałem angielskiego króla”. Pomimo że książka ta to w zasadzie monolog-gawęda, ale ten charakterystyczny dla Hrabala styl powoduje, że wyobraźnia czytelnika wędruje wraz z bohaterami. Ja zatopiłam się w przygodach bohatera i całkowicie poddałam nastrojowi. Nastrojowi tak bardzo misternie utkanemu przez autora, że naprawdę trudno było oderwać się od czytania. Postacie są bardzo barwne - jak każdy śmiertelnik mają bardziej i mniej przyjemne cechy charakteru. Mam odczucie, że Hrabal skupił się bardziej na tych mniej porządanych u siebie i u innych cechach. Przedstawia je z lekką nutką ironii,momentami sarkazmu, które sprawiają, że odbiera się je z lekkim przymrużeniem oka.
Warto przeczytać - Hrabal w tej odsłonie to inteligentny dowcip, barwna fabuła, afirmacja życia i refleksja nad nim.

× 3 | link |
EK
@EwaK.
2022-06-04
10 /10
Przeczytane

Ta opowieść nie płynie jak z ust wytrawnego gawędziarza, tylko jest wyrzucana przez głównego bohatera na jednym wydechu. Od wspomnienia do wspomnienia, by znów wrócić do głównego wątku, zakręcić, zawirować i dalejże do przodu z opowieścią, tak szybko, że czuje się nawet, kiedy w pośpiechu nabiera oddech. Nie dziwota więc, że autor nie miał czasu, żeby się przejmować kropkami na końcu zdania. Czytać trzeba więc w skupieniu, najlepiej głośno. Tak też odczytywałam całe obszerne fragmenty, bawiąc się przy tym znakomicie.

Narrator? Wierzący w swoją szczęśliwą gwiazdę praski kelner, robiący karierę od przysłowiowego pucybuta do milionera (czytaj - od pikolaka do właściciela prestiżowej restauracji). Lata płyną, świat wokół się zmienia, inne są uwarunkowania polityczne, gospodarcze, nadchodzą wielkie wydarzenia, wojna, potem burzliwe czasy odbudowy, nacjonalizacji, rozliczeń i wypaczeń, a on cały czas jest tym samym bujającym w obłokach kolorowym ptakiem, a dokładniej to puszącym się pawiem. Prostaczkiem - cwaniaczkiem, potem burżujem, milionerem tapetującym ściany i podłogę banknotami. Jego widzenie świata nie zmienia się, te same ma marzenia, ideały i niezmienne cele: pieniądze, poważanie oraz czerpanie radości z życia za wszelką cenę. Choć zna swoje miejsce w szyku, zawsze równa do godniejszych.

A jak ten gość opowiada! Z jednakową lekkością o sprawach błahych i wielkich, o swoich wzlotach i równie częstych upadkach, o pracy, próbie życia rodzinnego oraz sa...

× 2 | link |
@tsantsara
2019-11-27
9 /10
O Czechach lub Słowacji Literatura czeska (i słowacka)

Przez niemal całą powieść przyglądamy się małemu - dosłownie i w przenośni - człowieczkowi, któremu się wydaje, że jedyną drogą do szczęścia i ludzkiego poważania są pieniądze. Nieważne są dla niego ani uczciwość, ani patriotyzm - tylko własne dobro i konsekwentna realizacja swego "bohemian dream": od pikolaka do właściciela najbardziej luksusowego hotelu, milionera. Czyli powszechna i dziś wiara w dobro kapitalizmu. Dwie cechy jednak budzą w nim sympatię - sympatię czytelników na zewnątrz i sympatię dziewcząt w powieści: nieprzywiązywanie się do drobnych i umiłowanie piękna w dawaniu. Jakkolwiek rozrzucanie drobnych ma w podtekście pewną dozę pogardy dla tych, którzy na nie się rzucają (a bogaci czynią to nie mniej niż biedni - dlatego właśnie są bogaci, że zbieranie pieniędzy jest ich drugą naturą), to umiłowanie ciał dziewcząt jest szczere i nabożne - kobiety to pewnie poznają i potrafią docenić.

Słuchając nieprawdopodobnych przypadków życiowych, opowiadanych w formie gawędy czy przypowieści przez narratora-bohatera, bowiem każdy rozdział kończy się apostrofą do słuchaczy, że na dziś wystarczy, obserwujemy, że ten wciąż uczy się i dojrzewa. Pewnie nie przypadkiem autor dał mu nazwisko "Ditě" czyli dziecię, którym pozostał do końca, choć w swym sprycie prostaczka próbował w trudnych czasach z powodzeniem podszyć się pod Niemca (Ditě - w niemieckim zapisie Detsche - Deutsch = Niemiec). Jednak nasza sympatia do niego jest wciąż bardzo ograniczona. Mimo, że wyraźnie ...

× 1 | link |
PI
@pietril
2007-09-16

Jestem zaskoczona - dlaczego nikt nie czyta Hrabala? Wspaniały język - fakt, czytam go w oryginale. Czeski kelner, któremu los zaserwował barwne życie, w końcu odnajduje siebie, ale zupełnie nie tam, gdzie spodziewał się siebie znależć. Nie widziałam filmu, nie mam porównania. Może ktoś czytał i wiadział film i ma swoje spostrzeżenia?

× 1 | link |
@Ag_VS
@Ag_VS
2011-08-12
10 /10
Przeczytane

Film trzyma się wiernie książki, tak fabularnie, jak i klimatem. Jeśli komuś podobała się książka, to film też mu się z pewnością spodoba. Polecam jedno i drugie, ale w kolejności książka-film, wtedy oglądanie filmu jest przyjemniejsze :)

× 1 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
5 /10
Przeczytane

Właściwa kategoria: nieprzeczytane.
Taka sobie opowiastka, pełna anegdot; wiem, że miała być lekka, śmieszna i z dystansem, i to się autorowi udało. Historia mnie nie zainteresowała, nie wiem czy dam jeszcze jedną szansę Hrabalowi.

| link |
@chani
@chani
2008-09-04
10 /10
Przeczytane

Ja również nie widziałam filmu i pewnie lepsze to jak zwykle - najpierw przeczytać, a potem obejrzeć :> Polecam. Ciekawa pozycja.

| link |
@tatiana
@tatiana
2022-04-12
10 /10
Przeczytane
@Evita
2022-10-18
6 /10
Przeczytane Z biblioteki 2022
@HaWanka
2021-08-18
9 /10
Przeczytane pomysł na prezent audiobook ojcu się spodoba
@almos
2020-09-19
9 /10
Przeczytane audiobook ebook literatura piękna
@jatymyoni
2020-09-13
6 /10
Przeczytane L. czeska i słowacka Bez zachwytu
@kregiel5
@kregiel5
2019-12-27
5 /10
Przeczytane
@oliwa
2019-11-07
8 /10
Przeczytane Autor: Hrabal
@bea-ta
@bea-ta
2019-11-07
9 /10
Przeczytane przeczytane 2019 Biblioteka domowa dzieła moich ulubinych
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Obsługiwałem angielskiego króla. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Patty Diphusa
Patty Diphusa
Pedro Almodóvar
8.7/10
Tom zawiera opowiadania hiszpańskiego reżysera Pedro Almodowara, oraz teksty o filmie i samym twórc...
Rozmowy
Rozmowy
Frederic Strauss, Pedro Almodóvar
8.7/10
Tom zawiera rozmowy z hiszpańskim reżyserem Pedro Almodovarem, wydane w 1994 r. we Francji nakładem ...
Zawód: reżyser
Zawód: reżyser
Federico Fellini
Na książkę składają się rozmowy Federico Felliniego z włoską dziennikarką i eseistką Ritą Cirio. Swo...
Zanim zapadnie noc
Zanim zapadnie noc
Reinaldo Arenas
10/10
Reinaldo Arenas - kubański pisarz, dysydent i homoseksualista - z góry skazany był na reputację "kon...
Złe wychowanie
Złe wychowanie
Pedro Almodóvar
8/10
Scenariusz najbardziej kasowego ze wszystkich dzieł Pedro Almodovara - pierwszego filmu hiszpańskieg...
Vinci
Vinci
Juliusz Machulski
"Vinci" jest moją odpowiedzią na wszystkie apele o kolejny "Vabank" - osadzony już w dzisiejszych c...