Postrzyżyny

Bohumil Hrabal
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Postrzyżyny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

A Francin przyskoczył nagle do mnie, przegiął mnie przez kolano, podniósł mi spódnicę i zaczął mnie smagać po tyłku, a ja zdrętwiałam na myśl, czy aby włożyłam czystą bieliznę i czy się umyłam, i czy jestem dostatecznie odsłonięta. (...) W końcu postawił mnie na ziemi, opuściłam spódnicę, Francin był piękny, nozdrza mu drżały zupełnie tak samo jak wówczas, kiedy poskromił spłoszone konie. Fragment
Data wydania: 2001
ISBN: 978-83-88612-05-3, 9788388612053
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca - Świat Literacki
Seria: Dzieła Wybrane Bohumila Hrabala
Stron: 135
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Bohumil Hrabal Bohumil Hrabal
Urodzony 28 marca 1914 roku w Czechach (Brno)
Bohumil Hrabal – prozaik, poeta i eseista, uznawany za największego pisarza czeskiego swoich czasów. Urodzony w Brnie, wychował się w Nymburku, w browarze, którego zarządcą był jego ojczym. Z wykształcenia prawnik, pracował między innymi jako dyżurn...

Pozostałe książki:

Obsługiwałem angielskiego króla Zbyt głośna samotność Pociągi pod specjalnym nadzorem Czuły barbarzyńca Auteczko
Wszystkie książki Bohumil Hrabal

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Długie włosy Marychny

23.04.2021

Znów powracam do ukochanego Hrabala, do jego opowieści o poważnym zarządcy browaru Francinie i jego miłości do pięknej i nieco zwariowanej żony Marychny, a ważną w niej rolę grają wspaniałe, długie włosy Marychny. I jest jeszcze stryjaszek Pepi – wielki krzykacz i awanturnik, i wiele innych osób, cudowna to galeria postaci, znanych dobrze z innych... Recenzja książki Postrzyżyny

@almos@almos × 19

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-07-17
10 /10
Przeczytane Literatura obca

Chwalił ją Makłowicz podczas programu z tą gorzelnią i kominem w roli głównej, więc przeczytałam, bo jakoś mam ostatnio dystans do książek. A do niej jest on potrzebny, bo to w sumie trudna książka, psychologiczna, wymagająca skupienia. To opowieść o potrzebie wolności w świecie zasad. Tak to widzę i widzę podobieństwo do książek Singera, a może i do Huelle, może przez tą małomiasteczkowość. W sumie pokazuje, że proza czeska ma też swoje wybitne strony, nie tylko genialny humor i zmysł obserwacji.

× 17 | Komentarze (1) | link |
@Antoniowka
2021-05-03
7 /10
Przeczytane

Przez większość swojego życia myślałam, że nie lubię humorystycznych powieści. Dopiero ostatnio coś się na tym polu zmieniło, jednak „Postrzyżyny” trochę przypominają mi, dlaczego wcześniej omijałam książki tego typu szerokim łukiem.

Choć Hrabal pisze świetnie, choć początek bardzo mi się spodobał, to od pewnego momentu poczułam lekkie znużenie tymi wszystkimi komicznymi sytuacjami. Może to też wynik tego, że ostatnio przeczytałam „Pociągi pod specjalnym nadzorem” – dziełko niemalże genialne w swojej prostocie.

Niemniej jednak podczas lektury ani przez chwilę nie zapominałam, że mam do czynienia z klasykiem, więc i ja potwierdzam – Hrabal wielkim pisarzem był.

× 10 | link |
@bea-ta
2019-11-16
9 /10
Przeczytane

Jakbym oglądała obrazy. Impresjonistyczne dzieła przedstawiające rozjaśniany światłem lamp naftowych mrok, sceny towarzyszące świniobiciu malowane przez surrealistów, niemalże baśniowe obrazy przedstawiające wizytę u fryzjera czy kąpiel w beczce z towarzyszącymi jej wspomnieniami przesiąknięte realizmem magicznym, pełne vangoghowskich skrzeń sceny z wejściem na komin (tu, tak mocno weszłam w te obrazy, że kilka razy pożałowałam, że nie mam przy sobie aparatu fotograficznego😊), opowieści stryja (dlaczego brat męża jest tutaj częściej stryjem, niekiedy tylko szwagrem?) Pepi z breugelowską prawdą o człowieku czy wreszcie obrazy ilustrujące powroty rowerowe (od fryzjera, z cukierni) będące mieszanką realizmu i surrealizmu, przywodzące na myśl niektóre z obrazów Balthusa z cyklu miejskiego malarstwa pejzażowego...

Przepiękne, esencjonalne, pełne kolorów, zapachów i kształtów opisy codzienności. Cudowne przeżywanie życia, którego głównymi elementami są piękno, spokój i radość. Cudowne akceptowanie siebie pozbawione samokrytycyzmu, niespełnienia, kompleksów (ale może wtedy, w erze bez atakujących zewsząd wizerunków kobiet idealnych, wszystkie panie były takie?). I pełne dziecięcej niecierpliwości dążenie do przyjemności…
Że też nie poznałam cię wcześniej, Marychno! Twój wizerunek wisiałby w moim pokoju, byłabym twoją fanką😊

× 2 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
10 /10
Przeczytane Beletrystyka_współczesna

Dobrym książkom wystarczy niedługa opinia. Świetnym, taka minimalnych rozmiarów. Biorąc pod uwagę moje wrażenia z "Postrzyżyn", mógłbym tę opinię właśnie zakończyć.

Miałem pewne obawy przed lekturą, bo najpierw poznałem film w reżyserii Jiri Menzla, wiernie oddający ducha książki. Oba dzieła są pełnymi czaru i czechosłowackiego humoru opowieściami o jasnej stronie duszy ludzkiej. Bohumil Hrabal maluje świat, który na długo zapada w pamięć, i co najważniejsze, gdy się wspomina te impresje, zawsze wywołują mój uśmiech.

Można sobie kompletnie podarować odniesienia do życia autora, tak jak warto czynić w przypadku wielkiej literatury. "Postrzyżyny" to właściwie książeczka, taka drobnostka bezpretensjonalnej formy. Scenerią jest czechosłowackie miasteczko sprzed stu laty, pobliski browar, jego kierownik, żona i brat kierownika. Wokół przewijają się przedstawiciele lokalnej społeczności. Opowieść doświadczamy narracją żony piwowara.

Dla mnie "Postrzyżyny" to wspaniała podróż sentymentalna do dzieciństwa, chwil beztroski i świata, który przeminął, ale nie jako przeszłość bezwzględna, tylko jako efekt utraty naiwności przejścia w nieubłaganą dorosłość w racjonalności i skażeniu cynizmem.

Żona Maryśka, piękna przez zachłanność życia i młoda poprzez poszukiwanie nowych doznań, stanowi o sile książki. Choć jest obiektem westchnień większości sąsiadów, świadoma tego faktu, swoją miłością obdarza wyłącznie męża, zachowawczego i spokojnego Francina. Ic...

× 1 | link |
@almos
2021-04-23
10 /10
Przeczytane ebook literatura piękna
@agata.karolina.sz
2020-12-20
10 /10
Przeczytane
@Airain
2020-01-24
10 /10
Przeczytane Biblioteka Babel
AW
2010-08-05
10 /10
MO
2010-12-11
10 /10
@oliwa
2019-11-07
8 /10
Przeczytane Autor: Hrabal
@Lemuria
2011-04-15
10 /10
Przeczytane
@SYSTEM
2008-11-29
10 /10
Przeczytane Mam
TU
2009-02-14
8 /10
Przeczytane
MD
2008-09-20
5 /10
Przeczytane
@nutkab
2008-08-16
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Postrzyżyny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl