Siedem pigułek Lucyfera

Sergiusz Piasecki
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Siedem pigułek Lucyfera
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

\"Bohaterem tej satyry jest - jak twierdzi autor - Marek, autentyczny diabeł dziewiątej kategorii. Swego bohatera umieszcza Piasecki w Polsce w latach 1945-1946. Dla podkreślenia \"\"autentyczności\"\" przygód Marka, \"\"dokumentuje\"\" je wycinkami z ówczesnej prasy krajowej. Pierwsze wydanie tej powieści zostało opublikowane w 1948 roku w Londynie i spotkało się z dużym zainteresowaniem czytelników. Jak pisał na łamach londyńskich \"\"Wiadomości\"\" Ferdynant Goetel: jako lektura książka bawi, zajmuje i śmieszy.\"
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-88736-93-3, 9788388736933
Wydawnictwo: LTW
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Sergiusz Piasecki Sergiusz Piasecki
Urodzony 1 kwietnia 1901 roku na Białorusi (Lachowicze)
Polski pisarz, publicysta polityczny, oficer wywiadu, żołnierz Armii Krajowej. Piasecki pisał przede wszystkim o rzeczywistości życia na pograniczu polsko-sowieckim ale tworzył również satyry ośmieszające "ludową demokrację". Był nieślubnym dzieckie...

Pozostałe książki:

Zapiski oficera Armii Czerwonej Bogom nocy równi Nikt nie da nam zbawienia Spojrzę ja w okno ... Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy
Wszystkie książki Sergiusz Piasecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Siedem pigułek Lucyfera nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
6 /10
Przeczytane 2018 Audiobooki

Historia diabła Marka za karę zesłanego do powojennej Polski wzbudzała we mnie najróżniejsze uczucia. W założeniu jest to tekst wyśmiewający początki PRL, rodzącą się władzę ludową, absurdy powojennej rzeczywistości, propagandę komunistyczną i 'uroki' życia codziennego. I rzeczywiście momentami jest śmiesznie, nie jestem jednak pewna, czy moje uśmiechy nie są bardziej zasługą lektora (Jacka Kissa) niż autora. Mnie w treści bardziej uderzyły, i wcale nie rozśmieszyły, opisy życia po okupacji i zakończeniu wojny - szaber, grabieże wszystkiego przez wszystkich, samowola i bezkarność żołnierzy radzieckich, straszne losy przesiedleńców i panosząca się władza. Sergiusz Piasecki zionie jadem w kierunku budowniczych Polski Ludowej i w moim odczuciu tak się w tym zagalopował, że straciła na jakości jego powieść. Po jakimś czasie zaczęło mnie nużyć pokazywanie: patrzcie jakie jełopy, patrzcie jacy idioci i tak dalej.

W przedmowie wydawca porównuje "Siedem pigułek Lucyfera" do "Folwarku zwierzęcego" twierdząc, że tytuł Piaseckiego przewyższa powieść Orwella. Niestety, przez nagromadzenie elementów jasnych tylko dla Polaków, nasz pastisz totalitarnych rządów jest nieczytelny dla szerokich rzesz czytelników. Do tego widoczne zaangażowanie autora razi, bo książka zalatuje propagandówką, tyle, że antyradziecką i antykomunistyczną. Mnie teksty tego typu drażnią, niezależnie od prezentowanych poglądów.

Na plus zaliczam:
- opisy mojego miasta Poznania i jego mieszkańców...

× 1 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
7 /10
Przeczytane Safety

Przeczytałem zachęcony opinią z LC. Przyznaję też od razu, że nigdy wcześniej nie słyszałem o Sergiuszu Piaseckim.
Książka to w zamierzeniu satyra ukazująca najwcześniejszy etap narodzin PRL tuż po II wojnie światowej. Napisałem "w zamierzeniu" nie dlatego, że autorowi coś się nie udało, ale czytając niektóre fragmenty wcale nie było mi do śmiechu, bo chociaż to co ukazywały może współczesnym czytelnikom wydawać się surrealistyczne i kretyńskie, to takie rzeczy naprawdę miały miejsce. Z dzisiejszego punktu widzenia wydarzenia te jako żywo przypominają to czego dowiadujemy się o Korei Północnej. Świat uwielbienia dla wspaniałych przywódców, horrendalnej biurokracji, korupcji i rewolucyjnych haseł.
W tym świecie, po drobnych początkowych trudnościach, wspaniale odnajduje się główny bohater, diabeł IX kategorii imieniem Marek, którego Lucyfer w ramach kary za niedopilnowanie ognia pod kotłem z hitlerowcami wysyła na roczną zsyłkę do komunistycznej Polski. Polska przypomina robotniczo-chłopski dom wariatów, w którym szczytem marzeń jest bimber (przedsiębiorstwo kolejowo-bimbrownicze jest zresztą jednym z weselszych pomysłów autora) i paczka z UNRRY. Szalona kariera diabła jest dla autora okazją dla pokazania komunistycznego ustroju w jego najgorszym wydaniu. Takim się pewnie musiał wydawać ludziom, którzy uciekli przed tym horrorem na emigrację - zadziwiającym szaleństwem ogarniającym tłumy ludzi pod światłym przewodnictwem partii i lufami sowieckich sołdatów.
Warto...

| link |
@beata.karbownik
2021-07-21
7 /10
Przeczytane Audiobook

Audiobook Empik Go
Czyta Witold Bieliński

To już druga książka Pana Sergiusza ,po którą sięgnęłam .
Autor zabiera nas do powojennej Polski w latach 1945-1946.
Ale zacznijmy od początku......
Marek jest Diabłem , miał nocną zmianę przy pilnowaniu ognia pod kotłami ,niestety usnął .
Przez jego niedopatrzenie ludzie siedzący w kotłach umarli ,a Hitler się bardzo przeziębił.
Za karę Lucyfer zsyła Marka na rok na ziemię , dając mu siedem pigułek ,dzięki którym Diabeł będzie miał specjalne moce.
Z tego co już wcześniej wyczytałam ,jest to satyra polityczna ,ale że ja na polityce i to jeszcze w tamtych czasach się nie orientuję ,więc absolutnie nie mam porównania .
Ale powiem Wam jedno ,lektor Pan Witold Bieliński czytał znakomicie , wyglądało to jakby go bawiło czytanie tej książki i może to też sprawiło że z przyjemnością się słuchało.

Więc jeśli macie ochotę to sięgnijcie po tę książkę :-)

| link |
@MLB
2022-11-18
6 /10
Przeczytane Audiobook EbM
@grotkowska.aleksandra
2020-05-04
7 /10
Przeczytane
@Vemona
2019-11-18
6 /10
Przeczytane Prehistoria Proza polska Pożyczone od kogoś / wypożyczone
@bea-ta
2019-11-17
8 /10
Przeczytane przeczytane 2017
@Justitia
2019-11-03
7 /10
Przeczytane Odsłuchane 2019
@jerzykgr
2013-07-02
8 /10
Przeczytane Nowe
@gosiaw
2007-08-23
8 /10
Przeczytane
@Kamik
2010-01-31
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Siedem pigułek Lucyfera. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl