Sklepy cynamonowe

Bruno Schulz
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 84 ocen kanapowiczów
Sklepy cynamonowe
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 84 ocen kanapowiczów

Opis

Jakie obrazy zapadają w pamięć dziecka, a jakie wydobywa z niej dorosły? Co przeżywał chłopiec, a ile dopowiedział dojrzały już Schulz? Co takiego napisał, że „Sklepy cynamonowe” stały się sławne? „Sklepy cynamonowe” to jeden z najgłośniejszych debiutów w dwudziestoleciu międzywojennym. Wyobraźnia podpowiadająca Schulzowi obrazy pełne ekspresji, wymykające się nazwaniu, była dla krytyków prawdziwym objawieniem. Dyskutowano o niej szeroko, podczas gdy sam pisarz tworzył kolejne opowieści o lękach, obsesjach, pasjach i fantazjach... oraz tak jak w pierwszym zbiorze swojej prozy – o dzieciństwie, dorastaniu, rodzinie, szkole. Życie w prowincjonalnym Drohobyczu w niczym nie przypominało jednak normalnego dorastania, a postaci – zdeformowane, będące jakby własną karykaturą – zwykłych ludzi. A może raczej tak je widział i tak też je opisał Bruno Schulz? Upalne lato w mieście, zarośnięte krzakami zaułki, tajemne ogrody, a w nich kloszardzi bezradni wobec swojego popędu i swojej seksualności. Schorowany ojciec pogrążający się coraz bardziej w dziwactwach, zupełnie oderwany od rzeczywistości, toczący walkę z nudą, szarzyzną i bylejakością. Adela, niszczycielka jego fantasmagorycznego królestwa. Nocne lekcje rysunku u profesora Arendta. Wędrówki po Drohobyczu, uroczystym, smętnym, tajemniczym, niezwyczajnym. Każde z tych wspomnień zanurzone jest w poetyckiej frazie, rozmyte w fantastyczno-onirycznej magmie. Gdyby nie Zofia Nałkowska, prawdopodobnie nigdy nie ujrzałyby one światła dziennego. Pisarka dostrzegła w opowiadaniach nikomu jeszcze nieznanego Schulza talent i, torpedując nieśmiałość autora, pomogła w ich wydaniu. Dziś trudno uwierzyć w to, że genialny introwertyk być może do końca swego życia trzymałby je w szufladzie...
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-268-0809-8, 9788326808098
Wydawnictwo: Agora
Serie: Biblioteka Lektur Szkolnych, Klasyka Powieści, Książka z Jeżykiem, Schulz - dzieła zebrane, Wolne Lektury, Arcydzieła Klasyki Literatury, Klasyka
Stron: 104
Mamy 15 innych wydań tej książki

Autor

Bruno Schulz Bruno Schulz Bruno Schulz Ilustracja Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w Drohobyczu Data i miejsce urodzenia 12 lipca 1892 Drohobycz Data i miejsce śmierci 19 listopada 1942 Drohobycz Narodowość polska Dziedzin...

Pozostałe książki:

Sanatorium Pod Klepsydrą Sklepy cynamonowe / Sanatorium pod Klepsydrą Duchy na dachu. Groteski Polskie opowieści z dreszczykiem Godziny dzieciństwa
Wszystkie książki Bruno Schulz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sklepy cynamonowe

18.10.2012

Nieśmiały nauczyciel, samotnik, przyjaciel poetów i literatów (Nałkowska, Gombrowicz, Witkiewicz), utalentowany literacko i plastycznie samouk, czarodziej z Drohobycza - Bruno Schulz. Niesamowite jest to, że pomimo, iż jego dorobek jest tak niewielki (dwa zbiory opowiadań, kilka utworów wydrukowanych w pismach literackich jeszcze przed wojną oraz... {} Recenzja książki Sklepy cynamonowe

@OlaU@OlaU {}× 1

Gdzieś na pograniczu realności.

31.05.2013
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Krytyka przychodzi mi automatycznie. Chwalenie jest trudniejsze. Szczególnie wtedy gdy książka wspina się na literackie wyżyny. Chciałabym ukazać jak bardzo dana pozycja jest genialna, ale czuję się zbyt mała, zbyt niekompetentna, by to robić. Boję się, że moje słowa umniejszą moje myśli, a to poniży książkę. Niemniej z drżącym sercem spróbuję przy... {} Recenzja książki Sklepy cynamonowe

@Evocatora@Evocatora {}× 1

Spełnione marzenie Schulza

7.03.2013
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Sklepy cynamonowe” ukazały się po raz pierwszy w 1934 r. dzięki Zofii Nałkowskiej, która otrzymała maszynopis od przyjaciół Bruno Schulza. W zamyśle autora opowiadania miały zostać opublikowane wraz z ilustracjami, które sam stworzył. Niestety książka ukazała się bez rysunków, a jedynie z okładką namalowanaą przez Schulza. Od tamtej pory musiało ... {} Recenzja książki Sklepy cynamonowe

@MarKo@MarKo {}× 1

"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają"

13.08.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Kiedy ostatnio pisałam recenzję książki „Zmyślona” zwróciłam uwagę, iż autorka posługuje się lekkim, pozbawionym opisów przyrody językiem. Równocześnie wówczas czytałam „Sklepy cynamonowe” pełnych barwnego i bogatego słownictwa, jakim posługuje się niezwykle kontrastujący się z Katarzyną Michalak, Bruno Schulz. Autorowi trwałe miejsce w dziejach... {} Recenzja książki Sklepy cynamonowe

@Natasha92@Natasha92 {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2021-04-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane E-book

Niestety, dla mnie przeciętna. Może dla młodzieży pożyteczna i czegoś nauczy. Może nie wszystkich, bo nie wyobrażam sobie, że wynoszę coś z niej, mając 15 lat. Na pewno pięknie napisana, ale ta proza poetycka, ta konkretna proza poetycka zupełnie do mnie nie przemówiła. Może za stara już jestem? W szkole byłam osobą, która przeczytała prawie wszystkie lektury. Nie przebrnęłam tylko przez "Nad Niemnem". Śmiem twierdzić, że "Sklepy cynamonowe" dołączyłyby do niej.
Nie wiem dlaczego, ale zupełnie nie mogłam się skupić na "Sklepach". Niby przepiękna polszczyzna. Ale cos jest z nią nie tak.
No i chyba autor miał jakieś ciężkie przeżycia z karaluchami... ;-)

{}× 12 | Komentarze (1) | link |
@bea-ta
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Czytane wielokrotnie przeczytane przed 2015 rokiem Biblioteka domowa przeczytane 2015

Obecną lekturę "Sklepów..." rozpoczęłam nakręcona „Narzeczoną Schulza”. Ale to nie był najlepszy pomysł. W każdym zdaniu widziałam Bruna z jego fobiami, wrażliwością, tęsknotą za ojcem, wyobrażonego na podstawie domysłów, wiedzy czy empatii Juny, jego narzeczonej. Chyba lepiej czytało mi się „Sklepy…” dawniej, bez tego „podkładu”… Musiałam popracować nad oddzieleniem świeżej wiedzy o autorze od treści dzieła. I pozwolić się ponieść słowom.

Bo same „Sklepy…” po raz kolejny nie zawiodły:). To poetycka podróż w głąb wyobraźni, w miejsca, gdzie rzeczywiste staje się nierzeczywistym, brzydota pięknem, jawa snem. I odwrotnie. To podróż do świata, gdzie czas nie jest determinantem wydarzeń, gdzie może zdarzyć się wszystko, co tylko pomieści wyobraźnia.

Lektura "Sklepów cynamonowych" doskonale splotła się u mnie w czasie z nastrojem i zapachem Świąt: magia jednych potęgowała magię drugich, spowolnienie czasu rzeczywistego doskonale komponowało się z niespiesznością opowieści, a wszędobylskie zapachy sklepowe mieszały się z zapachami domowych pyszności:).

A wszystko to w rytmie cudownego kołysania poezją…

{}× 4 | link |
@Goszka
2013-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Bardzo męczące opisy, które z jednej strony - oczywiście - są majstersztykiem, grą słów, ale z drugiej strony - niestety - utrudniają czytanie. Na początku było mi ciężko, ale im więcej się czyta, tym bardziej pojmuje się specyficzną prozę Schulza.

{}× 2 | link |
AG
2013-02-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Sésame

Niesamowicie klimatyczna, oniryczna proza. W treści można się doszukać licznych aluzji do biografii autora (przede wszystkim w postaci Ojca), a także nawiązań do twórczości Franza Kafki (opowiadanie "Karakony" to analogia Kafkowskiej "Przemiany"). Mimo że zbiór jest pełen symboliki oraz niuansów niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka, nie żałuję, że poświęciłam mu swój czas.

{}× 1 | link |
@pauletta
2008-08-10

W "Sklepach cynamonowych" Schulz sprawnie przeplata urodę codzienności wzbogaconą mocą wyobraźni. Surrealistyczna rzeczywistość, nafaszerowana symboliką, kusi i nęci. Poetycki język zmusza czytelnika do wnikliwej interpretacji. Nie sposób nie zatopić się w tych onirycznych obrazach ;)

{}× 1 | link |
@Evocatora
2013-06-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Dawno nie czytałam tak genialnej książki – wieloznacznej, przesiąkniętej tak ciężką i duszną atmosferą, wypełnionej zawiłą metaforyką na analizę, której można by poświęcić całe życie. I nie byłby to czas stracony.

{}× 1 | link |
@Lagneu
2009-12-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Podobała mi się, jako jedna z nielicznych lektur szkolnych. Ma niepowtarzalny klimat, mimo tej całej chędożaniny na sto sposobów.

{}× 1 | link |
@aceed
2009-10-26
Przeczytane

Jedyna w swoim rodzaju, piękna, oniryczna, niezapomniana lektura która zostawia ślad na całe życie.

{} | link |
@pudel
2007-08-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Styl Schulza to coś spektakularnego. Mnie powala na kolana!

{} | link |
@SYSTEM
2009-06-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Najbardziej namalowana książka jaką znam.

{} | link |
KR
2007-05-24
Przeczytane

dziecięce lęki człowieka dorosłego ...

{} | link |
@cukraktywna
2009-07-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Brązowo-pomarańczowa, kalejdoskopowa

{} | link |
@bunia
2012-02-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Bogactwo wyrazu i artyzm w jednym!

{} | link |
@alien125
2018-12-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Jedna z moich ulubionych ksiażek

{} | link |
@Abigaila
2022-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Ogromny słonecznik, wydźwignięty na potężnej łodydze i chory na elephantiasis, czekał w żółtej żałobie ostatnich, smutnych dni żywota, uginając się pod przerostem potwornej korpulencji. Ale na...”
{}× 2
#
“Adela wracała w świetliste poranki, jak Pomona z ognia dnia rozżagwionego, wysypując z koszyka barwną urodę słońca - lśniące, pełne wody pod przejrzystą skórką czereśnie, tajemnicze, czarne wi...”
{}× 3
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl