Śmierć w Breslau

Marek Krajewski
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 82 ocen kanapowiczów
Śmierć w Breslau
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 82 ocen kanapowiczów

Opis

Wrocław, maj 1933 roku. Wstrząsająca zbrodnia. Zmasakrowane zwłoki dwóch kobiet. Tajemnicze zdanie napisane krwią ofiar. I wszędzie skorpiony.
Idealna sprawa dla Eberharda Mocka.

W mrocznym i posępnym Wrocławiu, gdzie w każdym zaułku złodzieje i mordercy czekają na ofiarę, rządzi przemoc i korupcja. Wysoko postawieni notable oddają się hazardowi i rozpuście, przekupna policja walczy o władzę. W mieście zarażonym doktryną hitlerowską pewien komisarz gustuje w dość nietypowej rozrywce. Grywa w szachy (według własnych zasad) z pięknymi roznegliżowanymi pannami. To Mock, którego z domu rozkoszy może wyciągnąć tylko kolejna zbrodnia.
Data wydania: 2010-05-14
ISBN: 978-83-240-1379-1, 9788324013791
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Eberhard Mock, tom 1
Stron: 256
Mamy 11 innych wydań tej książki

Autor

Marek Krajewski Marek Krajewski
Urodzony 4 września 1966 roku w Polsce (Wrocław)
Polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych,, autor kryminałów.

Pozostałe książki:

Śmierć w Breslau Koniec świata w Breslau Erynie Widma w mieście Breslau Festung Breslau Dżuma w Breslau Aleja samobójców Liczby Charona Głowa Minotaura Rzeki Hadesu Dziewczyna o czterech palcach Róże cmentarne Mock W otchłani mroku Ostra Arena szczurów Mock. Ludzkie ZOO Władca liczb Miasto szpiegów Mock. Golem Pomocnik kata Demonomachia Mock. Pojedynek Diabeł stróż Moloch Czas zdrajców Pakiet: Marek Krajewski. Kolekcja mistrzowskich kryminałów. 3 kryminały o Breslau + mapa! Pasożyt Umarli mają głos Błaganie o śmierć DER KALENDERBLATT MORDER Kultury kultury popularnej POPamiętane Za fotografię Autor przychodzi wieczorem Breslau. Edycja specjalna Co widać? Incydentologia Są w życiu rzeczy... Szkice z socjologii przedmiotów Wynajęcie
Wszystkie książki Marek Krajewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W klimacie przedwojennego Wrocławia.

WYBÓR REDAKCJI
2.06.2020

"Śmierć w Breslau" to pierwsza z książek Marka Krajewskiego, których bohaterem jest pracujący w policji kryminalnej Wrocławia, w latach 30 - tych ubiegłego stulecia, Eberhard Mock. To również moje pierwsze spotkanie z Markiem Krajewskim, z wykształcenia filologiem klasycznym i specjalistą w zakresie językoznawstwa łacińskiego, byłym wykładowcą Uni... Recenzja książki Śmierć w Breslau

Kryminał retro z postaciami z krwi i kości

12.07.2021

Kilka lat temu, gdy byłam ze współczesnym pisarstwem do tyłu, Almos podał mi kilka nazwisk jego zdaniem dobrych autorów polskich kryminałów. I tak sobie ich czytam. Pan Marek Krajewski o aksamitnym głosie z Instagrama jest ostatni z tej listy. Faktycznie książka nie daje o sobie zapomnieć! I faktycznie ma w sobie pewien niepowtarzalny rys, który m... Recenzja książki Śmierć w Breslau

@Renax@Renax × 21

Śmierć w Breslau

4.03.2020

W mieście kiełkującego antysemityzmu dochodzi do brutalnego, rytualnego morderstwa córki prominentnego barona, jej guwernantki i kolejarza pociągu relacji Wrocław - Berlin, gdzie dokonano ów mordu. Śledztwem zajmuje się radca kryminalny Eberhard Mock. Czy kuszony perspektywą awansu przedłoży własną karierę nad życie trojga osób? Bez wątpienia Mar... Recenzja książki Śmierć w Breslau. Książka audio

Bolesna historia, którą poczujesz

2.03.2014

Marek Krajewski uraczył czytelników kryminałem z prawdziwego zdarzenia. Jest mrocznie, jest tajemniczo, jest… po męsku. Osadzając akcję w latach międzywojennych tylko wzmocnił jej pozytywny odbiór. Czasy międzywojenne i okres II wojny światowej w literaturze zrobił się ostatnio bardziej fascynujący, a tym samym częściej brany na warsztat. Możliwe... Recenzja książki Śmierć w Breslau. Książka audio

@jenny777@jenny777 × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2021-07-03
7 /10
Przeczytane Audiobook Dobra ksiązka Kryminał, sensacja, horror L. polska

Maj 1933 rok, niemiecki Wrocław, w którym coraz bardziej dominuje faszyzm. To nie jest piękne miasto, ale mroczne, brudny, pełen rozpusty. Światem tym rządzi przemoc, korupcja i układy, także w policji. Jak się przekonamy, Wrocław nie jest pod tym względem wyjątkowym miastem. Jakie miasto i czasy taka policja. Radca kryminalny Eberhard Mock jest częścią tego systemu, kocha dobrze zjeść, alkohol nie wylewa za kołnierz, a pali jak komin. Zawsze można go znaleźć w burdelu, gdzie oprócz uciech cielesnych grywa z roznegliżowanymi pannami w szachy. Mimo że często zachowuje się jak prostak, jest niezwykle inteligentnym facetem, a przede wszystkim cwany. Jednak układy, w których do tej pory funkcjonował, zaczynają mu ciążyć, stają się więc niebezpieczne, musi szybko zmienić układ, aby dobrze ustawić się w nowej rzeczywistości. Może mu się to udać przy okazji prowadzonego śledztwa. Zostają znalezione zmasakrowane zwłoki dwóch kobiet. Jedną z nich jest Marietty von der Marlten, córka wrocławskiego arystokraty, czołowej postaci tamtejszej masonerii. Kobieta została zgwałcona, w jej wnętrznościach znaleziono skorpiony, a na ścianie napisany krwią tajemnicze zdanie. Okazuje się, że żeby rozwikłać tę zbrodnię, trzeba cofnąć się lata w tył i odwiedzić Polskę. Czy Mockowi uda się rozwikłać tę zbrodnię, a przy okazji rozwiązać swoje problemy i wejść w nowe układy?
Dla mnie głównym bohaterem jest Wrocław, który autor plastycznie opisuje, wręcz możemy wraz z przedwojen...

× 23 | Komentarze (3) | link |
@SpokoWap
@SpokoWap
2012-07-14
5 /10
Przeczytane

Kompletnie nie moje klimaty. Irytujący, antypatyczny bohater, właściwie wszyscy zepsuci do szpiku kości. Historia momentami interesująca, ale momentów tych nie było na tyle dużo, żebym czuł frajdę z lektury. Wymęczone, na chwilę obecną odpuszczam sobie Krajewskiego, to nie dla mnie :)

× 2 | link |
@Maynard
@Maynard
2010-08-01
8 /10
Przeczytane

Klasyczna już seria pana Krajewskiego z klasyczną atmosferą i unikalnymi bohaterami. Dla mnie najlepsza seria polskiego kryminału XXI wieku z dekadencką atmosferą i inteligentnymi wątkami. Jest to (chyba) pierwsza pozycja z serii, którą czytam jako ostatnią (Po "Widmach...", "Końcu świata..." i "Festung..."). Tym razem bestialski mord jest tylko jeden za to mamy pełne profesjonalizmu rozwiniecie intryg, świetne rozwinięcie akcji oraz psychologicznie rozbudowane postacie. W dodatku na jakiś czas rozstajemy się z Mockiem, a jego miejsce zajmuje młody Berlińczyk Andwaldt. Polecam jako dobrą lekturę na letnie dni, bo akcja powieści rozgrywa się podczas wyjątkowo upalnego lipca 1934.

× 1 | link |
@Exlibris
@Exlibris
2007-08-27
Przeczytane

Choć nie lubię kryminałów, bo ich akcję zawsze w jakiś sposób da się przewidzieć, po serię książek Marka Krajewskiego sięgnęłam bardzo chętnie. Może to przez mój lokalny patriotyzm, który odczuwam w stosunku do mojego rodzinnego miasta, a może przez zainteresowanie niemiecką historią Wrocławia. Nie zważając na kolejne morderstwa i rozwój akcji, przemierzałam więc z głównym bohaterem uliczki Breslau. Autor musiał na pewno nieźle się nakopać w archiwach, żeby przywrócić do życia przedwojenną metropolię. Chwała mu za to!

× 1 | link |
@piotrsiuda
@piotrsiuda
2008-09-17
10 /10
Przeczytane Kryminały

Bardzo dobra. Troszkę wolno się rozwija i zakończenie jest trochę "dziwne" - zbyt mało zaskakujące... Najlepszy i najbardziej trzymający w napięciu jest sam środek. Na kolana powala fragment o torturowaniu Anwaldta (jednego z głównych bohaterów)... Eberhard Mock - świetna postać - cyniczny i uczciwy zarazem - niesamowite...

× 1 | link |
@ryszpak
2019-12-01
7 /10
Przeczytane Kryminały, Kryminalistyka Posiadam A.D. 2014

Sześć lat stała na półce zanim przyszła jej kolej. Dawno nie czytałem kryminałów, myślałem, że to już nie mój typ literatury, a tu proszę - niespodzianka. Ciężki, duszny klimat przedwojennego miasta, wyraziste postaci, zemsta... Czegóż chcieć więcej?

× 1 | link |
@Radoslaw25
@Radoslaw25
2013-03-07
10 /10

Kryminał z rodzaju tych mrocznych i brudnych, gdzie nikt nie jest jednowymiarowy, a każdego można złamać. Nieuczciwość, prostytucja, morderstwo - interesująca i ciekawa intryga, klimat czasów nazizmu, a także moralna zgnilizna. Mocna rzecz.

× 1 | link |
KE
@Kellhus
2007-08-29
10 /10
Przeczytane

Mnie w książce podobała się sama akcja i bohaterowie bo Wrocławia nie znam. Bardzo dobry kryminał i choć też w nich nie gustuję, to książkę pochłonąłem w jeden wieczór, a rzadko mi się to zdarza. Polecam!

× 1 | link |
@oga
@oga
2007-10-27
Przeczytane

A nie wydało się wam, że nieco zbyt jednostronnie, zbyt ponury i okrutny ten Wrocław? Mnie nieco przerażała wizja miasta. Choć same książki owszem, świetnie się czyta, bo sprawnie i z polotem napisane.

× 1 | link |
@Zbojnica
@Zbojnica
2010-02-16

Świetny kryminał, czerpiący całymi garściami z tradycji czarnych kryminałów, zwłaszcza Chandlera. Świetny, bodaj jedyny taki w naszej rodzimej literaturze, główny bohater. Polecam!

× 1 | link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-10
6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2016

To już kolejne spotkanie z autorem, znów obrzydliwie, mroczno, brutalnie. Świat przerażający, jego opis też, bohater posiadający wszystkie cechy, które mogą odpychać. Połączenie tych cech to styl pisarza, można go za to lubić można i nienawidzić. Fabuła przypomina mi współczesne seriale z historią średniowieczną w tle - takie skojarzenie. Przewidywalna historia jak dla mnie, dlatego niższa ocena niż zwykle.

| link |
@elektrycznosc
@elektrycznosc
2012-06-06
10 /10
Przeczytane

Polecam z uwagi na świetnie zarysowane realia Wrocławia z lat 30. Niesamowity klimat, przystępny język- łatwo się zagłębić w lekturze. Wobec głównego bohatera ciężko o jednobiegunowe określenia- nie do końca jest dobrym charakterem w opowieści, uczciwym policjantem, walczącym z przestępczością. Mock ma również swoje ciemne strony, wszakże jest tylko człowiekiem, i chyba też głównie za to go polubiłam.

| link |
@Sky
@Sky
2017-04-03
Przeczytane

trochę znudziła mnie ta książka... chyba dam jeszcze jedną szansę tej serii, ale nie wiem, co z tego wyniknie. plusem jest rzetelne ukazanie Wrocławia lat 30-tych :)

| link |
@calamitas
@calamitas
2010-03-21
10 /10
Przeczytane Świat zbrodni THESAURUS

Uwielbiam całą serię z Mockiem. Krajewski wspaniale maluje zdegenerowany i mroczny świat. Jestem urzeczona, ale jako studentka filologii klasycznej nieobiektywna:)

| link |
CO
@cogito
2010-10-19
Przeczytane kryminał

Fenomen! Niesamowity klimat i zawikłana akcja. Polecam nawetnajbardziej wymagającym miłośnikom kryminałów!

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Śmierć w Breslau. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Koniec świata w Breslau
Koniec świata w Breslau
Marek Krajewski
7.1/10
Koniec świata w Breslau to druga książka z najsłynniejszej polskiej serii kryminalnej. Wrocław. ...
Widma w mieście Breslau
Widma w mieście Breslau
Marek Krajewski
7.1/10
Wrzesień 1919. Wrocławska policja odnajduje trupy czterech młodych mężczyzn odzianych jedynie w mar...
Festung Breslau
Festung Breslau
Marek Krajewski
7.9/10
Wiosna 1945. W zbombardowanym mieście pojawia się kolejny trup. Zabójstwo młodej Niemki nie daje Mo...
Dżuma w Breslau
Dżuma w Breslau
Marek Krajewski
7.6/10
Wrocław, lata 20. XX wieku. W makabrycznych okolicznościach giną dwie prostytutki. Podejrzenie pada...
Mock
Mock
Marek Krajewski
7.4/10
Wrocław, rok 1913. Młody wachmistrz kryminalny Eberhard Mock może stracić wszystko. Dał się wplą...
Mock. Ludzkie zoo
Mock. Ludzkie zoo
Marek Krajewski
6.8/10
Breslau,1914. Maria - "narzeczona" wachmistrza kryminalnego Eberharda Mocka,co noc w swoim mieszkan...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl