To nie jest kraj dla starych ludzi

Cormac McCarthy
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów
To nie jest kraj dla starych ludzi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów

Opis

Krwawe pogranicze Teksasu i Meksyku. W czasie polowania nad rzeką Rio Grande Llewelyn Moss znajduje zastrzelonego mężczyznę z torbą heroiny i dwoma milionami dolarów w walizce. Postanawia zabrać pieniądze i uciec, aby gdzieś daleko wraz z żoną rozpocząć nowe życie. Nie zdaje sobie sprawy, na jakie niebezpieczeństwo naraża ich oboje. Uczestnicy niedoszłej transakcji nie spoczną, póki nie odzyskają swojej własności. Rozpoczyna się krwawy i bezwzględny pościg za uciekinierami.
Tytuł oryginalny: No country for old men
Data wydania: 2008-01-15
ISBN: 978-83-7469-643-2, 9788374696432
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 240
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Cormac McCarthy Cormac McCarthy
Urodzony 20 lipca 1933 roku w USA (Providence, Rhode Island)
Cormac McCarthy, właściwie Charles McCarthy - amerykański pisarz, scenarzysta i dramaturg. Przez krytyka literackiego Harolda Blooma uznany za jednego z czterech najważniejszych amerykańskich współczesnych powieściopisarzy, obok Thomasa Pynchona, D...

Pozostałe książki:

Droga To nie jest kraj dla starych ludzi Krwawy południk Dziecię boże W ciemność Pasażer Rącze konie Stella Maris Strażnik sadu Sunset Limited Suttree Przeprawa Sodoma i Gomora
Wszystkie książki Cormac McCarthy

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

MASAKRA NA PARAGONIE Z TEKSASU

WYBÓR REDAKCJI
23.07.2022

"W ciszy żyje bóg, który wyszorował tę rozległą ziemię piaskiem i popiołem". To chyba najbardziej literackie zdanie, jakie znalazłem w tej powieści. Poniekąd uzasadnia ono szorstkość stylu, jaki prezentuje tu Cormac McCarthy, lecz z mojego punktu siedzenia było to bolesne przeżycie. Joel i Ethan Coenowe dostali Oscara za najlepszy scenariusz adapt... Recenzja książki To nie jest kraj dla starych ludzi

@Fredkowski@Fredkowski × 27

Przykro mi - wciąż do siebie nie pasujemy...

WYBÓR REDAKCJI
13.06.2020

Muszę się do tego przyznać - mam problem z McCarthym. Cały czas czegoś mi w nim brakuje. Nie, że jakiegoś sensu-przesłania, tylko czegoś bardziej nieuchwytnego. Za każdym razem, kiedy czytam jego powieści, odnoszę nieprzyjemne wrażenie ślizgania się po tafli jeziora, podczas gdy ja bym chciała w głąb - do cholery! - zajrzeć. (Nie wykluczam przy ty... Recenzja książki To nie jest kraj dla starych ludzi

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@yhera
@yhera
2021-03-24
6 /10
Przeczytane

Po paru latach podeszłam do McCarthy’ego po raz drugi. Podobało mi się bardziej. Oschłe to, ociosane z emocji, szorstkie. I nawet myślałam, że zachwyt będzie. Tak do połowy. Później już czytałam, bo tak. Widzę tu próbę głębi, głębia ta mi jednak nie odpowiada. Nie wiem no, czy to problem ze mną czy z formą narracji. Za parę lat spróbuję znowu, z inną powieścią, może muszę dojrzeć.

A jako że postanowiłam zrobić 2w1 to i film od razu sobie strzeliłam (bo zapierałam się, że najpierw książka, potem film). Lubię braci Coen, jedna scena, a w zasadzie ujęcie, spodobało mi się bardzo. Ale tak to jedno i to samo, szorstkie, powolne, męskie kino.

× 13 | Komentarze (1) | link |
@maslowskimarcinn
2024-03-10
7 /10
Przeczytane

Jest w moim czytaniu Cormaca McCarthy'ego nieco masochizmu. Jego „Droga” sponiewierała mnie, przeżuła i wypluła na bruk. Tkwiłem z nosem przyklejonym do ziemi przez lata, bojąc się nawet spojrzeć na kolejne wydania jego powieści. Aż wreszcie, cudem jakimś, za co dziękuję cudodawcy (chyba że to jednak autocierpiętnictwo nieuświadomione), w łapska moje trafiła książka o tytule prowokującym.
I jest z „Krajem” historia taka, że od pierwszej strony pędzi ona i barwi południk na czerwono, krwiście i brutalnie (moja „Drogowa” trauma wróciła na chwilę) po to, by nagle spowolnić i zająć się tym, co mądre, ważne i zupełnie nie płytkie. Akcja wędruje na plan drugi, o losach bohaterów dowiadujemy się z rozmów, a my dajemy się pochłonąć pięknu literatury. Jest w tym niezwykłość, prostota (bo przecież „prawda jest zawsze prosta”), która wywołała u mnie drżenie serducha. „Życia trzeba całego, żeby zobaczyć siebie takim, jakim jest się naprawdę” – i to także prawda oczywista. Ale McCarthy nie byłby sobą, gdyby nie dodał – „…a i wtedy można się pomylić”.
Trzeba więc żyć ciągle, nie na nowo, bo i tak ciągnie się za sobą to, co było. Powiało chłodem, prawda? A może jednak nie?
A zatem znów przeniknął mnie smutek, tyle że się pozbierałem. Bo można „Kraj” czytać jako sensację i bawić się przy tym świetnie, a można próbować podważyć paznokciem zdania i znaleźć ukryte pod czarną czcionką prawdziwe znaczenie słów. Polecam jedno i drugie. A trzecia książka Cormaca j...

| link |
@aalexbook
2021-08-08
5 /10
Przeczytane

Książka Cormaca McCarthy'ego ,,To nie jest kraj dla starych ludzi" opowiada o zatargach osób będących na samej górze handlu narkotykami. Akcja książki dzieje się na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Moss pewnego dnia natrafia na miejsce, w którym odbyła się strzelanina i odnajduje walizkę pełną pieniędzy. Postanawia zabrać ją ze sobą, co powoduje, że rusza lawina zdarzeń mających na celu schwytanie go i odzyskanie jej.

Mam mieszane odczucia co do tej książki. Z jednej strony mi się podobała, a z drugiej, nie jestem do końca pewna czy ją dobrze zrozumiałam i nie było to coś, co zapadnie mi w pamięć. Styl pisania jest bardzo osobliwy. Książka składa się w większości z dialogów złożonych z bardzo krótkich zdań lub pojedynczych słów. Przez to często ciężko jest się zorientować, który z bohaterów wypowiada się w danym momencie. Co więcej, prowadzi to do błędnego postrzegania tego, co się aktualnie dzieje w tej historii.

Sam klimat książki mi się podobał, pogoń była odczuwalna, choć poziom napięcia można by dopracować. Podobało mi się też, że autor zostawiał pole do domysłów i dopowiedzenia sobie własnych wniosków. Chociaż ten, wysunięty na końcu przez szeryfa, patrząc z punktu widzenia osób żyjących w tamtym czasie był słuszny, to można go odnieść do każdej minionej epoki. Zakończenie nie było ani trochę zaskakujące, od początku książki wiadomo było co się wydarzy. Na pewno książka nie będzie należała do moich ulubieńców.

| link |
EL
@elakaluza
2023-07-17
4 /10
Przeczytane
@_zaczytaana_
2023-06-11
7 /10
Przeczytane Maraton Czytelniczy 5.06.2023 • 2023 •
@Fredkowski
2022-07-23
4 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2021-12-26
6 /10
Przeczytane 2016
@Tedeusz
2021-04-29
7 /10
Przeczytane
@canis.luna
2021-04-15
6 /10
Przeczytane
@agata.karolina.sz
2020-12-04
10 /10
Przeczytane
JT
@jan.t.w-cki
2020-05-31
8 /10
Przeczytane
@myszaaa
@myszaaa
2012-07-09
8 /10
@Chassefierre
2019-11-20
6 /10
Przeczytane Literatura amerykańska
@napisaneslowa
@napisaneslowa
2019-08-21
5 /10
Przeczytane
@m_mikos
2019-03-27
8 /10
Przeczytane Literatura
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Wydaje ci się, że można znaleźć się w nowym miejscu, nie zabierając niczego ze sobą. Przecież tak sobie wyobrażasz nowy początek. Każdy tak sobie wyobraża. Ale nie można zacząć od początku. O to chodzi. Każdy zrobiony krok jest zrobiony na zawsze. Nie można się niczego pozbyć. Niczego.
Zawsze przepłacamy. Zwłaszcza za obietnice. Nie ma czegoś takiego jak obietnica z rabatem. Przekonasz się. Może już się przekonałeś.
Dodaj cytat