W cieniu twierdzy

Kamila Cudnik
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
W cieniu twierdzy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Toruń w czasie rządów pruskich. Zabawa w noc świętojańską kończy się w najmniej spodziewany sposób, uruchamiając lawinę zdarzeń.

Rok 1904. Walter Offenberg, pruski oficer, z powodu skandalu związanego ze śmiercią żony zostaje odesłany z Berlina do nadgranicznej Twierdzy Toruń. W pobliżu miasta kupuje majątek po zubożałym polskim ziemianinie. Gdy przyjeżdża do złotoryjskiego pałacu, poznaje Luizę Zagórską, córkę poprzednich właścicieli, choć nie od razu orientuje się co do tożsamości młodej kobiety. Luiza uczyła się śpiewu w Paryżu, musiała jednak przerwać lekcje, gdy jej rodzinne dobra zostały zlicytowane. Od pierwszego spotkania zaczyna iskrzyć między pruskim oficerem a młodą ziemianką.

Wkrótce, podczas nocy świętojańskiej, we wsi dochodzi do brutalnej zbrodni. Zostaje wszczęte śledztwo.

Polskie ziemiaństwo, pruscy urzędnicy, konspiracyjne kręgi, rodzinne sekrety, zakazane uczucie. Kto zyska, a kto straci w tej rozgrywce?

Data wydania: 2021-10-26
ISBN: 978-83-8202-344-2, 9788382023442
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 368
dodana przez: Vernau

Autor

Kamila Cudnik Kamila Cudnik Kamila Cudnik – miałam cztery lata, gdy z rodzicami przeprowadziliśmy się do Torunia i od tamtego czasu moje życie związane jest z tym miastem. Chodziłam do drugiego (po krakowskim) najstarszego liceum w Polsce. Ukończyłam Wydział Prawa UMK w Toruni...

Pozostałe książki:

Historie miłosne Zgadnij, kim jestem
Wszystkie książki Kamila Cudnik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Noc świętojańska

WYBÓR REDAKCJI
29.11.2021

„Nie da się człowieka wyrwać z jakiegoś miejsca z korzeniami, bo jeśli to miejsce się kocha, wówczas korzenie zostaną w nim na zawsze”. Walter Offenberg, oficer pruskiej armii, bardzo kocha swoją żonę, tak bardzo, że skłonny jest wybaczyć jej zdradę i przyjąć na wychowanie nie swoje dziecko. Niestety komplikacje związane z ciążą Heleny, o... Recenzja książki W cieniu twierdzy

@gala26@gala26 × 27

"W cieniu twierdzy"

5.11.2021

„Nie da się człowieka wyrwać z jakiegoś miejsca z korzeniami, bo jeśli się to miejsce kocha, wówczas korzenie zostają w nim na zawsze.” Jest rok 1904, Toruń i jego okolice, ziemie, które znajdują się pod zaborem pruskim. Walter Offenberg jest pruskim oficerem, do tej pory pełnił służbę w Berlinie. W wyniku skandalu związanego z nagłą śmiercią żon... Recenzja książki W cieniu twierdzy

Festung Thorn

20.01.2022

Walter von Offenberg, pruski oficer, zostaje wysłany hen pod rosyjska granicę do... Torunia. Dziwnie się to czyta, ale akcja powieści „W cieniu twierdzy” Kamili Cudnik ma miejsce jeszcze przed pierwszą wojną światową. Takiego państwa jak Polska nie ma na mapach, a Festung Thorn to nadgraniczna twierdza. To w niej dojdzie do brutalnej zbrodni. To w... Recenzja książki W cieniu twierdzy

W cieniu twierdzy

2.11.2021

"W cieniu twierdzy" premierę będzie miała równiutko za dwa tygodnie, czyli 16 listopada i tym razem będzie to wtorek, a nie środa, więc jeśli czekacie jeszcze na coś innego w tym terminie, to zanim wskoczy na półki księgarń, tę zdążycie już pochłonąć. No ale może najpierw powiem o czym w ogóle jest! Jest to trzecia książka spod pióra Kamili Cud... Recenzja książki W cieniu twierdzy

Moja opinia o książce

Opinie

CZ
2021-12-17
8 /10
Przeczytane Posiadam

Wspaniale napisana historia, powieść z wątkiem kryminalnym i romansem! Świetnie przedstawiony obraz polskiego ziemiaństwa z początków XX wieku.

Autorka przedstawiła losy Polaków na pruskich ziemiach w roku 1904 roku - akcja rozgrywa się w Toruniu. Podczas nocy świętojańskiej dochodzi do zbrodni - zostaje zamordowana młoda dziewczyna - córka kowala ze wsi. Okazuje się, że 11 lat wcześniej doszło do podobnego zabójstwa.

Jest to moja pierwsza książka autorki - podobał mi się styl powieści, dobrze scharakteryzowani bohaterowie. Warto zwrócić uwagę na opisy miasta - autorka włożyła ogrom pracy podczas zbierania materiałów dotyczących ówczesnego Torunia. Razem z bohaterami mogliśmy spacerować ulicami miasta poznając klimat i realia dawnego Torunia.

Zaplanujcie sobie tę książkę, zapraszam do lektury! Dla mnie to był miło spędzony czas z bohaterami, to wciągająca historia!

× 3 | link |
@Sabina
2021-12-03
7 /10
Przeczytane Powieści historyczne

Ciekawa powieść historyczna z wątkiem kryminalnym i epizodem miłosnym.
Akcja toczy się w czasach zaboru pruskiego. Niemiecki oficer Walter z powodu pewnego skandalu opuszcza Berlin i trafia w okolicę nadgranicznej twierdzy Toruń. Mężczyzna ma w pamięci tragedię, która nie daje mu spokoju.
Wkrótce podczas obchodów nocy świętojańskiej zostaje zamordowana młoda dziewczyna, ciesząca się dużym powodzeniem wśród mężczyzn.
Walter razem z pruską policją dociera na miejsce zbrodni, na którym zastaje pewnego hrabiego i rezolutną Luizę, utalentowaną wokalnie. Rozpoczyna się śledztwo, mające wiele poszlak.
Tymczasem drogi Luizy i Waltera wielokrotnie się krzyżują...
Przyznam szczerze, że czuję lekki niedosyt odnośnie do niektórych wątków, ale ogólnie rzecz biorąc, książka mi się podobała i serdecznie ją polecam.

× 1 | link |
@przyrodazksiazka
2022-05-10
10 /10
Przeczytane

Przed wami opowieść niczym z dawnych czasów, gdzie wszelkie nieudogodnienia rozwiązywało się strzelaniną. Opisałabym ją jako historyczny romans kryminalny, gdyż miesza ze sobą te trzy dziedziny literatury. Oczywiście dojdzie tutaj do zbrodni w wyniku której straci życie pewna dziewczyna. Wszystko będzie bardzo tajemnicze i poszlaki poprowadzą do wątku morderstwa. Czas będzie upływał na śledztwie, lecz jednak z dochodzenia wyniknie bardzo podobna zbrodnia dokonana jedenaście lat temu. Będą ochy i achy, gdyż będziemy czytać o przeskokach czasowych w których będą zalążki obu zbrodni. Co jakiś czas miła odmianą będą krótkie listy, może bardziej wyrwane kartki z dziennika młodej kobiety, która w początkowej fazie będzie kimś mocno zauroczona. Jej styl będzie lekki niczym skrzydła motyla, aż żałowałam, że były to zaledwie urywki jej skrywanych uczuć.
Ogólnie gdyby nie zbrodnia, to byłyby znakomity romans, gdyż postacie potrafią dać się ponieść chwili, tylko niekoniecznie naucza się przełykać konsekwencje swoich czynów. Jak widać wiele pokoleń skrywa tajemnice, które szpecą dobre imię. Zakazane romanse wychodzą na jaw i ta druga strona niezbyt potrafi sobie z tymi uczuciami poradzić. Serce podpowiada im jedno, lecz głos niby rozsądku góruje obarczając ich chłodem, podczas którego cierpi każda ze stron. Są dumni i nie znoszą słowa sprzeciwu, dlatego tak wiele osób cierpi w ich otoczeniu.
W pewnym momencie książki naszych bohaterów zaczynają spotykać same złe rzeczy i sam...

| link |
@tomzynskak
2021-12-09
7 /10

„W cieniu twierdzy” Kamili Cudnik przenosi nas do Torunia czasów rządów pruskich. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, więc nie do końca wiedziałam czego mogę się spodziewać. Tym bardziej, że po książki historyczne także sięgam z lekką rezerwą. Jednak muszę przyznać, że byłam bardzo usatysfakcjonowana tym spotkaniem.
Autorka ma bardzo przyjemny styl pisania, a wątek historyczny to tak naprawdę tło dla wszystkich wydarzeń. Akcja być może nie pędzi jak szalona, ale jest intrygująca i zawiła. Wątek kryminalny bardzo przypadł mi do gustu i to on sprawił, że książkę dosłownie pochłonęłam. Do tego musimy jeszcze dołożyć wątek obyczajowy i romans, który gra tutaj ważną rolę. Także jak widzicie naprawdę podczas lektury nie można narzekać na nudę.
Bohaterowie zostali bardzo ciekawie przedstawieni. Są to prawdziwe postacie z krwi i kości - ze swoimi wadami, zaletami, z ciężkimi przeżyciami napiętnowanymi czasami w których przyszło im żyć.
Autorce w świetny sposób udało się także uchwycić polskie ziemiaństwo. Ich patriotyzm, ale i chciwość, bezwzględność, a przede wszystkim zapatrzenie wyłącznie na własne dobro.

Ilość wątków i tak naprawdę gatunków literackich przeplatających się przez „W cieniu twierdzy” to mieszanka w genialnym stylu. Wszystko ze sobą pięknie współgra i tworzy spójną całość. Zaskoczenie kompletnie mnie zaskoczyło, a dzięki niemu w mojej głowie zrodziło się wiele pytań. Zdecydowanie polecam!

...

| link |
CZ
2021-11-03
6 /10

W cieniu twierdzy to przepięknie wydana książka, która całkowicie trafiła w moje gusta! To powieść historyczna, jednak nie sugerowałabym się całkowicie tym gatunkiem. Sposób pisania, sama fabuła i przedstawione postacie są genialne!

IG: Czytomanka

👉Premiera będzie 16 listopada, więc szczerze po wcześniejszym przeczytaniu uważam, że warto po nią sięgnąć. Sama okładka jest hipnotyzująca i klimatyczna (tak, kocham ładne okładki).

👉Wracamy do wcześniejszych lat, bo do roku 1904 i poznajemy Offenberga pruskiego oficera i głównego bohatera. Z powodu skandalu związanego ze śmiercią żony zostaje odesłany z Berlina do nadgranicznej Twierdzy Toruń. Po przyjeździe poznaje Luizę Zagórską w której się zakochuje. Wkrótce, podczas nocy świętojańskiej, we wsi dochodzi do brutalnej zbrodni. Dlaczego akurat ta zbrodnia? Tego dnia? Co wspólnego ma główny bohater i Luiza?

Dziękuje @zysk_wydawnictwo za egzemplarz!

❗Ocena: 6/10

| link |
@asiaczytasia
2022-01-20
6 /10
@aniabruchal89
2021-12-08
4 /10
@gala26
2021-11-29
8 /10
Przeczytane 2021 Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Moja prywatna biblioteczka Nowe wyzwanie czytelnicze 2021 Romans Z historią w tle Thriller, sensacja, kryminał
@mrocznestrony
2021-11-29
7 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca
@tatiaszaaleksiej
2021-11-05
8 /10
Przeczytane
@WystukaneRecenzje
2021-11-02
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka W cieniu twierdzy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl