Więzień nieba

Carlos Ruiz Zafón
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 117 ocen kanapowiczów
Więzień nieba
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 117 ocen kanapowiczów

Opis

 Więzień nieba
 Rok 1957. Interesy rodzinnej księgarni Sempere i Synowie idą tak marnie jak nigdy dotąd. Daniel Sempere, bohater „Cienia wiatru“, wiedzie stateczny żywot jako mąż pięknej Bei i ojciec małego Juliana. Następny w kolejce do porzucenia stanu kawalerskiego jest przyjaciel Daniela, Fermín Romero de Torres, osobnik tyleż barwny, co zagadkowy: jego dawne losy wciąż pozostają owiane mgłą tajemnicy. Ni stąd, ni zowąd przeszłość Fermina puka do drzwi księgarni pod postacią pewnego odrażającego starucha. Daniel od dawna podejrzewał, że skoro przyjaciel nie chce mu opowiedzieć swej historii, to musi mieć ważny powód. Ale gdy Fermín wreszcie zdecyduje się wyjawić mroczne fakty, Daniel dowie się „rzeczy, o których Barcelona wolałaby zapomnieć“.
 Jednak niepogrzebane upiory przeszłości nie dadzą się tak łatwo wymazać z pamięci. Daniel coraz lepiej rozumie, że będzie musiał się z nimi zmierzyć. I choć zakończenie powieści wydaje się ze wszech miar pomyślne, to Ruiz Zafón mówi nam wprost, że „prawdziwa Historia jeszcze się nie skończyła. Dopiero się zaczęła“.
 
 Książę Parnasu
 Niniejsza opowieść jest skromnym divertimento odwołującym się do niektórych, mniej lub bardziej znanych, szczegółów z życia Miguela de Cervantesa Saavedry, przede wszystkim związanych z jego podróżą do Włoch, którą odbył w swych młodych latach, jak również z kilkoma bytnościami w Barcelonie, niejednokrotnie w jego dziełach wspomnianych. Aczkolwiek - rzecz dziwna - autor „Don Kichota” nie wspomina o swojej przyjaźni z barcelońskim drukarzem i księgarzem Antonim de Sempere i znajomości z łazikiem Sancho Ferminem de la Torre. Zupełnym również milczeniem w biografii wielkiego pisarza pominięte są jego trudne relacje z tajemniczym wydawcą Andreasem Corellim. 
Tytuł oryginalny: El Prisionero del Cielo
Data wydania: 2012
ISBN: 978-0-297-86809-5, 9780297868095
Język: angielski
Wydawnictwo: Muza
Cykl: Cmentarz Zapomnianych Książek, tom 3
Stron: 480
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Carlos Ruiz Zafón Carlos Ruiz Zafón
Urodzony 25 września 1964 roku w Hiszpanii (Barcelona)
Hiszpański pisarz. Z wykształcenia dziennikarz. Od 1993 mieszkał w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu. Wydał cztery książki dla młodzieży. Za pierwszą z nich, El principe de la niebla (Książę mgły) ot...

Pozostałe książki:

Więzień nieba Marina Książę Mgły Gra Anioła Cień wiatru
Wszystkie książki Carlos Ruiz Zafón

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Więzień nieba" - recenzja

WYBÓR REDAKCJI
4.04.2020

Więzień nieba to kontynuacja słynnego na całym świecie cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, którego autorem jest hiszpański pisarz, Carlos Ruiz Zafón. W tej książce autor zabiera nas ponownie do barcelońskiej księgarni prowadzonej przez będącego już w podeszłym wieku pana Sempre i jego dorosłego syna Daniela, który zdążył założyć własną rodzi... Recenzja książki Więzień nieba

Pióro, które samo tworzy swoją historię

25.01.2022

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Carlosa Ruiza Zafona, ale jakże bogate i zachwycające. Dotychczas słyszałam wiele dobrych słów na temat twórczości autora, jednakże dość długo nie dałam sobie możliwości, aby się o tym przekonać. "Więzień nieba" mnie wessał i nie odpuszczał aż do samego końca powieści. Zdolny autor, który bez wahania operuje j... Recenzja książki Więzień nieba

@werka751@werka751 × 5

DAWNE KRZYWDY

5.11.2019

Lata 50’ XX w., Barcelona Daniel Sempere jest szczęśliwym mężem i ojcem. Niestety interesy rodzinnej księgarni idą tak źle jak jeszcze nigdy. Stagnację w życiu bohatera przerywa niespodziewana wizyta pewnego starucha, który wniesie wiele wątpliwości i nawiąże do historii, która będzie miała miejsce w przeszłości, a jej ścieżki będą sięgać do więzi... Recenzja książki Więzień nieba

Czyżby seria ?

22.04.2012

Najbardziej wyczekiwana przeze mnie premiera literacka roku już za nami. Myślę oczywiście o „Więźniu nieba” Zafona. Przeczytałem w 2 wieczory. Książka jest sporo mniejsza od „Cieniu wiatru”. Niby czterysta parę stron ale litery duże i interlinia spora więc strony umykają jak szalone. Ta gonitwa stron to oczywiście nie tylko zasługa składu drukarsk... Recenzja książki Więzień nieba

@blurppp@blurppp × 2

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-05-05
Przeczytane Literatura obca

Cóż mogę powiedzieć o tej książce? Że jest to uzupełnienie części pierwszej, "Cienia wiatru' i przeszłości Fermina de Torres.
5 gwiazdek, bo czyta się to lekko, łatwo. Ale jakiejś ekscytacji przy czytaniu nie odczuwałam.
Ot, miła książka.

× 11 | link |
@Jack_
2022-01-07
9 /10
Przeczytane Zafon_Ruiz_Carlos Zz_Lit_(Piękna)

„WIĘZIEŃ NIEBA” to trzecia część z cyklu o „Cmentarzu Zapomnianych Książek” powieść równie fantastyczna i tajemnicza jak poprzednie książki. Choć objętościowo jest najkrótsza, to mimo wszystko przyniosła odpowiedzi na niektóre pytania, które kłębiły się w mojej głowie po przeczytaniu „CIENIA WIATRU” i „GRY ANIOŁA”. Fenomen jednak tej książki polega na tym, że w rzeczywistości ona więcej zapowiada niż rozwiązuje, zmuszając czytelnika do sięgnięcia po „LABIRYNT DUCHÓW”. Nijak to się mam do zapowiedzi, że książki można czytać niezależnie, wprawdzie każda opowiada swoją historię, to jednak stanowią one nierozerwalne połączenie, jako całość.

Powieść tę przeczytałem z zapartym tchem w ciągu jednego dnia, dowiadując się przede wszystkim dużo więcej o zagmatwanej przeszłości Fermina Romero de Torres, czyli jednej najsympatyczniejszej postaci Zafona, człowieka owianego wielkimi tajemnicami, szczerego, bezkompromisowego, oddanego, wiernego przyjaciela Daniela Sempere.

To, co szczególnie mnie urzekło, to umiejętne wplatanie w tę historię wydarzeń, które miały miejsce w tamtym czasie a mianowicie rządy generała Franco, dzięki temu powieść nabiera realizmu i jest doskonałym wypełnieniem całości. Zafon obrazowa i plastycznie przedstawił nam Barcelonę z tamtego okresu i przeniósł nas do czasów wszechobecnego terroru, tuż po ostatecznej klęsce Republiki, a przy okazji zrobił to znakomicie i z wyczuciem, pokazując kawałek historii Hiszpanii.

...

× 9 | link |
SK
2013-03-25
5 /10

Książka tylko dla tych, którzy czytali "Cień wiatru" i "Grę anioła" - zrozumieją wszystkie odniesienia do postaci i dlaczego to Fermin jest teraz głównym bohaterem. Oj, długo czekałam na poznanie jego tajemniczych losów, lecz muszę przyznać, że powieść nie dorównuje poprzednim, zwłaszcza, że okazała się interesującym, aczkolwiek tylko przejściem do następnego tomu. Pisarz pozostawił niedosyt i zdziwił mnie wykorzystaniem innego stylu, pozbawionego tej urokliwej magii Barcelony i uwodzicielskich historii. A przecież nawet wyrafinowana proza nadaje się do opisywania nieszczęsliwych losów i wcale nie nosiłaby znamion melodramatyczności.

× 4 | link |
@MoniqMoniq
2022-10-28
Przeczytane

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem.
Książka jest bardzo poukładana, co ułatwia czytanie. Krótkie rozdziały nie pozwalają zagubić się w przedstawianej historii, dają czas do przemyśleń. Z wielką chęcią czekam na kolejne powieści tego autora, aż wpadną w moje rączki.

× 4 | link |
@edika
2013-02-09
8 /10
Przeczytane

Mniej magii, niż w „Cieniu…”, więcej życia realnego i dość smutnych historii (losów Fermina z czasów uwięzienia). Zakończenie to przedwstęp do kolejnej powieści. Dzieje Daniela i jego bliskich zapewne jeszcze się nie skończyły, jak dedukuje sam Daniel w ostatnich słowach „ jego historia się jeszcze nie skończyła . Dopiero się zaczęła.”

× 3 | link |
@reniarenia
2021-07-13
4 /10
Przeczytane

Niestety nie zachwyciła mnie ta książka. Losy bohaterów owszem trudne, ale zarazem nie nadzwyczajne. Z trudem skończyłam czytać.

× 3 | link |
@Nina
2019-11-17
6 /10
Przeczytane 2017 E-book

Ktoś napisał: "Mało Zafona w Zafonie". Zgadzam się w zupełności. Tę część nadal czyta się świetnie i bardzo szybko, bo w przeciwieństwie do poprzednich tomów niewielkich jest ona rozmiarów. Ale nie ma w niej tej tajemniczości, które znajdujemy w poprzednich częściach Cmentarza Zapomnianych Książek, mało w niej Barcelony.
W tej części poznajemy w końcu historię mojego ulubieńca. Fermín Romero de Torres zdecydowanie ratuje tę część.
No nic to, zobaczymy co Pan Zafon zafunduje nam w kolejnej, najnowszej części. Wszakże wszystko zaczyna się i kończy się na Cmentarzu. Cmentarzu Zapomnianych Książek

× 2 | link |
@Yoggobela
2012-05-15
10 /10
Przeczytane Posiadane

Zafón jak zwykle nie zawiódł. Co prawda nie wspiął się na wyżyny swoich możliwości, ale i tak jestem zadowolona. Bardzo podobało mi się powiązanie faktów z poprzednich części, kolejne elementy układanki stanowiły niezłą całość. Nadal czekam aż napisze kolejną książkę na miarę "Cienia wiatru", a póki co idę odświeżać sobie pamięć, bo powieści Zafóna mogłabym czytać bez końca. :)

× 2 | link |
@jusjar
2013-01-08
3 /10
Przeczytane

Książka bardzo rozczarowuje. Nie można powiedziec, że kiepska, bo w końcu styl, język są zachwycające, ale jak na Zafona to za mało. W porównaniu do poprzednich książek brakuje jego klimatu (a przynajmniej wg mnie jest za mało). Wyjaśnia kilka kwestii "Cienia wiatru" i "Gry anioła", ale to za mało.

× 2 | link |
@rosamund
2013-05-13
8 /10
Przeczytane

książke przeczytałam od razu po jej premierze w Polsce, ale dopiero teraz udało mi się odzyskać konto i mam pytanie do tych co czytali: SPOILER Martin w końcu miał tą schizofrenie czy umowa z Andreasem była paktem z diabłem?? Jak uważacie?

× 2 | link |
@koooczek
2012-09-16
Przeczytane

Nawiązanie do "Cienia wiatru" oraz "Gry anioła" zniszczyło całą przyjemność i ciekawość czytania tej książki.Historia staje się bardziej zagmatwana, co powoduję już na wstępnie nie chęć do kolejnych części, zobaczymy co czas przyniesie.

× 2 | link |
@bunia
2012-07-08
8 /10
Przeczytane

Trochę się zawiodłam na tej książce, za mało w niej miejsca na domysły, wszystko podane na tacy - historia Fermina, pomimo iż ciekawa, jak na Zafona - zbyt zwyczajnie opowiedziana. Właściwie nic tutaj nie zaskakuje czytelnika, a szkoda.

× 2 | link |
@gabii990224
2012-05-06
10 /10
Przeczytane

Moja poprzedniczka czytała mi w myślach. Jednak ja uważam, że wszystkie jego książki stanowić będą trylogię, i jeśli on ma zamiar tak robić, ja, jako wielka fanka - zaakceptuję to, bo mimo wszystko wielbię jego pismo w każdej postaci.

× 2 | link |
@EmilyStrange
2014-08-18
10 /10
Przeczytane Romans nawiązany w bibliotece...

Pochłonęłam w jeden dzień. Fermin od początku był moją ulubioną postacią, dlatego ta część serii szczególnie przypadła mi do gustu. Co do sposobu pisania Zafóna... czaruje na każdej stronie.

× 1 | link |
@Betsy
2013-02-03
8 /10
Przeczytane Warte uwagi Serie

Zafón po raz kolejny mnie oczarował. Jednak wydaje mi się, że jest ta książka słabsza niż "Cień wiatru" czy też "Gra anioła". Mimo wszystko jednak bardzo mi się podobała;)

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Zawsze sądziłem, że kto czuje pociąg do stada, ten ma w sobie coś z barana. ”
× 1
#
“Wariatem jest ten, kto ma się za całkowicie normalnego, a za nienormalnych uważa całą resztę. ”
× 1
#
“Jedyny przyzwoity obyczaj, którego należy bronić stanowczo, to obyczaj czytania, podczas gdy reszta jest kwestią sumienia każdego z osobna.”
× 1
#
“- Wie pan, któregoś dnia budzi się pan rano i uświadamia sobie nagle, że wszystkie pociągi już odjechały. - Zawsze jest jakiś pociąg, do którego jeszcze można wsiąść. Zawsze. ”
× 1
#
“Czasem sobie myślę, że Darwin jednak się mylił i w rzeczywistości człowiek pochodzi od owadów, bo w ośmiu przypadkach na dziesięć człekokształtne to zwykłe mendy gotowe na wszystko za byle gów...”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Cień wiatru
Cień wiatru
Carlos Ruiz Zafón
8.8/10
W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i a...
Gra Anioła
Gra Anioła
Carlos Ruiz Zafón
8.6/10
W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych młody pisarz, żyjący obsesyjn...
Labirynt duchów
Labirynt duchów
Carlos Ruiz Zafón
8.4/10
Nowa powieść autora światowego bestsellera "Cień wiatru", długo wyczekiwana przez ponad 40 milion...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl