Wróć przed zmrokiem

"Riley Sager"
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów
Wróć przed zmrokiem
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów

Opis

Mroczna, przerażająca i wciągająca. ,,Wróć przed zmrokiem” lepiej czytać przy zapalonym świetle.

Kiedy Maggie Holt miała pięć lat, jej rodzice kupili Baneberry Hall: rozległą wiktoriańską rezydencję położoną w lasach Vermont. Zanim minął miesiąc, rodzina uciekła z domu w środku nocy, pozostawiając tam cały dobytek.

Ojciec Maggie na podstawie tej historii stworzył powieść, która szybko stała się bestsellerem. Nawet jeżeli nie wszyscy wierzyli w opisane w niej przerażające wydarzenia i duchy…

Dorosła Maggie wraca do Baneberry Hall. Jest zdeterminowana, aby wyremontować i sprzedać posiadłość. Ma również nadzieję, że uda się jej odkryć prawdę o tym, co stało się 25 lat temu.

Każdy dom skrywa jakąś historię i jakieś sekrety. Niektóre są naprawdę przerażające.

,,Wróć przed zmrokiem” łączy w sobie psychologiczny thriller z elementami klasycznego horroru, dając w efekcie powieść, której nie sposób odłożyć przed dotarciem do ostatniej strony.

Błyskotliwa narracja, niepokojący klimat oraz stopniowo budowane napięcie sprawiają, że ,,Wróć przez zmrokiem” wciąga, intryguje i pochłania czytelnika aż do końca.
Tytuł oryginalny: Home Before Dark
Data wydania: 2021-09-15
ISBN: 978-83-66967-45-8, 9788366967458
Wydawnictwo: Mova
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 416
dodana przez: mewaczyta

Autor

"Riley Sager" "Riley Sager" Autor powieści „Ocalałe”, występujący pod pseudonimem Riley Sager, jest pisarzem, grafikiem i redaktorem mieszkającym w Princeton w stanie Nowy Jork. Jak sam o sobie pisze, bardzo ceni horrory i gdyby nie one powieść, o której teraz piszę, nigdy by ...

Pozostałe książki:

Ocalałe Moje ostatnie kłamstwo
Wszystkie książki "Riley Sager"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Strach ma wielkie oczy

9.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Wróć przed zmrokiem" to bardziej thriller niż horror. Autor sięgnął po bardzo wdzięczny temat nawiedzonego domu, co daje duże pole do popisu wyobraźni.  Chociaż książek o domach, w których straszy, było już sporo, autor stworzył własną niepowtarzalną historię, którą czyta się z zainteresowaniem. Przyznam się, że mnie wciągnęła, chociaż do narra... {} Recenzja książki Wróć przed zmrokiem

@Wiesia@Wiesia {}× 34

Baneberry Hall.

3.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Po upływie dwudziestu pięciu lat Maggie Holt postanawia powrócić do miejsca, w którym kiedyś mieszkała wraz z rodzicami, a z którego uciekli po kilkunastu dniach od przeprowadzki. Mowa o domu Baneberry Hall, które owiane jest na przestrzeni wieków złą sławą ze względu na swoją historię. Wszystkie wydarzenia z tamtego czasu zostały opisane przez oj... {} Recenzja książki Wróć przed zmrokiem

@Bookmaania@Bookmaania {}× 7

Baneberry Hall, czyli rezydencja, która przeraża

16.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Maggie nie pamięta dobrze wydarzeń, które zniszczyły jej rodzinę. Wiele razy czytała książkę swojego ojca, który opisał ich krótki pobyt w Baneberry Hall, ale uznała ją za kłamstwo. Pytania zadawane rodzicom przez lata nie przyniosły odpowiedzi, a jej wspomnienia miały dziury. Wciąż śniła koszmary, które nie chciały jej dać wytchnienia pomimo upły... {} Recenzja książki Wróć przed zmrokiem

@mewaczyta@mewaczyta {}× 4

Nowe spojrzenie na nawiedzone domy

28.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Po opisie i recenzjach spodziewałam się mrocznego horroru. Empik pisał, że to książka, której nie można czytać po ciemku (🤣). A ja uważam, że ona nie jest aż tak straszna. Autor fajnie buduje napięcie, czułam lekką grozę i to tyle. Książka jest skonstruowana w taki sposób, że rozdziały pisane współcześnie przez Maggie Holt przeplatają się z roz... {} Recenzja książki Wróć przed zmrokiem

@chomiczek71@chomiczek71 {}× 3

Moja opinia o książce

Opinie

@Malwi
2021-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

" Wróć przed zmrokiem " to genialnie napisana książka która kryje w sobie wiele gatunków. Thriler przeplata się z horrorem a ten z kryminałem tworząc nierozłączną całość.

Wydaje się że historia zaczyna się w chwili śmierci ojca Maggie, głównej bohaterki. Nic bardziej błędnego. Punkt wyjścia znajduje się dwadzieścia pięć lat wcześniej. Wtedy dziewczyna miała pięć lat i wraz z rodzicami wprowadziła się do starego domu Baneberry Hall. Mieszkała tam zaledwie dwadzieścia dni i opuściła go w popłochu w środku nocy.

Wydarzeń sprzed lat Meggi nie pamięta, ale przeczytała książkę którą jej ojciec napisał po wyprowadzce. Jest tam przerażający opis walki z duchami przeszłości. Kobieta uważa ten bestseller za kłamliwy i pozbawiony prawdy. Napisany jedynie dla pieniędzy.

Po latach powraca do domu grozy aby odkryć prawdę i jednocześnie pragnie odremontować go w celu sprzedaży. W tym momencie książka ukazuje historię dwutorowo. Wydarzenia bieżące przeplatają się z treścią powieści ojca, horrorem z przeszłości.

Książka ma klimat mrocznego thrillera i atmosferę horroru jednocześnie. Jego mieszkańcy ukazani są jako postaci realne jak i zjawiska nadprzyrodzone lub zmory senne. Cała fabuła jest poprowadzona w taki sposób że nie sposób nie uwierzyć w jej wiarygodność.

Czy zakończenie powieści przyniesie odpowiedź na pytanie kto miał rację, ojciec czy córka? A może prawda nie jest aż taka prost...

{}× 8 | link |
@ReniBook
2021-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Cóż to za dobra historia!
Opowieści grozy zawsze były moim ulubionym gatunkiem i właśnie taką powieść ofiarowało mi Wydawnictwo Mova.
Mistrzowsko skonstruowana fabuła, którą autor celowo podzielił na dwie części, które się ze sobą przeplatają. Jedna z nich, to teraźniejszość, w której główna bohaterka próbuje dociec prawdy, na temat wydarzeń w Baneberry Hall. Natomiast druga część to opowieść jej ojca, która rozgrywa się dwadzieścia pięć lat wcześniej.
Świetni, ciekawi bohaterowie i to tło wiktoriańskiego domu, razem tworzą przenikliwy klimat. Historia, która się toczy, wydaje się bardzo prawdopodobna, dlatego wciąga bez reszty.
Kochani powiem krótko i na temat, jeśli lubicie takie klimaty, to zdecydowanie polecam Wam tę książkę. Wyborna lektura!Meggi Holt zajmuje się projektowaniem wnętrz, lecz również uważa się za historyczkę i odkrywcę. Jak twierdzi, każdy dom skrywa jakieś pogrzebane tajemnice, które tylko czekają, aby wydobyć je na światło dzienne.
Co skłoniło ją do tego, że została tym, kim jest? Zapewne przeszłość, chociaż była wtedy dzieckiem i niewiele pamięta z minionych wydarzeń, książka, którą wtedy napisał jej ojciec Evan, przypomina jej o tym, co się wydarzyło.
Lecz Meggi nie wierzy w te wszystkie historie o duchach, ani w to, że wiktoriańska rezydencja Baneberry Hall jest nawiedzona.
Ale czy słusznie?
Gdy po dwudziestu pięciu lata...

{}× 5 | link |
@coolturka104
2021-10-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cześć, jestem Maggie. Oto moja historia.
Dwa­dzie­ścia pięć lat temu moja ro­dzi­na miesz­ka­ła w domu zwa­nym Ba­ne­ber­ry Hall.
Wpro­wa­dzi­li­śmy się dwu­dzie­ste­go szó­ste­go czerw­ca.
Ucie­kli­śmy w środ­ku nocy pięt­na­ste­go lipca.
Dwa­dzie­ścia dni.
Tyle wy­trzy­ma­li­śmy, nim prze­ra­że­nie nie po­zwo­li­ło nam zo­stać w tym domu ani mi­nu­ty dłu­żej.

Niedawno zmarł mój ojciec, a ja dowiedziałam się, że odziedziczyłam Ba­ne­ber­ry Hall. Postanowiłam złamać daną mu na łożu śmierci obietnicę, że nigdy tam nie powrócę. Pragnęłam przekonać się, czy wydarzenia, które opisał w swej Książce, zawierają choć ziarno prawdy, bo muszę się Wam przyznać, że nie pamiętam niczego, co miało wtedy miejsce.

Wszystkie wydarzenia sprzed lat poznajemy poprzez strony książki o wiele mówiącym tytule Dom grozy, napisanej przez ojca Maggie. Teraz wraz z nią, przekonamy się, w jakim stopniu były one autentyczne.

Gubię się w domysłach, nie wiedząc, co jest prawdą, a co kłamstwem, to strasznie frustrujące, ale mobilizuje i napędza do nieustannego odkrywania prawdy.
Nastrój grozy, atmosfera tak gęsta, że można by ją ciąć nożem oraz niemożliwe do wytrzymania napięcie, to kolejne atuty tej świetnej historii.

Według Maggie każdy stary dom ma swoją historię i swojego ducha, w tym domostwie zdaje się być ich kilka, czy aby na pewno?
Tutaj wszystko jest nieoczywiste i budzi mnóstwo wątpliwości, nie zapominajmy jednak, że to ludzi, a ...

{}× 5 | link |
@Coralen
2021-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Nie podzielam entuzjazmu większości pozytywnych opinii.
Książka klasyfikowana jako horror, okazała się pseudohorrorem z irytującą rolą głównej bohaterki. Lubię historie o nawiedzonych domach, ale ta okazała się dla mnie zwyczajnym czytadłem bez większych emocji. Od książek klasyfikowanych jako "horror" oczekuję czegoś mocniejszego, czegoś co spowoduje u mnie klasyczny odruch "bania" się, trochę ciarek, trochę dreszczy, wbicia w fotel ale tutaj, niestety, tego nie znalazłam.

Nie jest to AŻ tak zła książka, bo jakiś potencjał w niej drzemie ale nie spełniła ona do końca moich oczekiwań i nawet zakończenie nie kwalifikuje się do podniesienia oceny tej pozycji - nie dało rady zwalić mnie z nóg. Szybko się czytało, ale bez rewelacji

{}× 2 | link |
@klaudia.brozyna2320
2021-10-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Dzięki tej książce uświadomiłam sobie, że horrory ciekawiej jest czytać niż oglądać - wyobrażając sobie wszystko w głowie można przerazić się bardziej niż widząc określone obrazy na ekranie. „Wróć przed zmrokiem” jest jedną z bardziej przewrotnych i zaskakujących książek jakie kiedykolwiek czytałam. Fabuła z nawiedzonym domem, na pozór tak powszechna i niczym się nie wyróżniająca, jest w pełni oryginalna i nieszablonowa co mnie pozytywnie zaskoczyło – przecież co można nowego wymyślić stawiając straszny dwór na pierwszym miejscu, ale jak się okazuje jednak coś można. Ciekawa forma narracji, z dwóch perspektyw: Maggie i tekstu książki jej ojca, jest jej ogromnym plusem – dlatego też zarówno fani horrorów jak i kryminałów będą nią zachwyceni. Autor stworzył bardzo dobrą, przerażającą i szokującą historię, od której nie sposób się oderwać. Wprowadza odpowiedni nastrój, buduje napięcie a potem znienacka zaskakuje czytelnika i nic już nie jest takie jakie wydawało się na początku. Jedyne co mi nie pasuje to tytuł książki – dla mnie trochę nie związany z całą powieścią.

Jeżeli macie bujną wyobraźnię, lubicie dreszczyk emocji i bycie zaskakiwanym to „Wróć przed zmrokiem” jest dla pozycją konieczną!

{}× 1 | Komentarze (1) | link |
@ilona_m2
2021-10-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Opowieści o nawiedzonym domu nie nudzą mnie nigdy i zawsze z ciekawością sięgam po takie tytuły. Kolejny autor postawiony przed zadaniem stworzenia ciekawej i nowatorskiej opowieści o duchach ma coraz bardziej utrudnione zadanie, przecież w tematyce nawiedzonych domów napisano już chyba wszystko. Zawsze istnieje ryzyko, że to kolejny odgrzewany kotlet. Nie tym razem.

Klimat i nastrój? Jest! Wątek paranormalny? Też! A do tego umiejętnie dawkowane napięcie i mamy jedną z najbardziej udanych moim zdaniem powieści grozy.
Mam do autora tylko jeden jedyny zarzut - a mianowicie dlaczego nie pozostawił on nic w sferze domysłów i cały wątek z duchami w roli głównej został tak skrzętnie wyjaśniony... Dlatego finalna ocena zostaje pomniejszona właśnie o zakończenie. Możemy się również przyczepić do klasyfikacji gatunkowej, która powinna wskazywać na thriller, jednak dzięki temu, że autor zaserwował nam świetny klimat grozy i dreszcz na plecach, dlatego jestem mu to w stanie wybaczyć.
No cóż, biorąc pod uwagę ten skromny niuans to jest to i tak książka warta polecenia.

{}× 1 | link |
@kasia.rzymowska
2021-10-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Dziś mam gratkę dla tych, którzy lubią się bać. Ta historia z całą pewnością potrafi przestraszyć 😱

Stary wiktoriański dom, do którego wprowadza się rodzina, ma być dla nich oazą. Co takiego jednak następuje potem, że mieszkańcy uciekają z posiadłości już po 20 dniach? W dodatku pozostawiając cały swój dobytek?

Tego właśnie próbuje dowiedzieć się córka właścicieli, która wraca do tajemniczego domu po 25 latach. Już jako dorosła kobieta, właścicielka, twardo stąpająca po ziemi osoba. Czy uda jej się odkryć prawdę?

Ooo tak, tutaj wszystko się zgadza. Połączenie thrillera z horrorem powoduje ciarki na plecach i mocniejsze uderzenia serca przy najmniejszym dźwięku. Napięcie chwyta czytelnika już w pierwszym rozdziale, potem jest już tylko mocniej.

Dodajcie do tego jeszcze niewytłumaczalne zjawiska, dziecięcą intuicję i książkę, która powstała w oparciu o dawne wydarzenia - a poczujecie klimat tej historii.

Jeśli szukacie lektury na jesienny wieczór, najlepiej z wiatrem huczącym za oknem i deszczem obijającym się o szyby - to ta będzie idealna 😱

{}× 1 | link |
@kachna.janisz
2021-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10


Czy już cały bookstagram czytał "Wróć przed zmrokiem"?

To świetna książka, ale ja, jako rasowy tchórz, miałam ciężko przez nią przebrnąć...

Nawiedzony dom, sceny grozy, dzięki czemu miałam koszmar...
Śniło mi się, że na ścianie był namalowany obraz kobiety, a ja próbowałam go zadrapać. Co było dalej, możecie się domyślać. Obudziłam się zlana potem, cztery razy chciałam dać sobie spokój z czytaniem.

Bardzo się cieszę, że przetrwałam. Warto.

Motyw książki w książce to złoto. Wspaniale czyta się z bohaterką rozdziały i weryfikuje je z rzeczywistymi wydarzeniami. Jestem zachwycona tempem fabuły, nawet przez moment nie czułam znużenia.

Ciekawie poznawało się też bohaterów drugiego planu, a całość ozdabiał mroczny las. Nie bałam się tylko strasznych scen, przerażał mnie cały klimat. Nawiedzone domy, to nie jest moja bajka. Zdecydowanie nie sięgnę po kolejną książ...

{}× 1 | link |
@ewfor
2021-10-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

KAŻDY DOM MA SWOJĄ HISTORIĘ I SEKRETY, NIEKTÓRE SĄ NAPRAWDĘ PRZERAŻĄJĄCE.

Jak wspomniałam wcześniej jest to thriller psychologiczny, w którym nic do końca nie jest takie jak wyobraża sobie czytelnik.

Fabuła podzielona jest na rozdziały, których narracja jest w pierwszej osobie, ale raz odnosi się do napisanej przez ojca głównej bohaterki książki pod tytułem „Dom grozy”, a raz do wydarzeń współczesnych mających związek z przyjazdem kobiety do odziedziczonej posiadłości.

„Dom grozy” to teoretycznie spisane wspomnienia ojca z czasów, kiedy zamieszkał z rodziną w domu nawiedzonym przez duchy. Tematu dostarczała mu głównie kilkuletnia córeczka, którą owe duchy odwiedzały. Po latach kobieta wciąż uznaje, że wszystko co opisał jej ojciec to stek bzdur i wybujałej fantazji, którą on zmienił w fikcję przyciągającą rzesze czytelników, sprawiając równocześnie, że książka staje się bestsellerem. Nie pamięta nic z czasu, kiedy mieszkali w tamtym domu, tak jakby wyparła z pamięci ten trzytygodniowy okres swojego życia.

Ciekawie skonstruowana fabuła jest taka, że trudno jest się od niej oderwać. Przyznam szczerze, że mnie prawie cały czas trzymała w napięciu co czytałam dosłownie z mocno bijącym sercem.

Dobre thrillery mają to do siebie, że zaczynając czytać nie jesteś w stanie odłożyć książki, a jeżeli nawet uda ci się to zrobić, to fabuła cały czas „siedzi” w twojej gł...

{} | link |
@wfotelu
2021-09-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Moją kiepską passę z książkami bez wątpienia przerywa ten thriller. Rewelacyjny! Niesamowicie dobry i wciągający! Tego właśnie oczekuję od książki z tego gatunku! Chcę być wodzona za nos, chcę się zaskoczyć, chcę poznawać sylwetki psychologiczne bohaterów, wchodząc im w głowy. To dostałam w książce "Wróć przed zmrokiem".

Życie Maggie Holt nie jest rewelacyjne i usłane różami. Boryka się ona z łatką przypiętą odkąd skończyła 5 lat. A wszystko przez to, co stało się w wiktoriańskiej rezydencji do której 5 letnia Maggie przeprowadziła się razem ze swoją rodziną. Co stało się w Baneberry Hall, że bohaterka razem z rodzicami ucieka w nocy, zostawiając w rezydencji cały dobytek życia? Historię tej nocy i 20 poprzedzających incydent dni opisuje ojciec dziewczyny, który na zawsze przez historię o nawiedzonym domu zmienia życie swojej córki.
I tak po śmierci ojca, dorosła Maggie wraca do Baneberry Hall, by stawić czoło strachom z dzieciństwa i wreszcie poznać prawdę o rezydencji i o tym, dlaczego właściwie rodzina uciekła, zostawiając wszystko w tamtym domu. Czy Pan Cień i Panna Pieniążek faktycznie nawiedzały Małą Maggie?

Niezwykle wciągająca historia, od pierwszej do ostatniej strony. Dodatkowo zabieg, który polubiłam w innych książkach (książka pisana w książce) dodaje pewnego rodzaju smaczku i niesamowicie ciekawie interpretuje się i rozkłada na czynniki pierwsze historię widzianą oczami ojca i oczami głównej bohaterki. Zwroty akcji, ciekawa fabuła, któr...

{} | link |
AG
2021-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Dwadzieścia pięć lat. Tyle upłynęło od ostatniego pobytu Maggie w Baneberry Hall. Pomimo obietnicy złożonej ojcu na łożu śmierci, postanawia wrócić do miejsca, które zniszczyło im życie. Chce odnowić rezydencję przygotowując ją tym samym do sprzedaży, jednak tak naprawdę pragnie dociec prawdy. Przecież to, co napisał jej tata w książce jest bzdurą. Ich opuszczenie Baneberry Hall nagle i w pośpiechu musi mieć inne wyjaśnienie, duchy przecież nie istnieją. Co się tam wydarzyło? Czy dom faktycznie jest nawiedzony? Co musi się wydarzyć, by Maggie uwierzyła w opowieść którą dzięki jej ojcu zna niemalże każdy?

Już na wstępie chcę podkreślić, że ta książka była genialna. Jestem pełna podziwu, zachwytu i nieposkromionej fascynacji.
Czytałam ją z ogromnym zapałem i ciekawością. Odczuwałam niepokój, który ciągle towarzyszył głównej bohaterce. Z niecierpliwością czekałam na wyjaśnienie zagadki Baneberry Hall.
Dom, w którym Maggie wraz z rodzicami spędziła pewien czas skrywa mnóstwo tajemnic, a jego ściany pamiętają wszechobecną śmierć. Zdarzyło się tam wiele złego, nie dziwne więc, że zasłużył na swoje miano nawiedzonego domu. Prawda, która wychodzi na jaw na końcu książki była świetnym zagraniem autora. Najbardziej podobało mi się to, że tak naprawdę do samego końca nie byłam w stanie samej znaleźć racjonalne wyjaśnienie rozgrywających się tam wydarzeń.
Teraźniejszość, którą przedstawia nam Maggie miesza się z kolejnymi rozdziałami książki napisanej przez j...

{} | link |
@meandmybookzpl
2021-10-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Nie jestem miłośniczką opowieści o starych nawiedzonych domach. W swoim życiu przeczytałam jedną, może dwie książki i obejrzałam niewiele więcej filmów z tym motywem. Potem straciłam nadzieję, że cokolwiek może mnie zaskoczyć w tego typu historiach.

“Wróć przed zmrokiem” zaczyna się banalnie. Stary dom. W środku dziecko, które widzi duchy i rodzice, którzy duchów nie wiedzą, więc dziecku nie wierzą. Odgrzewany kotlet level hard. Jednak historia nabiera charakteru, kiedy poznajemy Maggie Holt. To właśnie ona dwadzieścia pięć lat temu była małym dzieckiem, które razem z rodzicami zamieszkało w wiktoriańskiej rezydencji. Dorosła Maggie nie pamięta, dlaczego uciekli z niej w środku nocy zaledwie trzy tygodnie po przeprowadzce. Jej ojciec opisał wszystko w książce, która szybko stała się bestsellerem. Zawarta w niej historia o duchach nie przekonuje Maggie, dlatego też wraca do dawnego domu, aby odkryć tajemnice, które skrywają się pomiędzy jego ścianami.

I tak właśnie na podstawie oklepanego schematu powstała ciekawa i trzymająca w napięciu historia. Motyw książki w książce był tutaj strzałem w dziesiątkę. Losy trzeźwo myślącej Maggie, która w sposób realny pragnie wytłumaczyć nietypowe wydarzenia w Baneberry Hall, kontra książka ojca, gdzie za wszystko odpowiedzialne są duchy. Nie potrafiłam przewidzieć, w którym kierunki zmierza autor, a podrzucane elementy układanki jeszcze bardziej mieszały mi w głowie mnożąc kolejne pytania.

Być może fani groz...

{} | link |
@po.czytanaa
2021-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Tak się cieszę, że sięgnęłam po tę książkę, bo szczerze mówiąc, przez te wszystkie zachwyty zalewające mnie z każdej strony nie miałam jej w planach. Już wiele razy dałam się nabrać. A tu zaskoczenie, bo każde przeczytane o niej słowo, że wciąga, że wywołuje niepokój, trzyma w napięciu i zachwyca klimatem okazało się prawdą. A nawet przekroczyło moje oczekiwania!

Nieodkładalna, niesamowita i bardzo mroczna! Tak jak bohaterka tej książki, weszłam do tego domu, by obnażyć prawdę o nim. I tak samo jak ona dałam się wciągnąć w tą grę. Banaberry Hall przyciąga łowców duchów, na przestrzeni lat dochodziło tam do morderstw, samobójstw i dziwnych śmierci. Trzyosobowa rodzina cudem uchodząc z życiem uciekła stamtąd po zaledwie kilkunastu dniach. Co się wydarzyło?

Nie lubię typowych horrorów, gdzie grozę wprowadzają nadprzyrodzone zjawiska, ale w tej książce mimo tego, że było ich sporo, wciąż zastanawiałam się z główną bohaterką, czy to co słyszy i widzi jest prawdą, czy tylko wytworem wyobraźni lub próbą zastraszenia.

Autor doskonale połączył dwie przestrzenie czasowe i to co działo się kiedyś, idealnie współgra z tym co Maggie przeżywa dzisiaj. Ciekawa zagadka, duchy przeszłości. Stuk, stuk, stuk, dziwne odgłosy. Czy coś przechadza się nocą po domu? Co lub kto uruchamia wciąż tę samą piosenkę na starym gramofonie? Czy Pan Cień i Pani Pieniążek są prawdziwi i które słowa z książki to tylko wymysł? Co wydarzyło się w tym...

{} | link |
@esclavo
2021-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Już drugi dzień próbuję zebrać myśli, żeby napisać opinię, która odda to, jak bardzo podobała mi się ta książka. A podobała mi się bardzo. Była klimatyczna, tajemnicza, momentami przerażająca i jak się okazało na końcu - logiczna, chociaż autor mamił, mieszał i nie pozwalał czytać po zmierzchu bez strachu.

Ta książka to rasowy horror, gdzie pierwsze skrzypce gra nawiedzony dom. Wydarzenia poznajemy z dwóch perspektyw, jako powieść, która przyniosła sławę i rozgłos rodzinie, zmuszonej uciekać przed nieznanym, oraz w teraźniejszości gdzie Maggie, dziewczynka widząca duchy, po latach wraca do posiadłości. Obie części są równie ciekawe i tak samo wywołują ciarki. Autor miał świetny pomysł na fabułę, na poprowadzenie akcji w taki sposób, że nie mamy szans domyślić się zakończenia.

Niesamowicie wciagająca, nieodkładalna, duszna i mroczna. Tutaj prawda miesza się z fikcją, a my nie wiemy w co wierzyć. Idealna propozycja na wieczór, który może stać się nocą, bo ta powieść jest bardzo podstępna. Ogromnie polecam.

{} | link |
@marta582_82
2021-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

"Na skraju kadra stała jakaś spowita cieniem postać.
Wyglądała mi na mężczyznę, choć nie mogłem mieć pewności. Szczegóły były rozmyte. Jedyne, co dawało się dostrzec, to wyraźnie ludzki kształt stojący w lesie, o metr czy dwa od jego granicy."
Pomyślałam, że książka o nawiedzonym domu będzie ciekawa, może nawet intrygująca, ale w życiu nie przypuszczałabym, że przyprawi mnie o ciarki i spowoduje, że będę czuła się nieswojo we własnym domu, a właśnie tak było. Historia Maggie, jej rodziny oraz Baneberry Hall wciąga bez reszty, jednocześnie boimy się przewrócić kartkę dalej, a z drugiej strony nie możemy się powstrzymać by tego nie robić. Nieustające napięcie jakie towarzyszy podczas czytania spowoduje, że nie raz podskoczycie że strachu, gdy nagle, niespodziewanie usłyszycie jakiś bliżej niezidentyfikowany odgłos. Ta pełna tajemnic, niespodziewanych zwrotów akcji powieść grozy to zdecydowanie jedna z najlepszych książek tego roku, z genialnym zakończeniem, które długo zostaje w głowie.

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Wróć przed zmrokiem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl