Wymyślone miasto Lwów

Ziemowit Szczerek
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Wymyślone miasto Lwów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Lwów – ukraiński, polski, galicyjski, austriacki, austro-węgierski, żydowski, europejski, poradziecki… To miasto jest jak kostka Rubika, nie jest łatwo rozdzielić poszczególne kolory i zbudować jednolitą ściankę. A wielu próbowało! Zwykle tożsamości mieszają się ze sobą, tworząc obraz fascynujący i nieoczywisty. I zmienny – bo to miasto, które ciągle wymyśla siebie od nowa.

Dla Ziemowita Szczerka Lwów to po prostu jego miasto. Miejsce, które zna od lat i w którym czuje się u siebie. Pisze o jego historii, bolączkach, zmianach, bohaterach pierwszego, drugiego i trzeciego planu. Patrzy mu prosto w twarz – zarówno wtedy, kiedy Lwów nakłada przykrywający wszystko makijaż sceniczny, jak i wtedy, kiedy miasto nad ranem z trudem dochodzi do siebie po nocnej hulance.

„Czasem nam się wydaje, że wiemy już wszystko o Lwowie, tyle książek wydano w ostatnich dekadach. A tu Ziemowit Szczerek pokazuje nam miasto i jego mieszkańców z mało znanej strony, jego bolesną historię, bogatą, różnojęzyczną kulturę, ale też bujne życie w biednych dzielnicach. Wspaniała książka, którą gorąco polecam.” Martin Pollack
Data wydania: 2022-10-12
ISBN: 978-83-8191-567-0, 9788381915670
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Sulina
Kategoria: Reportaż
Stron: 248
dodana przez: Catta

Autor

Ziemowit Szczerek Ziemowit Szczerek
Urodzony w 1978 roku w Polsce
Dziennikarz i prozaik. Współpracuje z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Krytyką Polityczną” i „Nową Europą Wschodnią”. Autor książek Siódemka, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Po...

Pozostałe książki:

Przyjdzie Mordor i nas zje Nadzieja Tatuaż z tryzubem Cham z kulą w głowie Wymyślone miasto Lwów Mur. 12 kawałków o Berlinie Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową Siódemka Europa.Stop.Wschodnia.Stop. Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion Azja. Opowieści podróżne Był sobie Polak, Rusek i Niemiec, czyli historie z Europy B Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady Kolejna alternatywna historia Polski Pismo. Magazyn opinii, nr 2 / luty 2018 Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie Herito - nr 15 - Narody i stereotypy Herito - nr 30 - Bałkany przeobrażone Każdemu jego śmietnik Nieswojość Transgresje. Antologia opowiadań Ojciec. Opowiadania Plan naprawy Ukrainy
Wszystkie książki Ziemowit Szczerek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tęsknota za Galicją

9.11.2022

Opowieść o Lwowie, mieście, które Szczerek zna jak własną kieszeń, jest napisana typowym jego stylem, mocno rozbuchanym, czasami barokowym. To taki miszmasz, w którym dostajemy trochę rzeczy o historii miasta, opowieści o wędrówkach autora po różnych jego zakamarkach, trochę historii o wybitnych lwowiakach. W naszej świadomości Lwów funkcjonuje w... Recenzja książki Wymyślone miasto Lwów

@almos@almos × 24

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@frodo
2022-11-28
7 /10
Przeczytane 2022

Ciekawe spojrzenie na miasto tak wychwalane w polskiej mitologii miast utraconych. Lubię tego autora za nieoczywiste refleksje i wnioski, dotyczące miejsc w których przebywa. Poznaje je od tych jasnych i ciemnych miejsc. Rasowy włóczęga. Dobrze się go czyta. Najlepiej z procentami. Polecam.

× 3 | link |
@ISIA
2024-02-12
7 /10
Przeczytane Literatura ukraińska

Bardzo subiektywne, ale interesujące spojrzenie na Lwów, jego historię i teraźniejszość. Autor czuje się lwowianinem z wyboru i wśród plątaniny wątków pohabsburskich, popolskich, poradzieckich ten jeden na pewno się przebija - autentyczna miłość do miasta i jego mieszkańców.
Absolutnie go rozumiem i podzielam tę fascynację.
Pierwsze rozdziały są porywające, później opowieść wyhamowuje i osiada na mieliźnie nadmiernych i nieszczególnie ciekawych, moim skromnym zdaniem, cytatów z "Wysokiego Zamku" Lema, by znowu zakończyć mocnym akcentem wydarzeń z wiosny 2022, które oczywiście znacząco zmieniły dynamikę relacji polsko-ukraińskich w tym regionie, a tym samym i przesłanie całej książki.
Ciekawa pozycja z pogranicza reportażu i eseju historycznego. Nie zawsze z punktem widzenia autora się zgadzam, ale i tak uważam go za wart bliższego poznania.

× 2 | link |
@Zorg
@Zorg
2024-02-21
1 /10
@Galene
2023-04-16
6 /10
Przeczytane Ebooki Eseje
@Beata_
2022-11-30
7 /10
Przeczytane Posiadam E-booki
@almos
2022-11-09
7 /10
Przeczytane ebook reportaż/literatura faktu

Cytaty z książki

O nie! Książka Wymyślone miasto Lwów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl