Zachmurzenie umiarkowane

Barbara Kosmowska
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Zachmurzenie umiarkowane
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Pełna emocji i refleksji lektura o tym, że odejście od przyzwyczajenia bywa zbawienne i daje szansę na głębsze poznanie siebie i drugiego człowieka.

Pojawił się cały system tajemnych znaków, sugerujących, że poza rzeczywistością, na którą Karol już dawno wyraził milczącą zgodę, istnieje inne życie. I codziennie utwierdzał się w przekonaniu, że ono jest wszędzie tam, gdzie nie ma Róży.
fragment książki

Po trzydziestu latach związku Karol Polny opuszcza swoją żonę Różę, z domu Król. Niezauważany i niedoceniany przez towarzyszkę życia, zmęczony jej ciągłą frustracją i marchewką z groszkiem podejmuje decyzję o przeprowadzce do altany na ogródkach działkowych. Co zmusiło go do tak drastycznego kroku? Jak zareaguje Róża, bliscy, przyjaciele, znajomi?

Mogłaby to być jeszcze jedna opowieść o piekle codzienności z samotnością w tle. Ale poczucie humoru autorki, jej dystans do opowiadanej historii i życzliwość dla bohaterów sprawiają, że otrzymujemy zapis przezabawnej, a jakże głęboko psychologicznej prawdy o nas samych.

Data wydania: 2022-07-13
ISBN: 978-83-8230-361-2, 9788382303612
Wydawnictwo: Sonia Draga
Seria: Literatura Piętro Wyżej
Stron: 268
dodana przez: Asamitt
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Barbara Kosmowska Barbara Kosmowska
Urodzona 24 stycznia 1958 roku w Polsce (Bytów)
Barbara Kosmowska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dzienn...

Pozostałe książki:

Buba Pozłacana Rybka Dziewczynka z parku Niezłe ziółko Teren prywatny Niebieski autobus Gobelin Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach Kolorowy szalik Samotni.pl Prowincja Buba. Sezon ogórkowy Wszystkie kolory świata Zachmurzenie umiarkowane Sezon na zielone kasztany Hermańce Puszka Tru Gorzko Obronić królową W górę rzeki Gwiazda z pierwszego piętra Panna Foch Ukrainka Niechciana Tru. Love story Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Dobranocki na Gwiazdkę Dobranocki na pogodę i niepogodę Fred. Psi ekopatrol Głodna kotka Na psa urok! Opowiadania o psach Opowiadania z kluczem Pięć choinek, w tym jedna kradziona Poczytaj mi mamo, jeszcze raz Siedem odcieni miłości Wielki wybuch, czyli K. kontra K. Dzisiaj się bawimy. Rewalidacja indywidualna prowadzona metodą dobrego startu Fred pogromca suszy Gaduła Historie nie z tego księżyca Latający talerz Myślinki Na służbie u Kopciuszka Oddech smoka Opowiadania o zwierzętach Opowiadania wigilijne Wakacje w Raju
Wszystkie książki Barbara Kosmowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak wypalają się związki

WYBÓR REDAKCJI
6.08.2022

Zachmurzenie umiarkowane Barbary Kosmowskiej jest opowieścią o dwojgu ludzi w wieku emerytalnym, których małżeństwo nagle się rozpada. Ta „nagłość” jest dyskusyjna. Im więcej dowiadujemy się o relacjach Róży i Karola, tym wyraźniej widzimy, że stopniowo oddalali się od siebie, by w końcu zupełnie się rozstać. Zachmurzenie umiarkowane zostało po... Recenzja książki Zachmurzenie umiarkowane

@LiterAnka@LiterAnka × 24

Ogródki działkowe

23.03.2022

Kosmowską wiele (zwłaszcza kobiet) się zachwyca. Bo tak świetnie pisze, bo tak prawdziwie, ach i kobieco... Bo to taka "ludzka" pisarka. Może i tak, może wielu dzięki temu znajdzie podporę będąc na podobnym rozstaju dróg, jak akurat bohaterowie jakiejś jej powieści - nie zaprzeczam, nie neguję. Ale jej pisanie, według mnie jest marne, historie ban... Recenzja książki Zachmurzenie umiarkowane

Związki i ich wpływ na życie.

21.08.2022

Hej, hej […] „Życie. Może budzić strach, byle nie lęk. Nie można też się bać tego, co nadejdzie. Lęk nawet wolność zniewoli, więc trzeba myśleć o tym, co jest. Czasami przyjąć jak słoik z miodem. Czasami odrzucić niczym zatrutą myśl. I móc oddychać…” Zazwyczaj nie zaczynam recenzji od cytatu, ale ten jest tak bardzo prawdziwy i refleksyjn... Recenzja książki Zachmurzenie umiarkowane

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kaganaabooklover
@kaganaabooklover
2022-08-22
7 /10
Przeczytane

Karol, po wielu latach małżeństwa, decyduje się odejść od swojej żony w noc sylwestrową. Helena jest w szoku, który jest tym większy, gdy okazuje się, że nie ma mowy o innej kobiecie w życiu męża.
To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Barbary Kosmowskiej. „Zachmurzenie umiarkowane” to powieść o związku ludzi w wieku dojrzałym. O braku komunikacji, nudzie, która wkrada się w codzienne życie i rozluźnianiu więzi między partnerami, które w efekcie końcowym doprowadzają do rozpadu związku. To książka o podejmowaniu decyzji, które często niełatwe, to potrafią zmienić nasze życie na lepsze.
Jest to książka, która skłania do przemyśleń i być może wprowadzenia zmian w związku oraz w nas samych.
Być może też odnajdziecie się w którymś z bohaterów, dostrzeżecie te same cechy charakteru czy podobne zachowania.

× 2 | link |
MA
@mamakawaiksiazki
2022-07-25
8 /10

“Podróż po ‘grzechach Karola’ jest pełna kiepskich dla Róży niespodzianek, jakby odwiedzała własne ułomności, rozsiane na peryferiach małżeńskiego życia. Ale właśnie dobiegła końca”.


“Zachmurzenie umiarkowane” to historia o zmianach, których często się boimy, a okazują się zbawienne dla naszego życia. Literatura z jednej strony nietuzinkowa i zaskakująca błyskotliwością myśli, a z drugiej opisująca prozę życia i to, co oczywiste.
Róża i Karol byli dobrym małżeństwem. Tak myśli Róża, dopóki po trzydziestu latach mąż nie wyprowadza się na ogródki działkowe i twierdzi, że to koniec. Załamana, szukająca zrozumienia wśród przyjaciółek i rodziny kobieta nie dostrzega winy w sobie. Jak po tylu latach można porzucić żonę? Czy ten, kto odchodzi, faktycznie jest tą gorszą stroną?
To, co w tej książce urzekło mnie od pierwszej strony to styl pisarski autorki i język ociekający znakomitym humorem i grą słów. Barbara Kosmowska w punkt trafia z wieloma przemyśleniami bohaterów, idealnie oddaje ich emocje i charaktery, zadziwia szczerością i kąśliwością uwag i języka. Nawet wulgaryzmy, które zwykle bardzo mnie rażą, tutaj mają konkretne zastosowanie i wpasowują się znakomicie w całą sytuację i obrazują stany emocjonalne i temperament postaci. Wszystko wyważone i bez przesady. Sama narracja prowadzona jest z perspektywy kilku osób, choć najwięcej miejsca i uwagi poświęcone jest głównym bohaterom, czyli Róży i Karolowi. To wokół nich sku...

| link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2022-07-24
10 /10

„Karol ma ochotę powiedzieć, że z wędkowaniem bywa jak ze złym małżeństwem. Spinasz się, trzymasz tej kij w mętnej wodzie. I nagle – złota rybka. Masz jedno życzenie, niech zostanie twoją żoną. Ona się zgadza. A z biegiem lat okazuje się, to ty jesteś złota rybką. Od spełniania życzeń. A Wymagania coraz większe i wiecznie niezadowolenie…”

„Zachmurzenie umiarkowane” to powieść o Karolu i Róży. O małżeństwie, które pewnego dnia tak po prostu rozpadło się. Dlaczego? I czy to była „tak po prostu” czy może zanosiło się na to od lat? Jest to książka, która skłania do myślenia i zastanowienia się nad swoim życiem. Nad tym, że warto czasami pomyśleć tylko o sobie, by lepiej dzięki temu funkcjonowała nasz związek.

Karol stwierdził, że już nie potrafi być mężem. Nie potrafi dalej żyć w tym spokojnym, ale jakże nudnym związku. W związku, w którym musiało być wszystko tak jak zaplanowała Róża.

Karol to świetnie wykreowany przykład męża, który jest stłamszony przez swoją żonę. Nie miał wpływu nawet na wybór piżamy i dopiero gdy „ został przyszpilony do podłogi emeryckim PESEL-em zrozumiał, że wcale nie jest u siebie.”. Zrozumiał również to, że dobre i spokojne życie to na pewno nie ma nic wspólnego z jego żoną.

Róża to kobieta, który może i została porzucona, ale nie była bez wad. Zresztą zawsze uważam, że za rozpad związku odpowiedzialne są obie strony. Róża każdemu opowiadała, że stało się to z dnia na ...

| link |
@zetbasia27
2020-12-29
7 /10
Przeczytane

Wieczór sylwestrowy, emerytowany weterynarz opuszcza mieszkanie, żonę, kolekcję drzewek bonsai, wędki i przeprowadza się do domku w ogródku działkowym. Żona jest w szoku, zwłaszcza gdy okazuje się, że nie ma mowy o zdradzie. Dlaczego Karol podjął taką decyzję? Czy senior ma prawo realizować swoje marzenia czy powinien niańczyć wnuki i spędzać czas przed telewizorem? Jak zareaguje rodzina i znajomi?
Polecam

| link |
@marta.czyzewska1
@marta.czyzewska1
2024-04-01
6 /10
Przeczytane
@anettaros.74
2022-08-21
7 /10
Przeczytane
@LiterAnka
2022-08-03
7 /10
Przeczytane
@aga.kusi_poczta.fm
2022-03-22
3 /10
Przeczytane
@jelonka11
2020-11-06
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

każdy pożar przynosi straty
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl