Ukrainka

Barbara Kosmowska
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Ukrainka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Współczesna Warszawa. Do miasta przybywają tym samym pociągiem dwie kobiety, Iwanka Matwijenko i Zofia Wolska. Iwanka jest młodą wiolonczelistką z Ukrainy, w Polsce chce zarobić na dom, który dzielić ma z Mykołą, także muzykiem. Jej narzeczony przetarł już polskie szlaki - od jakiegoś czasu mieszka w Warszawie, pracuje w pizzerii, a wieczorami gra w knajpie. Iwance także marzy się praca zgodna z jej wykształceniem, ale oczywiście, będąc Ukrainką, może co najwyżej zarabiać jako sprzątaczka lub gosposia. Zofia to leciwa właścicielka podupadłego gospodarstwa rolnego. Opuszcza je, by odwiedzić najmłodszego syna, Bronka. To jedyny z trójki jej potomków, który poradził sobie w życiu. Teraz, już jako Bruno, ma piękną żonę i świetnie prosperującą firmę komputerową. Wkrótce losy obu kobiet skrzyżują się ponownie. Miłość i marzenia o lepszym życiu, zazdrość i pogarda. Kosmowska napisała przejmującą powieść. Ukrainka mówi więcej o życiu emigracji zarobkowej w Polsce niż raporty socjologów i dziennikarzy.
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7881-025-4, 9788378810254
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 325
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Barbara Kosmowska Barbara Kosmowska
Urodzona 24 stycznia 1958 roku w Polsce (Bytów)
Barbara Kosmowska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dzienn...

Pozostałe książki:

Buba Pozłacana Rybka Dziewczynka z parku Niezłe ziółko Teren prywatny Niebieski autobus Gobelin Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach Kolorowy szalik Samotni.pl Prowincja Buba. Sezon ogórkowy Sezon na zielone kasztany Wszystkie kolory świata Zachmurzenie umiarkowane Hermańce Puszka Tru Gorzko Obronić królową Gwiazda z pierwszego piętra Panna Foch Ukrainka W górę rzeki Niechciana Tru. Love story Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Dobranocki na Gwiazdkę Dobranocki na pogodę i niepogodę Fred. Psi ekopatrol Głodna kotka Na psa urok! Opowiadania o psach Opowiadania z kluczem Pięć choinek, w tym jedna kradziona Poczytaj mi mamo, jeszcze raz Siedem odcieni miłości Wielki wybuch, czyli K. kontra K. Dzisiaj się bawimy. Rewalidacja indywidualna prowadzona metodą dobrego startu Fred pogromca suszy Gaduła Historie nie z tego księżyca Latający talerz Myślinki Na służbie u Kopciuszka Oddech smoka Opowiadania o zwierzętach Opowiadania wigilijne Wakacje w Raju
Wszystkie książki Barbara Kosmowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ukrainka? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@paulina.zakrzewska
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
10 /10
Przeczytane

Książka bardzo aktualna. opisuje losy Iwanki Ukrainki, która przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu pracy oraz do swojego ukochanego Mykoły. Utalentowana Iwanka niestety nie znajduje pracy w zawodzie muzyka, a zostaje nianią i gosposią.

Książka jest sadzę odzwierciedleniem nas samych. Młodych, wykształconych, pełnych nadziei, że za granicą znajdziemy lepszą pracę. Jak dla mnie doskonały przykład nie tylko emigrantów, którzy przyjeżdżają z nadziejami do Polski, ale i na odwrót Polaków, którzy udają się na emigrację z takimi samymi marzeniami jak Iwanka.

Książkę czyta się bardzo dobrze. Od początku czuje się sympatię do tytułowej bohaterki. Bardzo wciągająca lektura, książka nie jest typową love story z happy endem.
Moim zdaniem warto przeczytać.

× 1 | link |
@Anna88
2020-08-03
6 /10
Przeczytane Moje książki Przeczytane w 2020
@agadka
@agadka
2019-07-21
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ukrainka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat