Wydanie bibliofilskie – twarda oprawa (skóra), tłoczenia, złocenia, papier kredowy, ilustracje: Aleksandra Michalska-Szwagierczak.
Głównym bohaterem „Zbrodni i kary” jest Rodion Raskolnikow, 23-letni student prawa, chłopak zbuntowany przeciw porządkowi świata, który według niego nie jest logiczny. Rozum doprowadza młodego człowieka do zbrodni – według Raskolnikowa normy moralne sprzeczne są z elementarnym rachunkiem i nie dotyczą w równym stopniu wszystkich. Sam stawia się ponad nimi – jednak dokonane przez niego brutalne morderstwo podważa jego wiarę we własne siły i predyspozycje. Wyczerpany psychiczne, rozdarty wewnętrznie, nękany przez gorączkę i majaki przestaje panować nad swoimi czynami. Tymczasem krąg podejrzeń coraz bardziej zawęża się wokół niego.
Powieść „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, ukazuje się jako druga z kolekcjonerskiej serii Arcydzieła Literatury Światowej, której wydawanie rozpoczęliśmy w sierpniu br. W roku bieżącym mija dokładnie 150 lat od jej ukończenia, czego Dostojewski dokonał w podrzędnym hoteliku w niemieckiej miejscowości Wisbaden, dokąd wyjechał aby zdobyć pieniądze na pokrycie własnych długów. Autor szukał wsparcia finansowego u innych pisarzy rosyjskich, przebywających na emigracji m.in. u Iwana Turgieniewa. Pierwsze wydanie „Zbrodni i kary” miało miejsce w roku 1866. Powieść była drukowana w odcinkach w czasopiśmie „Russkij Wiestok”. Wkrótce potem powieść ukazała się w wydaniu książkowym. Od jej pierwszego wydania, wzbudziła olbrzymie zainteresowanie wśród rosyjskich czytelników a następnie została przetłumaczona na prawie wszystkie języki europejskie stając się jednym z najsławniejszych dzieł literatury światowej.