Znajda

Katarzyna Kielecka
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Znajda
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Wieluń 1939 roku. Sześcioletni Lolek cieszy się z narodzin braciszka. Pierwszego września na miasto spadają bomby i zmieniają jego szczęśliwe dzieciństwo w pasmo dramatów. Rodzina Sitarzy opuszcza dom i wyrusza w nieznane. Znajduje azyl u ciotki na wsi, lecz także do jej drzwi wkrótce zapuka wojna? Łódź 2022 roku. Matylda mierzy się z małżeńskim kryzysem, despotyczną matką i niesfornym kotem Paszą. W noworoczny poranek poznaje staruszkę, która w przejściu podziemnym sprzedaje rękodzieło. Kobieta zachwyca Matyldę życiową mądrością i intryguje swoją historią. Jak zrozumieć wojnę, gdy ma się kilka lat? Gdzie przetną się losy Lolka i Matyldy? Jaką rolę odegra w ich życiu zwykłe metalowe szydełko? Katarzyna Kielecka snuje opowieść o współczesnych trzydziestolatkach. Równocześnie po mistrzowsku przedstawia oczami dzieci piekło wojny pełne rwanych obrazów, szeptów i krzyków.
Data wydania: 2022-08-30
ISBN: 978-83-67102-57-5, 9788367102575
Wydawnictwo: Szara Godzina
Stron: 400

Autor

Katarzyna Kielecka Autorka publikacji dla dzieci oraz powieści obyczajowych. Nie stroni od trudnych psychologicznie i społecznie tematów, dostarcza okazji do wzruszeń, bilansując je lekkością pióra i poczuciem humoru. Niekiedy wplata w swoje historie wątki sensacyjne ...

Pozostałe książki:

Znajda Cytrusowy gaj Pod tym samym niebem Sedno życia Gra w zielone Na tej samej ziemi Piętno dzieciństwa Ślady. Psim tropem tom 1 Miłość w pakiecie Ślady. Rudy warkocz tom 2 Gieśki. Księga przygód Zapach cytrusów Fala Echo Trzykrotki Nowy początek, nowa szansa W drogę, Trzykrotki !
Wszystkie książki Katarzyna Kielecka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Znajda

23.11.2022

„Znajda” autorstwa Katarzyny Kieleckiej, to powieść, po którą sięgnęłam za namową jednej z moich instagramowych koleżanek. Do tej pory nie miałam okazji poznać twórczości autorki, a że powyższy tytuł to literatura wojenna, nie mogłam sobie jej odmówić. Wieluń 1939 rok. Na miasto spadają pierwsze bomby i życie sześcioletniego Lolka zmienia się w p... Recenzja książki Znajda

Pod patronatem CzBK

13.09.2022

Wojna dotyka każdego. Potrafi wszystkim zniszczyć świat niezależnie od pochodzenia, statusu, majątku. Zrównuje z ziemią marzenia, oczekiwania, plany. Przysparza wiele zmartwień, niepewności o przyszłość. Wnosi masę strachu, bólu, cierpienia, pustki, która wsącza się do serca za każdym razem, gdy odchodzi ktoś bliski. Jedynie czego nie odbiera to w... Recenzja książki Znajda

Wojna oczami dziecka, przeszłość i teraźniejszość

27.09.2022

Wieluń 1939 roku. Śmierć, strach, przerażenie, głód i samotność to tylko nieliczne z konsekwencji jakie niesie za sobą wojnę. Przekonać się o tym ma okazję rodzina Sitarzy, która od chwili radości z narodzin wnuka, syna i brata nagle zostaje wyrwana i rzucona w sidła wojennej rzeczywistości. Rodzinie nie pozostaje nic innego, jak opuścić rodzinne ... Recenzja książki Znajda

Dzieci i wojna

15.09.2022

Wydawnictwa prześcigają się w publikacjach książek o wojnie. Temat powinien wydawać się sprany, ale ciągle wraca, a każde nowe pokolenie chce poznawać te historie. To cieszy. Nie jestem odosobniona w swej pasji czytania o tych czasach. Dla mnie są bardzo bliskie ze względu na to, że moi bliscy przeżyli piekło wojny na własnej skórze, a mój ojciec ... Recenzja książki Znajda

@monweg@monweg × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@WolneLitery
2022-09-05
9 /10

Takie książki zawsze mocno poruszają - z tą nie mogło być inaczej! Piękna i dwuwymiarowa powieść, która osadzona jest w dwóch zupełnie od siebie odległych czasach. Pierwsza historia dzieje się podczas wojny i jej dodatkowy wydźwięk to to, że jest to opowieść opowiedziana z perspektywy dziecka. Druga osadzona jest w latach współczesnych i jest to opowieść młodej kobiety, której życie nagle i totalnie niespodziewanie się odmienia. Oto te dwie historie przetną się ze sobą, nie będziemy domyślać się w którym momencie. Obie piękne i przejmujące.

Na mnie w tej książce duże wrażenie zrobiła narracja. Jest lekka, delikatna, a autorka pięknie to wszystko poprowadziła. Dawno nie czytałam książki ,która miała w sobie tyle cierpienia i bólu, a mimo to była w niej odrobina magii! Polecam Wam ją mocno!

× 3 | link |
@coolturka104
2022-10-07
8 /10
Przeczytane

Jesień nie jest dla mnie niczym innym, jak żałobą po lecie. W większości mokry i zimny wrzesień spowodował spory spadek mojego nastroju, tym chętniej szukałam pocieszenia w książkach, starając się unikać tych najbardziej przygnębiających.

Po "Znajdę" Katarzyny Kieleckiej sięgnęłam z nastaniem października, pod wpływem optymistycznych prognoz, dających nadzieję na tę naszą sławną, polską złotą jesień.

"Ko­niec świa­ta za­zwy­czaj przy­cho­dzi nie­spo­dzie­wa­nie inie za­wsze raczy wy­sy­łać sy­gna­ły ostrze­gaw­cze".

Jeszcze się dobrze nie zaczęło, a już nastąpił koniec, mowa tu o małżeństwie Matyldy, która przyłapuje męża na zdradzie. "Raz mu por­t­ki przy innej spa­dły, aty od razu ro­bisz aferę". Nie ma to jak wsparcie wtrącającej się we wszystko mamusi, która należy do tych, co zawsze wszystko wiedzą lepiej.

Dzieciństwo Lolka i tysięcy innych dzieci, skończyło się 1 września 1939 roku, wraz z wybuchem II wojny światowej. Jednego dnia stracił matkę, nowo narodzonego braciszka i ukochaną babcię. A to zaledwie początek spustoszeń, które zafunduje mu los.

Mimo trudnej do pozazdroszczenia sytuacji życiowej Matyldy o jej perypetiach nie dało czytać się inaczej, niż tylko z uśmiechem. Współczesna Łódź oraz świeże i bezbłędne spojrzenie na dzisiejszych trzydziestolatków.
Przeciwwagę tworzyły wojenne losy rodziny Sitarzy, bowiem więcej tu było śmiechu, ale przez łzy. Piekło wojny przedstawione oczami dziecka, było ciekawym, choć...

× 1 | link |
@Bibliotecznie
2022-09-18
9 /10
Przeczytane

"Koniec świata zazwyczaj przychodzi niespodziewanie i nie zawsze raczy wysyłać sygnały ostrzegawcze. Tymczasem życie obojętnie przeskakuje nad apokalipsą i unosi nas do kolejnych światów, które się jeszcze nie skończyły, a może dopiero zamierzają się zacząć".

Nie wiem, czy napisałam wystarczająco dobrą recenzję najnowszej powieści Katarzyny Kieleckiej. Czy udało mi się zawrzeć w niej wszystkie emocje, które mną targały podczas lektury. Bo targały, nie da się ukryć. Jakże trudno było mi się odrywać od kolejnych rozdziałów, kiedy trzeba było pójść spać albo wyjść do pracy! Z okazji kolejnej premiery Kasi muszę się chyba zakręcić wokół skombinowania jakiegoś zwolnienia z pracy w typie L4, ale z celem czytelniczym. Ciekawe, co powiedziałaby moja pani dyrektor, gdybym zgłosiła, że nie mogę przyjść do pracy, bo CZYTAM :D

W "Znajdzie" Kasia zastosowała mój ulubiony zabieg fabularny: dwutorową akcję. Uczestniczymy na zmianę w życiu rodziny Sitarzów, którzy mieszkają w Wieluniu, gdzie zaskakuje ich wybuch wojny, a współcześnie towarzyszymy Matyldzie, której świat diametralnie zmienia się po tym, jak znalazła się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. Połączenie tych dwóch torów jest zaskakujące, jak to bywa u Kasi. Ten pomysł jednak jasno wskazuje, jak wiele w życiu może zależeć od przypadku i naszych decyzji.

Można by pomyśleć, że tyle już powstało powieści historycznych, prezentujących temat wojny na mil...

| link |
@wiktoria.wasilewska
2022-11-27
10 /10
Przeczytane


Witajcie !
Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o książce "Znajda", która zbiera mnóstwo pozytywnych opinii.
Czy mi także się podobała?
Oczywiście! Jeszcze jak 😍.
Uroniłam przy niej wiele łez. Historia w niej opisania, nie jest na faktach, nie są to żadne wspomnienia, postacie nie są inspirowane prawdziwymi.
Głównym założeniem autorki było nagłośnienie jak czasy II wojny światowej były straszne, bezlitosne także dla dzieci, a szczególnie tych urodzonych w latach 30.
Niestety, na wojnie dorosłych najbardziej cierpią dzieci.
Pojawił się wątek obozu dziecięcego w Łodzi, który jest często pomijany.

Opowieść została napisana z dwóch perspektyw czasowych- Wieluń 1939, gdzie głównym bohaterem jest sześcioletni Lolek i jego rodzina, radość z narodzin nowego potomka i pierwsze bomby spadające na miasto. Oraz Łódź 2022, gdzie poznajemy trzydziestoletnią Matyldę, mierzącą się z kryzysem w małżeństwie, oraz despotyczną matką, która przypadkiem na stacji metra poznaje przesympatyczną staruszkę.

Książka jest przyjemną, choć momentami przykrą lekturą. Mocno oberwała przez mój zastój czytelniczy, który nie miał nic wspólnego z treścią książki. Gdybym wzięła się za nią w innym czasie, zapewne przeczytałabym ją w jeden, góra dwa dni.

Znacie już twórczości Katarzyny Kieleckiej? To było moje pierwsze spotkanie i na pewno nie ostatnie.
Ja trafiłam na książkę i autorkę przypadkiem, na stronie wyd. Szara Godzina. Cieszę się z tego b...

| link |
@madbed
2022-09-26

Literatura wojenna oraz obozowa jest bliska mojemu sercu. Kocham czytać takie historie mimo, że są pełne bólu, cierpienia i niekontrolowanych emocji.
"Znajda" to książka, która mnie zaskoczyła, poruszyła, ale i zdziwiła.

Wieluń 1939 roku.
Sześcioletni Lolek cieszy się z narodzin braciszka. Tymczasem na miasto spadają bomby i rodzina Sitarzy zmuszona zostaje do opuszczenia domu. Znajdują azyl u ciotki na wsi, niestety i tu zawita wojna…
Dziecięca beztroska przemija bezpowrotnie. Ból, płacz, strach, głód to teraz wypełnia dziecięce myśli, a do tego wszystkiego strata najbliższych.
Łódź 2022 roku.
Matylda znajduje się w punkcie, gdzie jej małżeństwo stanęło pod znakiem zapytania, a despotyczna matka nie daje o sobie zapomnieć.
W noworoczny poranek poznaje staruszkę, która w przejściu podziemnym sprzedaje rękodzieło.
Od tej chwili historia nabiera inny wymiar a przeszłość z teraźniejszością zaczynają łączyć się w jedną historię.
Powieść prowadzona oczami dziecka jest niebywale wzruszająca, ściska serce i łamie je na miliony kawałeczków.
Szczerze to tylko z wydarzeń mających miejsce podczas wojny mogła powstać świetna powieść.
Motyw Matyldy był średni, a dopiero połączenie tych dwóch historii doprowadziło do satysfakcjonującego zakończenia.
Jak zrozumieć wojnę mając kilka lat?
Jak pogodzić się ze stratą i rozłąką?
"Znajda" to powieść, która Was wzruszy, skłoni do refleksji i myślę, że zapadnie na długo w pamięci.
...

| link |
@monica
2023-10-25
7 /10
Przeczytane
@alinaz5
2023-09-12
7 /10
Przeczytane
@bettypietras
2022-12-30
10 /10
Przeczytane
@Nina
2022-12-27
7 /10
Przeczytane 2022 E-book
@Mirka
2022-11-29
8 /10
Przeczytane
@wolinska_ilona
2022-11-23
9 /10
Przeczytane
@Natalia_Swietonowska
2022-10-30
8 /10
Przeczytane Recenzenckie Posiadam
@Remma
2023-11-11
9 /10
Przeczytane II wojna światowa
@kubera_anna
2022-09-27
8 /10
@monweg
2022-09-15
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Znajda. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl