2021 rokiem Stanisława Lema – rozpoczęto przygotowania

Autor: a.boniecka
2020-06-24 7 komentarzy 10 Polubień
2021 rokiem Stanisława Lema – rozpoczęto przygotowania
W 2021 roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji powstała strona internetowa www.roklema.pl, gdzie publikowane są wszystkie informacje na temat planowanych wydarzeń.

Stanisław Lem, autor książek science fiction, filozof i futurolog, jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Aby uczcić setne urodziny artysty Krakowskie Biuro Festiwalowe, Wydawnictwo Literackie i portal Lem.pl organizują serię wydarzeń i projektów na rok 2021. Strona internetowa Rok Lema powstała, by informować zainteresowanych o planowanych akcjach, o nowych wydaniach książek autora, a także, by przedstawiać nieznane wcześniej materiały opisujące jego życie.

Wśród wydarzeń, o których można już przeczytać na stronie, są: anglojęzyczne wydania wcześniej nietłumaczonych książek Lema, nowe wydanie „Summy Technologiae”, a także wystawa obrazów Joanny Karpowicz, która została zainspirowana „Powrotem z gwiazd”. Na roklema.pl można również przeczytać, że w roku 2021 zostanie wydana obszerna biografia pisarza, jej przygotowaniem zajmuje się profesor Agnieszka Gajewska.

Lubicie książki Stanisława Lema? Przeczytacie jego nową biografię?

Aleksandra Boniecka

× 10 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Airain
@Airain · około 4 lata temu
Dla tych, co nie lubią fantastyki: poczytajcie Bajki robotów i Cyberiadę - toż to przecież przepyszna parodia bajek i opowieści rycerskich, samego s-f w tym niewiele. Dzienniki gwiazdowe można czytać jako satyrę na różne "jedynie słuszne" ustroje i manipulacje na społeczeństwie, fantastyka to tylko maska dla znacznie głębszej krytyki (a i pośmiać się można).
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · około 4 lata temu
Czyli trzeba nadrobić zaległości czytelnicze.
× 3
@Mackowy
@Mackowy · około 4 lata temu
Chyba lepszego pretekstu nie będzie :)
× 2
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia · około 4 lata temu
Niestety, nie cierpię fantastyki, nawet jeśli jest to ceniony i uznany Lem. Moja mama była fanatyczką jeśli chodzi o ten gatunek. Po rodzicach odziedziczyłam miłość do książek, po mamie do kryminałów, po tacie do książek historycznych. Tylko tego s-f nie mogę strawić.
× 1
@Johnson
@Johnson · około 4 lata temu
S-F ja też czytelniczo "tak se". Ale spróbuj Mad za to dobrej fantastyki. Serio nie muszą to być smoki krasnoludki, są też inne opcje ;)
@Mackowy
@Mackowy · około 4 lata temu
Popieram Johnsona, też tak podchodziłem do fantastyki (oprócz Pratchetta, którego wielbię od zawsze), ale na przykład takie Kwiaty dla Algernona, albo pierwsza Odyseja kosmiczna, czy Niezwyciężony Lema, jeszcze opowiadania Teda Chianga, to jest po prostu świetna, inteligentna literatura, bez ufoludków i krasnali.
× 1
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia · około 4 lata temu
@Johnson już prędzej wzięłabym coś ze smokami i krasnoludami niż z kosmosem, przyszłością, statkami powietrznymi i tą całą kosmiczną otoczką. Nie skuszę się w najbliższym czasie na nic z tych rzeczy. Ten rok to trochę u mnie powrót do znanych i lubianych książek, więc jeszcze prawie cała Christie przede mną.
@Johnson
@Johnson · około 4 lata temu
Ale ja nie mówię o SF! SF ja też nie przepadam. Samo F! :)
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia · około 4 lata temu
Samo F też musi poczekać.
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · około 4 lata temu
To ja może wreszcie przeczytam "Szpital Przemienienia", bo Sf czy tylko F mnie nigdy nie pociągało.
Jedynie co kiedyś czytałam to "Obłok Magellana", ale to było dawno temu.
@Renax
@Renax · około 4 lata temu
Niedawno Znak wydawał dzieła Lema, między innymi antologię opowiadań, która mnie do Lema przekonała.
× 1
@Mackowy
@Mackowy · około 4 lata temu
Wydawnictwo Literackie, i do tego pięknie je wydało :


× 3
@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 · około 4 lata temu
Niestety w podstawówce nie przypadły mi do gustu jego książki, ale może czas spróbować ponownie.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl