Przegląd wakacyjnych nowości i zapowiedzi, czyli literackie lato 2021

Autor: dominika.nawidelcu ·4 minuty
2021-06-19 10 komentarzy 29 Polubień
Przegląd wakacyjnych nowości i zapowiedzi, czyli literackie lato 2021

Co idealnie pasuje do pięknej pogody, wakacyjnego klimatu i zielonych parków? Książka oczywiście! Nie ma to jak zrobić sobie przerwę i odpocząć z powieścią w parku. Również na urlopie zawsze warto mieć coś do poczytania.


Jak co roku wydawnictwa starają się wykorzystać ten moment i sprostać naszym oczekiwaniom. Jednak czy wśród wakacyjnych nowości i zapowiedzi znajdą się również takie z motywem wakacji? A jeśli tak, to czy po raz kolejny zostały zdominowane przez powieści lekkie i obyczajowe? Sprawdźmy to!


Tytuł: Kąkol
Autor: Zośka Papużanka

„Kąkol” to melancholijna podróż w czasie i przestrzeni. W czasie, bo przenosi nas do epoki sprzed telefonów komórkowych, za to z mnóstwem zabawy, a w przestrzeni, bo na zapomnianą wieś, gdzie nie wszystko jest sielskie i anielskie. W opowieści tej cała rodzina i małe dziecko, będące narratorem tej historii, ruszają na wakacje, do wspólnego domku letniskowego. Tu wśród upałów i zdartych kolan, rozgrywa się świat na styku dzieciństwa i dorosłości.

Tytuł: W labiryntach Jeżycjady. Krzyżówki, quizy, konkursy czytelnicze
Data premiery: 17.06

Pierwsza propozycja może nie jest typowa, ale mi bardzo kojarzy się z wakacjami! Kiedyś krzyżówki na plaży, czy w pociągu były widokiem równie pewnym, co upały. Jeśli chcecie wrócić do tej tradycji, a jednocześnie kochacie „Jeżycjadę” to ten tytuł powinien znaleźć się w waszej wakacyjnej torbie! Ponad 1500 krzyżówek, 200 zagadek i innych form zadań – a wszystko na temat serii uwielbianej przez pokolenia!

Tytuł: Wąski pas lądu
Data premiery: 24.06

Ta książka jest literackim portretem jednego z największych malarzy dwudziestego wieku. Dziesięcioletni Michael spędza lato ze swoim rówieśnikiem i poznaje nietypowe małżeństwo Jo i Edwarda Hopperów. „Amerykański sen”, samotność i smutek – nietypowe, ale pełne refleksji ujęcie lata.

Tytuł: Zaklinaczka motyli
Data premiery: 29.06

Klasycznie „rzuć wszystko i wyjedź na wieś”, najlepiej w Bieszczady. Ona próbuje odnaleźć się w rzeczywistości po śmierci męża, On ma swoje problemy. Ta obyczajówka o szukaniu szczęścia i szczęśliwego zakończenia spodoba się osobą ceniącym lekkie powieści.


Tytuł: Alpy Zachodnie. 30 wielodniowych tras trekkingowych
Data premiery: 29.06.2021

Lato to też czas, kiedy chętniej sięgamy po przewodniki. Jeśli lubicie aktywne wycieczki, to ten tytuł może sprostać waszym oczekiwaniom. Znajdziecie w nim 30 wyselekcjonowanych wielodniowych tras – od weekendowych po dwutygodniowe, zarówno te znane, jak mniej typowe szlaki.

Tytuł: Violet robi mostek na trawie
Data premiery: 30.06.2021

Może nie jest to typowe podejście do motywu lata, jednak mi ta propozycja w jakiś sposób kojarzy się z upałami. Może to za sprawą „soczystej” okładki? Lub dzięki piosence „Summertime Sadness”, z której znana jest autorka? Zbiór wierszy Lana Del Rey to z pewnością nieszablonowa pozycja, za pomocą której być może uda się zachęcić więcej osób do poezji.

Tytuł: Kubańczycy. Zwykli ludzie w niemożliwym kraju
Data premiery: 30.06.2021

Kuba to dla wielu przede wszystkim egzotyczny kierunek wakacji. W to lato warto dowiedzieć się o nim trochę więcej. Za sprawą tej książki można będzie odrobinę zanurzyć się w kubańskiej codzienności i spojrzeć na nią oczami jej mieszkańców.

Tytuł: Travel Challenge
Data premiery: 30.06.2021

Znak naszych czasów, czyli książka napisana przez youtuberkę. A w zasadzie nie książka, bardziej kreatywny przewodnik pełen zadań, wakacyjnych planów oraz inspiracji.


Tytuł: Facet na wakacje
Data premiery: 30.06.2021

Nie ma opcji, by wakacje obyły się bez gorącego zbioru opowiadań. Nawet jeśli na plaży posucha to pan z okładki nadrobi wszystkie braki. Flirty, imprezy i płomienne romanse – a to wszystko w tej jednej książce.

Tytuł: Czułe podróże
Data premiery: 08.07

Kolejny zbiór opowiadań, tym razem z motywem podróży po szczęściu krajach. Więc jeśli nie masz ochoty sprawdzać jak wyglądają restrykcje w kilku państwach pod rząd, to ta literacka wyprawa może być dla Ciebie sporym ułatwieniem. Wydawca gwarantuje morze emocji.

Tytuł: Lato
Data premiery: 14.07

To już czwarty tom nagradzanego cyklu "Pory roku" autorstwa najwybitniejszej współczesnej pisarki szkockiej. „Lato” stanowi opowieść o problemach, borykaniu się ze zmianami i kwestiach rodzinnych. Ta książka skłania do refleksji i nie unika trudnych pytań.

Tytuł: Lato u Tiffany'ego
Data premiery: 14.07

Kontynuacja „Miłości u Tiffany'ego” reklamowana jest jako idealna lektura na lato. Zapowiada lekką, porywająca opowieść o szykowaniu do ślubu, jego bojkotowaniu i… kwestionowaniu pomysłu ożenku.

Tytuł: Sielskie smaki. Nostalgiczna podróż kulinarna
Data premiery: 20.07

Ten tytuł to książka kulinarna, która zachęca do melancholijnej podróży szlakiem smaków z dzieciństwa. Sprawdź jakie przepisy kojarzą się z beztroskimi wakacjami! Jestem ciekawa, czy faktycznie przywodzą na myśl rzewne wspomnienia.

O ile okres wakacyjny był do tej pory swojego rodzaju przerwą na rynku wydawniczym, to na ten sezon zaplanowano naprawdę dużo nowości! Niestety tylko część pasowała pod moje luźno rozumiane, letnie kryterium. Z pewnością na mojej liście nie znalazły się wszystkie zapowiedzi z wakacyjnym motywem. Dlatego liczę, że podacie w komentarzach kolejne! Jestem ciekawa, czy w ogóle lubicie czytać książki, których temat pasuje do aktualnej pory roku?

Dominika Róg-Górecka
× 29 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Jak zwykle idę pod prąd. Na urlop wybierałam i wybieram lektury wymagające skupienia, gdyż wtedy jest więcej czasu i mniej problemów.
× 17
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Też często czytam cięższe książki w wolnym czasie, ale lekkich, szybkich i niewymagających obyczajówek również u mnie nie brakuje :)
× 2
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Można i stworzyć anty listę. Ptaszki ćwierkają np., że tego lata James Patterson i Bill Clinton wypuszczą kolejną historyjkę o przygodach prezydenta USA. Tym razem pierwsza córka ma zostać porwana i szef wszystkich szefów rusza do akcji :D
× 12
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 2 lata temu
Ach, te pierwsze córki, można pomyśleć, że w ich życiu nie dzieje się nic, poza porwaniami. ;)
× 6
@Fredkowski
@Fredkowski · ponad 2 lata temu
Życie jest plażą, cóż czynić? ;)
× 2
@dominika.nawidelcu
@dominika.nawidelcu · ponad 2 lata temu
@Fredkowskimożna, można! Zachęcam do podsyłania swoich anty list :)
× 3
@Johnson
@Johnson · ponad 2 lata temu
@Chassefierre, pamiętaj, że uratować je może tylko Liam Neeson, ale to już w filmach.
× 3
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 2 lata temu
@Johnson - no i co zrobiłeś? Napisałeś Liam Neeson i się wyłączyłam na chwilę. :P× 5
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
@Fredkowski w nowej książce dzielny prezydent będzie walczył z niecnymi stażystkami, na korytarzach białego domu. Czytałem pierwszy tom i byłby o wiele lepszy bez "udziału" Billa, zresztą sam czytałeś ;)
× 2
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Wąski pas lądu od razu ląduje na liście do przeczytania raczej prędzej, niż później dzięki :)
× 9
@milena9
@milena9 · ponad 2 lata temu
Travel Challengedopisuje do swojej listy i Sielskie smaki. Dziękuję za przegląd letnich nowości.
× 5
@dominika.nawidelcu
@dominika.nawidelcu · ponad 2 lata temu
Jeśli przeczytasz, daj znać, jestem ciekawa zwłaszcza tej drugiej pozycji.
× 3
@milena9
@milena9 · ponad 2 lata temu
oczywiście. dam znać.
× 2
@jelonka11
@jelonka11 · ponad 2 lata temu
najlepszy cytat : "Nawet jeśli na plaży posucha to pan z okładki nadrobi wszystkie braki." :)

× 4
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · ponad 2 lata temu
Zaczyna się wysyp literatury "hamakowej" lekkiej, nie zmuszającej do myślenia, do szybkiego czytania i odkładania...
× 4
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Dużo książek w letnim klimacie już przeczytałam, kilka mam w planie, ale nie znam żadnej z wymienionych, więc chyba czas to nadrobić :D Od siebie w letnim, nadmorskim klimacie, chociaż nie nowość, czy zapowiedź polecę serię"Horyzonty uczuć" Doroty Schrammek :)
× 3
@Anna30
@Anna30 · ponad 2 lata temu
Przyznam, że wielu podanych autorów książek nie znam twórczości.
Dziękuje za podane książkowe propozycje letnie. Na razie póki, co mam jeszcze sporo zaległej do przeczytania literatury.
× 3
@kachna.janisz
@kachna.janisz · ponad 2 lata temu
"Beach read" idealna na lato!
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl