Avatar @jagodabuch

obiektywna

@jagodabuch
68 obserwujących. 211 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około godziny temu.
brak
Napisz wiadomość
Obserwuj
68 obserwujących.
211 obserwowanych.
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj około godziny temu.
piątek, 14 października 2022

FR. OPOWIADANIA... ANDRZEJ WRÓBLEWSKI "Z ŻYCIA EMERYTA" część III

Pewnego popołudnia, jak co dzień, emeryt Protazy oglądał wiadomości w telewizji. W ich trakcie poczuł suchość w gardle. W tym celu udał się do kuchni, żeby zrobić sobie herbatę. W pewnym momencie usłyszał informację o nadciągającym huraganie i możliwości wystąpienia trąb powietrznych. Protazy, nie wychodząc do końca z kuchni, zerknął do pokoju, w którym stał telewizor. Zobaczył z daleka na ekranie ogromny lej tornado, który unosił do góry dachy domów, wyrywał okna i drzwi, łamał drzewa, przesuwał samochody.
Ta przerażająca wizja wywołała u Protazego stan poważnego niepokoju. Nie wiedział bowiem, kiedy huragan zbliży się do jego domu i jak duże szkody wyrządzi. Emeryt uznał że nie ma chwili do stracenia i, mimo że było już późne popołudnie, postanowił zrobić odpowiednio duże zapasy żywności. Postanowił też uszczelnić okna taśmą samoprzylepną, aby uniknąć przenikania porywistego wiatru do wnętrza mieszkania. Również i szyby wymagały zabezpieczenia. Jego zdaniem najlepszą metodą byłoby zasłonięcie ich kawałkami kartonu.
Protazy sporządził listę niezbędnych zakupów. Po założeniu tradycyjnego stroju wyjściowego, czyli trzydziestoletniego garnituru, różowej koszuli, niebieskiego krawatu w zielone grochy, butów na skórzanym obcasie i ciemnozielonego beretu emeryt wyszedł z domu do pobliskiego sklepu. Po drodze myślał o tym, jakie produkty należałoby kupić w pierwszej kolejności. Niewątpliwie najwyższy priorytet należał się dżemowi morelowemu jako największemu przysmakowi Protazego. Do tego powinien zakupić odpowiednią ilość chleba. Perspektywa spędzenia paru dni w mieszkaniu bez możliwości wyjścia na zewnątrz powodu szalejącego huraganu powodowała konieczność dokonania zakupów na większą niż zwykle skalę. Zakup mąki też wydawał się być uzasadniony. W warunkach izolacji można by ją wykorzystać na pieczenie placuszków, którymi już kiedyś poczęstował mieszkańców bloku.
Po przyjściu do sklepu Protazy raźno udał się do odpowiednich półek, prowadząc przed sobą sporych rozmiarów wózek. Najpierw włożył do niego dziesięć słoików z dżemem morelowym. Potem dodał do tego pięć bochenków chleba i tyle samo kilogramów mąki. Wkrótce w wózku wylądowało też pięć kilogramów cukru i dwie duże paczki herbaty. Poza tym dwie tubki pasty do zębów, krem do golenia, dziesięć rolek papieru toaletowego i dziesięć jednorazowych golarek.
Gdy emeryt zbliżył się do kasy z tak imponującymi zakupami, pani ekspedientka, która znała z widzenia Protazego i wiedziała, co zwykle kupuje, spytała zdziwiona:
– Co się stało, że pan dziś ma tak załadowany wózek? Gdzie pan jedzie w podróż?
– Ależ skąd – odparł Protazy – nigdzie nie jadę. To pani nic nie słyszała?
Nadchodzi wielki huragan. Trzeba go przeczekać w mieszkaniu, bo pewnie wszystkie sklepy będą pozamykane.
– Co pan powie? – z niepokojem odparła kasjerka. Nic o tym nie słyszałam, ale może faktycznie zrobię większe zakupy, jak skończę pracę.
Przezorny emeryt wziął ze sobą dwie ogromne torby. Wypełnił je po brzegi i tak obładowany wolnym krokiem wracał do domu. Przechodził koło kiosku i pomyślał, że warto byłoby kupić kilka gazet, żeby mieć co czytać przez okres trwania huraganu.
– Pewnie żadne dzienniki nie będą się ukazywać, więc można kupić kilka tygodników – pomyślał sobie Protazy.
Wszedł więc z trudem do kiosku, ciągnąc za sobą wyładowane torby. Poprosił
o pięć różnych tygodników. Pani kioskarka, która również znała zwyczaje zakupowe emeryta, też bardzo się zdziwiła:
– Co się stało, że kupuje pan aż pięć tygodników. Nigdy pan takich gazet nie kupował. Raczej jedną codzienną gazetę i to tę najtańszą.
– Proszę pani – z niepokojem w głosie odparł Protazy. Nic pani nie słyszała? Nadciąga wielki huragan, więc trzeba się odpowiednio zabezpieczyć.
– Huragan? Nie słyszałam, ale może ma pan jakieś najnowsze wiadomości -odrzekła kioskarka.
Gdy zobaczyła wielkie torby pełne zakupów, które emeryt postawił przy ladzie, też przyznała, że powinna zrobić odpowiednie zapasy.
Po kilku minutach emeryt dotarł do swego bloku. Przy wejściu spotkał dozorcę, który rozmawiał z dwoma lokatorami. Wszyscy spojrzeli ze zdziwieniem na Protazego taszczącego z wysiłkiem te torby.
– Cóż to za zmiana wydarzyła się, panie Protazy, że robi pan takie zakupy? – spytał dozorca.
– Jeszcze się nie wydarzyła, ale niedługo się wydarzy – odpowiedział drżącym głosem emeryt. Nadciąga wielki huragan z trąbami powietrznymi i trzeba się jakoś zabezpieczyć na ten czas. Przecież całe życie w mieście będzie sparaliżowane. Wszystkie sklepy zostaną zamknięte i musimy to jakoś przeczekać.
Dozorca i lokatorzy popatrzyli na emeryta i potem na siebie. Z ich wyrazów twarzy wynikało, że powinni zaraz udać się do sklepu w tym samym celu, co Protazy.
Wkrótce wiadomość o huraganie biegła z ust do ust i niebawem sklep zapełnił się klientami, którzy brali z półek to, co tylko wydawało się im niezbędne do przetrwania okresu huraganu.
Robił się wieczór i Protazy chciał jeszcze wyjść po raz drugi, aby zakupić materiały do zabezpieczenia okien. Stwierdził jednak, że wydał wszystkie pieniądze, jakie miał przy sobie. Musiał zatem udać się do banku, aby zabezpieczyć się w nowe zasoby gotówki. Za oknem było już ciemno i nadchodziła noc. Emeryt postanowił więc, że nazajutrz z samego rana uda się do banku, aby pobrać dodatkową sumę pieniędzy.
Noc spędził niespokojnie. Dręczyły go upiorne sny. Widział wielką trąbę powietrzną przetaczającą się za oknami jego mieszkania. Szyby trzeszczały i wydawało się, że za chwilę pękną, a niszczycielską trąba wyssie wszystko z pokoju razem z nim samym. Na szczęście ocknął się, gdy było już widno. Z ulgą uświadomił sobie, że wszystko to było snem. Sen się skończył, ale groźba wystąpienia huraganu w rzeczywistości nadal istniała.
Przezorny emeryt założył więc znów swój oficjalny strój i wczesnym rankiem udał się do banku. Był oczywiście pierwszym klientem, który pojawił się po otwarciu placówki.
– Dzień dobry – powiedział po dojściu do okienka – chciałbym prosić o wypłatę.
Gdy podał sumę, pani kasjerka była zdziwiona. Protazy często do niej przychodził i zawsze brał niewielkie kwoty, a teraz życzył sobie prawie trzykrotnie więcej. Emeryt, widząc zdziwienie na twarzy kasjerki, zaczął tłumaczyć powód takiej decyzji:
– Potrzebuję teraz większej gotówki na zakupy, żeby zabezpieczyć się przed huraganem – wyjaśnił Protazy.
– Przed jakim huraganem? – spytała zaciekawiona kasjerka.
– Pani o tym nie słyszała? Przecież wkrótce ma dotrzeć do nas ogromny huragan z trąbami powietrznymi. Gdzie pani wtedy cokolwiek kupi? Wszystko będzie pozamykane – tłumaczył jej Protazy.
– Tak? – zdziwiła się kasjerka. W takim razie też muszę pomyśleć o większych zakupach.
Po wyjściu z banku Protazy udał się do sklepu. Zakupił pięć rolek taśmy samoprzylepnej. Poprosił sprzedawcę o pięć niepotrzebnych opakowań kartonowych i wrócił do domu. Od razu rozpoczął zabezpieczanie otworów okiennych i drzwi balkonowych. Szyby zasłonił kartonami, które przymocował taśmą. Okleił ją również wszelkie okolice zamków w oknach i drzwiach.
W mieszkaniu zapanował mrok, ale Protazy włączył światło i zrobiło się widno. Uświadomił sobie w tym samym momencie, że przecież tego światła może nie być, jeśli huragan uszkodzi elektrownię.
Wyszedł zatem po raz kolejny do sklepu, aby kupić świeczki i latarkę. Zakup trwał dość długo, bo w środku zobaczył wielu klientów intensywnie opróżniających sklepowe półki. W ostatnim momencie chwycił pozostające jeszcze na półce trzy świeczki i jakąś niewielką latarkę. Kolejka do kasy była gigantyczna. Stojący przed nim klienci dyskutowali o skutkach, jakie mogą być następstwem huraganu.
– O – pomyślał Protazy – widać teraz, że nie tylko ja zabezpieczam się przed huraganem.
Gdy tak posłuchał tych rozmów, to zorientował się, że klienci dowiedzieli się o huraganie od kasjerki, której o tym powiedział Protazy. Tak więc uznał, że to on był tym pierwszym, który przekazał wiadomość o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
Po zakupie świeczek i latarki emeryt powrócił do domu. Włączył telewizor, aby dowiedzieć się czegoś nowego o zbliżającym się kataklizmie. Właśnie zaczynały się wiadomości, w których informowano o skutkach huraganu, ale nie w jego mieście, lecz za oceanem. Według prognoz pogody żadnego huraganu w jego miejscu zamieszkania nie będzie.
Pechowy emeryt był zły na siebie, że nie do końca wysłuchał pierwszego komunikatu o huraganie. Wszystkiemu winne było suche gardło i herbata, którą parzył w kuchni i przez to niedokładnie usłyszał wiadomości przekazywane w telewizji. Protazy myślał tylko, jak pokaże się na oczy ludziom, których wprowadził w błąd.

 

 

Fot. Czarek Papaj

#fragment#opowiadanie#zzyciaemerytacz3#AndrzejWroblewski#humoreska
× 4
Komentarze

Archiwum

2022

listopad

(59)
 1. Wywiad z autorem... Janusz Muzyczyszyn
 2. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Janusz Muzyczyszyn(30 listopada)
 3. Wywiad z autorem... Anna Wrocławska
 4. Kącik poetycki... CIEŃ MOTYLA.
 5. Co mi w duszy gra... She
 6. Wywiad z autorem... Krzysztof Petek
 7. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Krzysztof Petek(28 listopada)
 8. Wywiad z autorem... Irena Tetlak
 9. Kącik poetycki... CZARNE ŁABĘDZIE.
 10. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Irena Tetlak(24 listopada)
 11. Bieganie... Triada Poczty Polskiej 2022.
 12. Kącik poetycki... UTWORY ZEBRANE.
 13. Kącik poetycki... JA DZIŚ NIE TAŃCZĘ, JA CZEKAM.
 14. Wywiad z autorem... Karina Frankowska
 15. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Karina Frankowska(22 listopada)
 16. Kącik poetycki... WAGONY DO CISZY.
 17. Wywiad z autorem... Magdalena Podobińska
 18. Kącik poetycki... OCALAŁY KARP.
 19. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Magdalena Podobińska(20 listopada)
 20. Bieganie... Bieg Jesienny 2022.
 21. Wywiad z autorem... Aleksandra Wilk
 22. Kącik poetycki... Wwierszowzięci. Ostatni romantycy. Rocznik liryki miłosnej 2022.
 23. Co mi w duszy gra... My Jolly Sailor Bold
 24. Co mi w duszy gra... Breathe
 25. Co mi w duszy gra... Сестра
 26. Bieganie... Bieg Niepodległości 2022.
 27. Bieganie... Bieg Zdrowia Psychicznego 2022.
 28. Kącik poetycki... Człowiek brzmi dumnie.
 29. Kącik poetycki... Dążenia i pragnienia serca naszego.
 30. Kącik poetycki... Nostalgia przemijania.
 31. Kącik poetycki... Człowiek to konstrukcja złożona z emocji i potrzeb ułożona.
 32. Rozstrzygnięcie konkursu literackiego na opowiadanie ze sceną erotyczną
 33. Kącik poetycki... ***.
 34. Kącik poetycki... Limeryki wybrane .
 35. Wywiad z autorem... Rafał Hubaj
 36. Kącik poetycki... Limeriada.
 37. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Rafał Hubaj(8 listopada)
 38. Bieganie... VIII SIEMANOWICKIE NOCNE MARKI 2022.
 39. Relacja z czatu... Magdalena Łubkowska
 40. Kącik poetycki... sekrety zmierzchu.
 41. Kącik poetycki... szepty tęsknoty.
 42. Kącik poetycki... uśmiech namaluję szminką.
 43. Kącik poetycki... podróż do niezapomnienia.
 44. Kącik poetycki... złudzenia.
 45. Kącik poetycki... lekcje z jesienią.
 46. Kącik poetycki... po drugiej stronie serca.
 47. Kącik poetycki... niesamotne tęsknoty.
 48. Kącik poetycki... gdyby cię nigdy nie było.
 49. Kącik poetycki... dziewczyna którą zna(ła)m.
 50. Czat z autorem... Magdalena Łubkowska
 51. Bieganie... Halloween Run 2022.
 52. Kącik poetycki... Most między sercami.
 53. Kącik poetycki... Wszystkie przeszkody.
 54. Kącik poetycki... To za mało.
 55. Kącik poetycki... Pielęgnuję.
 56. Kącik poetycki... W tym samym miejscu?
 57. Kącik poetycki... Czy wystarczy?
 58. Kącik poetycki... Z twoich ust.
 59. Kącik poetycki... Ukradkiem.

październik

(67)
 1. Bieganie... Bieg Halloween 2022.
 2. Bieganie... Wycyckaj Raka.
 3. Dziwna sytuacja...
 4. Wywiad z autorem... Ewelina Stefańska
 5. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ewelina Stefańska(28 października)
 6. Wywiad z autorem... Martyna Pawłowska-Dymek
 7. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Martyna Pawłowska-Dymek(27 października)
 8. Wywiad z autorem... Ewelina C.Lisowska
 9. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ewelina C.Lisowska(25 października)
 10. Wywiad z autorem... Andrzej Wróblewski
 11. Wywiad z autorem... Anna Grzeszczuk
 12. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Anna Grzeszczuk(19 października)
 13. Kącik poetycki... Martwe numery.
 14. Kącik poetycki... Most między światami.
 15. Kącik poetycki... Niech moc będzie z kruchością.
 16. Kącik poetycki... Dwa światy.
 17. Kącik poetycki... ***(Kochanej Żonie Żanecie).
 18. Kącik poetycki... Święto Janki.
 19. Kącik poetycki... Poranek.
 20. Kącik poetycki... zmęczony uśmiech.
 21. Kącik poetycki... Bądź.
 22. Kącik poetycki... Czytajcie wiersze.
 23. Jagodowa pazurkomania 55.
 24. FR. OPOWIADANIA... ANDRZEJ WRÓBLEWSKI "Z ŻYCIA EMERYTA" część III
 25. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Andrzej Wróblewski(14 października)
 26. Konkurs... Kufer cedru pełen.
 27. Wywiad z autorem... Małgorzata Szepelak
 28. Kącik poetycki...***(Zapach nadziei).
 29. Kącik poetycki...***(Raczej nie zadaje się pytań retorycznych).
 30. Kącik poetycki... Napisane po śmierci Tomka Mackiewicza.
 31. Kącik poetycki... Chleba naszego…
 32. Kącik poetycki...*** (Trzecia piętnaście).
 33. Kącik poetycki...***(Każesz mi zwątpić w siebie).
 34. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Małgorzata Szepelak(13 października)
 35. Kącik poetycki... A ja śnię.
 36. Kącik poetycki... Na nowo.
 37. Kącik poetycki... Twój odcisk.
 38. Kącik poetycki... ***(znikam).
 39. Kącik poetycki... Kłódka.
 40. Kącik poetycki... Wybacz.
 41. Kącik poetycki... Ławka.
 42. Kącik poetycki... Weekend.
 43. Kącik poetycki... SIŁA JEST WE MNIE.
 44. Kącik poetycki... wrzesień 1939.
 45. Kącik poetycki... Jej twarz.
 46. Kącik poetycki... O kilka .
 47. Nabór do AUDIOANTOLOGII "Nadzieja"
 48. Kącik poetycki... ŚPIEW .
 49. Kącik poetycki... SENS ŻYCIA .
 50. Kącik poetycki... ZADOWOLENIE I OSZCZĘDNOŚĆ .
 51. Grzybobranie...2022
 52. Rowerowo... ROUTE 66.
 53. Bieganie... Bieg ZWIERZA 2022.
 54. Bieganie... Bieg wojsk Obrony Terytorialnej.
 55. Jagodowa pazurkomania 54.
 56. Jagodowa pazurkomania 53.
 57. Jagodowa pazurkomania 52.
 58. Jagodowa pazurkomania 51.
 59. Jagodowa pazurkomania 50.
 60. Wywiad z autorem... Monika Stanisławowska
 61. Kącik poetycki...(***) .
 62. Kącik poetycki...(***) .
 63. Kącik poetycki...(***) .
 64. Kącik poetycki...(***) .
 65. Kącik poetycki...(***) .
 66. Kącik poetycki...(***) .
 67. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Monika Stanisławowska(5 października)

wrzesień

(52)
 1. Bieganie... 43. PKO PÓŁMARATON SZCZECIN.
 2. Wywiad z autorem... Karina Obara
 3. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Karina Obara(21 września)
 4. Wywiad z lektorem... Aneta Mazurek
 5. Zapowiedź.Wywiad z lektorem... Aneta Mazurek(16 września)
 6. Bieganie... Biegowa akcja sprzątanie świata.
 7. Wywiad z lektorem... Czarek Papaj
 8. Zapowiedź.Wywiad z lektorem... Czarek Papaj(15 września)
 9. Bieganie... LENIWA PIĄTECZKA.
 10. Wywiad z autorem... Ewa Kaczmarczyk
 11. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ewa Kaczmarczyk(13 września)
 12. Konkurs... Historia jednego uczucia; Złączeni samotnością; Aby, znów było pięknie.
 13. Wywiad z autorem... Kinga Michałowska
 14. Kącik poetycki... GDY SERCE ŁKA.
 15. Kącik poetycki... UROK SAMOTNOŚCI.
 16. Kącik poetycki... MOŻE DZIŚ.
 17. Kącik poetycki... DZIECIŃSTWO Z MAMĄ.
 18. Kącik poetycki... DŁOŃ.
 19. Chmury - co w nich zobaczymy :)
 20. Bieganie... PÓŁMARATON LATO 2022.
 21. Kącik poetycki... MIŁOŚĆ, BEZ IMIENIA.
 22. Kącik poetycki... MOGLIŚMY.
 23. Kącik poetycki... NIEWŁAŚCIWA PORA.
 24. Kącik poetycki... JAK WIELE.
 25. Kącik poetycki... MÓJ.
 26. Bieganie... Międzynarodowy Bieg z Psem.
 27. Bieganie...„Zdobądź Swój Broad Peak”.
 28. Kącik poetycki... W MOICH SNACH.
 29. Kącik poetycki... TEN, JEDYNY DZIEŃ.
 30. Kącik poetycki... UKOJENIE W TĘSKNOCIE.
 31. Kącik poetycki... WSZYSTKO, TO CO UTRACONE.
 32. Kącik poetycki... ISTNIENIE.
 33. Kącik poetycki... NIEWIELKIE PODOBIEŃSTWA.
 34. Kącik poetycki... SAM WŚRÓD MILIONA GWIAZD.
 35. Kącik poetycki... PRAWDZIWA TWARZ.
 36. Kącik poetycki... POCIESZENIE.
 37. Kącik poetycki... NIEIDEALNA MIŁOŚĆ.
 38. Kącik poetycki...(***) .
 39. Kącik poetycki...(***) .
 40. Kącik poetycki...(***) .
 41. Kącik poetycki...(***) .
 42. Kącik poetycki...(***) .
 43. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Kinga Michałowska(12 września)
 44. Bieganie...BIEG OBROŃCÓW WESTERPLATTE 2022.
 45. Chodzenie... GIEWONT CHALLENGE.
 46. Jagodowa pazurkomania 49.
 47. Jagodowa pazurkomania 48.
 48. Kącik poetycki... Recepta na długowieczność.
 49. Kącik poetycki... Poszukiwacz.
 50. Kącik poetycki... Szpital chorych dusz.
 51. Kącik poetycki... Modelki.
 52. Kącik poetycki... U wróżki.

sierpień

(77)
 1. Kącik poetycki... Moje igraszki z pisaniem fraszki.
 2. Konkurs... Rubryka satyryka.
 3. Wywiad z autorem... Justyna Markiewicz
 4. Kącik poetycki... O ideale.
 5. Kącik poetycki... Do dziecka.
 6. Kącik poetycki... Do mądrości.
 7. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Justyna Markiewicz(31 sierpnia)
 8. Kącik poetycki... audio Magdalena Alicja Łubkowska.
 9. RECENZJA... ONA I ON
 10. Kącik poetycki... Erotyk księżycowy.
 11. Kącik poetycki... Lubię jak jesteś.
 12. Kącik poetycki... Samotność we dwoje.
 13. Kącik poetycki... Gdybyśmy tylko mogli.
 14. Wywiad z autorem... Magdalena Alicja Łubkowska
 15. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Magdalena Alicja Łubkowska(27 sierpnia)
 16. Pomoc dla Łódzkiego Stowarzyszenia Opieki nad zwierzętami
 17. Konkurs... Rywalka.
 18. Wywiad z autorem... Amanda Maria Chudek
 19. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Amanda Maria Chudek(25 sierpnia)
 20. Konkurs... Mocno osadzony.
 21. Wywiad z autorem... Marcin Lewiński
 22. Kącik poetycki... przed snem.
 23. Kącik poetycki... synteza wojny (bohaterom Ukrainy).
 24. Kącik poetycki... wzgórza (zapis limfatyczny).
 25. Kącik poetycki... wenecja.
 26. Kącik poetycki... miasto pozostawienia.
 27. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Marcin Lewiński(24 sierpnia)
 28. Wywiad z autorem... Ryszard Oleszkowicz
 29. Kącik poetycki... *** (kiedyś).
 30. Kącik poetycki... *** (na ścieżce).
 31. Kącik poetycki... ***(w rzęsiście rozcieplonej słowami).
 32. Kącik poetycki... ***(idź).
 33. Kącik poetycki... ***(odys galerą umarłych mitów).
 34. Kącik poetycki... kiedy w tańcu.
 35. Kącik poetycki... ***(nie ma tchnień).
 36. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ryszard Oleszkowicz(23 sierpnia)
 37. Wywiad z autorem... Ewa Gajewska
 38. JĘZYK CHIŃSKI... ZESZYTY ĆWICZEŃ CZĘŚĆ 1 i 2
 39. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 7 KRESKI, KROPKI
 40. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 6 O DRZEWIE
 41. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 5 O OGNIU
 42. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 4 SKĄD TE SŁOWA?
 43. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 3 ZNAK DO ZNAKU
 44. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 2 TAJEMNICA KLUCZY
 45. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 1 POZNAJEMY ZNAKI
 46. RECENZJA... PROJEKT "W KRZAKACH" , JĘZYK CHIŃSKI, KSIĄŻECZKI DLA DZIECI I DOROSŁYCH
 47. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ewa Gajewska(22 sierpnia)
 48. Gwara Poznańska... U GOLARZA
 49. Kącik poetycki... Przenikanie.
 50. Konkurs... Przeźrocze.
 51. Wywiad z autorem... Zuzanna Marciniak
 52. Kącik poetycki... xxx(wiersz na dobranoc...).
 53. Kącik poetycki... Bez słów.
 54. Kącik poetycki... Nadwierzchołki.
 55. Kącik poetycki... Przeźrocze.
 56. Kącik poetycki... Porcelanowe chwile.
 57. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Zuzanna Marciniak(19 sierpnia)
 58. Luna... wypatrując innych psów.
 59. Wywiad z autorem... Robert Kuśta
 60. RECENZJA... BAJKI Z MORAŁEM
 61. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Robert Kuśta(15 sierpnia)
 62. Rowerowo... IV Bieg Pamięci Powstańców Warszawskich 2022
 63. Jagodowa pazurkomania 47.
 64. Jagodowa pazurkomania 46.
 65. Jagodowa pazurkomania 45.
 66. Bieganie... Zdobądź swoją Annapurnę!
 67. Pszczelarstwo... warsztaty
 68. Wyniki konkursu... Historie pisane emocjami
 69. Co mi w duszy gra... Lord It's A Feeling Orchestral
 70. Co mi w duszy gra... Off The Ground
 71. Co mi w duszy gra... Close Your Eyes (feat. iiola)
 72. Co mi w duszy gra... Too Close
 73. Co mi w duszy gra... Air I Breathe
 74. Co mi w duszy gra... Changing
 75. Co mi w duszy gra... "River" | Indie88 Black Box Sessions
 76. Co mi w duszy gra... Heartbeat (Chase & Status Remix)
 77. Bieganie... Bieg Powstania Warszawskiego.

lipiec

(60)
 1. Gwara Poznańska... Jade na działke!
 2. Gwara Poznańska... Zorgujemy cukier, tej!
 3. Co mi w duszy gra... Zatracam się
 4. Bieganie... Bieg zwycięstwa nad Epidemią.
 5. Co mi w duszy gra... Dziś nie ma takiej wiosny
 6. Co mi w duszy gra... Sztorm
 7. Co mi w duszy gra... Hideaway
 8. Konkurs... Fałszywa przepowiednia.
 9. Wywiad z autorem... Michał Godlewski
 10. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Michał Godlewski(28 lipca)
 11. Wywiad z autorem... Magdalena Kapuścińska
 12. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Magdalena Kapuścińska(27 lipca)
 13. Konkurs... Historie pisane emocjami. - do 4.08.2022 dla kanapowiczów :)
 14. Wywiad z autorem... Ewa Wyszyńska
 15. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ewa Wyszyńska(26 lipca)
 16. Wyspa Edwarda Zaniemyśl - spotkanie z Agnieszką Krawczyk
 17. Co mi w duszy gra... SNOW RAVEN (OLOX) feat. ANDREAS OM, Gennady Papizh, Jivan Gasparyan, Jivan GasparyanJR. CRYING EARTH
 18. Co mi w duszy gra... OTYKEN - MY WING REMAKE popular on Tik Tok (official MV)
 19. Wywiad z autorem... Monika Magda Krajewska
 20. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Monika Magda Krajewska(22 lipca)
 21. Konkurs... Ceremoniał pustyni
 22. Wywiad z autorem... Olga Bartnik
 23. Zamazywanie naszego świata... fragment z książki
 24. Łamanie Praw Natury... fragment z książki
 25. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Olga Bartnik(21 lipca)
 26. Jagodowa pazurkomania 44.
 27. Co mi w duszy gra... Lindsey Stirling - Love Goes On and On ft. Amy Lee of Evanescence
 28. Koncertowa niedziela... Cleo, Kalvi i Remi
 29. Wywiad z autorem... Joanna Marcinkowska
 30. Kącik poetycki... Przypadek.
 31. Kącik poetycki... Iluzja.
 32. Kącik poetycki... Spokój.
 33. Kącik poetycki... Tęsknota.
 34. Kącik poetycki... Światło.
 35. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Joanna Marcinkowska(18 lipca)
 36. Luna... Gdy nie chcę jeszcze wstawać
 37. Wywiad z autorem... Agnieszka Pruska
 38. Gwara Poznańska... Wakacje Tej!
 39. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Agnieszka Pruska(15 lipca)
 40. Kącik poetycki... Maskarada.
 41. Kącik poetycki... Bez słów.
 42. Kącik poetycki... Szczypta magii.
 43. Kącik poetycki... Marzenia
 44. Kącik poetycki... Mandala.
 45. Rowerowo... Bieg zwierza.
 46. Bieganie... Bieg Letni.
 47. Foodtruck... Środa Wlkp.
 48. Wywiad z autorem... Michał Machnacki
 49. Polecajka... Cuda jeszcze raz cuda
 50. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Michał Machnacki(11 lipca)
 51. Jagodowa pazurkomania 43.
 52. Jagodowa pazurkomania 42.
 53. Konkurs... Życie nie lubi porządku
 54. Wywiad z autorem... Agnieszka Świrniak
 55. Co mi w duszy gra... Taniec Belgijski
 56. Holi Święto Kolorów - Środa Wlkp.
 57. Rowerowo... Biegnę po piwo!
 58. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Agnieszka Świrniak(6 lipiec)
 59. Bieganie... Światowy Dzień Psa.
 60. Bieganie... VII Siemanowicki Bieg Świetlików

2021

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl