Avatar @jagodabuch

obiektywna

@jagodabuch
57 obserwujących. 142 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad roku. Ostatnio tutaj około 13 godzin temu.
brak
Napisz wiadomość
Obserwuj
57 obserwujących.
142 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad roku. Ostatnio tutaj około 13 godzin temu.
poniedziałek, 30 listopada 2020

Kalendarz adwentowy

Ze względu, że juto zaczyna się grudzień zaplanowałam sobie na ten rok, że sama taki kalendarz przygotuję sobie z książek, które zamierzam przeczytać przesycone magią i świątecznym nastrojem. Abyśmy nie zapomnieli skąd się wzięła ta tradycja postanowiłam umieścić poniżej trochę historii o naszym kalendarzu adwentowym. Trochę niektórym przybliżyć go i zrazem zachęcić do wspólnego odliczania 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia…Kalendarz adwentowy – kalendarz służący do odliczania (zwykle) pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia: jedna z tradycji adwentowych.

Pomysł kalendarza adwentowego pochodzi z Niemiec, z kręgów protestanckich. Wywodzi się od wieńca, w którym zamiast świec umieszczano 24 małe woreczki z drobnymi niespodziankami, oraz starego zwyczaju oznaczania kredą dnia 1 grudnia na drzwiach i kontynuowania dodawania kresek aż do 25, aby wiedzieć, kiedy nadszedł dzień świętowania narodzin Jezusa, w czasach, gdy większość ludzi była niepiśmienna i nie miała dostępu do kalendarzy.
Wzmianka o kalendarzu adwentowym, zrobionym ręcznie, znalazła się w książce dla dzieci autorstwa Elise Averdieck z 1851 roku, lecz historia tego typu kalendarza jest znacznie starsza niż wskazywałyby zachowane materiały archiwalne.
Za pierwsze drukowane kalendarze adwentowe uznaje się te pochodzące z 1902 roku z Hamburga albo te wydrukowane dopiero w 1908 roku w Monachium. Kalendarz adwentowy z 1902 roku nie był kalendarzem adwentowym o wyglądzie znanym współcześnie, albowiem miał formę zegara. Za wynalazcę drukowanego kalendarza adwentowego uważa się Gerharda Langa (1881-1974), który wydrukował jego prototyp w 1904 roku, a w 1908 roku wyprodukował drukowane kalendarze adwentowe na sprzedaż, które zilustrował Ernst Kepler.
Zanim przyjęła się nazwa kalendarz adwentowy, w użyciu były inne nazwy na określenie tego typu kalendarza. Najpierw funkcjonowało określenie „kalendarz mikołajkowy”, gdyż był wręczany 6 grudnia, a następnie nazwa „kalendarz bożonarodzeniowy”, w którym odliczanie rozpoczynało się 1 grudnia. Niektóre kalendarze zawierały dni do odliczania, odpowiadające dniom, w które w danym roku przypadał adwent i dlatego były nazywane adwentowymi.
#kalendarz#adwent
× 8
Komentarze
@DieLeseratte
@DieLeseratte · ponad rok temu
Fajny pomysł z kalendarzem z książek :)
× 2
@magdalena.borkowska13
@magdalena.borkowska13 · ponad rok temu
Chciałabym, aby w polskiej kulturze było bardziej przyjęte dawanie książek jako prezentów!
× 1

Archiwum

2022

2021

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl