Avatar @jagodabuch

obiektywna

@jagodabuch
27 obserwujących. 82 obserwowanych.
Kanapowicz od 8 miesięcy. Ostatnio tutaj około godziny temu.
{} brak
{} nakanapie.pl
{} Napisz wiadomość
27 obserwujących.
82 obserwowanych.
Kanapowicz od 8 miesięcy. Ostatnio tutaj około godziny temu.
poniedziałek, 30 listopada 2020

Kalendarz adwentowy

Ze względu, że juto zaczyna się grudzień zaplanowałam sobie na ten rok, że sama taki kalendarz przygotuję sobie z książek, które zamierzam przeczytać przesycone magią i świątecznym nastrojem. Abyśmy nie zapomnieli skąd się wzięła ta tradycja postanowiłam umieścić poniżej trochę historii o naszym kalendarzu adwentowym. Trochę niektórym przybliżyć go i zrazem zachęcić do wspólnego odliczania 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia…Kalendarz adwentowy – kalendarz służący do odliczania (zwykle) pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia: jedna z tradycji adwentowych.

Pomysł kalendarza adwentowego pochodzi z Niemiec, z kręgów protestanckich. Wywodzi się od wieńca, w którym zamiast świec umieszczano 24 małe woreczki z drobnymi niespodziankami, oraz starego zwyczaju oznaczania kredą dnia 1 grudnia na drzwiach i kontynuowania dodawania kresek aż do 25, aby wiedzieć, kiedy nadszedł dzień świętowania narodzin Jezusa, w czasach, gdy większość ludzi była niepiśmienna i nie miała dostępu do kalendarzy.
Wzmianka o kalendarzu adwentowym, zrobionym ręcznie, znalazła się w książce dla dzieci autorstwa Elise Averdieck z 1851 roku, lecz historia tego typu kalendarza jest znacznie starsza niż wskazywałyby zachowane materiały archiwalne.
Za pierwsze drukowane kalendarze adwentowe uznaje się te pochodzące z 1902 roku z Hamburga albo te wydrukowane dopiero w 1908 roku w Monachium. Kalendarz adwentowy z 1902 roku nie był kalendarzem adwentowym o wyglądzie znanym współcześnie, albowiem miał formę zegara. Za wynalazcę drukowanego kalendarza adwentowego uważa się Gerharda Langa (1881-1974), który wydrukował jego prototyp w 1904 roku, a w 1908 roku wyprodukował drukowane kalendarze adwentowe na sprzedaż, które zilustrował Ernst Kepler.
Zanim przyjęła się nazwa kalendarz adwentowy, w użyciu były inne nazwy na określenie tego typu kalendarza. Najpierw funkcjonowało określenie „kalendarz mikołajkowy”, gdyż był wręczany 6 grudnia, a następnie nazwa „kalendarz bożonarodzeniowy”, w którym odliczanie rozpoczynało się 1 grudnia. Niektóre kalendarze zawierały dni do odliczania, odpowiadające dniom, w które w danym roku przypadał adwent i dlatego były nazywane adwentowymi.
Tagi:
#kalendarz, #adwent
{}× 8
Komentarze
@DieLeseratte
@DieLeseratte · 7 miesięcy temu
Fajny pomysł z kalendarzem z książek :)
{}× 2
@magdalena.borkowska13
@magdalena.borkowska13 · 7 miesięcy temu
Chciałabym, aby w polskiej kulturze było bardziej przyjęte dawanie książek jako prezentów!
{}× 1

Archiwum

{}

2021

O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe