Avatar @jagodabuch

obiektywna

@jagodabuch
97 obserwujących. 263 obserwowanych.
Kanapowicz od 4 lat. Ostatnio tutaj 1 dzień temu.
brak
Napisz wiadomość
Obserwuj
97 obserwujących.
263 obserwowanych.
Kanapowicz od 4 lat. Ostatnio tutaj 1 dzień temu.
poniedziałek, 26 lutego 2024

Wywiad z autorem... KRZYSZTOF KLADER

 

Krzysztof Klader, urodzony 26 września 1979 roku w Polsce (Rzeszów), jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. W latach od 2002 do 2005 studiował Edukację Artystyczną na Uniwersytecie Rzeszowskim. W połowie lat 90` założył i współtworzył pierwszą taką grupę streetart`ową w Rzeszowie, która zajmowała się wykonywaniem murali oraz grafiki. To także uczestnik konkursu na Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu w Łodzi, a także Rzeszowskiej Akademii Komiksu przy WDK Rzeszów. Na co dzień rysuje, maluje na płótnach, deskach i ścianach. Po pracy lubi słuchać ciężkich, mocnych brzmień. Debiutuje w dziedzinie literatury powieścią z gatunku kryminał/sensacja p.t. ,,Szepty ciemnych wód”.

 

Czytadło: Co skłoniło Cię do założenia pierwszej grupy streetartowej w Rzeszowie, i jakie były jej najważniejsze osiągnięcia?

Krzysztof Klader: Do założenia grupy streetartowej, skłoniło mnie i przyjaciela – Grzesia Paśkiewicza, kilka czynników i okoliczności. Po pierwsze; w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych w kraju zrobiło się sporo przestrzeni do działania na artystycznym polu. Na przykład w sklepach było już więcej farb, niż tylko biała i czarna. Paleta kolorów była wręcz nieograniczona, podobnie jak wyobraźnia, w której powstawały projekty. Do oficjalnych osiągnieć należy I nagroda w konkursie plastycznym „Ściana” i rok później Wyróżnienie w tym samym konkursie. O „nieoficjalnych” osiągnięciach nie chcę tu pisać, bo „nie ostygła jeszcze farba” na elewacjach kilkunastu budynków, choć minęło już sporo lat. To był wspaniały czas i historia na zupełnie inne opowiadanie.

 

Czytadło: Jakie wyzwania napotykałeś podczas udziału w Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu w Łodzi i Rzeszowskiej Akademii Komiksu przy WDK Rzeszów?

Krzysztof Klader: Udział w Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu był o tyle wyzwaniem, że trzeba było wymyślić fabułę, napisać scenariusz i narysować postaci. W szkole z kumplami często wymyślaliśmy takie historie, ale na Konwencie Komiksu obowiązywały krótkie formy. Po przyjeździe do Łodzi i udaniu się na sale wystawowe i prelekcyjne, odnalazłem swoje prace, ale szybko o nich zapomniałem, bo wokół było tyle komiksów, że nie wiedziałem na czym się skupić. Tam też spotkałem i otrzymałem autografy od Grzegorza Rosińskiego i Papcia Chmiela. Sylwetek tych tytanów komiksu, nikomu nie trzeba przedstawiać. W Rzeszowskiej Akademii Komiksu pod kierownictwem Wojciecha Birka, znawcę, a wręcz fanatyka komiksu, poznawaliśmy arkana sztuki komiksowej. Byli goście, prelekcje, wystawy. Świetnie wspominam ten czas.

 

Czytadło: Jakie są Twoje główne inspiracje artystyczne, zarówno w dziedzinie rysunku, malarstwa jak i literatury?

Krzysztof Klader: To i łatwe, i trudne pytanie. Po przestudiowaniu historii sztuki mam w głowie tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy dzieł i autorów. W rysunku oprę się na kresce komiksowej, a tutaj mistrzowie: Moebius, Bill Sienkiewicz, Todd McFarlane. I robi się coraz trudniej, bo w malarstwie aż roi się od wspaniałych artystów. Inspiracji nie brakuje, a te jeśli właśnie ich potrzebuję, to znajduję je u Jacka Malczewskiego, Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Siudmaka, i wielu innych. Wspomnę tu jeszcze o pracach Wiesława Grzegorczyka w dziedzinie plakatu; gdy oglądam Jego plakaty, to trzymam się za głowę. To Geniusz! A w literaturze? Nie wiem czy to inspiracje, ale dobrze czuję się przy Orwellu, Kafce, Rolandzie Toporze. Muszę to przemyśleć, sporo tu surrealistów…

 

Czytadło: Jakie są różnice między tworzeniem murali a pracą nad płótnami, deskami czy ścianami w kontekście Twojej sztuki?

Krzysztof Klader: Różnice wynikają z materii, na której się pracuje; zasadniczo największa różnica występuje przy ścianie. Niejednokrotnie wielkość takiej ściany czy muru zmusza do większego rozmachu, dosłownie i w przenośni. No i oczywiście perspektywa i percepcja odbioru dzieła. Obraz na ścianie będzie inaczej postrzegany, niż klasyczny obraz na płótnie, czy desce. Najbardziej lubię pracować na płótnach i dużych formatach. Mogę sobie wtedy poszaleć, choć zawsze, kiedy odchodzę od płótna, czuję na sobie spojrzenia moich profesorów i którzy niezawodnie powtarzają: kolego, może i 2+2 równa się pięć albo trzynaście, ale do cholery wszystko w tym malarstwie musi się zgadzać!

 

Czytadło: Co skłoniło Cię do zadebiutowania w literaturze, pisząc powieść z gatunku kryminał/sensacja "Szepty ciemnych wód"?

Krzysztof Klader: Do debiutu literackiego skłoniła mnie chęć przeniesienia na karty powieści historia, która od bardzo długiego czasu chodziła mi po głowie. Sam czytając innych autorów, niemal od razu wchodzę w wymyślony przez nich świat. Dwa, trzy zdania i jestem już gdzie indziej. Byłem ciekaw, czy odbiór mojej powieści wśród Czytelników może być podobny. No i okazuje się, że tak. W recenzjach, opiniach i rozmowach z Czytelnikami mam tego potwierdzenie. Jestem z tego powodu bardziej niż szczęśliwy.

 

Czytadło: Jakie emocje lub doświadczenia chciałeś przekazać czytelnikom poprzez swoją debiutancką powieść?

Krzysztof Klader: „Szepty ciemnych wód” to właściwie same emocje: smutek, radość, gniew, zaskoczenie, odraza, wstręt, duma, ekstaza i wiele innych. To właśnie na emocjach zależało mi najbardziej. Fabuła powieści, miała za zadanie wydobyć ich jak najwięcej. Na samym smutku, radości czy żalu daleko bym nie zajechał. I o tych właśnie emocjach, których w powieści jest znacznie więcej, piszą mi i mówią Czytelnicy.

 

Czytadło: Jak muzyka, zwłaszcza ciężkie i mocne brzmienia, wpływa na Twój proces twórczy?

Krzysztof Klader: Muzyka. Muzyka! Nie przypominam sobie, żebym stworzył coś bez udziału muzyki. Uwielbiam. Najczęściej towarzyszą mi ciężkie dźwięki Black Metalu, Heavy Rocka i Hard Core. Takiej muzyki słucham od szczeniaka (miałem osiem lat i starszych kolegów, którzy włączyli mi Halloween „Keeper Of The Seven Keys” i powiedzieli, że od tej pory jestem „Metalem”). Później było już z górki: Dragon „Fallen Angel”, Death „Leprosy”, Obituary „The End Complete”. Nasz Kat, Vader, Mgła… a czy muzyka wpływa na mój proces twórczy? Tak, tak, po trzykroć tak!

 

Czytadło: Czy istnieją konkretne tematy lub motywy, które często pojawiają się w Twoich pracach artystycznych?

Krzysztof Klader: Jeśli pojawia się u mnie pojęcie „często” i jestem w stanie to wyłapać, to natychmiast włącza mi się wielkie, czerwone światło i schodzę z tej ścieżki świadomości. To alert, który zmusza mnie do znalezienia innego rozwiązania, ale tak; operuję motywami - niech to będzie na doraźny użytek – aniołów i demonów. Na tej amplitudzie emocji najwyższe i najniższe wychylenia dobra i zła.

 

Czytadło: Jakie są Twoje plany na przyszłość w kontekście twórczości artystycznej, zarówno w dziedzinie sztuk plastycznych?

Krzysztof Klader: Obecnie jestem skupiony na napisaniu kolejnej powieści. Mam pomysły na kolejnych dziesięć książek; teraz jest czas na drugą. Jak to się ma, na przykład do malarstwa czy rysunku? No chyba właśnie tak, że niemal równocześnie maluję i rysuję. Łapię się na tym, że nie mógłbym pisać bez malarstwa i nie mógłbym malować bez pisania. W moim przypadku te działania po prostu nachodzą na siebie, przenikają się i mają na siebie ogromny wpływ. Nie potrafię już chyba oddzielić od siebie tych dwóch dziedzin.

 

Czytadło: Skąd wziął się pomysł na stworzenie postaci Aleksandry Oreanki i jakie były inspiracje do jej stworzenia?

Krzysztof Klader: Od samego początku wiedziałem, że postacią wokół której będzie toczyć się fabuła książki, zostanie kobieta. Dlaczego? Bo moim zdaniem w kobietach jest tak ogromna skala emocji, że mężczyźni mogą tylko o tym pomarzyć. Dla przykładu zestawmy obok siebie wkurzonego faceta i podobnie, kobietę. Mężczyzna (relatywnie) wygląda na wkurzonego, ale u kobiet ta emocja jest spotęgowana do entej (takie mam przekonanie). Facet – niech będzie w literaturze – to prosta konstrukcja. Kobieta? W ich przypadku nieraz piekło zamarzło…

 

Czytadło: Jakie wyzwania stanęły przed Tobą podczas kreowania atmosfery mrocznego thrillera, zwłaszcza w kontekście serii makabrycznych zbrodni?

Krzysztof Klader: Rzeczywiście. Fabuła to jedno – szkielet, rusztowanie, ale atmosfera to już inna sprawa. I znów – atmosfera, klimat nie dają się zamknąć w konstrukcyjnych ryzach. Mam przekonanie, że są właśnie ulotne, bliżej ducha, niż ciała. Wyzwaniem było takie wykreowanie atmosfery wokół postaci, żeby ich otulała, z czasem gęstniała do tego stopnia, iż bohaterowie będą mieć kłopoty z odróżnieniem tlenu od dwutlenku węgla.

 

Czytadło: Czy istnieją rzeczywiste zdarzenia lub postaci, które stanowiły inspirację dla fabuły "Szeptów ciemnych wód"?

Krzysztof Klader: „Szepty ciemnych wód” to absolutna fikcja literacka. Wszystkie postaci i zdarzenia są wykreowane w mojej wyobraźni, natomiast niektóre miejsca, mogą się Czytelnikom wydawać znajome, bardzo znajome lub rzeczywiste. Tego będziemy się trzymać. Jestem pewien, że Czytelnik szybko odnajdzie się w realiach powieści.

 

Czytadło: W jaki sposób proces śledzenia zbrodni Tanatosa i odkrywania kolejnych zwłok wpływa na rozwój postaci Aleksandry Oreanki?

Krzysztof Klader: Nie chcę zdradzać zbyt wiele z fabuły powieści, ale rzeczywiście, podążanie śladem Tanatosa prowadzi redaktorkę Oreankę w najciemniejsze zakamarki jej niespokojnej duszy. Innymi słowy, obrazy zwłok, okoliczności ich odkrywania stają się źródłem jej psychicznego i fizycznego wyczerpania.

 

 

 

 

Czytadło: Dlaczego zdecydowałeś się umieścić akcję w środowisku lokalnej redakcji tygodnika? Jakie aspekty społeczne czy zawodowe chciałeś przez to przedstawić?

Krzysztof Klader: Na potrzeby fabuły powieści, umieściłem moich bohaterów w redakcji lokalnego tygodnika. To źródło i niejako centrum wydarzeń. W redakcji zbierają się ludzie, zbiegają informacje, jak w soczewce skupiają się pomysły, idee, relacje. Stąd też wszystko i wszyscy rozbiegają się po kraju, w poszukiwaniu Tanatosa.

 

Czytadło: Czy postać Tanatosa została stworzona na podstawie rzeczywistych psychologicznych profili przestępców, czy też była to czysta inwencja twórcza?

Krzysztof Klader: Tanatos, to czysta inwencja twórcza. To najbardziej tajemnicza i wielowymiarowa postać. Nawet fizycznie różni się od zwykłych bohaterów. Ani kobieta, ani mężczyzna. O Tanatosie piszę i myślę TO. Mam wrażenie graniczące z pewnością, że o Tanatosie jeszcze poczytamy i porozmawiamy.

 

Czytadło: Jakie wyzwania stanęły przed Tobą w kreowaniu psychologicznego portretu Aleksandry Oreanki, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej zmaganie się z własnymi demonami i wizjami?

Krzysztof Klader: Przede wszystkim Aleksandra Oreanka miała mieć w założeniu wielowymiarowy charakter. Targana emocjami i wydarzeniami nie ma lekkiego życia. Jej przeszłość jest znaczona bólem i goryczą. Profil psychologiczny Olki jest dosyć skomplikowany. Nie tylko jej. Generalnie moi bohaterowie – nawet ci drugoplanowi – muszą się składać z mięsa i nerwów. To wszystko ma być ich nierozerwalną składową. Przyznaję, że budowanie postaci sprawia mi ogromną przyjemność.

 

Czytadło: W jaki sposób pracowałeś nad budową napięcia i atmosfery strachu, szczególnie w kontekście przekazywanych co tydzień lokalizacji kolejnych ofiar?

Krzysztof Klader: Myślę, że to wypadkowa wszystkich książek, które przeczytałem, filmów które obejrzałem i kliku sytuacji, w których na własne życzenie się znalazłem. Konstrukcja fabularna książki – cotygodniowe informacje od Tanatosa – zmusiły mnie do budowania i zwiększania napięcia. Pewnie jak w wielu gatunkowych pozycjach literackich czy filmowych.

 

Czytadło: Czy są jakieś elementy powieści, które odzwierciedlają aktualne wydarzenia społeczne lub osobiste Twoje przemyślenia?

Krzysztof Klader: Czytelnik może sobie pozwolić na dowolną inetrpretację „Szeptów ciemnych wód”. Utrzymuję, że powieść to czysta fikcja literacka i lepiej, że nie ma w tym przypadku odzwierciedlenia w aktualnych, czy nawet historycznych wydarzeniach. Czy w powieści są moje przemyślenia? O tak! Wszystko to przerobiłem już w swojej wyobraźni.

 

Czytadło: Jakie są Krzysztofie Twoje plany na przyszłość? Czy masz w planach pisanie kolejnych thrillerów, czy może innych gatunków literackich?

Krzysztof Klader: Jeśli chodzi o plany na przyszłość, to piszę kolejną powieść i będzie utrzymana w klimacie kryminału czy thrillera. Inne gatunki literackie również mam w głowie, ale na razie muszą poczekać w najdalszych zakamarkach mojej wyobraźni. Parę dni temu opowiedziałem pokrótce zaufanej osobie, o czym chciałbym jeszcze napisać, ale po kilku zdaniach gwałtownie mi przerwała mówiąc, że lepiej żeby o tym nie opowiadać i najlepiej nie dotykać pióra. No to chyba jednak napiszę…

 

 

- Kim jesteś?  - spytała Ola, pochylając się nad telefonem. Musiała powtórzyć, bo pierwsza próba wypadła ledwie słyszalnie.

- Moja tożsamość w tej chwili interesuje wyłącznie policję. Daj im spokój i pozwól popracować, chociaż organy ścigania nie będą mogły odwzajemnić się tym samym wobec ciebie.

Z grubsza potrafię przewidzieć, kiedy będziesz mogła odpocząć, ale w najbliższym czasie nie licz na to. A oni? W końcu biorą za tę robotę niemałe pieniądze i potencjalny sukces w tej sprawie może podnieść słupki zaufania do tej formacji o kilka punktów procentowych. Nie życzę im sukcesu, ale finał może być zaskakujący. Nieprzewidywalny dla wszystkich stron. Zadawaj pytania, Olu, a jeśli nie możesz, to poproś kogoś z milczącego towarzystwa o wskazówkę. Tam, aż kipi od pomysłów, wyrywają się do roboty. Ja słucham.

Kielanowicz wyrwał z notesu kartkę i coś nabazgrał, podsuwając Oreance. Ola musiała tylko odczytać treść:

- Aldona Muszyńska. Gdzie jest ciało? Gdzie są ukryte zwłoki?

 

 

 

 

 

 

#wywiad#KrzysztoKlader#SzeptyCiemnychWod#kryminal#sensacja#thriller#WydawnictwoNovaeRes#Czytadlo#autor
× 7
Komentarze
@jorja
@jorja · 9 miesięcy temu
Ciekawy wywiad. Książkę czytałam i mi się podobała.
× 2
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · 9 miesięcy temu
Bardzo interesująco :) A książka wspaniała!
× 1

Archiwum

2024

2023

2022

  1. Wywiad z autorem... Janusz Muzyczyszyn
  2. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Janusz Muzyczyszyn(30 listopada)
  3. Wywiad z autorem... Anna Wrocławska
  4. Kącik poetycki... CIEŃ MOTYLA.
  5. Co mi w duszy gra... She
  6. Wywiad z autorem... Krzysztof Petek
  7. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Krzysztof Petek(28 listopada)
  8. Wywiad z autorem... Irena Tetlak
  9. Kącik poetycki... CZARNE ŁABĘDZIE.
  10. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Irena Tetlak(24 listopada)
  11. Bieganie... Triada Poczty Polskiej 2022.
  12. Kącik poetycki... UTWORY ZEBRANE.
  13. Kącik poetycki... JA DZIŚ NIE TAŃCZĘ, JA CZEKAM.
  14. Wywiad z autorem... Karina Frankowska
  15. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Karina Frankowska(22 listopada)
  16. Kącik poetycki... WAGONY DO CISZY.
  17. Wywiad z autorem... Magdalena Podobińska
  18. Kącik poetycki... OCALAŁY KARP.
  19. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Magdalena Podobińska(20 listopada)
  20. Bieganie... Bieg Jesienny 2022.
  21. Wywiad z autorem... Aleksandra Wilk
  22. Kącik poetycki... Wwierszowzięci. Ostatni romantycy. Rocznik liryki miłosnej 2022.
  23. Co mi w duszy gra... My Jolly Sailor Bold
  24. Co mi w duszy gra... Breathe
  25. Co mi w duszy gra... Сестра
  26. Bieganie... Bieg Niepodległości 2022.
  27. Bieganie... Bieg Zdrowia Psychicznego 2022.
  28. Kącik poetycki... Człowiek brzmi dumnie.
  29. Kącik poetycki... Dążenia i pragnienia serca naszego.
  30. Kącik poetycki... Nostalgia przemijania.
  31. Kącik poetycki... Człowiek to konstrukcja złożona z emocji i potrzeb ułożona.
  32. Rozstrzygnięcie konkursu literackiego na opowiadanie ze sceną erotyczną
  33. Kącik poetycki... ***.
  34. Kącik poetycki... Limeryki wybrane .
  35. Wywiad z autorem... Rafał Hubaj
  36. Kącik poetycki... Limeriada.
  37. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Rafał Hubaj(8 listopada)
  38. Bieganie... VIII SIEMANOWICKIE NOCNE MARKI 2022.
  39. Relacja z czatu... Magdalena Łubkowska
  40. Kącik poetycki... sekrety zmierzchu.
  41. Kącik poetycki... szepty tęsknoty.
  42. Kącik poetycki... uśmiech namaluję szminką.
  43. Kącik poetycki... podróż do niezapomnienia.
  44. Kącik poetycki... złudzenia.
  45. Kącik poetycki... lekcje z jesienią.
  46. Kącik poetycki... po drugiej stronie serca.
  47. Kącik poetycki... niesamotne tęsknoty.
  48. Kącik poetycki... gdyby cię nigdy nie było.
  49. Kącik poetycki... dziewczyna którą zna(ła)m.
  50. Czat z autorem... Magdalena Łubkowska
  51. Bieganie... Halloween Run 2022.
  52. Kącik poetycki... Most między sercami.
  53. Kącik poetycki... Wszystkie przeszkody.
  54. Kącik poetycki... To za mało.
  55. Kącik poetycki... Pielęgnuję.
  56. Kącik poetycki... W tym samym miejscu?
  57. Kącik poetycki... Czy wystarczy?
  58. Kącik poetycki... Z twoich ust.
  59. Kącik poetycki... Ukradkiem.
  1. Bieganie... Bieg Halloween 2022.
  2. Bieganie... Wycyckaj Raka.
  3. Dziwna sytuacja...
  4. Wywiad z autorem... Ewelina Stefańska
  5. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ewelina Stefańska(28 października)
  6. Wywiad z autorem... Martyna Pawłowska-Dymek
  7. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Martyna Pawłowska-Dymek(27 października)
  8. Wywiad z autorem... Ewelina C.Lisowska
  9. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ewelina C.Lisowska(25 października)
  10. Wywiad z autorem... Andrzej Wróblewski
  11. Wywiad z autorem... Anna Grzeszczuk
  12. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Anna Grzeszczuk(19 października)
  13. Kącik poetycki... Martwe numery.
  14. Kącik poetycki... Most między światami.
  15. Kącik poetycki... Niech moc będzie z kruchością.
  16. Kącik poetycki... Dwa światy.
  17. Kącik poetycki... ***(Kochanej Żonie Żanecie).
  18. Kącik poetycki... Święto Janki.
  19. Kącik poetycki... Poranek.
  20. Kącik poetycki... zmęczony uśmiech.
  21. Kącik poetycki... Bądź.
  22. Kącik poetycki... Czytajcie wiersze.
  23. Jagodowa pazurkomania 55.
  24. FR. OPOWIADANIA... ANDRZEJ WRÓBLEWSKI "Z ŻYCIA EMERYTA" część III
  25. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Andrzej Wróblewski(14 października)
  26. Konkurs... Kufer cedru pełen.
  27. Wywiad z autorem... Małgorzata Szepelak
  28. Kącik poetycki...***(Zapach nadziei).
  29. Kącik poetycki...***(Raczej nie zadaje się pytań retorycznych).
  30. Kącik poetycki... Napisane po śmierci Tomka Mackiewicza.
  31. Kącik poetycki... Chleba naszego…
  32. Kącik poetycki...*** (Trzecia piętnaście).
  33. Kącik poetycki...***(Każesz mi zwątpić w siebie).
  34. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Małgorzata Szepelak(13 października)
  35. Kącik poetycki... A ja śnię.
  36. Kącik poetycki... Na nowo.
  37. Kącik poetycki... Twój odcisk.
  38. Kącik poetycki... ***(znikam).
  39. Kącik poetycki... Kłódka.
  40. Kącik poetycki... Wybacz.
  41. Kącik poetycki... Ławka.
  42. Kącik poetycki... Weekend.
  43. Kącik poetycki... SIŁA JEST WE MNIE.
  44. Kącik poetycki... wrzesień 1939.
  45. Kącik poetycki... Jej twarz.
  46. Kącik poetycki... O kilka .
  47. Nabór do AUDIOANTOLOGII "Nadzieja"
  48. Kącik poetycki... ŚPIEW .
  49. Kącik poetycki... SENS ŻYCIA .
  50. Kącik poetycki... ZADOWOLENIE I OSZCZĘDNOŚĆ .
  51. Grzybobranie...2022
  52. Rowerowo... ROUTE 66.
  53. Bieganie... Bieg ZWIERZA 2022.
  54. Bieganie... Bieg wojsk Obrony Terytorialnej.
  55. Jagodowa pazurkomania 54.
  56. Jagodowa pazurkomania 53.
  57. Jagodowa pazurkomania 52.
  58. Jagodowa pazurkomania 51.
  59. Jagodowa pazurkomania 50.
  60. Wywiad z autorem... Monika Stanisławowska
  61. Kącik poetycki...(***) .
  62. Kącik poetycki...(***) .
  63. Kącik poetycki...(***) .
  64. Kącik poetycki...(***) .
  65. Kącik poetycki...(***) .
  66. Kącik poetycki...(***) .
  67. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Monika Stanisławowska(5 października)
  1. Bieganie... 43. PKO PÓŁMARATON SZCZECIN.
  2. Wywiad z autorem... Karina Obara
  3. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Karina Obara(21 września)
  4. Wywiad z lektorem... Aneta Mazurek
  5. Zapowiedź.Wywiad z lektorem... Aneta Mazurek(16 września)
  6. Bieganie... Biegowa akcja sprzątanie świata.
  7. Wywiad z lektorem... Czarek Papaj
  8. Zapowiedź.Wywiad z lektorem... Czarek Papaj(15 września)
  9. Bieganie... LENIWA PIĄTECZKA.
  10. Wywiad z autorem... Ewa Kaczmarczyk
  11. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ewa Kaczmarczyk(13 września)
  12. Konkurs... Historia jednego uczucia; Złączeni samotnością; Aby, znów było pięknie.
  13. Wywiad z autorem... Kinga Michałowska
  14. Kącik poetycki... GDY SERCE ŁKA.
  15. Kącik poetycki... UROK SAMOTNOŚCI.
  16. Kącik poetycki... MOŻE DZIŚ.
  17. Kącik poetycki... DZIECIŃSTWO Z MAMĄ.
  18. Kącik poetycki... DŁOŃ.
  19. Chmury - co w nich zobaczymy :)
  20. Bieganie... PÓŁMARATON LATO 2022.
  21. Kącik poetycki... MIŁOŚĆ, BEZ IMIENIA.
  22. Kącik poetycki... MOGLIŚMY.
  23. Kącik poetycki... NIEWŁAŚCIWA PORA.
  24. Kącik poetycki... JAK WIELE.
  25. Kącik poetycki... MÓJ.
  26. Bieganie... Międzynarodowy Bieg z Psem.
  27. Bieganie...„Zdobądź Swój Broad Peak”.
  28. Kącik poetycki... W MOICH SNACH.
  29. Kącik poetycki... TEN, JEDYNY DZIEŃ.
  30. Kącik poetycki... UKOJENIE W TĘSKNOCIE.
  31. Kącik poetycki... WSZYSTKO, TO CO UTRACONE.
  32. Kącik poetycki... ISTNIENIE.
  33. Kącik poetycki... NIEWIELKIE PODOBIEŃSTWA.
  34. Kącik poetycki... SAM WŚRÓD MILIONA GWIAZD.
  35. Kącik poetycki... PRAWDZIWA TWARZ.
  36. Kącik poetycki... POCIESZENIE.
  37. Kącik poetycki... NIEIDEALNA MIŁOŚĆ.
  38. Kącik poetycki...(***) .
  39. Kącik poetycki...(***) .
  40. Kącik poetycki...(***) .
  41. Kącik poetycki...(***) .
  42. Kącik poetycki...(***) .
  43. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Kinga Michałowska(12 września)
  44. Bieganie...BIEG OBROŃCÓW WESTERPLATTE 2022.
  45. Chodzenie... GIEWONT CHALLENGE.
  46. Jagodowa pazurkomania 49.
  47. Jagodowa pazurkomania 48.
  48. Kącik poetycki... Recepta na długowieczność.
  49. Kącik poetycki... Poszukiwacz.
  50. Kącik poetycki... Szpital chorych dusz.
  51. Kącik poetycki... Modelki.
  52. Kącik poetycki... U wróżki.
  1. Kącik poetycki... Moje igraszki z pisaniem fraszki.
  2. Konkurs... Rubryka satyryka.
  3. Wywiad z autorem... Justyna Markiewicz
  4. Kącik poetycki... O ideale.
  5. Kącik poetycki... Do dziecka.
  6. Kącik poetycki... Do mądrości.
  7. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Justyna Markiewicz(31 sierpnia)
  8. Kącik poetycki... audio Magdalena Alicja Łubkowska.
  9. RECENZJA... ONA I ON
  10. Kącik poetycki... Erotyk księżycowy.
  11. Kącik poetycki... Lubię jak jesteś.
  12. Kącik poetycki... Samotność we dwoje.
  13. Kącik poetycki... Gdybyśmy tylko mogli.
  14. Wywiad z autorem... Magdalena Alicja Łubkowska
  15. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Magdalena Alicja Łubkowska(27 sierpnia)
  16. Pomoc dla Łódzkiego Stowarzyszenia Opieki nad zwierzętami
  17. Konkurs... Rywalka.
  18. Wywiad z autorem... Amanda Maria Chudek
  19. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Amanda Maria Chudek(25 sierpnia)
  20. Konkurs... Mocno osadzony.
  21. Wywiad z autorem... Marcin Lewiński
  22. Kącik poetycki... przed snem.
  23. Kącik poetycki... synteza wojny (bohaterom Ukrainy).
  24. Kącik poetycki... wzgórza (zapis limfatyczny).
  25. Kącik poetycki... wenecja.
  26. Kącik poetycki... miasto pozostawienia.
  27. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Marcin Lewiński(24 sierpnia)
  28. Wywiad z autorem... Ryszard Oleszkowicz
  29. Kącik poetycki... *** (kiedyś).
  30. Kącik poetycki... *** (na ścieżce).
  31. Kącik poetycki... ***(w rzęsiście rozcieplonej słowami).
  32. Kącik poetycki... ***(idź).
  33. Kącik poetycki... ***(odys galerą umarłych mitów).
  34. Kącik poetycki... kiedy w tańcu.
  35. Kącik poetycki... ***(nie ma tchnień).
  36. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ryszard Oleszkowicz(23 sierpnia)
  37. Wywiad z autorem... Ewa Gajewska
  38. JĘZYK CHIŃSKI... ZESZYTY ĆWICZEŃ CZĘŚĆ 1 i 2
  39. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 7 KRESKI, KROPKI
  40. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 6 O DRZEWIE
  41. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 5 O OGNIU
  42. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 4 SKĄD TE SŁOWA?
  43. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 3 ZNAK DO ZNAKU
  44. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 2 TAJEMNICA KLUCZY
  45. JĘZYK CHIŃSKI... W KRZAKACH! CZĘŚĆ 1 POZNAJEMY ZNAKI
  46. RECENZJA... PROJEKT "W KRZAKACH" , JĘZYK CHIŃSKI, KSIĄŻECZKI DLA DZIECI I DOROSŁYCH
  47. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ewa Gajewska(22 sierpnia)
  48. Gwara Poznańska... U GOLARZA
  49. Kącik poetycki... Przenikanie.
  50. Konkurs... Przeźrocze.
  51. Wywiad z autorem... Zuzanna Marciniak
  52. Kącik poetycki... xxx(wiersz na dobranoc...).
  53. Kącik poetycki... Bez słów.
  54. Kącik poetycki... Nadwierzchołki.
  55. Kącik poetycki... Przeźrocze.
  56. Kącik poetycki... Porcelanowe chwile.
  57. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Zuzanna Marciniak(19 sierpnia)
  58. Luna... wypatrując innych psów.
  59. Wywiad z autorem... Robert Kuśta
  60. RECENZJA... BAJKI Z MORAŁEM
  61. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Robert Kuśta(15 sierpnia)
  62. Rowerowo... IV Bieg Pamięci Powstańców Warszawskich 2022
  63. Jagodowa pazurkomania 47.
  64. Jagodowa pazurkomania 46.
  65. Jagodowa pazurkomania 45.
  66. Bieganie... Zdobądź swoją Annapurnę!
  67. Pszczelarstwo... warsztaty
  68. Wyniki konkursu... Historie pisane emocjami
  69. Co mi w duszy gra... Lord It's A Feeling Orchestral
  70. Co mi w duszy gra... Off The Ground
  71. Co mi w duszy gra... Close Your Eyes (feat. iiola)
  72. Co mi w duszy gra... Too Close
  73. Co mi w duszy gra... Air I Breathe
  74. Co mi w duszy gra... Changing
  75. Co mi w duszy gra... "River" | Indie88 Black Box Sessions
  76. Co mi w duszy gra... Heartbeat (Chase & Status Remix)
  77. Bieganie... Bieg Powstania Warszawskiego.
  1. Gwara Poznańska... Jade na działke!
  2. Gwara Poznańska... Zorgujemy cukier, tej!
  3. Co mi w duszy gra... Zatracam się
  4. Bieganie... Bieg zwycięstwa nad Epidemią.
  5. Co mi w duszy gra... Dziś nie ma takiej wiosny
  6. Co mi w duszy gra... Sztorm
  7. Co mi w duszy gra... Hideaway
  8. Konkurs... Fałszywa przepowiednia.
  9. Wywiad z autorem... Michał Godlewski
  10. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Michał Godlewski(28 lipca)
  11. Wywiad z autorem... Magdalena Kapuścińska
  12. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Magdalena Kapuścińska(27 lipca)
  13. Konkurs... Historie pisane emocjami. - do 4.08.2022 dla kanapowiczów :)
  14. Wywiad z autorem... Ewa Wyszyńska
  15. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Ewa Wyszyńska(26 lipca)
  16. Wyspa Edwarda Zaniemyśl - spotkanie z Agnieszką Krawczyk
  17. Co mi w duszy gra... SNOW RAVEN (OLOX) feat. ANDREAS OM, Gennady Papizh, Jivan Gasparyan, Jivan GasparyanJR. CRYING EARTH
  18. Co mi w duszy gra... OTYKEN - MY WING REMAKE popular on Tik Tok (official MV)
  19. Wywiad z autorem... Monika Magda Krajewska
  20. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Monika Magda Krajewska(22 lipca)
  21. Konkurs... Ceremoniał pustyni
  22. Wywiad z autorem... Olga Bartnik
  23. Zamazywanie naszego świata... fragment z książki
  24. Łamanie Praw Natury... fragment z książki
  25. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Olga Bartnik(21 lipca)
  26. Jagodowa pazurkomania 44.
  27. Co mi w duszy gra... Lindsey Stirling - Love Goes On and On ft. Amy Lee of Evanescence
  28. Koncertowa niedziela... Cleo, Kalvi i Remi
  29. Wywiad z autorem... Joanna Marcinkowska
  30. Kącik poetycki... Przypadek.
  31. Kącik poetycki... Iluzja.
  32. Kącik poetycki... Spokój.
  33. Kącik poetycki... Tęsknota.
  34. Kącik poetycki... Światło.
  35. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Joanna Marcinkowska(18 lipca)
  36. Luna... Gdy nie chcę jeszcze wstawać
  37. Wywiad z autorem... Agnieszka Pruska
  38. Gwara Poznańska... Wakacje Tej!
  39. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Agnieszka Pruska(15 lipca)
  40. Kącik poetycki... Maskarada.
  41. Kącik poetycki... Bez słów.
  42. Kącik poetycki... Szczypta magii.
  43. Kącik poetycki... Marzenia
  44. Kącik poetycki... Mandala.
  45. Rowerowo... Bieg zwierza.
  46. Bieganie... Bieg Letni.
  47. Foodtruck... Środa Wlkp.
  48. Wywiad z autorem... Michał Machnacki
  49. Polecajka... Cuda jeszcze raz cuda
  50. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Michał Machnacki(11 lipca)
  51. Jagodowa pazurkomania 43.
  52. Jagodowa pazurkomania 42.
  53. Konkurs... Życie nie lubi porządku
  54. Wywiad z autorem... Agnieszka Świrniak
  55. Co mi w duszy gra... Taniec Belgijski
  56. Holi Święto Kolorów - Środa Wlkp.
  57. Rowerowo... Biegnę po piwo!
  58. Zapowiedź.Wywiad z autorem... Agnieszka Świrniak(6 lipiec)
  59. Bieganie... Światowy Dzień Psa.
  60. Bieganie... VII Siemanowicki Bieg Świetlików

2021